Czy Twój penis jest normalny?

W ciągu ostatnich kilku dekad naukowcy z całego świata z wielkim trudem starali się znaleźć jak najbardziej trafną odpowiedź na pytanie od zawsze nurtujące szerokie grona zarówno mężczyzn jak i kobiet: jakie są przeciętne – czyli tak zwane „normalne” - rozmiary penisa?

Żyjemy w czasach, gdy postrzeganie rzeczywistych rozmiarów penisa podlega silnemu zniekształceniu, nie tylko w skutek łatwo dostępnych i przeważnie nieco kontrowersyjnych materiałów pornograficznych, lecz także pod wpływem wszechobecnych w mediach reklam produktów powiększających męskie przyrodzenie – zarówno różnego rodzaju maści jak i dziwnych przyrządów. Osoby wrażliwe na tego typu bodźce rzeczywiście mogą poczuć się nieco zdezorientowane i niepewne. Coraz to większa liczba mężczyzn miewa dziś bardzo poważne obawy, z których często wywodzą się różnej wagi problemy psychologiczne, dotyczące rozmiarów własnego prącia! Jak wiadomo, faceci bywają bardzo wrażliwi na tym punkcie i bardzo często wpadają pod tym kątem w poważne kompleksy, w skutek czego nie są już w stanie normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, ani seksem, pomimo tego, iż ich penisy są całkiem „normalnych” rozmiarów.

Normalne, czyli przeciętne rozmiary penisaWyniki wielu badań naukowych dotyczących rozmiarów penisa – z których najstarsze zostało przeprowadzone w roku 1899 - wykazują, że długość zwiotczałego członka wynosi średnio od 7 do 10 centymetrów, obwód w stanie wiotkości to średnio 9 do 10 centymetrów, długość penisa w stanie pełnej gotowości waha się od 12 do 16 centymetrów, natomiast jego obwód w tym stanie wynosi średnio około 12 centymetrów.

Czy Twój penis jest normalny?


Warto zaznaczyć, ze podczas tego typu eksperymentów penisy są dokładnie mierzone przez wyspecjalizowanych medyków, a stan wzwodu osiąga się za pomocą środków farmakologicznych. Są to więc badania czysto naukowe, a nie, jak niektórzy czytelnicy mogliby przypuszczać, niefachowo przeprowadzone doświadczenia.

Z opublikowanych w Journal of Urology wyników badań naukowych przeprowadzonych z udziałem 80 mężczyzn jasno wynika, iż przeciętna długość penisów uczestników eksperymentu to 8.8 cm w stanie spoczynku, natomiast 12.9 cm w stanie wzwodu. Naukowcy jednoznacznie ustalili, że rozmiar prącia w stanie spoczynku nie wpływa na jego wielkość w stanie wzwodu, a także, że wielkość penisa nie jest w żadnym stopniu zależna od wieku jego posiadacza. Co ciekawe, także tureckie badania naukowe, które przeprowadzono na 200 mężczyznach, a raczej na ich penisach, jednoznacznie potwierdziły, że wielkość przyrodzenia w stanie wzwodu nie jest zależna od jego rozmiarów w stanie spoczynku.

Amerykańskie badania, które przeprowadzono z udziałem ponad 1600 mężczyzn poskutkowały nieco bardziej optymistycznymi wynikami, opublikowanymi między innymi w Journal of Urology i Journal of Sexual Medicine. Otóż okazało się, że przeciętna długość amerykańskiego penisa to 14.2 cm w stanie wzwodu, a jego średnica wynosi przeciętnie 12.2 cm.

Podobne badania, z udziałem ponad 3000 młodych mężczyzn w wieku od 17 do 19 lat zostały przeprowadzone także we Włoszech. W stanie spoczynku ich penisy były średniej długości 9 cm, podczas gdy ich obwód wynosił średnio 10 cm. Z nieznanych przyczyn nie opublikowano wyników dotyczących wymiarów włoskich przyrodzeń w stanie erekcji.

Przebadano pod tym kątem także ponad 300 hinduskich mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych i odnotowano średnią długość 8.2 cm w stanie spoczynku oraz średnio 13 cm w stanie erekcji. Obwód hinduskich penisów to średnio 9.2 cm w stanie spoczynku i 11.5 cm stanie gotowości.
Autorzy hinduskiego badania oświadczyli, że wyniki eksperymentu wzbudziły znaczne zainteresowanie, gdyż po stronie męskiej populacji tego kraju występował stały wzrost liczby osób narzekających na rozmiary własnego penisa i szukających możliwych procedur jego powiększenia.
Wszystkie badania jak dotąd potwierdzają, że męskie obawy co do zbyt małych rozmiarów własnego prącia, są w większości przypadków zupełnie nieuzasadnione.

Badania wykazały również, że wiek nie ma większego wpływu na długość, gdyż 70-letni mężczyźni okazali się posiadać penisy średnio zaledwie o niecały centymetr krótsze niż 20-latkowie!

Badacze wielokrotnie udowodnili, że - wbrew ogólnie panującym stereotypom - otyłość nie przyczynia się do małych rozmiarów prącia.

Na podstawie jeszcze innych badań dotyczących rozmiarów penisa, o charakterze całkiem międzynarodowym, naukowcom udało się jednak ustalić, że narodowość ma w tej kwestii spore znaczenie. Największymi penisami mogą cieszyć się afrykańscy mężczyźni, a najgorzej obdarowani okazują się być, między innymi, Azjaci. Kliknij na poniższą mapę aby zapoznać się ze średnią długością penisów w stanie erekcji - podaną w centymetrach - osobników różnych narodowości.

Mapa penisów


A co na to panie?Wyniki przeprowadzonych na dużą skalę badań wykazują, że podczas gdy 85% kobiet odczuwa pełną satysfakcję z rozmiarów i proporcji penisa własnego partnera, to połowa przebadanych mężczyzn sądzi, że ma zbyt małe przyrodzenie – co jednak zdaniem naukowców pozostaje tylko i wyłącznie czysto subiektywnym wrażeniem, gdyż zbyt mały penis jest w istocie dość nietypowym i bardzo rzadkim zjawiskiem.

Czy długość ma znaczenie?


Naukowcy doszli również do wniosku, iż kobiety - w przeciwieństwie do panującego u mężczyzn przekonania - generalnie nie przywiązują dużej wagi do długości penisów własnych partnerów. Z 50 przebadanych w tej kwestii kobiet, 45 stwierdziło, że rozmiary penisa liczą się owszem, ale okazuje się, że dla satysfakcji seksualnej pań liczy się bardziej obwód niż długość członka.

Z wyników badań opublikowanych w roku 2015 w PLOS ONE, jasno wynika, iż preferencje pań co do rozmiarów penisa zależą w pewnej mierze od charakteru związku. W przypadku jednorazowych przygód seksualnych kobiety preferują nieco większe penisy niż w związkach stałych. Zdaniem przebadanych pań optymalny penis powinien mieć średnią długość 16.2 cm a jego obwód powinien wynosić jakieś 12 cm.

Na temat rozmiarów penisa panie miewają przeróżne zdania. Pewna 26-letnia kobieta wypowiada się następująco: "Nigdy nie sądziłam, że rozmiar ma znaczenie, dopóki nie byłam w łóżku z posiadaczem ogromnego penisa i seks stał się nie do zniesienia! Od tego czasu wiem, że rozmiar naprawdę robi różnicę!"

A oto ciekawa wypowiedź innej młodej kobiety w wieku 25 lat, która zaniepokojonym panom daje sporo do myślenia: "Nie natknęłam się na zbyt małe penisy, ale trafiałam na zbyt duże, więc albo mam szczęście, albo faceci są zbyt przewrażliwieni na tym punkcie!"

Bibliografia:

Medical News Today - What size is the average penis?
Bustle - 25 Women Share Their Thoughts On Whether Penis Size Matters