Czy Twój penis jest normalny?

Informacje o autorze:

Obrazek użytkownika redakcja
Zespół zdrowepasje.pl
Czy Twój penis jest normalny?

Czy mój penis jest normalny? Czy nie jest przypadkiem zbyt mały? Psychologowie potwierdzają, że niestety takie pytania zadają sobie mężczyźni bardzo często, a wielu z nich wpada w prawdziwe kompleksy na tym punkcie. Nierzadko kończy się to poważnymi problemami ze zdrowiem psychicznym i koniecznością poddania się specjalistycznej terapii. Naukowcy od ponad wieku starają się ustalić tak zwane "normalne" rozmiary penisa. Jak wynika z przeprowadzonych badań, wielu panów postrzega własne przyrodzenie w nieco zniekształcony sposób. Mężczyźni, którzy sądzą, że ich penisy są zbyt małe, mają przeważnie całkiem normalne przyrodzenie, gdyż zbyt mały penis to zjawisko bardzo rzadkie i raczej mało spotykane u ludzi.

W ciągu ostatnich kilku dekad naukowcy z całego świata z wielkim trudem starali się znaleźć jak najbardziej trafną odpowiedź na pytanie od zawsze nurtujące szerokie grona zarówno mężczyzn jak i kobiet: jakie są przeciętne – czyli tak zwane „normalne” - rozmiary penisa?

Żyjemy w czasach, gdy postrzeganie rzeczywistych rozmiarów penisa podlega silnemu zniekształceniu, nie tylko w skutek łatwo dostępnych i przeważnie nieco kontrowersyjnych materiałów pornograficznych, lecz także pod wpływem wszechobecnych w mediach reklam produktów powiększających męskie przyrodzenie – zarówno różnego rodzaju maści jak i dziwnych przyrządów. Osoby wrażliwe na tego typu bodźce rzeczywiście mogą poczuć się nieco zdezorientowane i niepewne. Coraz to większa liczba mężczyzn miewa dziś bardzo poważne obawy, z których często wywodzą się różnej wagi problemy psychologiczne, dotyczące rozmiarów własnego prącia! Jak wiadomo, faceci bywają bardzo wrażliwi na tym punkcie i bardzo często wpadają pod tym kątem w poważne kompleksy, w skutek czego nie są już w stanie normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, ani seksem, pomimo tego, iż ich penisy są całkiem „normalnych” rozmiarów.

Normalne, czyli przeciętne rozmiary penisa

Wyniki wielu badań naukowych dotyczących rozmiarów penisa – z których najstarsze zostało przeprowadzone w roku 1899 - wykazują, że długość zwiotczałego członka wynosi średnio od 7 do 10 centymetrów, obwód w stanie wiotkości to średnio 9 do 10 centymetrów, długość penisa w stanie pełnej gotowości waha się od 12 do 16 centymetrów, natomiast jego obwód w tym stanie wynosi średnio około 12 centymetrów.

Czy Twój penis jest normalny?

Warto zaznaczyć, ze podczas tego typu eksperymentów penisy są dokładnie mierzone przez wyspecjalizowanych medyków, a stan wzwodu osiąga się za pomocą środków farmakologicznych. Są to więc badania czysto naukowe, a nie, jak niektórzy czytelnicy mogliby przypuszczać, niefachowo przeprowadzone doświadczenia.

Z opublikowanych w Journal of Urology wyników badań naukowych przeprowadzonych z udziałem 80 mężczyzn jasno wynika, iż przeciętna długość penisów uczestników eksperymentu to 8.8 cm w stanie spoczynku, natomiast 12.9 cm w stanie wzwodu. Naukowcy jednoznacznie ustalili, że rozmiar prącia w stanie spoczynku nie wpływa na jego wielkość w stanie wzwodu, a także, że wielkość penisa nie jest w żadnym stopniu zależna od wieku jego posiadacza. Co ciekawe, także tureckie badania naukowe, które przeprowadzono na 200 mężczyznach, a raczej na ich penisach, jednoznacznie potwierdziły, że wielkość przyrodzenia w stanie wzwodu nie jest zależna od jego rozmiarów w stanie spoczynku.

Amerykańskie badania, które przeprowadzono z udziałem ponad 1600 mężczyzn poskutkowały nieco bardziej optymistycznymi wynikami, opublikowanymi między innymi w Journal of Urology i Journal of Sexual Medicine. Otóż okazało się, że przeciętna długość amerykańskiego penisa to 14.2 cm w stanie wzwodu, a jego średnica wynosi przeciętnie 12.2 cm.

Podobne badania, z udziałem ponad 3000 młodych mężczyzn w wieku od 17 do 19 lat zostały przeprowadzone także we Włoszech. W stanie spoczynku ich penisy były średniej długości 9 cm, podczas gdy ich obwód wynosił średnio 10 cm. Z nieznanych przyczyn nie opublikowano wyników dotyczących wymiarów włoskich przyrodzeń w stanie erekcji.

Przebadano pod tym kątem także ponad 300 hinduskich mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych i odnotowano średnią długość 8.2 cm w stanie spoczynku oraz średnio 13 cm w stanie erekcji. Obwód hinduskich penisów to średnio 9.2 cm w stanie spoczynku i 11.5 cm stanie gotowości.
Autorzy hinduskiego badania oświadczyli, że wyniki eksperymentu wzbudziły znaczne zainteresowanie, gdyż po stronie męskiej populacji tego kraju występował stały wzrost liczby osób narzekających na rozmiary własnego penisa i szukających możliwych procedur jego powiększenia.
Wszystkie badania jak dotąd potwierdzają, że męskie obawy co do zbyt małych rozmiarów własnego prącia, są w większości przypadków zupełnie nieuzasadnione.

Badania wykazały również, że wiek nie ma większego wpływu na długość, gdyż 70-letni mężczyźni okazali się posiadać penisy średnio zaledwie o niecały centymetr krótsze niż 20-latkowie!

Badacze wielokrotnie udowodnili, że - wbrew ogólnie panującym stereotypom - otyłość nie przyczynia się do małych rozmiarów prącia.

Na podstawie jeszcze innych badań dotyczących rozmiarów penisa, o charakterze całkiem międzynarodowym, naukowcom udało się jednak ustalić, że narodowość ma w tej kwestii spore znaczenie. Największymi penisami mogą cieszyć się afrykańscy mężczyźni, a najgorzej obdarowani okazują się być, między innymi, Azjaci. Kliknij na poniższą mapę aby zapoznać się ze średnią długością penisów w stanie erekcji - podaną w centymetrach - osobników różnych narodowości.

Mapa penisów

A co na to panie?

Wyniki przeprowadzonych na dużą skalę badań wykazują, że podczas gdy 85% kobiet odczuwa pełną satysfakcję z rozmiarów i proporcji penisa własnego partnera, to połowa przebadanych mężczyzn sądzi, że ma zbyt małe przyrodzenie – co jednak zdaniem naukowców pozostaje tylko i wyłącznie czysto subiektywnym wrażeniem, gdyż zbyt mały penis jest w istocie dość nietypowym i bardzo rzadkim zjawiskiem.

Czy długość ma znaczenie?

Naukowcy doszli również do wniosku, iż kobiety - w przeciwieństwie do panującego u mężczyzn przekonania - generalnie nie przywiązują dużej wagi do długości penisów własnych partnerów. Z 50 przebadanych w tej kwestii kobiet, 45 stwierdziło, że rozmiary penisa liczą się owszem, ale okazuje się, że dla satysfakcji seksualnej pań liczy się bardziej obwód niż długość członka.

Z wyników badań opublikowanych w roku 2015 w PLOS ONE, jasno wynika, iż preferencje pań co do rozmiarów penisa zależą w pewnej mierze od charakteru związku. W przypadku jednorazowych przygód seksualnych kobiety preferują nieco większe penisy niż w związkach stałych. Zdaniem przebadanych pań optymalny penis powinien mieć średnią długość 16.2 cm a jego obwód powinien wynosić jakieś 12 cm.

Na temat rozmiarów penisa panie miewają przeróżne zdania. Pewna 26-letnia kobieta wypowiada się następująco: "Nigdy nie sądziłam, że rozmiar ma znaczenie, dopóki nie byłam w łóżku z posiadaczem ogromnego penisa i seks stał się nie do zniesienia! Od tego czasu wiem, że rozmiar naprawdę robi różnicę!"

A oto ciekawa wypowiedź innej młodej kobiety w wieku 25 lat, która zaniepokojonym panom daje sporo do myślenia: "Nie natknęłam się na zbyt małe penisy, ale trafiałam na zbyt duże, więc albo mam szczęście, albo faceci są zbyt przewrażliwieni na tym punkcie!"

Bibliografia:

Medical News Today - What size is the average penis?
Bustle - 25 Women Share Their Thoughts On Whether Penis Size Matters