Czy pryszcze na twarzy mogą zwiastować choroby?

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo. Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo.

Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę. Treść tego artykułu w dużej mierze wyjaśnia mechanizm powstawania pryszczy.

Pryszcze na twarzy - Co oznaczają te krosty?

Istnieją różne odmiany trądziku, który odpowiada za zmiany skórne, takie jak przykładowo krosty.

Przyczyny trądziku - Skąd biorą się krosty?

Trądzik to nic innego, jak widoczne zmiany skórne, które uwidaczniają się na określonej części naszego ciała, przybierając postać zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, to małe kropki, najczęściej czarne, lub białe. Krostki - powszechnie określane również jako pryszcze, są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny.

Pryszcze na twarzy - Co to jest trądzik?

Przyczyn trądziku jest bardzo wiele. Krosty w różnych miejscach ciała mogą się pojawiać - przykładowo - w efekcie czynników takich jak:

  • zwiększone wydzielanie łoju;
  • zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy;
  • zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie, takie jak Propionibacterium acnes;
  • reakcje zapalne, immunologiczne.

Niewątpliwie czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w powstawaniu zmian trądzikowych. Produkcja łoju jest kontrolowana przez hormony. Zbyt obfite wydzielanie łoju może być efektem nadmiernej produkcji androgenów, lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka, wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem rozmaitych problemów ze zdrowiem. U kobiet, pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych (źródło 1).

W wielu przypadkach trądzik leczy się objawowo, głównie metodami domowymi i dostępnymi w drogeriach preparatami. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, niekoniecznie dermatologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ustalić ewentualnie poważniejszą przyczynę zmian skórnych.

Pryszcze na dolnych okolicach twarzy - Co oznaczają pryszcze na brodzie?

Powodem powstawania pryszczy na brodzie może być trądzik hormonalny, który występuje u osób po 25 roku życia i dotyka najczęściej kobiet. Ropne krosty na brodzie, lub innych dolnych okolicach twarzy, mogą wynikać z dużych wahań poziomu hormonów (np. ciąża, miesiączka, czy karmienie piersią), choć przyczyna może być o wiele bardziej złożona.

Pryszcze na twarzy - Co oznaczają pryszcze na brodzie?

Podskórne pryszcze na brodzie u kobiet mogą wskazywać na nadmiar męskich hormonów w organizmie - tak zwany hiperandrogenizm.

Przyczyn tej dolegliwości najczęściej upatruje się w chorobach jajników, ale nie tylko. Wahanie poziomów hormonów, takich jak przykładowo testosteron, może przyczyniać się do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Swoją drogą nadmierna ilość łoju może zatykać pory skórne i powodować pryszcze. Aby ograniczyć to zjawisko, na tydzień przed miesiączką (jeśli podejrzewasz, że taka może być przyczyna krost) stosuj duże ilości środka czyszczącego cerę ze składnikiem przeciwtrądzikowym, takim jak przykładowo nadtlenek benzoilu, lub kwas salicylowy i dokładnie przemywaj nim nie tylko podbródek, ale również zapobiegawczo wszelkie inne okolice twarzy (źródło 2).

Zmiany skórne w dolnej części twarzy mogą być objawem problemów z zębami - to oznaka stanu zapalnego zachodzącego w jamie ustnej. Aby zniwelować ropne pryszcze na brodzie, warto przyjmować suplementy zawierające cynk, który wspomaga organizm w walce z trądzikiem, ale przede wszystkim zdrowo się odżywiać.

Pryszcze na czole - Czemu pojawiają się krosty na czole?

Oprócz wrodzonej, naturalnej tendencji skóry do nadmiernego wydzielania sebum, stresu, reakcji na niektóre produkty do pielęgnacji włosów, bądź nadmiaru produkcji prolaktyny, do częstych przyczyn trądziku na czole zalicza się niewystarczające nawodnienie organizmu, niezdrowy sposób odżywiania się i nieprawidłową pracę układu pokarmowego.

Zaburzenia pracy układu pokarmowego mogą w licznych przypadkach wynikać z niewłaściwej diety - choć nie ma na to niezbitych dowodów naukowych - bogatej w śmieciowe jedzenie i kofeinę (źródło 3).

Pryszcze na twarzy - Co oznaczają pryszcze na czole?

Pryszcze na górnej części czoła raczej sygnalizują problemy z układem trawiennym - niezdrowa dieta itp. Jeśli zajęta jest dolna część czoła, to winowajcami mogą być stres, zbyt mała ilość snu, oraz odwodnienie organizmu.

Jeśli pragniesz pozbyć się trądziku na czole, to przede wszystkim unikaj stresu, zadbaj o wystarczającą ilość snu, pij odpowiednie ilości płynów i zacznij zdrowo się odżywiać.

Pryszcze w okolicy nosa - Co oznaczają pryszcze przy nosie?

Pojawienie się pryszczy w okolicy nosa z pewnością nie zaliczymy do najbardziej przyjemnych doświadczeń. Zmiany skórne w centralnej części twarzy mogą przyczyniać się do pogorszenia nastroju, a nawet tymczasowego wycofania się z życia społecznego i rezygnacji z odwiedzania ulubionych miejsc publicznych.

Powszechną przyczyną pojawiania się podskórnych pryszczy przy nosie jest tak zwany trądzik dorosłych. W przypadku osób w wieku 11-18 lat może to być również trądzik młodzieńczy. Objawy tej choroby to zaskórniki, grudki, oraz ropne wykwity, które w sumie mogą się pojawiać na całej twarzy. Powodem występowania wyprysków na nosie są dość często zaburzenia hormonalne, a także przewlekły stres. Jeśli w życiu dorosłym pryszcze na nosie pojawiają się często, warto ograniczyć używki i zadbać o zdrowy sposób odżywiania się.

Pryszcze na nosie - Co oznaczają pryszcze w okolicach nosa?

Jeśli pryszcze pojawiają się bezpośrednio na czubku nosa to mogą za to odpowiadać stres, nadmiar cukru w diecie, oraz nietolerancje pokarmowe. Czubek nosa to miejsce związane również z sercem, ciśnieniem krwi, cholesterolem, oraz poziomem witamin B (źródło 4). Aby w przyszłości zapobiec krostom w tej okolicy twarzy warto unikać spożywania ostrych i drażniących pokarmów, ograniczyć mięso i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Poza tym należy zastąpić niezdrowe tłuszcze produktami bogatymi w kwasy Omega 3 i 6, takie jak orzechy, awokado, niektóre ryby i siemię lniane.

Pryszcze na policzkach - Skąd się biorą krosty na policzkach?

Podobnie, jak w przypadku niektórych innych okolic twarzy, krosty na policzkach pojawiają się najczęściej w wyniku niezdrowego stylu życia i nieprawidłowego sposobu odżywiania się. Przyczyną trądziku na policzkach mogą być alergie pokarmowe. Pryszcze w tych okolicach twarzy mogą również wynikać z nadmiernego gromadzenia się toksyn w organizmie, co może być efektem niezdrowej diety, używek, ale niestety również problemów z wątrobą.

Pryszcze na policzkach - Co oznaczają?

Nierzadko przyczyną krost na policzkach jest przykładanie do twarzy telefonu komórkowego, który jest jednym z największych siedlisk patogennych bakterii wśród przedmiotów codziennego użytku.

Aby zapobiegać pojawianiu się pryszczy na policzkach warto pamiętać również o częstej zmianie poszewek na poduszki i wietrzeniu pościeli, gdyż tam też mogą bytować wywołujące trądzik patogeny.

Okolice brwi - Co oznaczają krosty przy brwiach?

W okolicach brwi często pojawiają się pryszcze i inne zmiany skórne zwiastujące zaburzenia pracy układu odpornościowego. Przyczyną wyprysków nad brwiami, oraz pomiędzy ich włoskami może być również nadmiar spożywanego alkoholu. Winne za pryszcze między brwiami może być zbyt tłuste jedzenie i związane z nim zaburzenia pracy wątroby. Wypryski pomiędzy brwiami, lub bezpośrednio w brwiach mogą sygnalizować nadmiar toksyn w organizmie, z którym wątroba sobie nie za dobrze radzi.

Oprócz nadużywania alkoholu i zbyt tłustej diety, podobne reakcje mogą wywoływać niektóre leki.

Pryszcze między nosem, a ustami

Przed miesiączką, lub w czasie owulacji mogą pojawiać się pryszcze w okolicy między nosem, a ustami. To strefa bardzo wrażliwa na zmiany hormonalne.

Liczne, często powtarzające się, lub ropne zmiany w tym obszarze, mogą świadczyć o problemach z narządami rodnymi. Jeśli do tego dochodzą jakiekolwiek niepokojące, lub odbiegające od twojej normy objawy, to koniecznie wybierz się do ginekologa, który w takim przypadku może zlecić odpowiednie badania.

Pryszcze na uszach

Pryszcze pojawiające się na małżowinie usznej mogą sygnalizować kłopoty z nerkami. Nie muszą to być poważne choroby, ale w ten sposób wołają o pomoc obciążone nerki, gdy dajemy im zadania trudne do wykonania, np. gdy pijemy zbyt wiele kawy, stosujemy za duże ilości soli w kuchni, lub nadużywamy alkoholu! Nawadnianie organizmu i ograniczenie używek powinno rozwiązać problem (źródło 5).

Bibliografia:

1 – mp.pl – Trądzik;

2 – Cosmopolitan – What Your Pimples Say About Your Health;

3 – Wprost – Krostki na twarzy, plecach lub pośladkach? Lokalizacja trądziku ma znaczenie;

4 – abcZdrowie – Trądzikowa mapa twarzy. Sprawdź jak twarz komunikuje ci o problemach ze zdrowiem;

5 – ohme.pl – Trądzikowa mapa twarzy.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!