Suplementy diety i zdrowa żywność - GIS ostrzega: uwaga na oszustwa!

Producenci i dystrybutorzy suplementów diety i zdrowej żywności zacierają ręce! Pandemia COVID-19 stwarza idealny scenariusz do jeszcze większego nacisku medialnego na potencjalnych odbiorców tego typu produktów. W dobie zagrożeń i niepewności, obawiamy się o zdrowie i nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, ale powinniśmy wiedzieć o tym, że żaden suplement diety, ani tak zwana zdrowa żywność, nie uczyni nas odpornymi na infekcje.

Producenci i dystrybutorzy suplementów diety i zdrowej żywności zacierają ręce! Pandemia COVID-19 stwarza idealny scenariusz do jeszcze większego nacisku medialnego na potencjalnych odbiorców tego typu produktów. W dobie zagrożeń i niepewności, obawiamy się o zdrowie i nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, ale powinniśmy wiedzieć o tym, że żaden suplement diety, ani tak zwana zdrowa żywność, nie uczyni nas odpornymi na infekcje.

Suplementy diety: oszustwa - uwaga - ostrzeżenie GIS
W przestrzeni publicznej, a w szczególności w mediach społecznościowych, pojawia się coraz więcej ofert produktów, takich jak suplementy diety i rzekomo zdrowa żywność, reklamowanych jako mające właściwości przeciwwirusowe i chroniące przed SARS-Cov-2 – co niestety jest kompletnym absurdem! GIS stanowczo ostrzega przed korzystaniem z tego typu produktów. Warto wiedzieć o tym, że niektóre suplementy diety, szczególnie jeśli stosowane w niewłaściwy sposób, zamiast pomagać, mogą nam wręcz zaszkodzić. Jakiś czas temu specjaliści z Narodowego Instytutu Leków poddali szczegółowej analizie 50 suplementów diety dostępnych na polskim rynku. Znajdują się one na liście 100 najczęściej kupowanych produktów należących do tej kategorii. Pomimo, iż badania dowiodły, że żaden z preparatów nie zawierał zanieczyszczeń, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, to skład wielu suplementów odbiegał od deklarowanego. Okazało się, że nawet jedna czwarta z poddanych analizie suplementów diety nie zawierała deklarowanej przez producenta ilości składników. Przyjmowanie takich preparatów nie przynosi jakichkolwiek korzyści zdrowotnych. W piątkowym komunikacje Główny Inspektorat Sanitarny oznajmił, że suplementy diety nie przechodzą badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego działania farmakologicznego. Stanowią jedynie skoncentrowane źródło witamin, minerałów, lub innych składników, wykazujących efekt odżywczy, a ich przeznaczeniem jest uzupełnianie codziennej diety.

Naruszenie przepisów prawnych

Zgodnie z przepisami prawnymi, informacje dotyczące żywności muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta. Znakowanie, prezentacja i reklama nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom, lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości. Zgodnie z obowiązującym prawem, właściwościami leczniczymi może cechować się tylko i wyłącznie produkt leczniczy:
Produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne
GIS informuje, że informowanie w oznakowaniu, prezentacji, bądź reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety, o ich właściwościach leczniczych (takie jak np. działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa. Nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby właściwości lecznicze suplementów diety. W okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, w czasie kwarantanny, lub w związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowania, GIS zaleca zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu oraz rekreację. To kluczowe czynniki dobrego stanu zdrowia. Suplementacja diety ma sens w przypadku osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub minerałów, a także wówczas, gdy codzienny jadłospis nie zawiera wystarczających ilości składników odżywczych. Nie zastąpi ona jednak zdrowego stylu życia, ani właściwego leczenia. GIS ostrzega – suplementy diety nie uchronią nas przed infekcją (źródło 1):
Suplementacja diety może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych lub w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia.
Bibliografia:1 – Główny Inspektorat Sanitarny – Ostrzeżenie przed ofertami dotyczącymi „przeciwwirusowych” produktów spożywczych.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!