Dlaczego warto czytać dziecku już od pierwszych dni życia?

Czytanie jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu człowieka, dlatego warto już od najmłodszych lat dbać o kontakt dziecka z książkami. Czytanie książek od pierwszych dni życia ma wiele zalet zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Czytanie jest niezwykle ważną umiejętnością w życiu człowieka, dlatego warto już od najmłodszych lat dbać o kontakt dziecka z książkami. Czytanie książek od pierwszych dni życia ma wiele zalet zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Zalety czytania dziecku

Kiedy czytasz książki niemowlęciu, wzmacniasz więź, która Cię z nim łączy jako rodzic. Maluch zapoznaje się z Twoim głosem i kojarzy go z bezpieczeństwem i spokojem, dlatego warto by czytali mu obydwoje rodzice. To doskonały sposób na uspokojenie dziecka i spędzenie z nim czasu. 

Co czytać dziecku

Czytanie rozwija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię. Za pośrednictwem opowiadanych historii maluchy poznają zasady moralne i uczą się rozróżniać dobro od zła. Dzieci, którym rodzice czytają książki od pierwszych dni życia, zaczynają mówić wcześniej niż ich rówieśnicy, którzy mieli rzadki kontakt z książeczkami. 

Ponadto czytanie sprawia, że dziecko ma bogate słownictwo i od samego początku uczy się prawidłowej odmiany wyrazów. Książki zapoznają dziecko z otaczającym je światem i pozwalają mu zrozumieć reguły, które nim rządzą.

Co można czytać dziecku od urodzenia?

Czytanie jest zajęciem, które nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nie musisz od razu po urodzeniu dziecka biec do księgarni i kupować specjalnych książeczek dla najmłodszych. 

W pierwszych tygodniach życia możesz czytać swojemu dziecku nawet kryminały czy powieści science fiction pod warunkiem, że robisz to ze spokojem i odpowiednią intonacją. Takie rozwiązanie pozwoli Ci przeczytać książkę, która Cię interesuje oraz spędzić czas z Twoim dzieckiem w interesujący sposób. Dobrym pomysłem jest też wizyta w bibliotece lub zakup używanych książek za pośrednictwem lokalnych portali ogłoszeniowych.

Książeczki dla dzieci bawią i rozwijają

W domowej biblioteczce warto mieć, chociaż kilka pozycji przygotowanych z myślą o dzieciach. Wiele z nich zostało opracowanych przez pedagogów i logopedów. Obrazki i treść, które są w nich zaprezentowane, są dostosowane do umiejętności dziecka w danym wieku. 

Pierwszą książką dla niemowlęcia, którą warto kupić, jest z pewnością książeczka kontrastowa, która wzbudza zainteresowanie już od pierwszych dni życia i wspiera rozwój wzroku. Dla nieco starszych niemowląt, które zwracają już uwagę na obrazki i z zainteresowaniem słuchają treści książeczek, możesz kupić tytuły, które bawią i uczą jednocześnie. 

Jedną z wartych uwagi pozycji na rynku wydawniczym jest mała, ale mądra książeczka pt. "Co robi Pucio?". Jej bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Pucio. Na poszczególnych stronach ukazane są różne czynności, które Pucio wykonuje każdego dnia. Krótkie treści i wesołe obrazki z pewnością zachęcą Twoje dziecko do wspólnej zabawy i wypowiadania pierwszych słów. Podobnych książeczek na rynku jest mnóstwo i z pewnością znajdziesz wiele pozycji, które pokochacie Ty i Twój maluszek.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!