Męska depresja - jak wygląda?

Depresja męska jest poważnym schorzeniem, ale wielu mężczyzn stara się ją ignorować lub odmawiać leczenia. Warto poznać jej oznaki i objawy, aby w razie czego skutecznie wobec niej reagować. Depresja może w różny sposób wpływać na mężczyzn i kobiety. Kiedy pojawia się u mężczyzn, może być maskowana przez niezdrowe zachowanie i to na wielu polach.

Depresja męska jest poważnym schorzeniem, ale wielu mężczyzn stara się ją ignorować lub odmawiać leczenia. Warto poznać jej oznaki i objawy, aby w razie czego skutecznie wobec niej reagować.

Objawy i oznaki męskiej depresji

Depresja może w różny sposób wpływać na mężczyzn i kobiety. Kiedy pojawia się u mężczyzn, może być maskowana przez niezdrowe zachowanie i to na wielu polach. W wielu przypadkach męska depresja często pozostaje niezdiagnozowana i może mieć katastrofalne konsekwencje, gdy nie jest leczona.

Męska depresja - Jak wygląda?

Oznaki i objawy depresji mogą się różnić u mężczyzn i kobiet. Mężczyźni mają również tendencję do wykorzystywania innych umiejętności radzenia sobie – zarówno zdrowych, jak i niezdrowych – niż kobiety. Nie jest jasne, dlaczego mężczyźni i kobiety mogą inaczej doświadczać depresji. Prawdopodobnie kwestia ta obejmuje wiele czynników, w tym chemię mózgu, hormony i doświadczenia życiowe.

Mężczyźni z depresją mogą:

  • czuć smutek, beznadzieję lub pustkę;
  • czuć zmęczenie;
  • mieć trudności ze snem lub cierpieć na bezsenność;
  • nie czerpać przyjemności z czynności, które pierwotnie im się podobały.

Inne zachowania u mężczyzn, które mogą być oznakami depresji – ale nie są rozpoznawane jako takie – obejmują:

  • zachowania eskapistyczne, takie jak spędzanie dużej ilości czasu w pracy lub na uprawianiu sportu;
  • objawy fizyczne, takie jak ból głowy, problemy trawienne;
  • problemy z używaniem alkoholu lub narkotyków;
  • kontrolujące, agresywne lub obraźliwe zachowanie;
  • drażliwość lub nieodpowiednia złość;
  • ryzykowne zachowanie, takie jak lekkomyślna jazda pojazdem.

Ponieważ te zachowania mogą być oznakami lub mogą nakładać się na inne problemy ze zdrowiem psychicznym, ewentualnie związane są z innymi chorobami, profesjonalna pomoc jest kluczem do dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Wsparcie psychologiczne online
Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz - aplikacja Helping Hand

Męska depresja często pozostaje niezdiagnozowana

Mężczyźni z depresją często nie są diagnozowani z kilku powodów, w tym:

nierozpoznanie depresji - możesz myśleć, że uczucie smutku lub negatywnych emocji jest zawsze głównym objawem depresji. Ale dla wielu mężczyzn nie jest to główny objaw. Na przykład bóle głowy, problemy z trawieniem, zmęczenie, drażliwość lub długotrwały ból mogą czasami wskazywać na depresję. Podobnie jak poczucie izolacji i szukanie rozrywki, aby uniknąć radzenia sobie z uczuciami lub wchodzenia w związek;

pomijanie oznak i objawów - możesz nie rozpoznać, jak bardzo twoje objawy wpływają na ciebie lub możesz nie chcieć przyznać się przed sobą lub nikim innym, że masz depresję. Ale ignorowanie, tłumienie lub maskowanie depresji niezdrowym zachowaniem tylko pogorszy negatywne emocje.

Podsumowanie

Mężczyźni często mają tendencję do bagatelizowania swoich problemów i szukanie sposobów na ich odreagowywanie. W pewnych kwestiach, takich jak depresja właśnie, może się to okazać niebezpieczne. Warto więc monitorować swój stan i w razie czego szukać specjalistycznej pomocy, nie tylko stacjonarnej, ale i za pośrednictwem aplikacji psychoterapeutycznych i psychologicznych.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!