Średnia długość penisa na świecie - Jak wypadają Polacy?

Na tematy związane z rozmiarami penisów wielu mężczyzn reaguje ze szczególną wrażliwością. Niektórzy z tych panów cierpią na syndrom małego penisa, co zazwyczaj nie ma wiele wspólnego z rozmiarami ich przyrodzeń. W artykule wyjaśniamy skąd się to bierze, a także przedstawiamy wyniki badań dotyczących przeciętnej długości męskiego przyrodzenia.

Wielu mężczyzn zastanawia się, czy ma "odpowiednią" długość przyrodzenia, zadając sobie przy tym zasadnicze pytanie - jaka jest średnia długość męskiego członka? Ciekawostką jest to, iż w porównaniu do innych naczelnych, nawet tych o wiele masywniejszych ciałach, prącie człowieka jest szczególnie duże (źródło 1). Pomimo tego faktu, niektórzy mężczyźni obsesyjnie głowią nad tym, jaka w rzeczywistości jest przeciętna długość penisa i czy oni sami mieszczą się w tej "normie". Psychologowie biją na alarm, ponieważ w obliczu masowego dostępu do różnego rodzaju medialnych treści, które często rozpowszechniają i utrwalają błędne stereotypy, tego rodzaju wątpliwości rodzą się obecnie w głowach wielu panów. Mogą one prowadzić do zgubnego przekonania odnośnie rzeczywistych rozmiarów penisa i przyczyniają się do rozwoju prawdziwych kompleksów. Wielu mężczyzn, zwłaszcza tych młodych, odczuwa kompleks małego członka, pomimo, iż ma penisa zupełnie normalnego (źródło 2) . Za wszystko odpowiedzialne są wspomniane wcześniej stereotypy masowo powielane głównie w filmach erotycznych, ale nie tylko.

Jaka jest średnia długość penisa?
Jaka jest średnia długość penisa?

Syndrom małego penisa jest o tyle niebezpieczny, że może prowadzić do lęków i fobii związanych z seksem oraz stanowić wyimaginowaną przyczynę niepowodzeń w życiu intymnym i rozpadu związków (źródło 3). Choć w pewnym stopniu długość penisa owszem wpływa na jakość życia seksualnego, w rzeczywistości penisy większości mężczyzn nie są zbyt małe, a ich ewentualne kompleksy zupełnie nieuzasadnione.

Średnia długość penisa - Co mówią badania?

W ciągu ostatnich kilku dekad naukowcy starali się znaleźć jak najbardziej trafną odpowiedź na pytanie od zawsze nurtujące szerokie grona zarówno mężczyzn jak i kobiet - jaki jest przeciętny rozmiar członka? Czy rozmiary prącia, uwzględniając przy tym zarówno średnią długość, jak i przeciętną grubość penisa, mają zawsze wpływ na satysfakcję w życiu seksualnym?

Autorzy badania, którego wyniki opublikowano na łamach magazynu „The World's Journal of Men's Health”, dowiedli, iż w ciągu ostatnich 30 lat przeciętna długość męskiego przyrodzenia wzrosła średnio z 12,19 do 15,24 centymetrów (źródło 4). Skoro tak, to czemu kompleks zbyt małego członka jest dziś tak bardzo powszechny?

Żyjemy w czasach, w których waga przywiązywana do długości męskiego członka jest ogromna, a postrzeganie rzeczywistych rozmiarów penisa podlega silnemu zniekształceniu, nie tylko wskutek łatwo dostępnych i przeważnie nieco kontrowersyjnych materiałów filmowych, lecz także pod wpływem wszechobecnych w mediach reklam produktów powiększających penisa – zarówno różnego rodzaju maści jak i dziwnych, a czasami zagrażających zdrowiu, przyrządów. Osoby wrażliwe na tego typu bodźce rzeczywiście mogą poczuć się nieco zdezorientowane i niepewne.

Temat długości penisa panowie biorą bardzo na serio
Temat długości penisa panowie biorą bardzo na serio

Mężczyźni są niezwykle wrażliwi na temat długości penisów

Coraz to większa liczba mężczyzn miewa dziś bardzo poważne obawy, z których czasami rodzą się różnej wagi zaburzenia psychiczne. Jak wiadomo, faceci bywają bardzo wrażliwi na punkcie wielkości własnych penisów i bardzo często wpadają pod tym kątem w poważne kompleksy, wskutek czego nie są już w stanie normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, ani seksem, pomimo tego, iż ich penisy mają całkiem prawidłowe rozmiary.

Wszystkie przeprowadzone jak dotąd badania potwierdzają, że męskie obawy co do zbyt małych rozmiarów własnego prącia, są w większości przypadków zupełnie nieuzasadnione.

Jakie czynniki mają wpływ na wielkość penisa?

Od czego zależy długość penisa? Wbrew powszechnie panującym stereotypom, badacze udowodnili, że otyłość nie przyczynia się do małych rozmiarów prącia. Na podstawie jeszcze innych badań dotyczących rozmiarów penisa, o charakterze całkiem międzynarodowym, naukowcom udało się ustalić, że narodowość ma spore znaczenie jeśli chodzi o rozmiar członka. Największymi penisami mogą cieszyć się afrykańscy mężczyźni, a najgorzej obdarowani okazują się być Azjaci. Badania wykazały również, że wiek nie ma większego wpływu na długość przyrodzenia, gdyż 70-letni mężczyźni okazali się posiadać penisy średnio zaledwie o niecały centymetr krótsze niż 20-latkowie. Badacze przyjrzeli się również zależności pomiędzy rozmiarami męskiego członka, a poziomem inteligencji ich posiadaczy. W przypadku Chin i krajów afrykańskich uwidoczniła się ciekawa zależność: im krótszy penis, tym wyższy poziom inteligencji jego posiadacza i odwrotnie (źródło 5).

Średnia długość penisa - Jak w badaniach wypadają Polacy?
Średnia długość penisa - Jak w badaniach wypadają Polacy?

Badania - Jaka jest średnia długość penisa na świecie?

Utrzymanie erekcji, budowa penisa oraz inne zagadnienia związane z męskim narządem rozrodczym od lat stanowiły przedmiot badań i dociekań. Penis składa się z różnych części, takich jak żołędź prącia, ciała jamistego i ciała gąbczastego, które obejmuje cewkę moczową - rurkę odpowiedzialną za przepływ moczu i nasienia.

Długość i budowa penisa mają różne konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania seksualnego mężczyzny. Przykładowo, choroba Peyroniego charakteryzuje się nieprawidłowym fałdem skórnym i zgrubieniem, które może powodować bolesną erekcję i zakrzywienie penisa, wpływając na możliwość odbywania stosunku seksualnego.

Badania dotyczące średniej długości penisa wskazują, że wielkość prącia w stanie spoczynku nie zawsze koreluje z jego długością podczas wzwodu. Dla wielu mężczyzn jest to źródło niepewności, co prowadzi do zainteresowania różnego rodzaju metodami powiększenia penisa. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że zdolność do utrzymania erekcji i satysfakcji seksualnej nie jest bezpośrednio związana z rozmiarem prącia.

Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów, są często ciekawi, jak pod względem długości penisa wypadają na tle innych narodowości. Wspomniane badania dostarczają pewnych danych na ten temat, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że wielkość penisa nie jest jedynym ani najważniejszym kryterium męskości.

Podsumowując, penis to złożony organ o różnorodnej budowie i funkcjach, który od wieków budzi ciekawość i jest przedmiotem badań. Ważne jest, aby mężczyźni byli świadomi swojego ciała i zdrowia seksualnego, a jednocześnie pamiętali, że wartość człowieka nie jest mierzona rozmiarami jego narządów.

Przeprowadzono liczne badania dotyczące wielkości penisów, mające na celu określenie średniej długości męskiego przyrodzenia. Od czego jest generalnie zależna długość prącia? Choć nie odnotowano korelacji rozmiaru penisa z cechami, takimi jak waga, wzrost, czy też BMI, okazuje się, iż średnia wielkość prącia może mieć związek z narodowością jego posiadacza. Zgodnie z wynikami badań największymi rozmiarami penisa mogą się pochwalić mieszkańcy afrykańskiego kontynentu. Jak pod tym względem wypadają Polacy?

Wyniki badań pomiaru długości penisa – z których najstarsze zostało przeprowadzone w roku 1899 - wykazują, że w stanie spoczynku, średnia długość członka wynosi 8.5 centymetrów, natomiast obwód zwiotczałego penisa to średnio 9.5 centymetrów. Średnia długość penisa w stanie erekcji waha się od 12 do 16 centymetrów, natomiast jego obwód w tym stanie wynosi średnio około 12 centymetrów.

W jaki sposób ustalono jaka jest przeciętna długość członka? Otóż, w wielu badaniach męskie przyrodzenia były dokładnie mierzone przez lekarzy, a stan wzwodu osiągano za pomocą środków farmakologicznych. Z opublikowanych w Journal of Urology wyników badań naukowych przeprowadzonych z udziałem 80 mężczyzn jasno wynika, iż przeciętnie penisy w stanie spoczynku są długie 8.8 cm, natomiast osiągają 12.9 cm w stanie wzwodu. Naukowcy jednoznacznie ustalili, że rozmiar prącia w stanie wiotkim nie wpływa na jego wielkość podczas wzwodu, a także, że wielkość penisa nie jest w żadnym stopniu zależna od wieku jego posiadacza. Co ciekawe, także tureckie badania naukowe, które przeprowadzono na 200 mężczyznach, a raczej na ich penisach, jednoznacznie potwierdziły, że wielkość przyrodzenia w stanie wzwodu nie jest zależna od jego rozmiarów w stanie spoczynku. Oznacza to, że zwiotczały penis, który jest w tym stanie niezwykle krótki, może osiągać ponadprzeciętną długość w stanie wzwodu i odwrotnie.

Amerykańskie badania długości prącia, które przeprowadzono z udziałem ponad 1600 mężczyzn, poskutkowały nieco bardziej optymistycznymi wynikami, opublikowanymi między innymi w Journal of Urology i Journal of Sexual Medicine. Otóż okazało się, że średnia wielkość członka amerykańskiego mężczyzny to 14.2 cm długości w stanie wzwodu, a jego przeciętny obwód to 12.2 cm. Podobne badania z udziałem ponad 3000 młodych mężczyzn zostały przeprowadzone także we Włoszech, gdzie średni rozmiar zwiotczałego penisa wynosił wówczas 9 cm. Z nieznanych przyczyn nie opublikowano wyników dotyczących wymiarów włoskich przyrodzeń w stanie erekcji. Przebadano pod tym kątem także ponad 300 hinduskich mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych, u których odnotowano średnią długość penisa wynoszącą 8.2 cm w stanie spoczynku oraz średnio 13 cm w stanie erekcji. Obwód hinduskich penisów to średnio 9.2 cm w stanie spoczynku i 11.5 cm podczas erekcji. Autorzy hinduskiego badania oświadczyli, że wyniki eksperymentu wzbudziły znaczne zainteresowanie, gdyż po stronie męskiej populacji tego kraju występował stały wzrost liczby osób narzekających na rozmiary własnego penisa i szukających możliwych procedur powiększenia prącia.

Jaka jest średnia długość penisa w Polsce?

Względem rozmiarów penisów, oczekiwania Polaków - w porównaniu z innymi krajami - są bardzo wygórowane. W Polsce przeciętną długość penisów zawyżamy najbardziej. Przodujemy też, jeśli chodzi o określenie idealnego rozmiaru prącia (źródło 6).

Jak, zgodnie z badaniami, pod względem rozmiarów prącia wypadają polscy mężczyźni? Otóż, badania dotyczące rozmiarów penisa, przeprowadzone w naszym kraju przez profesora Z. Izdebskiego w r. 2011 dowiodły, że ze swojego członka zadowolonych jest aż 87 proc. przedstawicieli płci męskiej. Zebrane w trakcie badań dane wykazały, iż standardowy rozmiar penisa u Polaków ma wynosić aż 17,3 cm. Co również interesujące, kilka lat później prof. Izdebski doprecyzował w wywiadzie dla „Polityki”, że rozmiar penisa jest silnie skorelowany z… preferencjami politycznymi. Średni rozmiar penisa wyborcy konserwatywnego PiS to aż 18,35 cm, zaś lewicowego SLD – 16,20 cm (źródło 7). Problem jednak w tym, że wspomniane badania długości penisa miały w Polsce charakter czysto ankietowy, więc nie do końca wiadomo, czy - podając wymiary własnych członków - panowie byli do końca szczerzy, choćby sami z sobą.

Badanie przeprowadzone przez prof. Izdebskiego przyniosło następujące wyniki (źródło 8):

 • długość penisa poniżej 11 centymetrów dotyczy 6 proc. ankietowanych Polaków;
 • 18 proc. ankietowanych w Polsce mężczyzn posiada prącie długie od 12,5 do 13,9 centymetrów;
 • penis 20 proc. polskich mężczyzn jest długi od 14 do 15,5 centymetrów;
 • 18% Polaków posiada przyrodzenie długie od 15,5 do 16,9 centymetrów;
 • penis 16 proc. Polaków mierzy od 17 do 18,5 centymetrów;
 • penis mierzący ponad 18,5 centymetrów to powód do dumy 6 proc. Polaków.

Czy wielkość penisa jest naprawdę istotna?

Czy wielkość penisa ma znaczenie? Czy istnieje coś takiego jak idealna długość penisa? Wyniki przeprowadzonych na dużą skalę badań wykazują, że podczas gdy 85 proc. kobiet odczuwa pełną satysfakcję z rozmiarów i proporcji penisa własnego partnera, to połowa przebadanych mężczyzn sądzi, że ma zbyt małe przyrodzenie – co jednak zdaniem naukowców pozostaje tylko i wyłącznie czysto subiektywnym wrażeniem. Choć dla niektórych mężczyzn rozmiar penisa ma kluczowe znaczenie, a czasami przekonania niektórych z nich prowadzą do problemów ze zdrowiem psychicznym, jest to zupełnie nieuzasadnione podejście do kwestii wielkości penisa, gdy ż zbyt mały penis jest w istocie dość nietypowym i bardzo rzadkim zjawiskiem.

Jaka jest optymalna długość prącia zdaniem pań?

Czy zatem istnieje coś takiego, jak idealna długość prącia? Naukowcy doszli do wniosku, iż kobiety - w przeciwieństwie do panującego u mężczyzn przekonania - generalnie nie przywiązują dużej wagi do wielkości penisów własnych partnerów. Z 50 przebadanych w tej kwestii kobiet, 45 stwierdziło, że rozmiary penisa liczą się owszem, ale okazuje się, że dla satysfakcji seksualnej pań liczy się bardziej obwód niż długość członka. Z wyników badań opublikowanych w roku 2015 w PLOS ONE, jasno wynika, iż preferencje pań co do rozmiarów penisa zależą w pewnej mierze od charakteru związku. W przypadku jednorazowych przygód seksualnych kobiety preferują nieco większe penisy, a raczej grubsze, niż w związkach stałych. Zdaniem przebadanych pań optymalny penis powinien mieć średnią długość 16.2 cm a grubość penisa powinna wynosić jakieś 12 cm obwodu.

Czy wymiary penisa są naprawdę istotne? Na temat wielkości prącia panie miewają przeróżne zdania, z czego można wywnioskować, że nie ma czegoś takiego, jak idealny rozmiar penisa. Pewna 26-letnia kobieta wypowiada się następująco:

"Nigdy nie sądziłam, że rozmiar ma znaczenie, dopóki nie byłam w łóżku z posiadaczem ogromnego penisa i seks stał się nie do zniesienia! Od tego czasu wiem, że rozmiar naprawdę robi różnicę!"

Oto natomiast ciekawa wypowiedź innej młodej kobiety w wieku 25 lat, która zaniepokojonym panom daje sporo do myślenia:

"Nie natknęłam się na zbyt małe penisy, ale trafiałam na zbyt duże, więc albo mam szczęście, albo faceci są zbyt przewrażliwieni na tym punkcie!

Penis może zmniejszyć swoje rozmiary po ślubie, ale nie tylko!
Penis może zmniejszyć swoje rozmiary po ślubie, ale nie tylko!

Czy penis kurczy się po ślubie?

Nawet jeśli jesteś dumnym posiadaczem dużego członka, wiedz, że rozmiar penisa nie jest czymś, co zostaje nam dane na całe życie! Jak się okazuje, istnieją pewne sytuacje, w których penis może się znacznie zmniejszyć. Okazuje się, że na rozmiar penisa mają wpływ niektóre okoliczności życiowe, takie jak ślub, czy też ojcostwo. Badacze z Waszyngtońskiego Centrum Psychologicznego dowiedli, że męskie penisy kurczą się nie tylko po ślubie, ale także wówczas, gdy mężczyzna zostaje ojcem. Wszystko za sprawą testosteronu, którego stężenie w organizmie mężczyzny zaniża się w takich sytuacjach życiowych w naturalny sposób (źródło 9).

Bibliografia:

 1. Wikipedia - Rozmiary prącia człowieka;
 2. ABC Zdrowie - Penis - budowa, erekcja, średnia długość, seks, choroby, obrzezanie;
 3. Poradnik Zdrowie - Skąd się bierze kompleks małego penisa?
 4. Medonet - Rozmiar penisa - ile średnio wynosi? Jak prawidłowo zmierzyć penisa?
 5. Dziennik - Długość penisa zależy od narodowości? Oto niezwykła mapa;
 6. Echodnia - Kompleks małego penisa. Wielkość może mieć znaczenie...;
 7. Dimedic - Jaki jest przeciętny rozmiar penisa? Czy istnieje idealny rozmiar penisa?
 8. E-zdrowie - Jaka jest średnia długość penisa? Czy rozmiar penisa ma znaczenie?
 9. WP Facet - Od tego twój penis się kurczy.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!