Terapia dzieci i młodzieży - jak wygląda?

Wiele osób wychodzi z założenia, że dzieci, zwłaszcza w rodzinach, które nie należą do dysfunkcyjnych, wiodą beztroskie życie, pełne dobrej zabawy. Tymczasem dojrzewanie to trudny i skomplikowany proces, wywołujący problemy, które wymagają niekiedy wsparcia ze strony specjalisty. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi psychoterapia dzieci i młodzieży.

Wiele osób wychodzi z założenia, że dzieci, zwłaszcza w rodzinach, które nie należą do dysfunkcyjnych, wiodą beztroskie życie, pełne dobrej zabawy.

Tymczasem dojrzewanie to trudny i skomplikowany proces, wywołujący problemy, które wymagają niekiedy wsparcia ze strony specjalisty. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi psychoterapia dzieci i młodzieży. Rodzice powinni pomyśleć o tym rozwiązaniu szczególnie wtedy, gdy ich dziecko często popada w przygnębienie, nie dogaduje się z rówieśnikami, wagaruje, osiąga złe wyniki w nauce, zachowuje się agresywnie lub sięga po uzależniające używki.

Terapia dzieci i młodzieży - Jak wygląda?

Na czym polega psychoterapia dzieci i młodzieży?

Psychoterapia dzieci i młodzieży to rodzaj indywidualnej terapii nakierowanej na rozwiązywanie problemów wieku dorastania. Mogą z niej korzystać zarówno kilkulatki, jak i nastolatki, które osiągnęły niemal pełnoletniość. Taka terapia prowadzona jest w formie regularnych spotkań, w trakcie których psycholog tworzy bezpieczną przestrzeń i płaszczyznę komunikacji opartą na zrozumieniu i akceptacji – to pozwala dziecku poczuć się swobodnie i pomaga mu się otworzyć. Psycholog stara się także stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki czemu dziecko może odreagować negatywne emocje, z jakimi się boryka, i nauczyć się lepiej sobie z nimi radzić w przyszłości. Wszystko, co dzieje się w gabinecie terapeuty, objęte jest oczywiście klauzulą poufności, dlatego psycholog nie może zdradzać szczegółów sesji rodzicom, ale często stara się dawać im wskazówki, jak mogą wesprzeć dziecko w trudnym dla niego czasie.

Więcej dowiesz się na: https://www.psyche-balans.pl/

Czym charakteryzuje się psychoterapia dzieci i młodzieży?

Psychoterapia dzieci i młodzieży znacząco różni się od terapii osób dorosłych, ponieważ psycholog dla dzieci i psycholog dla młodzieży wykorzystują w swojej pracy nieco inne narzędzia. Dostosowanie wdrażanych technik terapeutycznych do wieku pacjentów ma kluczowe znacznie dla efektywności terapii, dlatego psycholog dla dzieci często sięga po takie rozwiązania jak rozwijanie różnych form ekspresji i edukacja poprzez zabawę, zaś psycholog dla młodzieży kładzie większy nacisk na rozmowę i naukę samodzielnej analizy problemów. W ten sposób osiąga się najlepsze efekty w pracy z młodymi ludźmi i zapewnia im się najlepszą możliwą pomoc.