Przejdź do treści

Rozmowa o depresji – jak opowiadać o swoich emocjach z psychiatrą?

Z roku na rok coraz więcej osób zmaga się z problemami natury psychicznej. Jednym z nich jest depresja. To ciężka choroba, z którą nie da się samodzielnie walczyć. Ważne jest dostrzeżenie problemu i szybka interwencja. Problemy natury psychicznej już dawno przestały być wstydliwym tematem. Warto zatem udać się na leczenie depresji i pozwolić sobie pomóc w walce z tą ciężką chorobą.
Teaser Media
Image
Depresja - Jak rozmawiać z psychiatrą?

Czym jest depresja?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Klasyfikowana jest jako zaburzenie afektywne. To stan, który cechuje się długotrwałym obniżeniem nastroju, nieustającym poczuciem smutku, zmniejszeniem energii, aktywności oraz zainteresowania, a także obojętnością, przygnębieniem i apatią. Osoba zmagająca się z depresją nie odczuwa radości z życia, izoluje się od otoczenia i stale odczuwa poczucie niepokoju lub wewnętrznego napięcia. Złe samopoczucie znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. W ciężkich stanach depresyjnych pojawiają się myśli samobójcze, które mogą przerodzić się w urzeczywistnienie. 

Kto jest narażony na depresję?

Ze statystyk jasno wynika, że na depresję bardziej narażone są kobiety. Ryzyko zachorowania wynosi w granicach 20-25%, natomiast u mężczyzn to 7-12%. Dysproporcje te mogą wynikać z faktu, że kobiety mogą być bardziej emocjonalne i wrażliwe. Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt, mianowicie w przypadku występowania depresji, to kobiety częściej decydują się na pomoc psychiatrów. Z kolei mężczyźni najczęściej udają się po pomoc w sytuacji ciężkiego epizodu depresji, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Panowie niechętnie korzystają z pomocy specjalisty, stąd też nie widnieją w statystykach. Potwierdza to również liczba samobójstw. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety podejmują próby samobójcze.

Na depresję bardziej narażone sa kobiety

Ile statystycznie osób choruje na depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Obecnie zmaga się z nią ok. 350 mln całej populacji, co stanowi ok. 3,8% wszystkich ludzi. W ostatnich 10 latach w Polsce wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych o 59%. Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że obecnie z depresją zmaga się ok. 1,5 mln Polaków. Choroba ta stanowi coraz większy problem zdrowotny oraz społeczny. Dla porównania w 2021 roku świadczenia zostały udzielone 682 tys. pacjentom. Z kolei refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 roku wykupiło 1,5 mln osób, co stanowi 59% więcej niż w 2013 roku. Niepokojąco rośnie również liczba samobójstw. Większość osób zmagających się z depresją ma myśli samobójcze, ok. 20-60% podejmuje próbę odebrania sobie życia, niestety z tego 15% osób umiera. 

Jakie są przyczyny?

Depresja powstaje w wyniku współdziałania kilku różnych zmiennych, a jej przyczyny są złożone. Uważa się, że czynniki biologiczne, psychiczne i społeczne mają kluczowy wpływ na pojawienie się depresji oraz jej rozwój. Mowa tutaj zarówno o zasobie i zdolnościach radzenia sobie ze stresem, jak i traumatycznych przeżyciach. Obecnie żyjemy w bardzo szybkim tempie. Na co dzień mamy do czynienia z przebodźcowaniem czy natłokiem informacji. Nasza zwiększona dynamika życia nie wpływa korzystnie na odpoczynek czy odprężenie. Wszystko to również przyczynia się do występowania depresji.

Jakie są przyczyny depresji?

Jakie są objawy depresji?

Depresja jest chorobą, która przede wszystkim objawia się obniżeniem nastroju, czyli przewlekłym poczuciem smutku, apatią, rozdrażnieniem czy pustką. Osoba chora nie odczuwa radości z życia, nie cieszą ją również rzeczy, które wcześniej były źródłem przyjemności. Depresja to również brak wiary w samego siebie i swoje możliwości, połączone z negatywną samooceną. U wielu osób zmagających się z chorobą zauważalne jest spowolnienie aktywności ruchowej oraz intelektualnej. Dostrzegane są również problemy z koncentracją, skupieniem uwagi, zapamiętywaniem czy podejmowaniem decyzji. Depresja to również zakłócenie rytmów biologicznych. Mowa tutaj o bezsenności lub zmianach w apetycie. Wymienionym objawom często towarzyszą bóle głowy oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Dlaczego warto skonsultować się ze specjalistą?

Często zdarza się, że osoby cierpiące na zaburzenia nastroju szukają ukojenia w różnych używkach, które tylko potęgują objawy. Dodatkowo nieleczona depresja prowadzi do myśli samobójczych, a w konsekwencji do próby odebrania sobie życia. Stąd też kluczowe jest, aby wybrać odpowiedni ośrodek leczenia depresji i skorzystać z pomocy specjalistów w specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych, takich jak na przykład Ośrodek Przebudzenie we Wrocławiu.

Jak przygotować się do rozmowy z psychologiem/ psychiatrą? 

Konsultacja ze specjalistą polega głównie na szczerej rozmowie. Początkowo lekarz zapyta o problemy, dolegliwości czy występujące objawy. Dodatkowo padnie pytanie o inne choroby bądź przyjmowane leki. Tutaj warto mieć dokumentację medyczną bądź wyniki badań. Co ważne, nie należy obawiać się rozmowy, natomiast warto postawić na szczerość. Lekarz każdego dnia styka się z różnymi problemami, nawet wstydliwymi czy krępującymi. Nie należy zatem zatajać żadnych, z pozoru nawet mało ważnych informacji. Warto mieć na uwadze, że każdego specjalistę obowiązuje tajemnica lekarska. Co ważne, lekarz będzie zadawał konkretne pytania. Jednak należy pamiętać, że pacjent nie musi na wszystkie odpowiadać. Jeżeli poruszony temat jest niewygodny, wówczas specjalista nie może wywierać presji ani zmusić pacjenta do udzielenia odpowiedzi. Na podstawie wywiadu specjalista postawi diagnozę i wdroży stosowne metody leczenia.

Nie można samemu walczyć z depresją i nie można samodzielnie się wyleczyć. Konieczna jest zatem pomoc specjalisty lub wizyta w ośrodku leczenia depresji we Wrocławiu. Szczera rozmowa z psychiatrą pozwoli na postawienie prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie stosownego leczenia. 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!