Do czego służy hub USB? Jaki hub USB wybrać - aktywny czy pasywny? Na co zwrócić uwagę?

Do czego służy hub USB i jak wybrać najbardziej odpowiedni model tego rodzaju sprzętu? Czym różni się aktywny hub USB od urządzenia pasywnego? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy zakupie rozgałęziacza portów USB?

Hub USB (koncentrator USB) umożliwia podłączenie do jednego portu USB większej ilości urządzeń zgodnych z wymienioną specyfikacją. Dzisiejsze komputery są wyposażane w porty USB, ale ich liczba jest zazwyczaj bardzo ograniczona, przeważnie do 2, a czasami do 4 takich portów. Jednocześnie standard USB staje się coraz bardziej popularny, co sprawia, że ogromna ilość przeróżnych urządzeń komunikuje się z komputerem właśnie za pomocą tego portu. Niestety dość często liczba portów USB dostępnych w komputerze stacjonarnym, czy też laptopie, okazuje się zupełnie niewystarczająca. Aby umożliwić podłączenie kolejnych urządzeń i akcesoriów USB, warto zwiększyć liczbę dostępnych portów, właśnie za pomocą rozwiązania, jakim jest Hub (koncentrator) USB.

Hub USB - Jaki hub USB warto kupić?
Hub USB - Jaki hub USB warto kupić?

Do czego konkretnie służy hub USB i jakie daje korzyści?

W rzeczywistości, to nieskomplikowane urządzenie to nic innego jak rozgałęziacz portu USB. Podłączenie koncentratora do wybranego gniazda USB w komputerze skutkuje zwiększeniem ilości dostępnych portów. Ich docelowa ilość zależy od wybranego modelu rozgałęziacza, czyli huba. Warto zaznaczyć, że HUB USB nie wpływa na szybkość transmisji danych. Prędkość przesyłania danych zależna jest od obsługiwanej wersji standardu USB – czy jest to USB 2.0 czy 3.0, 3.1, czy też 3.2.

Koncentrator USB, zwany także rozgałęziaczem, nie tylko zwiększa ilość dostępnych portów, ale też poprawia komfort związany z użytkowaniem złączy. W zależności od wybranego modelu, urządzenie można umieścić w łatwo dostępnym miejscu, tak aby podłączanie i odłączanie różnego rodzaju sprzętów do portów USB było jak najbardziej wygodne.

Niektóre komputery stacjonarne, zwłaszcza te starszej daty lub bardziej ekonomiczne modele, posiadają porty USB umieszczone jedynie w tylnej części obudowy, co może okazać się dość kłopotliwym rozwiązaniem, szczególnie wówczas, gdy często podłączamy lub odłączamy różnego rodzaju urządzenia USB. W takich okolicznościach rozgałęziacz USB to bardzo dobre obejście tego problemu. Można go bowiem docelowo umieścić na obudowie komputera, lub na biurku i w łatwy sposób dostawać się do portów USB, bez konieczności wykonywania akrobacji pod biurkiem.

Kolejnym niezaprzeczalnym plusem korzystania z huba USB jest fakt, iż wszystkie kable podpięte do jednego urządzenia pozwalają na komfortową pracę i utrzymanie porządku.

Hub USB pasywny czy aktywny? Czym się różnią te rozwiązania?

Hub USB – aktywny czy pasywny? Jaka jest różnica i co wybrać? Różnica pomiędzy aktywnym, a pasywnym rozgałęziaczem USB jest kolosalna i warto się z nią zapoznać przed kupnem jednego, bądź drugiego urządzenia!

Hub USB aktywny

Hub USB aktywny jest wyposażony we własny system zasilania, co umożliwia podłączenie do niego urządzeń o większym poborze prądu. Jest to zatem konstrukcja bardziej zaawansowana i zapewniająca o wiele większą funkcjonalność i możliwości niż HUB USB pasywny, który prąd przekazuje podłączonym urządzeniom z systemu zasilania komputera. W związku z faktem, iż aktywny koncentrator USB posiada swój niezależny zasilacz, można do niego podłączyć (w zależności od wybranego modelu), urządzenia takie jak skaner, drukarka, router LTE lub elementy audio. Aktywny HUB USB pozwala, by wszystkie podłączone do niego urządzenia działały jednocześnie, niezależnie od tego, ile prądu potrzebują do stabilnej i niezawodnej pracy.

Hub USB pasywny

Prostszą konstrukcją jest pasywny hub USB, który pobiera energię z komputera i umożliwia podłączenie urządzeń, nie wymagających prądu o łącznym natężeniu przekraczającym 500 mA. Do rozgałęziacza USB pasywnego można podłączyć urządzenia takie jak mysz, klawiaturę lub pendrive.

Hub USB aktywno-pasywny

Hub USB aktywno–pasywny jest obecnie najrzadziej spotykanym rozwiązaniem. Jest to w rzeczywistości sprzęt wyposażony w zasilacz, który jednak można odłączyć, a wówczas urządzenie pracuje w trybie pasywnym

.

Reasumując….Jaki hub USB warto kupić?

Reasumując – jeśli potrzebny Ci jest prosty HUB USB, do którego masz zamiar podłączyć urządzenia o niskim poborze prądu, takie jak myszka, klawiatura itp., to HUB pasywny będzie w zupełności wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli jednak do portów USB planujesz podłączenie drukarki, skanera i innych urządzeń z dużym zapotrzebowaniem na prąd, to optymalnym wyborem będzie aktywny koncentrator USB, czyli taki, który prąd dostarcza podłączonym sprzętom USB z własnego zasilacza.

Hub USB – na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Jeśli zależy nam na dobrej jakości urządzeniu, przymierzając się do zakupu huba USB warto przyjrzeć się bliżej jego najważniejszym parametrom – nie tylko ściśle technicznym. Oto one:

  • Rodzaj – jak już wcześniej wspominaliśmy, hub USB może być pasywny, aktywny, a także aktywno–pasywny;
  • Obsługiwany standard USB – maksymalna szybkość transferu danych w konkretnym modelu rozgałęziacza USB zależy od standardu USB, który jest wspierany przez urządzenie. Najbardziej aktualne standardy USB to obecnie USB 3.1 oraz USB 3.2;
  • Liczba i rodzaje portów USB – hub USB może udostępniać dość zróżnicowaną liczbę portów. Najprostsze urządzenie oferują 4 porty USB. Warto tutaj zaznaczyć, że huby USB można ze sobą łączyć, co umożliwia podłączenie z komputerem teoretycznie nieskończonej liczby urządzeń – pod warunkiem, że każdy hub będzie zapewniał stabilne zasilanie wszystkim podłączonym do niego sprzętom;
  • Rozmiar – huby USB mogą się między sobą nieco różnić gabarytowo. Rozgałęźniki USB pasywne są zazwyczaj mniejsze od aktywnych modeli z zasilaczem;
  • Cena – choć dla większości użytkowników cena jest najważniejszą kwestią, od niej będzie w dużej mierze zależeć jakość zakupionego urządzenia.

Hub USB - Ile to kosztuje dobry hub USB i czy warto kupować najtańsze urządzenia?

W gąszczu niekończącej się oferty koncentratorów USB wybór odpowiedniego dla siebie urządzenia może wydawać się początkowo nieco kłopotliwy. Jednak, aby kupić sprzęt najbardziej pasujący do własnych potrzeb, wystarczy udzielić sobie odpowiedzi na te proste pytania:

  • ile urządzeń planujemy podłączyć do portów USB?
  • czy łączne natężenie prądu podłączonych urządzeń będzie przekraczało 500mA, a jeśli tak, to jakiej mocy potrzebujemy?
  • czy zależy nam na wysokim poziomie niezawodności?

Odpowiedź na pierwsze pytanie to wskazówka dotycząca ilości portów, jakie będą nam potrzebne. Należy zaznaczyć, że warto z góry zaopatrzyć się w nieco większą liczbę złączy, tak aby nie zabrakło nam ich w przyszłości, a wybrane model urządzenia mógł nam służyć przez jak najdłuższy okres czasu.

Twierdząca odpowiedź na drugie pytanie sugeruje, że konieczny nam będzie aktywny hub USB. W takim przypadku warto zaopatrzyć się z góry w pewien zapas mocy.

Jeśli odpowiedź na ostatnie pytani brzmi TAK, to warto z góry zrezygnować z super promocji i tanich urządzeń nieznanych producentów.

Ile trzeba wydać na dobry hub USB?. Sprzęt wysokiej jakości nigdy nie będzie najtańszy. Jeśli zależy nam na dobrej jakości urządzeniu, to nie możemy się spodziewać, że będzie ono kosztowało 20 zł. Dobrej jakości pasywny hub USB z 4 portami może kosztować około 50-80 zł. Jeśli natomiast rozglądamy się za sprzętem aktywnym, z własnym zasilaniem i obsługującym powiedzmy do 10 portów USB, to podaną cenę należy pomnożyć przez 2, 3, a nawet więcej!

Jaki hub USB warto kupić? Proponowane urządzenia

W rzeczywistości, jeśli mamy zamiar podłączać do portów USB choćby urządzenia takie jak telefony komórkowe, to z góry warto zdecydować się na aktywny hub USB. Przyglądając się różnym dostępnym modelom tego sprzętu, warto skupić się na obsłudze najnowszych standardów USB, takich jak USB 3.0. Mając to wszystko na uwadze, godnym polecenia urządzeniem jest aktywny 7-portowy hub USB marki RSHTECH. Urządzenie wspierające standard USB 3.0 jest wykonane z aluminium i tworzywa sztucznego ABS. 7 portów USB 3.0 wyposażono w oddzielne przełączniki i niebieskie diody LED, które sygnalizują przesyłanie danych. Każdy port USB jest sterowany niezależnie, dzięki czemu wszystkie podłączone do huba urządzenia pracują bez zakłóceń.

7-portowy hub USB
Hub USB - 7 portów - Aktywny - Sprawdź dostępność, cenę i parametry techniczne

Jeśli potrzebujemy nieco więcej portów USB, proponowanym modelem huba jest 10-portowy koncentrator USB 3.1 Gen 2. Urządzenie umożliwia transfer danych z prędkością do 10 Gb/s, czyli dwukrotnie większą niż teoretycznie w przypadku konwencjonalnego USB 3.0. Sprzęt jest wstecznie kompatybilny z USB 3.0 i USB 2.0. Urządzenie obsługuje wtyczki USB typu C, jak i typu A.

10-portowy hub USB 3.1
Hub USB 3.1 - 10 portów - Aktywny - Sprawdź dostępność, cenę i parametry techniczne

Aluminiowa obudowa zapewnia trwałość i wygodę, a zasilacz o mocy 36 Watt pozwala na jednoczesne podłączenie i stabilną pracę wszelkiego rodzaju sprzętu USB.

Jeśli 10 portów USB i 36 Watów mocy to dla Ciebie zbyt mało, RSHTECH posiada w swojej ofercie nieco potężniejsze urządzenie. Jest to 13 portowy hub USB z zasilaczem o mocy 72 Watt.

13-portowy hub USB 3.1
Hub USB 3.1 - 13 portów - Aktywny - Sprawdź dostępność, cenę i parametry techniczne

Pozostając przy aktywnych rozgałęziaczach USB, kolejnym modelem godnym polecenia jest Sabrent - 16-portowy hub USB 3.0 z pojedynczymi przełącznikami [90 watów]

16-portowy hub USB
Hub USB - 16 portów - Aktywny - Sprawdź dostępność, cenę i parametry techniczne

Urządzenie renomowanej marki Sabrent zaopatrzono w zasilacz o mocy 90 Watów. Sprzęt wspiera prędkość transferu danych do 5 Gb/s. 16 portów USB obsługuje transmisję Super Speed (5 Gbps), szybką (480 Mbps), pełną szybkość (12 Mbps) i niską szybkość (1,5 Mbps).

Kolejną interesującą propozycją aktywnego huba USB jest urządzenie cy Box IB-AC6113 hub USB 3.0 z adapterem prądowym 12 V/5 A, obudową aluminiową i portem ładowania USB. Ten bezkompromisowej jakości sprzęt obsłuży do 13 urządzeń USB o kompleksowym zapotrzebowaniu na natężenie prądu nie przekraczającym 5 A, co daje naprawdę spore możliwości.

13-portowy hub USB
Hub USB - 13 portów - Aktywny - Sprawdź dostępność, cenę i parametry techniczne

Jeśli szukasz dobrego i niedrogiego urządzenia pasywnego, a 4 porty USB w zupełności Ci wystarczą, dobrym wyborem może być hub USB Sabrent HM-UB43. Każdy z portów posiada oddzielny przełącznik. Urządzenie obsługuje prędkości transmisji danych do 5 Gbps (USB 3.0), 480 Mbps (USB 2.0), 12 Mbps (USB 1.1).

4-portowy hub USB
Hub USB - 4 porty - Pasywny Sprawdź dostępność, cenę i parametry techniczne
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!