Minikomputery jednopłytkowe Raspberry Pi - Co to takiego?

Dzięki projektowi Raspberry Pi, minikomputery jednopłytkowe stały się nie tylko niedrogie, ale także niezmiernie funkcjonalne i wszechstronne. Obecnie mogą one działać pod kontrolą systemów operacyjnych takich jak Windows 10 i Linux. Jakie przeznaczenie mają tego typu urządzenia i czy można z nich z powodzeniem korzystać do realizacji codziennych zadań?

Raspberry Pi to minimalistyczna platforma komputerowa stworzona przez Raspberry Pi Foundation. Głównym założeniem projektu niedrogich minikomputerów jednopłytkowych jest wspieranie nauki informatyki, w tym technologii sieciowych i programowania w różnych językach. Ale nie tylko! Jak się okazuje, minikomputery Raspberry znajdują szerokie zastosowanie także w przemyśle.

Raspberry Pi - Co to takiego?
Raspberry Pi - Do czego to służy?

Komputer Raspberry – Co to takiego?

Niedrogie komputery Raspberry mogą być z powodzeniem stosowane do nauki programowania, budowania robotów i tworzenia wszelkiego rodzaju ciekawych projektów informatycznych.

Komputery Raspberry mogą obecnie działać pod kontrolą rozmaitych systemów operacyjnych. W grę wchodzą nie tylko systemy bazujące na Linuksie, ale także Windows 10 Internet Of Things i Windows 10 dla procesorów ARM.

Raspberry Pi jest w stanie robić wszystko, czego można oczekiwać od typowego komputera — od przeglądania Internetu i grania w gry, po oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Jednak to nie wszystko! Dzięki Raspberry Pi możesz zrobić o wiele więcej! Urządzenie zostało bowiem zaprojektowane głównie po to, aby ułatwić naukę programowania w językach takich jak Scratch i Python, a wszystkie główne języki programowania są domyślnie zawarte w oficjalnym systemie operacyjnym Raspberry.

Wbrew pozorom, Raspberry Pi to bardzo niezwykłe urządzenie! Pomimo swoich minimalistycznych gabarytów, jest ono w pełni funkcjonalnym komputerem. W rzeczywistości Raspberry Pi jest komputerem jednopłytkowym, co oznacza, ze został zbudowany na jednej płytce drukowanej. Podobnie jak większość komputerów jednopłytowych, Raspberry Pi ma wymiary podobne do karty kredytowej. Jednak nie oznacza to, że nie jest potężny! Okazuje się bowiem, że Raspberry Pi może zrobić wszystko to, co o wiele większy i bardziej energochłonny komputer, ale nie koniecznie w takim samym tempie. Co bardzo istotne, korzystanie z tych jednopłytkowych komputerów może przyczyniać się do niższych opłat za prąd.

Założyciele fundacji non-profit Raspberry nie mieli pojęcia, że ich projekt dozna tak wielkiego sukcesu. Pierwsze kilka tysięcy urządzeń, które wyprodukowano pilotażowo w roku 2012, sprzedano w błyskawicznym tempie. Od tamtego czasu miliony komputerów jednopłytkowych Raspberry trafiły do swoich użytkowników końcowych na całym świecie. Raspberry Pi świetnie się sprawdza nie tylko w szkołach, biurach, fabrykach, ale także w autonomicznych łodziach i balonach stratosferycznych.

Różne modele Raspberry Pi zostały wydane od czasu oryginalnego Modelu B, z których każdy oferuje ulepszone specyfikacje lub funkcje specyficzne dla konkretnego przypadku użycia.

Dlaczego Raspberry jest „nagi” ?

W przeciwieństwie do tradycyjnego komputera, którego komponenty zazwyczaj ukryte są w specjalnej obudowie, urządzenia Raspberry standardowo jej nie posiadają, co nie oznacza, że nie możesz jej dokupić. Dlaczego komputery jednopłytkowe Raspberry sprzedawane są bez obudowy? Otóż, dzieje się tak głównie w celu ułatwienia zrozumienia zasad budowy i działania tych urządzeń. Komputer nie jest już kojarzony z obudową, lecz z serią komponentów, które mają swoje nazwy i zakresy działań. Osoba chcąca oswoić się z nowymi pojęciami i terminologią, ma ku temu sprzyjające okoliczności i bardzo dużą motywację do działań.

Który minikomputer Raspberry kupić?

Poszczególne modele urządzeń Raspberry różnią się od siebie nie tylko taktowaniem procesora, wielkością pamięci operacyjnej, zapotrzebowaniem na prąd, ale także wyposażeniem dodatkowym. To, na jaki model się zdecydujesz, zależy głównie od zastosowań, jakie masz na myśli.

Raspberry Pi 4

Minikomputer Raspberry Pi 4 to jeden z najpopularniejszych modeli w swojej kategorii. Wyposażony został w 64-bitowy, czterordzeniowy procesor i posiada możliwość rozbudowy pamięci operacyjnej do 8GB. To maleńkie urządzenie o wymiarach zbliżonych do karty kredytowej oferuje przełomowy wzrost szybkości procesora, wydajności multimediów, pamięci i łączności w porównaniu z poprzednią generacją Raspberry Pi 3 Model B +, przy zachowaniu kompatybilności wstecznej i podobnego zużycia energii.

Raspberry Pi 4 B
Raspberry Pi 4 B

Do najciekawszych cech tego jednopłytkowego komputera zalicza się między innymi wysokowydajny procesor, obsługę dwóch wyświetlaczy w rozdzielczości do 4K za pośrednictwem pary portów micro-HDMI, sprzętowe dekodowanie wideo z prędkością do 4Kp60, Gigabitowy Ethernet, USB 3.0.

Więcej informacji o Raspberry Pi 4 znajdziesz w oficjalnej broszurze produktu.

Raspberry Pi 400

Raspberry Pi 400 to kompletny komputer osobisty wbudowany w kompaktową klawiaturę. Urządzenie wyposażono w czterordzeniowy 64-bitowy procesor, sieć bezprzewodową, wyjście na dwa wyświetlacze i układ umożliwiający odtwarzanie wideo w jakości 4K.

Raspberry Pi 400
Raspberry Pi 400

Raspberry Pi 400 to idealny sprzęt do przeglądania Internetu, tworzenia i edytowania różnego rodzaju mediów, oglądania filmów i nauki programowania przy użyciu środowiska graficznego Raspberry Pi OS.

Więcej informacji o modelu Pi 400 znajdziesz w oficjalnej broszurze produktu.

Raspberry Pi Zero 2 W

Potrzebujesz jeszcze mniejszego i jeszcze bardziej energooszczędnego minikomputera? Jeśli tak, to zapewne Raspberry Pi Zero 2 W okaże się optymalnym urządzeniem dla Twojego projektu.

Raspberry Pi Zero 2 W
Raspberry Pi Zero 2 W

Model Pi Zero 2W wyposażono w czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Arm Cortex-A53 o taktowaniu 1GHz, który zapewnia o 40 proc. większą wydajność jednowątkową i pięciokrotnie wyższą wydajność wielowątkowa, w porównaniu do oryginalnego jednordzeniowego urządzenia Raspberry Pi Zero.

Raspberry Pi Zero 2 W oferuje bezprzewodową sieć LAN 2,4 GHz 802.11 b / g / n i Bluetooth 4.2, wraz z obsługą Bluetooth Low Energy (BLE) i modułową certyfikacją zgodności.

Więcej informacji o tym urządzeniu znajdziesz w oficjalnej broszurze produktu.

Do czego służy Raspberry Pi?

Do czego może Ci się przydać minikomputer Raspberry Pi? W czym może okazać się lepszy od klasycznego laptopa, czy też sprzętu stacjonarnego? Otóż, jednopłytkowy komputer nie prześcignie tradycyjnego sprzętu pod względem wydajności (przynajmniej obecnie), ale ma wiele unikatowych cech, których klasycznym maszynom brakuje. Jakie to są cechy?

Przede wszystkim – należy zauważyć, że niektóre modele Raspberry są w stanie zrobić wszystko to, co powszechnie stosowane laptopy, a nawet więcej! Otóż, wiele zależy od zastosowanego oprogramowania, a także dodatkowych urządzeń, które można podłączyć do „jednopłytkowca”.

„Malinka” może służyć nie tylko do przeglądania Internetu i korzystania z różnego rodzaju aplikacji, takich jak arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, programy graficzne itp., ale może okazać się rozwiązaniem wręcz niezastąpionym dla pasjonatów chcących stworzyć tzw. inteligentny dom, a także własne wersje urządzeń sieciowych, choćby takich jak routery, lub zestawy kina domowego. Te przykładowe zastosowania zdecydowanie wyróżniają Raspberry Pi na tle zwykłych komputerów.

Raspberry Pi Zero 2 W - Jednopłytkowy minikomputer
Raspberry Pi Zero 2 W

Pamiętaj, że Raspberry Pi to także minimalne zużycie prądu, co sprawia, że te jednopłytkowe minikomputery są naprawdę ekologiczne!

Raspberry Pi jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących funkcje standardowego komputera połączyć z niewielkim rozmiarem urządzenia i jego łatwym przenoszeniem niemalże w każde miejsce.

Gdzie kupić komputery Raspberry Pi?

Komputery Raspberry Pi są obecnie bardzo popularne i dość szybko znikają ze sklepowych półek! Niestety czasami bywają one bardzo trudno dostępne. Oto lista proponowanych ofert ze sklepów, w których zazwyczaj można kupić komputery i akcesoria Raspberry Pi:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!