Przejdź do treści

Codziennie pijesz kieliszek wina? Oto, co się może wydarzyć!

Eksperci od dawna uważnie przyglądają się zarówno korzyściom, jak i negatywnym skutkom codziennego picia małych ilości alkoholu, a w szczególności czerwonego wina. Niektóre badania naukowe wykazują, że regularne picie małych ilości alkoholu sprzyja zdrowiu, inne zaś potwierdzają, że nawet znikome ilości etanolu niszczą nasze ciało i umysł
Teaser Media
Image
Kieliszek wina codziennie?

Czerwone wino uwielbia wielu z nas. Co się jednak stanie, jeśli codziennie będziemy wypijać jeden kieliszek do obiadu, lub pod wieczór?

Eksperci od dawna uważnie przyglądają się zarówno korzyściom, jak i negatywnym skutkom codziennego picia małych ilości alkoholu, a w szczególności czerwonego wina. Niektóre badania naukowe wykazują, że regularne picie małych ilości alkoholu sprzyja zdrowiu, inne zaś potwierdzają, że nawet znikome ilości etanolu niszczą nasze ciało i umysł. Czerwone wino to bardzo specyficzny trunek, któremu poświęcono wiele skrupulatnych i czasochłonnych badań. Co stanie się z Twoim ciałem i umysłem, jeśli każdego dnia będziesz sięgał po niewielką ilość czerwonego wina?

Jest to jedno z tych klasycznych i nie do końca rozwikłanych zagadnień w stylu "być może pomaga, a być może szkodzi", z którymi od dekad zmagają się specjaliści z dziedziny zdrowia publicznego.

Naukowcy od wielu dekad starają się wyjaśnić jaki wpływ wywiera na nasze zdrowie regularne picie małych ilości alkoholu

Abstynenci żyją krócej

Statystyki potwierdzają, że abstynenci na ogół żyją krócej i chorują częściej, niż osoby pijące alkohol z umiarem (źródło 1). Zasadniczo, choć od dawna przypuszcza się, iż małe dawki alkoholu mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, lekarze stanowczo odradzają traktowania tej substancji jak lekarstwo. Jeśli alkoholu nie pijasz, prawdopodobnie nie powinieneś zaczynać tego robić.

Eksperci obecnie potwierdzają, że jeśli wypijasz kieliszek wina dziennie, choć wiąże się to z ryzykiem rozwoju niektórych chorób, możesz odnieść z tego powodu liczne korzyści zdrowotne (źródło 2). Jednak, jak zresztą ze wszystkim, z winem nie wolno przesadzać!

Ze statystyk wynika, iż średnia długość życia jest krótsza wśród abstynentów, niż u osób regularnie spożywających małe ilości alkoholu

Kieliszek wina dziennie - Wpływ na zdrowie jelit

Badanie przeprowadzone w 2019 r., którego wyniki opublikowano na łamach periodyku Gastroenterology (źródło 3), wykazało, że ludzie regularnie pijący czerwone wino mogą mieć większą różnorodność bakterii w jelitach, w porównaniu z osobami, które czerwonego wina nie piją. W przypadku białego wina, lub innych alkoholowych trunków, naukowcy nie potwierdzają tego efektu. Uważa się, że bardziej zróżnicowane bakterie jelitowe mogą wspomagać procesy trawienne, funkcjonowanie układu odpornościowego i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Niekorzystna - niezróżnicowana - kompozycja mikrobioty jelitowej jest powiązana z nadwagą, otyłością i podatnością na choroby. Badania jednoznacznie potwierdzają, że osoby regularnie pijące małe ilości czerwonego wina są mnie narażone na otyłość i choroby układu krążeniowego, niż pozostali.

Badania potwierdzają, że regularne picie małych ilości czerwonego wina pozytywnie wpływa na jakość mikrobioty jelitowej

Kieliszek wina dziennie - Wpływ na zdrowie serca

Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów na to, że synergiczne działanie etanolu i zawartych w czerwonym winie polifenoli może stanowić skuteczną ochronę przed przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Polifenole zawarte w czerwonym winie można podzielić na 2 istotne grupy: flawonoidy i nieflawonoidy. Mogą one zmniejszać agregację płytek krwi - ograniczając jej krzepliwość, poprawiać fibrynolizę, zwiększać poziom korzystnego dla zdrowia cholesterolu HDL (źródło 4). Jednak umiar jest kluczem! Przewlekłe i nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z osłabieniem serca, określanym medycznie jako kardiomiopatia alkoholowa.

Naukowcy dowiedli, iż połączenie zawartych w winie polifenoli i etanolu może mieć synergiczne działanie, wywierające pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Kieliszek wina dziennie - Wpływ na kości

Badania dowodzą, że nadużywanie alkoholu może zwiększać ryzyko rozwoju osteoporozy (przerzedzenie i osłabienie tkanki kostnej).

Badania również wykazują, że kobiety w okresie menopauzy, które sięgają po jednego drinka dziennie, mają zdrowsze kości, niż abstynentki w podobnej sytuacji (źródło 5). Okazuje się bowiem, że pity z umiarem alkohol może poprawiać wchłanianie wapnia w żołądku, co z czasem wywiera pozytywny wpływ na gęstość kości.

Badania potwierdzają, iż pity z dużym umiarem alkohol może mieć pozytywny wpływ na układ kostny

Kieliszek wina dziennie - Wpływ na mózg

To prawda, że z wiekiem nasze mózgi funkcjonują coraz gorzej. Niestety, na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie temu zapobiegać, jednak umiarkowane spożycie alkoholu, na przykład poprzez wypicie jednego kieliszka wina wieczorem, może przyczyniać się do wolniejszego tempa zaniku funkcji poznawczych. Analiza, w której uczestniczyło niemalże 1500 osób, opublikowana w 2014 r. na łamach czasopisma Clinical Nutrition, wykazała, że ​​osoby w wieku 65 lat, lub starsze, które sięgały po wino w umiarkowanych ilościach, miały większą całkowitą objętość mózgu, niż ludzie w podobnym wieku niepijący alkoholu, lub preferujący inne rodzaje procentowych trunków, np. piwo (źródło 6).

Naukowcy dowiedli, iż osoby w wieku 65 lat, lub starsze, które regularnie piją czerwone wino, mogą mieć większą objętość mózgu, niż ich rówieśnicy, którzy są abstynentami, lub preferują inne rodzaje alkoholowych trunków.

Kieliszek wina dziennie - Wpływ na sen

Większość z nas może być przekonana o dobroczynnym wpływie nocnego kieliszka wina na jakość snu. Jednak okazuje się, że picie alkoholu przed spaniem może przyczyniać się do niekorzystnej zmiany wzorców snu. Tak zwany stan mózgu delta to głęboki sen, który usprawnia procesy związane z pamięcią i uczeniem się. Alkohol sprawia, iż mózg w trakcie snu regularnie przechodzi w stan aktywności alfa. Niemalże jednoczesna aktywność alfa i delta mózgu podczas spania mogą zakłócać prawidłowy, regenerujący sen.

Wbrew panującym pozorom, picie alkoholu - nawet w postaci jednej małej lampki wina przed położeniem się spać, może mieć niekorzystny wpływ na jakość snu.

Bibliografia: 1 – mp.pl – Abstynenci żyją krócej; 2 – The Healthy – This Is What Happens When You Drink a Glass of Wine Every Night; 3 – Gastroenterology – Red Wine Consumption Associated With Increased Gut Microbiota α-Diversity in 3 Independent Cohorts; 4 – Circulation – Wine and Cardiovascular Health; 5 – WebMD – Moderate Drinking May Help Older Women's Bones; 6 – Clinical Nutrition – Alcohol intake and brain structure in a multiethnic elderly cohort.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!