Czy jesteś w tej grupie ryzyka? To może zależeć od ilości Twoich dziennych kroków!
Pomimo, iż wśród nas znajdą się osoby bardzo dbające o kondycję, które pamiętają o codziennej dawce ruchu, to ruszamy się na ogół zbyt mało, a jeśli już, to zazwyczaj robimy to z czystego przymusu.
Po dniu ciężkiej pracy nie każdy ma chęć udać się na siłownię, czy też wykonywać jakąś inną formę intensywnego treningu fizycznego. Gdy wieczorami wracamy do domu, zazwyczaj czujemy się pozbawieni sił. Kładziemy się na kanapie i włączamy telewizor. Ale, czy to najlepszy pomysł na spędzenie wolnego czasu? Niestety nie. Zbyt niski poziom aktywności fizycznej może z czasem prowadzić do bardzo ciężkich chorób, w tym głównie cukrzycy i chorób układu krążeniowego.
Początkowe skutki sedentarnego trybu życia to na ogół częste bóle głowy, nadwaga i zaburzenia przemiany materii. Jeśli zauważyłeś te przypadłości u siebie, to być może wynikają one właśnie ze byt małej ilości codziennego ruchu.
Czy zawodowi sportowcy są super zdrowymi ludźmi?
Skoro osoby ruszające się zbyt mało częściej chorują, to czy zawodowi sportowcy są zawsze zdrowi?
Aby mogło prawidłowo funkcjonować, ludzkie ciało potrzebuje dużo ruchu. Reguła jest w zasadzie taka, że im więcej się ruszamy, tym lepiej się czujemy. Czy zatem sportowcy wyczynowi należą do najzdrowszych ludzi na świecie? Niekoniecznie! Wspomniana wcześniej reguła ma swoje wyjątki i absolutnie nie dotyczy zawodowych sportowców, których intensywne treningi – zdeterminowane rządzą zwycięstwa i sukcesu - przekraczają pojęcie rozsądnej i zdrowej dawki ruchu.
Zbyt intensywny trening wcale nie jest zdrowy
Podobnie jak codzienne spędzanie czasu przed telewizorem, również zbyt intensywny trening może szkodzić naszemu zdrowiu. Wszystko to, co ekstremalne, jest dla nas niedobre. Skoro już wiemy o tym, że zawodowi sportowcy wcale nie należą do najzdrowszych osób, czy też najdłużej żyjących ludzi na świecie, można śmiało stwierdzić, że najbardziej rozsądnym podejściem do życia jest zachowanie umiaru we wszystkim co robimy.
Najzdrowsza forma ruchu
Badania z ostatnich lat dowodzą, że codzienne pokonywanie określonej ilości kroków, czy to spacerem, czy też w takcie zakupowego szału, może z czasem znacznie ograniczać ryzyko rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca i choroby serca. Pod tym kątem chodzenie można śmiało uznać za najzdrowszą formę ruchu.
Chodzenie dla zdrowia - Ile kroków robisz dziennie?
Czy codzienny spacer rzeczywiście może ograniczać ryzyko przyszłych problemów ze zdrowiem? To byłoby cudowne! Otóż lekarze przekonują, że w dużym stopniu może tak być, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby układu krążeniowego i zaburzenia przemiany materii, ale bardzo wiele zależy od ilości stawianych kroków. Oznacza to, że jeśli codziennie przechadzamy się nie dłużej niż 15 minut, to marny może być z tego pożytek.
Trwające 11 lat badania (źródło 1) dowiodły, iż osoby wykonujące przynajmniej ok. 7 tys. kroków dziennie były o 50 do 70 proc. mniej narażone na ryzyko zgonu z wszelkich przyczyn w porównaniu do osób z mniejszą ilością dziennych kroków. Badaczom udało się udowodnić, iż osoby wykonujące mniej kroków cechowały się niższą samooceną swojego stanu zdrowia, większym BMI, a także częstszym występowaniem chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. 7 tys. kroków dziennie można zatem śmiało uznać za świetny punkt startowy dla osób prowadzących raczej sedentarny tryb życia. Główna autorka wspomnianych badań, prof. Amanda E. Paluch, wypowiedziała się w tej kwestii następująco:
W naszych badaniach zauważyliśmy, że prozdrowotny efekt wzrastał i osiągnął najlepszy wynik u uczestników wykonujących ok. 10 tys. kroków w ciągu dnia, jednak nie odnotowaliśmy dodatkowych benefitów u osób przekraczających tę liczbę.
Chodzenie dla zdrowia - Ile kroków należy codziennie stawiać, by cieszyć się zdrowiem?
Ryzyko rozwoju ciężkich chorób cywilizacyjnych dotyczy głównie osób prowadzących sedentarny tryb życia. Jeśli codziennie stawiasz co najmniej 10 000 kroków, wówczas zdaniem lekarzy kardiologów istnieje spora szansa na to, że w podeszłym wieku będziesz cieszył się zdrowiem, aż do później starości. Najprawdopodobniej ominą Cię choroby serca, cukrzyca, a może nawet demencja starcza.
W dalszej części artykułu dowiesz się, czym może grozić zbyt mała ilość codziennie stawianych kroków. Oczywiście, warto z góry zaznaczyć, że nie dotyczy to osób regularnie ćwiczących fizycznie, nawet jeśli codziennie chodzą zbyt mało.
7000 kroków dziennie
Codzienne robienie przynajmniej 7000 kroków to niezła ilość ruchu, dzięki której – przynajmniej pod tym względem – nie znajdujesz się w grupie osób szczególnie podatnych na choroby cywilizacyjne. Najważniejsza jest w tym wszystkim regularność. Nawet jeśli nie stawiasz zalecanych przez lekarzy 10 tysięcy kroków dziennie, lecz robisz ich nieco mniej, to nie ma to aż tak dużego znaczenia. Najistotniejsze jest jednak robienie przynajmniej tych 7000 kroków dzień w dzień, bez wyjątków i wymówek.
6000 kroków dziennie
Osoby mniej aktywne fizycznie i robiące około 6 tysięcy kroków dziennie mogą być nieco bardziej narażone na ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Sama nazwa tej grupy chorób wskazuje na ich przyczynę: wygodne i sedentarne życie, spędzone głównie za biurkiem lub na kanapie – plaga naszych czasów.
Do 5000 kroków dziennie
Jeśli Twoja dzienna dawka spaceru wynosi mniej niż 5000 kroków, to najprawdopodobniej znajdujesz się w grupie ryzyka odnośnie wspomnianych wcześniej chorób i powinieneś zastanowić się nad pilną zmianą swoich życiowych przyzwyczajeń. Mniej niż 5 tysięcy kroków dziennie to zbyt mało ruchu, co z czasem może doprowadzić Cię do nadwagi, otyłości, cukrzycy i niestety nie tylko.
3 do 4 tysięcy kroków dziennie
Osoby od dawna robiące maksymalnie 3000, a czasami do 4000 kroków dziennie, najprawdopodobniej dotknięte są już jakimś schorzeniem, niekoniecznie ciężkim, ale mogą o tym jeszcze nie wiedzieć. Jeśli robisz około 3000 kroków dziennie, powinieneś czym prędzej dokładnie się przebadać i znaleźć przyczynę tak ogromnej niechęci do chodzenia. Pamiętaj o tym, że im dłużej zwlekasz z diagnozą lekarską i z wprowadzeniem do swojego życia codziennej zalecanej dawki ruchu, jaka wynosi około 10 000 kroków, tym bardziej zwiększasz ryzyko rozwoju ciężkich chorób!
Mniej niż 3000 kroków dziennie
Jeśli regularnie robisz mniej niż 3000 kroków dziennie, a na dodatek nie ćwiczysz fizycznie, to pilnie się przebadaj i skonsultuj z lekarzem co do dalszych działań!
Bibliografia:
1 - Jama - Steps per Day and All-Cause Mortality in Middle-aged Adults in the Coronary Artery Risk Development in Young Adults Study.