Przejdź do treści

Jak dbać o zęby na diecie wegetariańskiej?

Dieta bezmięsna ma wiele zalet dla naszego zdrowia, jednak - nieprawidłowo zbilansowana - może negatywnie wpłynąć na nasz organizm, w tym także na zęby. Pełnowartościowa dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko typowych chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się otyłość, cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze
Teaser Media
Image
Zdrowie zębów na diecie wegetariańskiej

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie zdrowym stylem życia, różnymi dietami mającymi korzystnie wpływać na nasz organizm, na kondycję fizyczną i psychiczną. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest dieta wegetariańska czyli w skrócie system żywienia polegający na wyłączeniu z jadłospisu pokarmów mięsnych.

Dieta bezmięsna ma wiele zalet dla naszego zdrowia, jednak - nieprawidłowo zbilansowana - może negatywnie wpłynąć na nasz organizm, w tym także na zęby. Pełnowartościowa dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko typowych chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się otyłość, cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze. Z drugiej strony wegetarianie narażeni są na występowanie niedoborów witaminy B12 i witaminy D oraz minerałów: żelaza, wapnia (jeśli rezygnują także z nabiału) czy cynku i właśnie w tych niedoborach upatruje się potencjalnych czynników zagrażających szkliwu naszych zębów. Dieta bez zawartości wymienionych wyżej składników może osłabiać szkliwo i zębinę. Szczególnie groźny może być niedobór witaminy D, który prowadzi w długotrwałym okresie do chorób przyzębia, osłabienia struktury zęba i rozwoju próchnicy.

Dieta wegetariańska - zęby
Kolejnym problemem, z jakim przychodzi zmierzyć się wegetarianom, jest ryzyko wystąpienia kwasowej erozji szkliwa. Jest nieodwracalna i bardzo szkodliwa dla zębów. Początkowo proces jest niewidoczny gołym okiem. Z czasem powierzchnia zęba staje się matowa, pojawiają się zagłębienia w szkliwie, a w efekcie końcowym dochodzi do ubytku nie tylko szkliwa, ale także zębiny z ryzykiem obnażenia miazgi włącznie. Problem stanowią tutaj kwasy, których źródłem są surowe warzywa i owoce mające większy udział w diecie wegetariańskiej niż w diecie mięsnej. Do produktów szczególnie sprzyjających powstawaniu erozji szkliwa należą: owoce, owoce cytrusowe, soki owocowe, koktajle owocowe i warzywne, kwaśne napoje gazowane, a także rozpuszczalne tabletki zawierające witaminę C. Powstaje więc ważne pytanie jak dbać o zęby na diecie wegetariańskiej? Decydując się na wegetarianizm, warto wybrać się do dietetyka, który podpowie, jak komponować pierwsze jadłospisy. To sposób na uniknięcie niedoborów witamin i składników mineralnych prowadzących do osłabienia zębów czy chorób dziąseł.

Dieta wegetariańska - zęby (1)
Wegetarianie powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej. Owoce zawierają cukry, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Dlatego warto poświęcić więcej uwagi na poprawne szczotkowanie zębów. Ze względu na obecność kwasów trzeba pamiętać, by nie myć zębów tuż po posiłku, a odczekać 15-20 min. Jeśli nie ma możliwości, by umyć zęby, powinno się przynajmniej przepłukać usta wodą. Czerwone, pomarańczowe, czy fioletowe owoce i warzywa mogą pozostawić na zębach przebarwienia. Nie próbujmy intensywnych zabiegów wybielających na własną rękę. Bezpieczniej jest zwrócić się do stomatologa, który przeprowadzi zabieg w gabinecie. Raz na 6 miesięcy warto wybrać się do dentysty by wykonać przegląd jamy ustnej i usunąć zgromadzony osad i kamień.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!