Przejdź do treści

Siedzący tryb życia zabija Polaków – Jak pokonać opory i w końcu zacząć się ruszać?

Siedzący tryb życia to obecnie powszechny i bardzo poważny problem polskiego społeczeństwa. Poznaj powody, dla których warto już teraz zacząć regularnie się ruszać!
Teaser Media
Image
Siedzenie na kanapie

Od wielu dekad powszechnie wiadomo, że ruch to zdrowie. Pomimo tego, na ogół ruszamy się zbyt mało, a jeśli już, to przeważnie robimy to niechętnie. Skąd ta ogólna awersja do aktywności fizycznej, jak ją pokonać i dlaczego tak ważne jest, aby w naszym codziennym grafiku znajdowała się niezbędna dawka ruchu?

Siedzący tryb życia zabija Polaków!

Choć obecnie zauważalna jest spora tendencja do zmian w tym zakresie, to generalnie Polacy nie lubią się ruszać! Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, siedzący tryb życia jest przyczyną ponad 7 procent zgonów w Polsce.

Dlaczego przesiadywanie nie jest dobre dla zdrowia? Prawda jest taka, że siedzący tryb życia prędzej czy później staje się przyczyną poważnych chorób cywilizacyjnych. Dziesiątki minut dziennie spędzanych w środkach komunikacji miejskiej lub własnym aucie, potem wiele godzin pracy za biurkiem, a w końcu relaks… oczywiście przed telewizorem, na pewno nie przyczynią się do poprawy naszej kondycji, w wręcz przeciwnie. Z powodu lenistwa, pozornego braku czasu, a może głównie przez to, że nie rozumiemy konsekwencji przewlekłego niedostatku ruchu, narażamy się na poważne problemy ze zdrowiem.

Przypuszcza się, że sedentarny tryb życia wynika nie tylko z lenistwa (pozorny brak czasu), ale również z całkowitego braku świadomości skutków, do jakich prowadzi. W rzeczywistości, wiedza z zakresu budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, przynajmniej na podstawowym poziomie, skłoniła by niejednego wielbiciela kanapy do radykalnej zmiany swoich przyzwyczajeń.

Zbyt niski poziom aktywności fizycznej długoterminowo zaburza przebieg wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie, m.in. przemiany węglowodanowe, spalanie tłuszczów, przyswajanie wapnia. Gdy ruszamy się zbyt mało, nasz organizm może nie być w stanie spożytkować dostarczanych mu kalorii, co skutkuje ich przemianą w tkankę tłuszczową. Ta zaś stopniowo niszczy układ krążeniowy, zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, nadmiernie obciąża stawy i więzadła (źródło 1).

Sedentarny tryb życia prowadzi do naprawdę poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak – między innymi - choroby układu krążeniowego, nadwaga, cukrzyca typu 2, choroby stawów, choroby układu trawiennego (źródło 2).

Dopóki szkody poczynione w organizmie wskutek niedostatku ruchu nie są obszerne, przeważnie można je naprawić po prostu zwiększając poziom aktywności fizycznej. W przeciwnym przypadku, przejście na bardziej aktywny tryb życia jest tylko jednym z elementów szerszej terapii.

Ile ruchu potrzebujemy?

Osobom dorosłym WHO zaleca 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo, tj. szybki chód, czy jazda na rowerze, albo alternatywnie, 75 minut wysiłku o dużej intensywności, czyli np. jogging lub gry zespołowe. Dzieci natomiast powinny ćwiczyć codziennie przez 60 minut. Okazuje się, że od 40 do 60 procent Polaków nie spełnia powyższych zaleceń, co jest jednym z najgorszych wyników wśród państw Europy (źródło 3).

Aby do własnego życia wprowadzić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, nie musimy pocić się i cierpieć na siłowniach, czy też salach fitnessowych. Przeważnie każdy z nas uwielbia spacery, a ta forma ruchu w zupełności nam wystarczy – przynajmniej może ona stanowić idealny początek nowego, bardziej aktywnego życia! W rzeczywistości, spacerować, a raczej chodzić, można na wiele różnych sposobów i można to robić nawet wyczynowo, ale na początek wystarczy nam zwykłe chodzenie, w zupełnie spokojnym tempie i bez pokonywania zbyt dużych odległości. Ważne dla naszego zdrowia jest jednak to, aby w miarę poprawy ogólnej kondycji, zwiększać zarówno tempo, jak i ilość wykonywanych kroków dziennie.

Jak chodzić, aby ruszać się wystarczająco? Eksperci zalecają robienie przynajmniej 10 tysięcy kroków dziennie. Tym, którzy na ogół mało się ruszają i obecnie prowadzą sedentarny tryb życia, wykonywanie codziennie 10 000 kroków, może się wydawać czymś zupełnie niemożliwym. Dlatego, warto zacząć stopniowo, od małych odległości. Pamiętajmy przy tym, że spacer w zielonej przestrzeni jest o wiele bardziej dobroczynny dla naszego zdrowia, niż przechadzanie się po mieście, gdzie powietrze jest zazwyczaj strute i bywa ciężko się nim odpowiednio dotlenić.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, to nie ma wymówek!

Zbyt mało ruchu prowadzi do poważnych chorób. Niestety, osoby dotknięte problemami zdrowotnymi, dość często unikają ruchu, zwalając winę na różnego rodzaju bóle, szybkie męczenie się itp. W ten sposób patologiczny krąg się zamyka i powstaje klasyczne błędne koło! Pomimo trudności, jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań lekarskich, każdy z nas powinien regularnie ćwiczyć fizycznie, chociażby w banalnie prosty i ogólnie dostępny sposób, jakim może być pójście na spacer.

Jak pokonać niechęć do ruchu?

Czasami, pokonanie kultywowanej przez wiele lat niechęci do aktywności fizycznej może być dość trudnym zadaniem. Oto ważne afirmacje, które pomogą Ci uwolnić się od utrwalonych nawyków:

  • Rozumiem, że moja niechęć do ruszania się z czasem doprowadzi mnie do choroby;
  • Zależy mi na zdrowiu. Nie chcę w przyszłości ciężko chorować i dlatego już teraz zmieniam swoje życie na lepsze;
  • Pójście na spacer, czy też na rower, jest o wiele cenniejsze dla mojego zdrowia, niż przesiadywanie przed telewizorem;
  • Szukanie wymówek - takich jak brak czasu - to nie dla mnie! Zależy mi na poprawie własnej kondycji, a wymówki mi w tym nie pomogą;
  • Mam dosyć zadyszki, obolałych pleców, kolan itp. Chcę poprawić kondycję i wzmocnić swoje ciało regularną aktywnością fizyczną.

Bibliografia:

1 - Poradnik Zdrowie - SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA sprowadzi na ciebie choroby;

2 - Medme - 5 chorób, do jakich doprowadza siedzący tryb życia;

3 - Polskie Radio - Polacy za mało się ruszają. To może kosztować życie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!