Przejdź do treści

Badacze już wiedzą, które z domowych maseczek chronią najlepiej przed koronawirusem!

W dobie restrykcji wynikających z pandemii COVID-19, wielu z nas zakłada maseczki w miejscach publicznych tylko dlatego, że panuje taki obowiązek. Ten artykuł został przygotowany z myślą o osobach, które nosząc maseczkę chcą chronić zarówno siebie samych, jak i innych. W obecnej chwili najpopularniejszym materiałem stosowanym w maseczkach ochronnych jest bawełna. W rzeczywistości, popularne maseczki bawełniane zapewniają dość ograniczony stopień filtracji powietrza
Teaser Media
Image
Maseczki

W dobie restrykcji wynikających z pandemii COVID-19, wielu z nas zakłada maseczki w miejscach publicznych tylko dlatego, że panuje taki obowiązek. Ten artykuł został przygotowany z myślą o osobach, które nosząc maseczkę chcą chronić zarówno siebie samych, jak i innych.

W obecnej chwili najpopularniejszym materiałem stosowanym w maseczkach ochronnych jest bawełna. W rzeczywistości, popularne maseczki bawełniane zapewniają dość ograniczony stopień filtracji powietrza. Nie są one najskuteczniejszym rodzajem masek mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeśli pragniesz zapewnić sobie niemalże 100% ochronę przed przedostawaniem się groźnych wirusów do Twoich dróg oddechowych, powinieneś rozważyć zakup maseczek ochronnych w standardzie KN95 i FFP3. Tego typu maseczki można stosować maksymalnie 8 godzin – oczywiście z ewentualnymi przerwami. W praktyce 8-godzinny limit może być dzielony na krótsze okresy czasu stosowania, co oznacza, że możesz się w takiej maseczce wybrać 8 razy na 1-godzinne zakupy.

W trosce o bezpieczeństwo, zarówno medyków, jak i ich pacjentów, odzież sanitarna i maseczka antywirusowa to obowiązkowe wyposażenie personelu medycznego. Ale... w jaki sposób powinny się chronić przed infekcjami osoby, które nie pracują w placówkach medycznych? Ponieważ specjalistyczne maseczki antywirusowe są nadal względnie drogie, naukowcy z University of Cincinnati postanowili sprawdzić, które tkaniny domowe mogą najlepiej chronić przed koronawirusem. Dużym atutem maseczek wykonanych z popularnych tkanin - w przeciwieństwie do specjalistycznych półmasek ochronnych, jest możliwość wielokrotnego stosowania. Po każdym dłuższym użytkowaniu maseczkę wystarczy porządnie wyprać i można z niej dalej korzystać.

Oprócz specjalistycznych maseczek KN95 i FFP3, bądź standardowej maski chirurgicznej, naukowcy dowiedli, że najlepszą alternatywę mogą stanowić maseczki ochronne wykonane z jedwabiu. Pozwalają one bowiem swobodnie oddychać, a jednocześnie odpychają wilgoć, co jest istotną cechą w walce z wirusem przenoszonym drogą kropelkową. Strzałem w dziesiątkę w ochronie przed koronawirusem za pomocą maseczek na twarz wykonanych z jedwabiu jest fakt, iż tkanina ta z natury cechuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi, które mogą pomóc w ograniczeniu dalszego rozwoju pandemii (źródło 1).

Badania przeprowadzone w Cincinnati w szczególności dowiodły, iż zawarta w jedwabiu miedź może zabijać bakterie i wirusy. Jakim cudem w jedwabiu znajduje się miedź? Otóż, okazuje się, że hodowlane ćmy jedwabne spożywają bogate w ten pierwiastek morwy, włączając w ten sposób miedź pochodzącą ze swojej diety do produkowanego jedwabiu.

W obecnej sytuacji, w związku z koniecznością skutecznej ochrony przed koronawirusem, wielu pracowników służby zdrowia stosuje maseczkę chirurgiczną w połączeniu z maseczką oddechową KN95. Powłoka zewnętrzna pomaga przedłużyć żywotność tej ostatniej, utrzymując ją w czystości. Badania wykazały, że jedwab może być szczególnie dobrym wyborem na tę zewnętrzną osłonę, ponieważ działa podobnie do masek chirurgicznych, których w niektórych przypadkach może brakować.

W laboratorium biologii Uniwersytetu Cincinnati naukowcy uważnie przyjrzeli się cechom bawełny, poliestru oraz wielu rodzajów jedwabiu. Okazało się, że jedwab działał znacznie lepiej jako bariera dla wilgoci, niż poliester czy bawełna, które szybko wchłaniają krople wody. W przeciwieństwie do bawełny, jedwab jest tkaniną oddychającą i bardzo szybko schnie.

Badania dowiodły, iż w połączeniu z półmaskami oddechowymi, skuteczność jedwabiu jest przybliżona do masek chirurgicznych, ale tkanina ta posiada dodatkowe zalety w postaci zmywalności i odpychania wody, co przekłada się na lepszą skuteczność ochrony przed wirusem przenoszonym drogą kropelkową. Kolejne analizy naukowców wykazały również, że zwiększanie warstw jedwabiu poprawia skuteczność filtracji. Materiał jedwabny może zarówno odpychać, jak i filtrować mikroskopijne kropelki, w których mogą być obecne wirusy. Obydwie funkcje poprawiają się wraz z ilością zastosowanych warstw tkaniny.

Bibliografia:

1 - EurekAlert - Silk offers homemade solution for COVID-19 prevention.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!