Odzież sanitarna - 2 niezbędne artykuły ochrony zdrowia

Wysokiej jakości odzież sanitarna i akcesoria dodatkowe, to nie tylko względy bezpieczeństwa, ale i odpowiedni komfort pracy. Praca personelu medycznego, jest dodatkowo utrudniana również przez wzgląd na obowiązek nieustannego noszenia odzieży ochronnej. Stąd wygodny strój oraz dobrej jakości akcesoria higieniczne mają ogromne znaczenie dla poczucia wygody i poprawy komfortu pracy.

Wysokiej jakości odzież sanitarna i akcesoria dodatkowe, to nie tylko względy bezpieczeństwa, ale i odpowiedni komfort pracy. Praca personelu medycznego, jest dodatkowo utrudniana również ze względu na obowiązek nieustannego noszenia odzieży ochronnej. Stąd wygodny strój oraz dobrej jakości akcesoria higieniczne mają ogromne znaczenie dla poczucia wygody i poprawy komfortu pracy.

Odzież sanitarna - Fartuch medyczny i serweta jałowa

Fartuch medyczny

Jednorazowy fartuch barierowy to podstawowa ochrona, z której korzystają nie tylko osoby pracujące w służbie medycznej. Skuteczna blokada antybakteryjna i antywirusowa stosowana jako wierzchnia warstwa na własną odzież. Oprócz lekarzy, personelu medycznego, fartuch barierowy to wybór również osób pracujących w zupełnie nie związanych z medycyną zawodach. Wymagany w wielu miejscach, w których do tej pory pracownicy mogli korzystać z odzieży ochronnej wielorazowej. Fartuch wykonany jest zwykle w uniwersalnym rozmiarze, ale ma kilka swoich rodzajów pod względem zastosowania.

Do wyboru mamy:

  • fartuchy medyczne z mankietem;
  • fartuchy z gumką ochronną;
  • fartuchy nieprzemakalne (fizelina podfoliowana 35G);
  • fartuchy sterylne;
  • fartuchy sterylne z mankietem;
  • fartuchy foliowe, sterylne wzmocnione.

Wszystko zależeć będzie od rodzaju wykonywanej pracy. I tak, w przypadku fartuchów nieprzemakalnych, swoje zastosowanie znajdują one nie tylko w działalności medycznej, ale na przykład wśród osób zajmujących się produkcją żywności, gdzie również przepisy sanitarne są restrykcyjnie przestrzegane. Fartuchy wykonane są z fizeliny o różnej gramaturze włókniny, w zależności od rodzaju zastosowania (20g, 25g, 30g, 35g, 40g), z folii CPE, lub hybrydowej włókniny typu SMS, SMMMS (fartuchy chirurgiczne).

Większość fartuchów barierowych jest jednorazowa, pakowana po kilka sztuk w jednej paczce.

Serweta jałowa

Jednym z ważniejszych akcesoriów ochrony medycznej jest serweta z włókniny Matodrape. W zależności od rodzaju laminatu, dostosowana jest do typu działalność i ochrony. I tak, niejałową serwetę ochronną Matodrape z włókniny TMS stosuje się przede wszystkim do obłożenia sprzętów medycznych np. kozetek dla pacjentów. Stanowi ona doskonałą ochronę przed kurzem, czy niewielką ilością płynów. Ważne jest, że tego typu serweta nie jest pyląca, co sprawia, że może być używana również podczas zabiegów. W przypadku dużej ilości płynów, do ochrony ciała pacjenta oraz obłożenia sprzętów medycznych, takich jak na przykład stół operacyjny, stosowana jest serweta wykonana z trójwarstwowego laminatu Blue Comfort. Od strony pacjenta nakładana jest warstwa wykonana z włókniny polipropylenowej, a od strony personelu medycznego z włókniny wiskozowej, od wewnątrz z folii polietylenowo-polipropylenowej. Cechuje się całkowitą odpornością na przenikanie zarówno płynów jak i mikroorganizmów, nie powoduje wychłodzeń pacjenta, ani podrażnień i uczuleń. Jałowa serweta Motodrape wykonana z laminatu TF, FB to doskonała izolacja przy zapewnieniu doskonałej chłonności. Zatrzymuje przenikanie cieczy oraz mikroorganizmów. Dzięki zastosowaniu warstwy ochronnej posiada również wysoką absorpcję. W przypadku zabiegów z niewielką ilością płynów, poleca się serwetę jałową Matodrape z laminatu TF. Zapewnia ona bezpieczeństwo pacjentowi, nie powodując uczuleń, ani podrażnień. Wykonana jest z dwuwarstwowego laminatu oraz folii polietylenowo-polipropylenowej, którą nakłada się od strony pacjenta oraz włókniny polipropylenowej od strony personelu medycznego.

Wszystkie rodzaje serwet jałowych, bez względu na materiał z jakiego zostały wykonane, są produktami jednorazowymi. Najczęściej stosowane podczas zabiegów, nie powodujące pyleń.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!