Przejdź do treści

Antykoncepcja doustna przyczyną raka piersi?

Rak piersi jest obecnie największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych. Zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad 2-krotnie, a w Europie ponad milion kobiet żyje z diagnozą tej choroby. Umieralność z powodu nowotworów piersi jest w Polsce o niecałe 20% niższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.
Teaser Media
Image
Tabletki antykoncepcyjne

Rak piersi jest obecnie największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych. Zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad 2-krotnie, a w Europie ponad milion kobiet żyje z diagnozą tej choroby. Umieralność z powodu nowotworów piersi jest w Polsce o niecałe 20% niższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.

Tabletki antykoncepcyjne - bierze je ponad 140 milionów kobiet

Na całym świecie obecnie ponad 140 milionów kobiet korzysta z hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych. Od pewnego czasu wiemy już, że pigułki antykoncepcyjne starszej generacji w pewnym stopniu przyczyniają się do powstawania komórek nowotworowych i rozwoju raka piersi, jednocześnie jednak zmniejszając ryzyko raka jelita grubego oraz jajników. Istnieją także podejrzenia, że stosowanie doustnej antykoncepcji może zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i na raka wątroby. Co ciekawe, doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć ryzyko zachowania na raka jajników nawet o 50%. W oficjalnej witrynie Krajowego Rejestru Nowotworów jasno opisano taki stan wiedzy, lecz nie wzięto tam jeszcze pod uwagę wyników najnowszych badań naukowych.

Współczesne tabletki antykoncepcyjne

W związku z zagrożeniami, do jakich dochodziło w efekcie stosowania doustnej antykoncepcji w przeszłości, postęp nauki w tej dziedzinie miał znacznie zmniejszyć ryzyko. Takie było przynajmniej początkowe założenie, na podstawie którego opracowano współczesne pigułki doustnej antykoncepcji. Początkowo naukowcy wierzyli w to, że nowoczesne leki, zawierające o wiele mniejsze ilości hormonów, nie będą się przyczyniać do powstawania chorób nowotworowych. Niestety według wyników najnowszych badań, przeprowadzonych przez duńskich naukowców, nowej generacji leki z tej grupy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ich stosowanie, szczególnie jeśli przewlekłe, może znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi. Nowo odkryte zagrożenie owszem jest realne i warto je mieć na uwadze. Pewne jest tym bardziej to, że panie z rodzinną historią nowotworową, a także panie po czterdziestce, mające zamiar stosować pigułki antykoncepcyjne, powinny dobrze się zastanowić nad konsekwencjami zdrowotnymi, gdyż w ich przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi jest statystycznie o wiele większe niż u pozostałych kobiet.

Badania naukowe nie kłamią – wyniki są przerażające!

Trwające ponad dekadę badania naukowe nad niemalże 2 milionami duńskich kobiet w wieku od 15 do 49 lat, których wyniki opublikowano w ubiegłym roku w The New England Journal of Medicine, przyniosły bardzo niemiłe wieści. W celu uzyskania wysokiej wiarygodności obserwacji i badań naukowcy uwzględnili wiele istotnych czynników, takich jak historia porodowa, ewentualne przypadki raka piersi w rodzinie, a nawet poziom edukacji uczestniczek. Badaczom finansowanym przez Novo Nordisk Foundation udało się wykazać, iż kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne są o wiele bardziej narażone na choroby nowotworowe piersi, niż te, które z takich preparatów w ogóle nie korzystają. W przypadku długoterminowego zażywania leków ryzyko rozwoju raka piersi może być nawet o 38 % większe, niezależnie od rodzaju stosowanego preparatu. Smutne jest także to, że nawet kobiety które w przeszłości stosowały doustną antykoncepcję, ale już tego nie robią, znajdują się w pewnej grupie ryzyka. Ryzyko zanika całkowicie dopiero po 10 latach zaprzestania zażywania tabletek. Dające sporo do myślenia wyniki duńskiego eksperymentu naukowego prowadzą do wniosku, iż stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, podobnie jak w przypadku każdego innego leku, wiąże się z pewnymi zagrożeniami, które należy rozważyć w obliczu możliwych do uzyskania korzyści. Czy warto podejmować takie ryzyko? Na to pytanie każda kobieta powinna sama znaleźć najbardziej trafną do swojej sytuacji życiowej odpowiedź i ewentualnie zastanowić się nad inną metodą antykoncepcyjną.

Czy tabletki antykoncepcyjne są skuteczne?

Przyjmując tabletki antykoncepcyjne warto mieć na uwadze, że nie są one skuteczne w 100 procentach. Może się zdarzyć, że pomimo ich regularnego i prawidłowego przyjmowania, zajdziemy w ciążę! Wówczas rozwiązaniem mogą być tabletki ratunkowe, takie jak EllaOne i Escapelle - receptę można załatwić online.

Bibliografia:

Krajowy Rejestr Nowotworów – Przyjmowanie hormonów

The Independent – Birth control pills have been linked to an increased risk of breast cancer in new study

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!