Jak zapobiec problemom związanym z wrażliwą skórą?

Kiedy masz wrażliwą skórę, możesz mieć wrażenie, że nieustannie poszukujesz potencjalnych czynników, które ją podrażnią. Jednak przy odrobinie wiedzy i przygotowania możesz zapobiec uczuleniu i sprawić, by Twoja skóra wyglądała i czuła się jak najlepiej. W tym artykule podzielimy się kilkoma pomocnymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji skóry wrażliwej

Co to jest skóra wrażliwa?

Skóra wrażliwa to rodzaj skóry, która łatwo ulega podrażnieniom. Może być sucha, swędząca, zaczerwieniona i często jest bardzo wrażliwa na dotyk. Może to być trudny problem, ponieważ nawet najdelikatniejsze produkty mogą powodować podrażnienia.

Jeśli masz wrażliwą cerę, ważne jest, abyś obchodziła się z nią delikatniej i unikała wszelkich potencjalnych czynników wyzwalających. Przy zachowaniu pewnej ostrożności i uwagi, można pomóc w utrzymaniu wrażliwej cery pod kontrolą.

Skóra wrażliwa - Jak o nią zadbać?
Skóra wrażliwa - Jak o nią zadbać?

Co powoduje, że skóra jest wrażliwa?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstania wrażliwej skóry. Niektóre osoby rodzą się z takim typem cery, podczas gdy u innych może się ona rozwinąć z czasem. Powszechne przyczyny to narażenie na działanie substancji drażniących, alergie i niektóre choroby.

Cera wrażliwa może być uciążliwa. Może powodować zaczerwienienie, swędzenie, a nawet ból. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z tym problemami.

Niektóre proste domowe sposoby mogą pomóc w ukojeniu takiej cery. Obejmują one stosowanie wyłącznie delikatnych środków myjących, unikanie ostrych substancji chemicznych i zapachowych oraz stosowanie chłodnych okładów.

Istnieją również pewne zmiany w stylu życia, które można wprowadzić, aby zapobiec złym reakcjom cery wrażliwej. Należą do nich: unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, noszenie odpowiednich ubrań z dobrej jakości naturalnych tkanin, ochrona przed wiatrem, stosowanie nawilżaczy powietrza w okresie gdy jest suche powietrze.

Jeśli masz cerę wrażliwą, musisz zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych.

Domowe sposoby na wrażliwą cerę

Wrażliwa skóra może być frustrującym problemem, z którym trzeba się zmierzyć. Możesz mieć wrażenie, że nie możesz używać żadnych produktów do pielęgnacji skóry bez narażania się na podrażnienia. Na szczęście istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc ukoić taką skórę i zapobiec jej podrażnieniom w przyszłości.

 • Jednym z prostych domowych sposobów jest zrobienie maseczki z płatków owsianych, wody i miodu. Nie mają one właściwości uczulających, dlatego ukoją Twoją skórę;
 • Jeśli szukasz bardziej naturalnego sposobu na nawilżenie twarzy, spróbuj użyć oleju kokosowego. Ma działanie zmiękczające i nawilżające, odżywia i regeneruje skórę;
 • Stosowanie kąpieli z dodatkiem oleju z awokado lub z pestek winogron ma zbawienny wpływ na wysuszoną skórę.

Zapobieganie powstawaniu cery wrażliwej

 • Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec wrażliwej skórze:
  • wybieraj delikatne, naturalne i bezzapachowe środki oczyszczające;
  • unikaj używania detergentów i innych produktów podrażniających;
  • myj twarz delikatnie i unikaj szorowania;
  • nie używaj gorącej wody podczas brania prysznica lub kąpieli;
  • ogranicz czas przebywania na słońcu i stosuj krem z filtrem;
  • chroń skórę przed przemarznięciem, stosuj odpowiednie kremy przed wyjściem na mróz;

  Dogłębne oczyszczanie twarzy w domu

  Jeśli masz cerę wrażliwą, wiesz jak trudne może być znalezienie odpowiednich produktów do jej oczyszczenia. Dokładne oczyszczanie twarzy to świetny sposób na pozbycie się resztek makijażu, zanieczyszczeń z porów oraz wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry.

  Kiedy już znajdziesz odpowiedni dla siebie produkt oczyszczający, stosuj go dwa razy dziennie - rano i wieczorem - aby utrzymać skórę czystą i w dobrej kondycji. Pamiętaj, aby używać miękkiej ściereczki lub płatka kosmetycznego, aby nie podrażniać skóry.

  Wnioski

  Cera wrażliwa może być prawdziwym cierpieniem, ale na szczęście istnieje wiele domowych sposobów i środków zapobiegawczych, które możesz zastosować, aby zmniejszyć jej skutki. Stosując się do wskazówek zawartych w tym artykule, powinnaś być w stanie zminimalizować ryzyko powstania złych skutków i cieszyć się lepszym zdrowiem.

  Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!