Przejdź do treści

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Czy wiesz, że wygląd Twoich paznokci może bardzo wiele mówić o stanie zdrowia całego Twojego ciała? Dolegliwości wątroby, serca, bądź płuc, a także innych narządów wewnętrznych mogą się ujawniać również w formie widocznych zmian na paznokciach
Teaser Media
Image
Żółte paznokcie

Czy wiesz, że wygląd Twoich paznokci może bardzo wiele mówić o stanie zdrowia całego Twojego ciała? Dolegliwości wątroby, serca, bądź płuc, a także innych narządów wewnętrznych mogą się ujawniać również w formie widocznych zmian na paznokciach.

Celem niniejszego artykułu jest omówienie niektórych możliwych przyczyn odbiegającego od normy wyglądu i stanu paznokci. Rzecz jasna, że jeśli Twoje paznokcie już od zawsze były nieco inne, to najprawdopodobniej nie masz powodu do obaw. Z drugiej zaś strony, nie należy traktować poniżej znajdujących się treści jako wskazówki do samodzielnego rozpoznania problemów ze zdrowiem, gdyż od tego są lekarze. Jeśli Twoje paznokcie zmieniły kolor na niebieskawy, żółty, biały lub stały się nieco dziwne, koniecznie dowiedz się jaka może być tego przyczyna i skonsultuj się z lekarzem w kwestiach dotyczących dalszych działań!

Blade paznokcie

Jeśli Twoje paznokcie zmieniły kolor na bardzo blady, a wcześniej takie nie były, to prawdopodobnie jest za to odpowiedzialna jedna z poniższych okoliczności:

  • niezbilansowana dieta;
  • niedobór żelaza;
  • anemia;
  • zapalenie wątroby;
  • marskość wątroby;
  • rak wątroby;
  • zastoinowa niewydolność serca.

Białe paznokcie

W terminologii medycznej, częściowo lub całkowicie białe paznokcie to tak zwana leukonychia. Paznokcie mogą zmienić barwę na białą w skutek zatrucia metalami ciężkimi, sulfonamidami lub w efekcie chemoterapii. Jeśli Twoje paznokcie zmieniły kolor na biały, może to wskazywać na następujące problemy zdrowotne:

Białe paznokcie
  • marskość wątroby;
  • przewlekła choroba nerek;
  • niewydolność serca;
  • złe wchłanianie białka;
  • enzymatyczna utrata białka;
  • cukrzyca;
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza;
  • niedobór cynku;
  • nadczynność tarczycy;

Leukonychia może być także spowodowana urazami lub zapalnymi zmianami skórnymi, bielactwem lub leukodermią (biała skóra).

Żółte paznokcie

Starzenie się jest naturalną przyczyną zmiany koloru paznokci na żółtawy. Kolejną możliwą i niegroźną dla zdrowia przyczyną żółtawych paznokci jest ich częste lakierowanie na czerwono lub pomarańczowo.

Zółte paznokcie

Jeśli Twoje paznokcie niespodziewanie zmieniły kolor na żółtawy, może to oznaczać zwyczajną miejscową infekcję grzybiczną. W takim przypadku, w miarę postępowania choroby paznokcie mogą zacząć się kruszyć lub nawet rozpadać. Grzyb może spowodować, że paznokcie zmienią kolor na żółty, pojawią się na nich żółte lub białe plamki, a nawet całkowicie zmienią barwę na czarną!

W niektórych bardzo rzadkich przypadkach taki wygląd paznokci może jednak być objawem o wiele poważniejszych chorób, takich jak cukrzyca, łuszczyca, problemy z tarczycą lub choroby płuc.

Popękane lub rozszczepiające się paznokcie

Popękane paznokcie

Suche i łamliwe paznokcie, mogą być objawem chorób tarczycy, natomiast w połączeniu z żółtawym odcieniem najprawdopodobniej wskazuje na infekcję grzybiczną (patrz. Żółte paznokcie).

Niebieskawe paznokcie

Określeniem medycznym dla niebieskawego odcienia skóry, w tym także paznokci, jest sinica. Gdy poziom tlenu we krwi spada, zawiera ona mniej czerwonych krwinek i zmienia kolor na niebieski. Ludzka skóra jest kombinacją pigmentu skóry i koloru krwi. Stąd sinica jest wyraźnym wskaźnikiem niedoboru tlenu w organizmie i często bywa widoczna na wargach, dziąsłach, wokół oczu i pod paznokciami.

Niebieskawe paznokcie

Sinica może być efektem przebywania na dużych wysokościach. Również bardzo niskie temperatury mogą być przyczyną tymczasowej zmiany koloru paznokci na niebieskawy.

Niekiedy niebieskie zabarwienie paznokci może wynikać z zażywania narkotyków, lub niektórych leków, takich jak minocyklina, benzodiazepiny i inne środki uspokajające. Bądź świadoma tego, że również zażywanie koloidalnego srebra może wywołać pojawienie się łupkowo-niebieskiego koloru tuż nad półksiężycem w łożysku paznokcia.

Jeśli ostatnio nie zażywałaś wyżej wymienionych substancji i nie przebywasz na wysokościach lub w bardzo niskich temperaturach, wówczas niebieskawy odcień paznokci może być objawem zatoru płucnego, astmy, rozedmy płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub nawet choroby serca.

Bruzdowate paznokcie

Przyczyn bruzdowatych paznokci może być wiele. Pionowe bruzdy na paznokciach powszechnie pojawiają się u osób starszych bez konkretnej przyczyny.

Bruzdowate paznokcie

Jeśli bruzdy nie powstały w wyniku urazów, zbyt częstego moczenia dłoni w wodzie lub stosowania zmywaczy do paznokci i niektórych detergentów, bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na choroby układu pokarmowego, układu krążenia, na choroby zakaźne, gorączkowe, a także metaboliczne.

Pokryta rozgałęziającymi się, cieniutkimi prążkami, płytka paznokcia może wskazywać na infekcję.

Podrażniony naskórek wokół paznokcia

Podrażniony naskórek paznokcia

Choć najczęściej podrażniony naskórek wokół paznokcia – czyli tak zwane zapalenie fałdu paznokcia - jest efektem urazu lub zakażenia, w niektórych przypadkach może to być objawem poważniejszych chorób, takich jak toczeń albo innego rodzaju zaburzenie tkanki łącznej. Jeśli naskórek jest opuchnięty i czerwonawy, a nie podejrzewasz o to urazu lub zakażenia, to warto omówić ten problem z lekarzem.

Ciemne linie pod paznokciem

Ciemne linie pod paznokciem

Jeśli pod paznokciem zauważysz ciemne linie to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Choć przyczyny pojawienia się tego typu linii mogą być bardzo różne (np. zwykły uraz), to w przypadku ciemnych pionowych linii jedną z nich jest czerniak, czyli najgroźniejszy rodzaj raka skóry!

Pozrywane lub poobgryzane paznokcie

Poobgryzane paznokcie

Jeśli regularnie zrywasz lub obgryzasz swoje paznokcie, warto czym prędzej wybrać się do specjalisty, gdyż takie zachowanie najprawdopodobniej wskazuje na nerwice natręctw, która może towarzyszyć również innych problemom psychicznym.

Rozdwajanie się paznokci

Jeśli nie dbamy o zdrowy sposób odżywiania się i jemy co popadnie, na przykład fast foody, z czasem może to doprowadzić do rozdwojenia się paznokci. Niedobór witamin, lub minerałów, znacząco obniża ogólny stan zdrowia organizmu, w tym także paznokci. Częstym powodem rozdwajania się paznokci jest niedobór witamin A, E, C, oraz witamin należących do grupy B, takich jak biotyna, czyli witamina B7.

Bibliografia:

WebMD - What Your Nails Say About Your Health;

Dr. Weil - Why Are My Fingernails Blue?

Derm Net NZ – White Nail.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!