Czerwone krostki na skórze u dorosłych
Trądzik obejmuje zmiany skórne, które pojawiają się na określonej części ciała, przybierając formę zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, mają postać małych kropek koloru czarnego, bądź białego. Krostki - powszechnie zwane pryszczami, są wypukłymi, zaczerwienionymi zmianami skórnymi. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny. Wypryski na skórze, takie jak swędzące krosty na nogach, szyi, czy plecach, dokuczają bardzo wielu osobom niezależnie od prowadzonego stylu życia, płci i wieku. Przyczyn tej dolegliwości może być bardzo wiele, a jej nasilenie także bywa dość zróżnicowane.
Czerwone krosty na skórze mogą oznaczać, że w naszym organizmie rozwinęło się ognisko zapalne. Wypryski na skórze mogą być objawem procesów chorobowych. Aby zrozumieć co takiego dzieje się w naszym organizmie gdy pojawiają się pryszcze, warto zwrócić uwagę na ich lokalizację. Jeśli krosty stale nam dokuczają i trudno jest przywrócić naturalny, zdrowy wygląd skóry, należy udać się do dermatologa, który najtrafniej rozpozna przyczynę i zaleci odpowiednią kurację. Medycy ostrzegają, by nie bagatelizować zmian pojawiających się na skórze. Nawet co trzeci pacjent, który ma chorobę układu pokarmowego, może mieć związane z tym zmiany skórne, takie jak krosty.
Co oznaczają czerwone krosty na skórze (krosty, krostki, pryszcze, wągry) ?
Ze znaczeniem pryszczy pojawiających się w różnych okolicach twarzy możesz zapoznać się w artykule pt Czy pryszcze na twarzy mogą zwiastować choroby? W niniejszym materiale skupimy się na trądziku pojawiającym się w różnych miejscach ciała, poza samą twarzą. Znajdująca się poniżej mapa ludzkiego ciała przedstawia najczęstsze strefy, w których występują dokuczliwe krosty.
- Strefa 1 - Pryszcze na szyi
- Strefa 2,3 - Pryszcze na ramionach
- Strefa 4 - Pryszcze w okolicy dekoltu
- Strefa 5,6 - Krosty na wewnętrznej stronie (zgięciu) łokcia
- Strefa 7 - Krosty na brzuchu
- Strefa 8 - Krosty w okolicach intymnych
- Strefa 9,10 - Pryszcze na udach
- Strefa 11,12,17,18 - Ropne krosty na nogach, swędzące krostki na nogach
- Strefa 13, 14 - Krosty na plecach
- Strefa 15,16 - Pryszcze na pośladkach
- Strefa 19, 20 - Swędzące krosty na łokciach
Strefa 1 - Pryszcze na szyi
Czerwone krostki w okolicy szyi mogą być oznaką zaburzeń hormonalnych, wynikających przykładowo z nadczynności tarczycy, ale nie tylko. Pospolity młodzieńczy trądzik na szyi miewa często podłoże genetyczno-hormonalne. Mechanizmem prowadzącym do rozwoju dolegliwości jest stymulowana przez męskie hormony płciowe nadprodukcja łoju, w połączeniu z nadmiernym rogowaceniem kanalików ujść gruczołów łojowych oraz aktywnością bakterii. Z drugiej zaś strony, późny trądzik na szyi występuje o wiele częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Nierzadko jego pojawienie się wynika z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, bądź jest objawem pierwszych zmian zapowiadających menopauzę.
Strefa 2,3 - Pryszcze na ramionach
Choć w rzeczywistości trądzik na ramionach wiąże się najczęściej z nadmiarem hormonów androgenowych, wypryski w okolicach ramion, mogą być sygnałem, że do naszego życia wtargnął stres.
Strefa 4 - Pryszcze w okolicy dekoltu
Czerwone kropki na dekolcie, mogą oznaczać zakażenia grzybicze, nadwrażliwość na pokarmy, bądź reakcję alergiczną na syntetyczne tkaniny stosowane w produkcji popularnej odzieży, ale nie tylko. Trądzik na dekolcie najczęściej pojawia się u pań, które skończyły 25 lat, a dermatolodzy określają go mianem trądziku późnego. Trądzik późny charakteryzuje się występowaniem niewielkich zmian zapalnych w postaci grudek oraz krost wypełnionych ropną treścią. Niekiedy pojawiają się także zaskórniki oraz poważniejsze zmiany zapalne, takie jak guzy, cysty czy torbiele. Wśród przyczyn występowania krost na dekolcie w przebiegu trądziku późnego wymienia się przede wszystkim nadmiar androgenów, takich jak dihydrotestosteron (DHT) i siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), który prowadzi do większej produkcji sebum przez gruczoły łojowe.
Strefa 5,6 - Krosty na wewnętrznej stronie (zgięciu) łokcia
Pojawiające się wypryski po wewnętrznej stronie łokcia mogą wynikać z niedoboru witamin. Pomóc może zmiana sposobu odżywiania się, stosowanie kwasu salicylowego i regularne nawilżanie skóry.
Strefa 7 - Krosty na brzuchu
W okolicach brzucha pryszcze pojawiają się zazwyczaj wówczas, gdy nosimy na sobie zbyt ciasne i uwierające ubrania. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pryszczy na brzuchu jest reakcja alergiczna, wywoływana m.in. przez środki piorące, tkaniny, pokarmy, zwierzęta domowe, kosmetyki, a nawet leki. Wysypka na brzuchu spowodowana alergią zazwyczaj objawia się zaczerwieniem, małymi grudkami, pokrzywką, świądem lub suchą, łuszczącą się skórą.
Strefa 8 - Krosty w okolicach intymnych
Wypryski w miejscach intymnych mogą wynikać z niewłaściwych nawyków higienicznych. Nasze miejsca intymne są idealnym środowiskiem do powstawania krost, gdyż pokrywają je mieszki włosowe i gruczoły potowe. Na dodatek okolice te są ciepłe i wilgotne, przy czym noszenie ciasnej bielizny i spodni utrudnia skórze normalne oddychanie. Pozwól okolicom intymnym swobodnie oddychać. Jeśli trądzik jest efektem noszenia ciasnej odzieży, zacznij od zakładania luźniejszych ubrań. Golenie włosów łonowych zwiększa ryzyko pojawienia się różnego rodzaju zakażeń, podrażnia mieszki włosowe, pozostawiając mikroskopijne, otwarte rany. Jak poradzić sobie z krostami w miejscach intymnych? Utrzymanie właściwej higieny tych miejsc, szczególnie podczas okresu ma w tym zakresie kluczowe znaczenie. Zmień detergent w którym pierzesz ubrania, wybierz bawełnianą bieliznę, zamiast taniego syntetycznego materiału i zawsze zmieniaj ubrania po treningach. Unikaj stosowania perfumowanych mydeł, żeli i środków dezynfekujących. Aby obmywać pachwiny korzystaj ze zwykłego szarego mydła. Pamiętaj jednak, by nie miało kontaktu z błonami śluzowymi.
Strefa 9,10 - Pryszcze na udach
Pryszcze na udach pojawiają się dość często i mogą stanowić poważny problem natury estetycznej, szczególnie wówczas, gdy robi się ciepło i mamy ochotę zakładać krótkie i przewiewne ubrania. Najczęstszą przyczyną wyprysków w tych okolicach jest stosowanie niewłaściwych środków piorących, bądź preparatów do pielęgnacji skóry.
Strefa 11,12,17,18 - Ropne krosty na nogach, swędzące krostki na nogach
Ropne krosty (swędzące krostki) na nogach to poważny problem sporej ilości kobiet. Są przyczyną nie tylko brzydkiego wyglądu nóg, ale również dyskomfortu, ponieważ takie krosty mogą bardzo swędzieć, piec, a ponadto łuszczyć się. Niekiedy naprawdę trudno jest się ich definitywnie pozbyć, a noszenie długich nogawek, szczególnie w sezonie letnim, bywa dość uciążliwe. Swędzące pryszcze na nogach lub ropne wypryski na nogach dość często są efektem błędów pielęgnacyjnych i podrażniającej skórę depilacji. Jak się bowiem okazuje, naruszenie ochronnej warstwy hydro-lipidowej skóry może powodować suche i swędzące krosty na nogach, szczególnie wówczas, gdy stosujemy niewłaściwe, wysuszające skórę kosmetyki. Jak zlikwidować swędzące krosty na nogach (ropne pryszcze na nogach) ? Otóż przeważnie wystarczy zacząć stosować odpowiednie kosmetyki, które łagodzą i odpowiednio nawilżają skórę. Jeśli problem wynika z golenia nóg jednorazową maszynką, to koniecznie wymień ją po każdym stosowaniu. Korzystanie stale z jednej maszynki - lub co gorsze - pożyczanie jej od kogoś, może być przyczyną zakażeń bakteryjnych i powstania stanu zapalnego skóry. Trzeba również pamiętać o regularnym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Starannie wykonany cotygodniowy peeling powinien pomóc pozbyć się problemu, jakim bywają ropne krosty na nogach.
Strefa 13, 14 - Krosty na plecach
Krosty na plecach mogą wskazywać na zaburzoną pracę układu pokarmowego. Niekiedy bywają objawem trądziku ropowiczego, czyli torbielowatych zmian ropnych. Ropne wypryski na plecach są nie tylko problemem estetycznym. Niestety czasami bywają bolesne, co wynika ze stanu zapalnego, któremu mogą towarzyszyć również zaskórniki i wągry. W celu pozbycia się dokuczliwego problemu bywa niekiedy konieczne zastosowanie antybiotyków oraz retinoidów, dostępnych wyłącznie na receptę. Krosty na plecach mogą być skutkiem zmian hormonalnych, które odpowiadają za zwiększone wydzielanie sebum. Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne. Kolejną przyczyną ich powstawania może być brak odpowiedniej higieny, co powoduje zaleganie na skórze łoju i zrogowaciałego naskórka. U kobiet, wysyp pryszczy na plecach może być powiązany z cyklem menstruacyjnym i nasilać się tuż przed miesiączką. Stres i wynikające z niego nadmierne pocenie się, a także palenie tytoniu może dodatkowo zwiększać ryzyko pojawiania się pryszczy na plecach. Nieleczone, ropne krostki na plecach skutkują pamiątkami w postaci głębokich blizn oraz przebarwień na skórze.
Strefa 15,16 - Pryszcze na pośladkach
Wysypka na pośladkach mogą być efektem noszenia nieodpowiedniej bielizny, bądź stosowania niewłaściwej diety. Pryszcze na pośladkach mogą być objawem trądziku skupionego, który powstaje w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych - najczęściej na twarzy, ale także plecach, na skórze głowy, czy właśnie na pośladkach. Krosty na pośladkach mogą być również oznaką rogowacenia okołomieszkowego, które występuje w efekcie nadmiernej keratynizacji naskórka, co prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych przez martwe komórki skóry.
Strefa 19, 20 - Swędzące krosty na łokciach
Swędząca wysypka na łokciach, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, są bardzo często występującym zjawiskiem. Krosty na łokciach mają przeważnie wygląd drobnych, zlewających się ze sobą i swędzących czerwonych pęcherzyków. Skóra, na której pojawiają się krosty w okolicach łokcia, jest przeważnie sucha i podrażniona. Niestety, okolica łokcia ma do siebie to, że skóra jest tam bardzo podatna na różnego rodzaju podrażnienia, przesuszenia i powstawanie dokuczliwych zmian. Najczęstszą przyczyną pojawiania się wyprysków na łokciach są reakcje alergiczne, na czynniki takie jak proszek do prania, czy płyny do płukania tkanin, a także rozmaite kosmetyki. Krosty na łokciach pojawiają się z większym nasileniem szczególnie w okresie spadku odporności, przemęczenia, stresu, a u kobiet przed menstruacją. W przypadku występowania krost na łokciach warto wybrać się do alergologa i dermatologa, aby wykluczyć AZS (atopowe zapalenie skóry) oraz inne dolegliwości zdrowotne.