Tętniak mózgu. Sygnały ostrzegawcze, których nie wolno lekceważyć!

Tętniaki mózgu przeważnie kojarzą się nam z przypadłością osób starszych, jednak ofiarami zbyt późno udzielonej pomocy po pęknięciu tętniaka może być każdy. Szacuje się, że ok 15% osób, u których tętniak ulega pęknięciu, umiera jeszcze przed przybyciem pomocy medycznej, a nawet 10% światowej populacji nosi w sobie różnego rodzaju tętniaki.

Tętniaki mózgu przeważnie kojarzą się nam z przypadłością osób starszych, jednak ofiarą zbyt późno udzielonej pomocy medycznej po pęknięciu tętniaka może być każdy. Szacuje się, że ok 15% osób, u których tętniak ulega pęknięciu, umiera jeszcze przed przybyciem pomocy medycznej, a nawet 10% światowej populacji nosi w sobie różnego rodzaju tętniaki.

Tętniak mózgu - Objawy pęknięcia tętniaka
Tętniaki mózgu są dość rzadkie. W grupie ryzyka najczęściej znajdują się kobiety powyżej 40 roku życia, osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, palące tytoń, zażywające narkotyki. Torbielowatość nerek, zespół Marfana, zespół Ehlersa i Danlosa, nerwiakowłókniakowatość, bądź zespół policystycznych nerek - są schorzeniami, które zwiększają ryzyko rozwoju tętniaka mózgu. Znajomość objawów pęknięcia tętniaka mózgu może uratować życie. Jeśli rozpoznamy u siebie którąś z tych typowych oznak, należy pilnie szukać pomocy medycznej! Tętniak mózgu określany jest w literaturze medycznej jako tętniak wewnątrzczaszkowy, lub tętniak naczyń mózgowych. Jest on chorobą tętnic mózgu, która pojawia się wskutek miejscowego osłabienia ich warstw. Płynąca pod ciśnieniem krew wypycha na zewnątrz osłabiony fragment tętnicy, tworząc uwypuklenie, które z czasem powiększa się i może pęknąć. Większość tętniaków ani nie pęka, ani nie stwarza jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Niestety niektóre z nich ulegają pęknięciu, powodując krwawienie do mózgu, tak zwany udar krwotoczny. Udary z kolei mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, zagrażając życiu. Większość tętniaków mózgu przebiega bezobjawowo i jeśli nie zostaną one przypadkowo znalezione w trakcie specjalistycznej diagnostyki obrazowej, nie są w ogóle zauważalne. Niektóre tętniaki rozwijają się stopniowo w ciągu życia człowieka, a inne wynikają bezpośrednio z urazów mózgu. Tętniaki najczęściej pozostają bezobjawowe do momentu ich pęknięcia, wówczas dochodzi do tak zwanego krwawienia podpajęczynówkowego (źródło 1). Wówczas pojawia się nagły i bardzo silny ból głowy, którego trudno jest nie odczuć! Mogą do tego dołączyć inne objawy, takie jak uczucie sztywności karku, światłowstręt, nudności i wymioty. U części chorych dochodzi do utraty przytomności, niedowładów czy afazji (zaburzeń mowy), a w stanach bardzo ciężkich – do śpiączki, czy nawet śmierci. Często do pęknięcia tętniaka mózgu dochodzi w trakcie dużego wysiłku fizycznego, bądź napięcia emocjonalnego. Są to bowiem okoliczności, w których ciśnienie tętnicze może osiągać najwyższe wartości.
PodsumowanieNajczęściej o obecności tętniaka mózgu chorzy dowiadują się dopiero w momencie jego pęknięcia, czyli krwawienia podpajęczynówkowego. Wówczas pojawia się nagły i bardzo silny ból głowy, którego trudno jest nie odczuć!

Przyczyny tętniaka mózgu

Jedna z teorii głosi, że przyczyną powstawania tętniaka mózgu jest wrodzona nieprawidłowość budowy tętnic mózgowych. Polega ona na tym, że w rozwidleniu tętnicy jest zbyt mało włókien mięśniowych i sprężystych. Takie miejsce jest mniej elastyczne i pod wpływem wysokiego ciśnienia krwi ulega stopniowemu uwypukleniu. Do najczęstszych przyczyn tętniaka mózgu zaliczamy:
  • nieprawidłowości rozwojowe w okolicy koła tętniczego mózgu;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • stany zapalne w ścianach naczyń;
  • czynniki genetyczne.
Rozwojowi, a nawet pęknięciu tętniaka w mózgu mogą sprzyjać niektóre zdarzenia. Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma American Heart Association Stroke wykazało, że do konkretnych czynników, które mogą spowodować pęknięcie istniejącego tętniaka, należą:
PodsumowanieZdaniem lekarzy, istnieją konkretne okoliczności, które mogą sprzyjać pękaniu istniejących tętniaków mózgu.

Typowe objawy pęknięcia tętniaka mózgu

Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniżej opisanych objawów, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe, lub poproś kogoś, by zabrał cię na oddział ratunkowy. Pod żadnym pozorem nie jedź sam! Zdarza się, że pierwsze krwawienie z tętniaka nie jest duże, a objawy po krótkim czasie ustępują. W przypadku wystąpienia objawów krwawienia podpajęczynówkowego należy unikać wysiłku fizycznego. Oczekując na transport do szpitala pacjent powinien leżeć nieruchomo!Nagły, silny ból głowy - Jeśli masz pęknięty tętniak, możesz odczuwać potworny ból głowy. Wyciek krwi działa drażniąco na osłonę mózgu, a to powoduje ekstremalny ból. Od zwykłego bólu głowy różni się on tym, że pojawia się bardzo nagle i tak samo szybko się nasila. Bóle głowy dość często sygnalizują coś poważnego. Podwójne widzenie, lub opadająca powieka - Może to być efekt ucisku powiększającego się tętniaka, na nerw prowadzący do oka, lub jego okolic. Jeśli tego typu objaw pojawia się nagle, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe! Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów pękającego tętniaka. W takiej sytuacji liczy się każda sekunda!Osłabienie, lub drętwienie po jednej stronie ciała, lub samej twarzy - Typowym objawem pęknięcia tętniaka może być drętwienie połowy twarzy, lub jednej strony ciała. Wynika to z faktu, że skrzepy krwi wyciekające z pękniętego tętniaka mogą zatykać małe naczynia krwionośne prowadzące do ważnych obszarów mózgu. Dolegliwości żołądkowe i jelitowe - W przypadku pęknięcia tętniaka w mózgu, mogą wystąpić nudności, lub wymioty. Inne typowe objawy pęknięcia tętniaka mózgu to:
  • krwawienie;
  • zawroty głowy;
  • wrażliwość na światło;
  • sztywność szyi.
PodsumowanieObjawy pęknięcia tętniaka są bardzo charakterystyczne. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Liczy się każda sekunda!
Bibliografia:1 – mp.pl – Tętniak mózgu.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!