Tętniak mózgu. Sygnały ostrzegawcze, których nie wolno lekceważyć!
Tętniaki mózgu przeważnie kojarzą się nam z przypadłością osób starszych, jednak ofiarami zbyt późno udzielonej pomocy po pęknięciu tętniaka może być każdy. Szacuje się, że ok 15% osób, u których tętniak ulega pęknięciu, umiera jeszcze przed przybyciem pomocy medycznej, a nawet 10% światowej populacji nosi w sobie różnego rodzaju tętniaki.
Tętniaki mózgu przeważnie kojarzą się nam z przypadłością osób starszych, jednak ofiarą zbyt późno udzielonej pomocy medycznej po pęknięciu tętniaka może być każdy. Szacuje się, że ok 15% osób, u których tętniak ulega pęknięciu, umiera jeszcze przed przybyciem pomocy medycznej, a nawet 10% światowej populacji nosi w sobie różnego rodzaju tętniaki.

PodsumowanieNajczęściej o obecności tętniaka mózgu chorzy dowiadują się dopiero w momencie jego pęknięcia, czyli krwawienia podpajęczynówkowego. Wówczas pojawia się nagły i bardzo silny ból głowy, którego trudno jest nie odczuć!
Przyczyny tętniaka mózgu
Jedna z teorii głosi, że przyczyną powstawania tętniaka mózgu jest wrodzona nieprawidłowość budowy tętnic mózgowych. Polega ona na tym, że w rozwidleniu tętnicy jest zbyt mało włókien mięśniowych i sprężystych. Takie miejsce jest mniej elastyczne i pod wpływem wysokiego ciśnienia krwi ulega stopniowemu uwypukleniu. Do najczęstszych przyczyn tętniaka mózgu zaliczamy:- nieprawidłowości rozwojowe w okolicy koła tętniczego mózgu;
- nadciśnienie tętnicze;
- stany zapalne w ścianach naczyń;
- czynniki genetyczne.
- zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne;
- nadmierne spożycie kawy, lub napojów gazowanych;
- nadmierny wysiłek podczas wypróżnień;
- intensywny gniew;
- nagłe zszokowanie;
- stosunek seksualny.
PodsumowanieZdaniem lekarzy, istnieją konkretne okoliczności, które mogą sprzyjać pękaniu istniejących tętniaków mózgu.
Typowe objawy pęknięcia tętniaka mózgu
Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniżej opisanych objawów, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe, lub poproś kogoś, by zabrał cię na oddział ratunkowy. Pod żadnym pozorem nie jedź sam! Zdarza się, że pierwsze krwawienie z tętniaka nie jest duże, a objawy po krótkim czasie ustępują. W przypadku wystąpienia objawów krwawienia podpajęczynówkowego należy unikać wysiłku fizycznego. Oczekując na transport do szpitala pacjent powinien leżeć nieruchomo!Nagły, silny ból głowy - Jeśli masz pęknięty tętniak, możesz odczuwać potworny ból głowy. Wyciek krwi działa drażniąco na osłonę mózgu, a to powoduje ekstremalny ból. Od zwykłego bólu głowy różni się on tym, że pojawia się bardzo nagle i tak samo szybko się nasila. Bóle głowy dość często sygnalizują coś poważnego. Podwójne widzenie, lub opadająca powieka - Może to być efekt ucisku powiększającego się tętniaka, na nerw prowadzący do oka, lub jego okolic. Jeśli tego typu objaw pojawia się nagle, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe! Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów pękającego tętniaka. W takiej sytuacji liczy się każda sekunda!Osłabienie, lub drętwienie po jednej stronie ciała, lub samej twarzy - Typowym objawem pęknięcia tętniaka może być drętwienie połowy twarzy, lub jednej strony ciała. Wynika to z faktu, że skrzepy krwi wyciekające z pękniętego tętniaka mogą zatykać małe naczynia krwionośne prowadzące do ważnych obszarów mózgu. Dolegliwości żołądkowe i jelitowe - W przypadku pęknięcia tętniaka w mózgu, mogą wystąpić nudności, lub wymioty. Inne typowe objawy pęknięcia tętniaka mózgu to:- krwawienie;
- zawroty głowy;
- wrażliwość na światło;
- sztywność szyi.
PodsumowanieObjawy pęknięcia tętniaka są bardzo charakterystyczne. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Liczy się każda sekunda!
Bibliografia:1 – mp.pl – Tętniak mózgu.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!