Co może oznaczać ból głowy i jak się go pozbyć

wt., 25/09/2018 - 21:14
Ból głowy może być bardzo uciążliwą dolegliwością, a dobrze wie o tym każdy, kto przynajmniej już raz go doświadczył. Osoby, które nie znają tego bólu mogą się uważać za obdarowane sporą dawką szczęścia.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj bólu głowy odczuwamy, tzn. pulsujący, tępy czy innego rodzaju, na ogół jest on w jakiś sposób powiązany z układem krążeniowym. Mózg bowiem nie może sam w sobie boleć, gdyż nie są w nim umiejscowione tak zwane wolne zakończenia nerwowe odbierające bodźce bólowe. Takich zakończeń nerwowych jest za to bardzo wiele w otaczających mózg trzech oponach (twardej, pajęczej i miękkiej), w których na dodatek sieć naczyń krwionośnych jest bardzo gęsta.

Ból głowy


W większości przypadków ból głowy jest efektem stresu – jest to tak zwany ból napięciowy. Wskutek stresu organizm zwiększa produkcję niektórych hormonów, takich jak katecholaminy i kortyzol, pod wpływem których rośnie napięcie mięśni, serce uderza mocniej i szybciej, a ciśnienie tętnicze idzie szybko w górę! W odpowiedzi na taką sytuację następuje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew lepiej przez nie przepływa i ciśnienie tętnicze spada, przez co zmniejsza się zagrożenie rozmaitych incydentów sercowo-naczyniowych. Jednak rozszerzające się naczynia krwionośne drażnią zakończenia nerwowe w oponach mózgowych wywołując uczucie bólu.


Podsumowanie
Napięciowy ból głowy jest efektem sytuacji stresowej, w której organizm rozszerza naczynia krwionośne aby obniżyć ciśnienie krwi. Rozszerzające się naczynia krwionośne podrażniają obfite zakończenia nerwowe w oponach mózgowych, wywołując ból głowy.


Odrobina danych statystycznychSzacuje się, że nawet 75 procent światowej populacji w wieku od 18 do 65 lat doznało bólu głowy przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Wśród tych osób ponad 10 procent uważa, że była to migrena. Ból głowy pojawiający się przez co najmniej 15 dni w miesiącu dotyka od 1,7 do 4 procent dorosłej populacji świata (źródło 2).

W świetle danych statystycznych z chronicznym bólem głowy zmaga się rocznie nawet 4 miliony Polaków! W większości przypadków ta dolegliwość ma charakter migrenowy, czyli stanowi chorobę samą w sobie (źródło 1). Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" w ciągu roku aż 35 tysięcy Polaków trafia do szpitala z powodu bólu głowy. To aż 10 procent wszystkich hospitalizacji w naszym kraju!


Podsumowanie
Z danych statystycznych wynika, że ból głowy to bardzo popularna dolegliwość, która już sama w sobie może prowadzić do hospitalizacji!


Nigdy nie lekceważ bólu głowy!Ponieważ ból głowy może występować nie tylko jako choroba pierwotna (ból głowy napięciowy, migrenowy lub gromadny), ale również może być objawem o wiele poważniejszych problemów ze zdrowie, nigdy nie należy go lekceważyć.

Ból głowy, a inne choroby


Niektóre rodzaje pierwotnego bólu głowy mogą być wywołane czynnikami stylu życia, w tym:


 • alkohol, szczególnie czerwone wino;

 • niektóre pokarmy, takie jak przetworzone mięsa zawierające toksyczne azotany;

 • zaburzenia snu lub jego zupełny brak;

 • zła postawa ciała;

 • nieregularne posiłki;

 • szybkie zjedzenie lodów;

 • napięcia emocjonalne (stres);


 • W przypadku niepierwotnego bólu głowy przyczyn tego objawu może być bardzo wiele, a do najczęstszych z nich należą:


  • ostre zapalenie zatok;

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, głównie jego odcinka szyjnego;

  • zakrzepy w mózgu;

  • tętniak mózgu;

  • nieprawidłowo uformowane naczynia krwionośne w mózgu;

  • zatrucie tlenkiem węgla lub inna toksyną;

  • olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic;

  • odwodnienie;

  • problemy stomatologiczne;

  • infekcja ucha środkowego;

  • problemy ze wzrokiem, w tym jaskra;

  • nadciśnienie tętnicze;

  • choroby przebiegające z gorączką;

  • krwiak śródczaszkowy;

  • niektóre leki stosowane w leczeniu innych zaburzeń;

  • zapalenie mózgu lub opon mózgowych;

  • ataki paniki;

  • noszenie ciasnych nakryć głowy, takich jak hełm lub gogle;

  • urazy głowy;

  • toksoplazmoza;

  • neuralgia nerwu trójdzielnego, jak również inne nerwobóle związane z podrażnieniem niektórych nerwów łączących twarz i mózg.  Ból głowy, a inne problemy zdrowotne


  Ponieważ silny i/lub szybko narastający ból głowy może być oznaką stanu wymagającego natychmiastowej opieki lekarskiej, należy niezwłocznie wezwać karetkę w przypadku jednoczesnego występowania objawów takich jak zamęt w głowie lub trudności w porozumiewaniu się, omdlenia, wysoka gorączka, drętwienie lub paraliż występujący po jednej stronie ciała, sztywny kark, problemy z widzeniem, trudności z wysławianiem się lub poruszaniem, nudności lub wymioty nie związane z przebiegiem infekcji wirusowej lub kacem. Jeśli te dodatkowe objawy nie występują, ale bóle głowy są uporczywe, częste i trudno Ci jest się ich pozbyć bez regularnego stosowania mocnych i szkodliwych leków, to koniecznie jak najszybciej skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem. Regularne bóle głowy mogą wskazywać na to, że z Twoim ciałem (lub umysłem) dzieje się coś niedobrego.


  Podsumowanie
  Ból głowy może występować jako dolegliwość pierwotna, ale może być również objawem poważniejszej choroby lub stanu, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Jeśli ból głowy jest intensywny, niespodziewany lub szybko staje się nie do wytrzymania, a na dodatek występują objawy wskazujące na zagrożenie życia, oznacza to, że taki stan pacjenta wymaga pilnej hospitalizacji.


  Uważaj na leki bez recepty!  Statystyczny Polak, wliczając w to noworodki, bierze leki przeciwbólowe 7 razy w miesiącu! To stanowczo za dużo tabletek. Bóle głowy zaliczane są do najczęściej występujących dolegliwości, z powodu których łykamy takie preparaty.

  Lekarstwa


  W walce z bólem głowy Polacy bardzo często sięgają po dostępne bez recepty leki. Jak dobrze wiadomo, można je kupić nie tylko w aptece, ale także w supermarketach, sklepikach spożywczych i na stacjach benzynowych i dlatego stanowią one poważną pokusę dla wielu osób. Ponieważ zarówno Ibuprofen, jak i Paracetamol to podstawowe składniki czynne dużej ilości popularnych leków bez recepty, nie tylko takich, które zażywamy w przypadku bólu głowy, ale również tych, które stosujemy przykładowo w przypadku gorączki, przeziębienia, bólu zęba, to nietrudno jest je przedawkować. Przedawkowanie zarówno jednej jak i drugiej substancji może skończyć się fatalnie. Leki takie jak Apap, Paracetamol i Coldrex – ale nie tylko – zawierają Paracetamol. Przyjmowanie jednego preparatu pomaga zwalczyć ból, ale połączenie go z drugim, który w swoim składzie zawiera tę samą substancję czynną, może być dla nas dość niebezpieczne, a nawet wywołać silne zatrucie.

  Pomijając możliwość samego przedawkowania, regularne zażywanie leków przeciwbólowych wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie i może być przyczyną poważnych chorób. Warto się dowiedzieć o tego typu zagrożeniach uważnie czytając ulotki załączone do przyjmowanych preparatów, czego niestety większość osób nie robi. Co bardzo istotne dla Twojego zdrowia, leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty nie należy przyjmować dłużej niż przez 3 dni!


  Podsumowanie
  Bardzo często zażywamy rozmaite leki bez recepty, a niektóre z nich w swoim składzie zawierają te same substancje czynne. Taka sytuacja może prowadzić do przedawkowania i silnego zatrucia. Rzadko też czytamy ulotki, a przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto to robić z dużą dokładnością.


  Naturalne sposoby na pozbycie się bólu głowy  Istnieje wiele naturalnych i bardzo skutecznych – ale niestety na ogół niedocenianych w Polsce – sposobów na pozbycie się pierwotnego bólu głowy. Dlaczego większość z tych metod na nas nie działa? Otóż dlatego, że ich prawidłowe wykonanie wymaga odrobiny wiedzy, na zdobycie której należy poświęcić czas i uwagę, a przede wszystkim trzeba posiadać chęć nauczenia się czegoś nowego. Kolejną trudnością może być natrafienie na wiarygodne źródło informacji o takich metodach. Oczywiście w obliczu takiej sytuacji dla większości z nas o wiele łatwiej jest łyknąć tabletkę i czekać, aż ból ustąpi. Ale czy takie podejście do rozwiązania problemu jest rozsądne? Jesteśmy dosłownie otumaniani reklamami, w których rozwiązaniem na wszelkie nasze problemy ze zdrowiem jest jakaś magiczna tabletka, zawierająca w swoim składzie nic innego jak same trucizny. W świetle otaczającej nas codziennej rzeczywistości, jak inaczej mielibyśmy postępować w przypadku wystąpienia bólu głowy? Otóż naśladujemy znane nam zachowania. Robimy to co robią inni i łykamy tabletki!

  Jeśli pomimo stosowania zdrowej diety, bogatej w nieprzetworzoną żywność, wolną od szkodliwych konserwantów i regularnie wykonywanych ćwiczeń fizycznych nadal zdarzają Ci się napady bólu głowy to możesz spróbować sobie z nimi poradzić stosując dalekowschodnie techniki akupresury i masażu skroni. Te dwie proste metody dają naprawdę fantastyczne rezultaty. Aby dowiedzieć się więcej o akupresurze polecam to wiarygodne źródło, natomiast o masażu skroni może się dowiedzieć więcej tutaj. Warto dodać, że każdy rodzaj pierwotnego bólu głowy wymaga nieco innego rodzaju podejścia do jego pozbycia się.

  Akupresura


  Jeśli uważasz, że dalekowschodnie techniki masażu skroni i akupresura to nie coś dla Ciebie, wówczas możesz spróbować pozbyć się bólu głowy w inny naturalny i nieszkodliwy sposób, na przykład wypijając mocną herbatkę z imbiru. Należy ją przygotować ze świeżego korzenia, który kroimy na plastry, zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 10-15 minut. Napój pijemy na ciepło lub zimno. Dla lepszego smaku można dodać do niego odrobinę miodu i/lub soku z cytryny.


  Podsumowanie
  Podobnie jak ból głowy, również inne problemy ze zdrowiem w wielu przypadkach da się wyleczyć stosując naturalne metody. Wymaga to jednak poświecenia czasu i uwagi na ich naukę, a przede wszystkim należy trafić na wiarygodne źródło informacji. W obliczu takiej trudności większość osób postępuje zgodnie ze znanym wzorcem zachowawczym i łyka magiczną tabletkę!


  Bibliografia:

  1 – poranny.pl – Jakie dolegliwości najczęściej dotykają Polaków?;
  2 – aspirin.pl – Bóle głowy;
  3 – WikiHow Expert Reviewed – How to Use Acupressure Points for Migraine Headaches;
  4 – Quora – Why does massaging one's temples soothe a migraine or headache?