Przejdź do treści

Nowe badanie potwierdza, że gdy śpimy nasze mózgi poddawane są praniu!

Wszyscy dobrze wiemy o tym, że sen wpływa kojąco na nasz organizm. Jak to się dzieje, że gdy padamy ze zmęczenia i nie jesteśmy w stanie mówić, ani racjonalnie myśleć, to po przespanej nocy czujemy się znów wypoczęci i gotowi do działania?
Teaser Media
Image
Gdy śpimy nasze mózgi się regenerują

Wszyscy dobrze wiemy o tym, że sen wpływa kojąco na nasz organizm. Jak to się dzieje, że gdy padamy ze zmęczenia i nie jesteśmy w stanie mówić, ani racjonalnie myśleć, to po przespanej nocy czujemy się znów wypoczęci i gotowi do działania?

Od dawna naukowcy głowili się nad tym co się dzieje w naszych mózgach gdy śpimy, lecz nigdy jak dotąd nie mieli do dyspozycji urządzeń umożliwiających dogłębne przebadanie tego zjawiska. Do tej pory wiadomo było jedynie tyle, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu i że w efekcie spania, w niezrozumiały do końca sposób, nasze mózgi regenerują się, aby następnego dnia być w pełnej gotowości.

Procesy, jakie zachodzą w ludzkim ciele w trakcie snu są bardzo złożone i niezbędne do zachowania zdrowia i równowagi psychofizycznej. Dlatego też, osoby przewlekle cierpiące na bezsenność, mają poważne problemy z podejmowaniem najprostszych codziennych czynności. Pamiętaj, że nieleczona bezsenność, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, gdyż z czasem prowadzi do ciężkich i przewlekłych chorób.

Sen to prawdziwe pranie mózgu

Gdy śpimy nasz mózg jest poddawany prawdziwemu praniu! Wyniki najnowszego badania, którego współautorem jest Dr. Laura Lewis z Boston University, sugerują, że gdy śpimy coś naprawdę niezwykłego dzieje się w naszych głowach (źródło 1). W pierwszej kolejności, gdy zasypiamy aktywność neuronalna znacznie spowalnia, kilka sekund później krew częściowo uchodzi z głowy, a jej miejsce tymczasowo przejmuje wodnista ciecz zwana płynem mózgowo-rdzeniowym. Ta kojąca nasze mózgi ciecz dosłownie je przemywa rytmicznymi, pulsującymi falami. Jest to zjawisko, o którym do tej pory naukowcy nie mieli najmniejszego pojęcia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie zaznaczają, że - gdy śpimy - wolne fale w aktywności neuronalnej przyczyniają się do konsolidacji śladów pamięciowych, natomiast płyn mózgowo-rdzeniowy usuwa z mózgu toksyczne białka, które są pozostałościami z procesów przemiany materii. Dotąd nie było jednak wiadomo, czy te dwa mechanizmy są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane. Ostatnie badania wykazały, że tak właśnie jest.

Odnośnie dokonanego odkrycia, współautorka badania Laura Lewis, asystent profesora inżynierii biomedycznej na BU College of Engineering i członek wydziału Center for Systems Neuroscience, wypowiedziała się następująco:

Od jakiegoś czasu wiemy, że w mózgu występują fale aktywności neuronalnej, ale wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, że płyn rdzeniowo mózgowy też faluje

Naukowcy przebadali 13 osobników w wieku od 23 do 33 lat. Mając na głowach czepki EEG do pomiaru fal mózgowych, uczestnicy eksperymentu mieli za zadanie zdrzemnąć się wewnątrz niezwykle hałaśliwego urządzenia MRI, co, w rzeczywistości może nie być takie proste do wykonania.

Odkrycie powiązania fal mózgowych z przepływem krwi i płynem mózgowo-rdzeniowym może w przyszłości ułatwić dokładniejsze zrozumienie naturalnych procesów degeneracyjnych, jakie z wiekiem zachodzą w ludzkim mózgu. W tym kierunku planowane są już dalsze badania z udziałem starszych dorosłych w różnych przedziałach wiekowych.

Ochotników do kolejnych eksperymentów nie brakuje! Jak powiada Dr. Lewis - z uśmiechem na twarzy:

Mamy tak wielu chętnych, którzy chcą otrzymywać wynagrodzenie za spanie. Wbrew pozorom, okazuje się jednak, że ich praca jest właściwie najtrudniejszą częścią naszych badań. Dysponujemy tym całym sprzętem i skomplikowanymi technologiami, a w rzeczywistości największym problemem jest to, że ludzie zwyczajnie nie są w stanie zasnąć, ponieważ znajdują się w naprawdę głośnej metalowej rurze, a to jest po prostu nietypowe miejsce do snu

Naukowcy zbadali naturę marzeń sennych - Wnioski są zaskakujące

Pozostając w Bostonie, warto wspomnieć, iż całkiem niedawno naukowcy ze słynnej uczelni dokonali innego - również bardzo ciekawego - odkrycia. Grupa badaczy z Boston’s Harvard Medical School doszła do niesamowitego wniosku: nasze sny nie są wyłącznie fikcyjnymi, subiektywnymi odczuciami śniącego umysłu – przynajmniej nie wszystkie.

Marzenia senne powinniśmy bacznie obserwować i szczegółowo analizować, gdyż mogą się one okazać niezwykle pomocne w podejmowaniu życiowych decyzji. W zrozumieniu ich specyficznej symboliki może okazać się nam pomocny sennik.

Zdaniem ekspertów niektóre marzenia senne odnoszą się do całkiem rzeczywistych zdarzeń, które odbywają się w równoległych do naszej rzeczywistości wymiarach. Podobno nasz umysł ma dostęp do tych równoległych wymiarów w niektórych stanach świadomości – np. podczas określonego rodzaju śnienia. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule pt. Uczestnicy badania odzyskują przedmioty ze snów! Naukowcy: sny są rzeczywiste!

Bibliografia:

1 - Boston University - Are We “Brain Washed” during Sleep?

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!