Sennik - Symbolika i znaczenie snów

Z psychologicznego punktu widzenia, prorocze sny mogą wynikać z faktu, iż ludzki mózg w czasie snu intensywnie analizuje informacje, które przyswajał za dnia. Umysł czasami sugeruje nam możliwe do podjęcia działania, przedstawiając je nam obrazowo w treści marzeń sennych.

Badania dowodzą, że zazwyczaj śnimy na temat tego, co wydarzyło się nam w ciągu ostatnich kilku dni. Sny lubią się powtarzać, w związku z czym, znaczna część osób regularnie miewa sny z dobrze już znanym wątkiem. Niektórym osobom często śni się, że jadą windą, która raptem zaczyna spadać w dół. Inni regularnie w swoich snach nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu, lub numeru telefonu bliskiej osoby.

Do czego służą sny? Otóż, zdaniem psychologów, marzenia senne mają redukować napięcia psychiczne, poprawiać kreatywne myślenie oraz ułatwiać porządkowanie nagromadzonych za dnia informacji. W rzeczywistości, śnienie pomaga nam odreagować różnego rodzaju sytuacje, w których na co dzień bierzemy aktywny udział i które w naturalny sposób obciążają naszą psychikę.

Sennik

Rodzaje marzeń sennych – Sny redukujące napięcia i sny symboliczne

Oprócz snów, których celem jest redukcja emocjonalnych napięć, są też sny symboliczne, a ich znaczenie może być niekiedy mało oczywiste, co może nas skłaniać do sięgania po sennik i szukania w nim tego, co nam się przyśniło. Ale, jak odróżnić sny, których celem jest redukcja napięć psychicznych od tych, które mogą zawierać w sobie symbole i ważne przesłania? Otóż nie jest to trudne! Dla przykładu, jeśli cały dzień spędziliśmy w aucie, a później śni nam się podróż, czy też widok pędzącego auta, trudno dopatrywać się w tym śnie jakiejkolwiek symboliki. Taki sen jest zwyczajną konsekwencją minionego dnia i naturalną reakcją umysłu na stres. Jeśli jednak w ostatnim czasie nie braliśmy udziału w sytuacjach podobnych do tych, które nam się śnią, wówczas nasze marzenia senne rzeczywiście mogą coś symbolizować. W takich sytuacjach na pewno warto zajrzeć do sennika!

Czy sny mogą być prorocze?

Znaczenie snów intryguje ludzkość od dawien dawna. Interpretacjom marzeń sennych zajmowali się już starożytni Egipcjanie, którzy brali sny bardzo na poważnie.

Tradycja dopatrywania się znaczenia marzeń sennych przetrwała po dziś dzień. Zdaniem Freuda, sny są bramą do nieświadomych obszarów naszego umysłu. Odpowiednio interpretując sny można dotrzeć do najgłębszych tajemnic psychologicznych każdego człowieka. Ale nie tylko Freud pisał w swoich książkach o snach. Podczas gdy zgodnie z myślą Freuda marzenia senne przede wszystkim przedstawiają niespełnione pragnienia, dla Junga sny są płynącą z nieświadomości wskazówką, sugerującą życiową drogę, jaką śniący powinien wybrać.

Sny prorocze

Sny prorocze znane są ludzkości od niepamiętnych czasów. W starożytności, osoby posiadające zdolność śnienia o przyszłości, zyskiwały status proroka. Podobno każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył proroczych snów.

Z psychologicznego punktu widzenia, prorocze sny mogą wynikać z faktu, iż ludzki mózg w czasie snu intensywnie analizuje informacje, które przyswajał za dnia. Często są to informacje pozyskane zupełnie nieświadomie, a jednak mogą się one okazać bardzo pomocne w rozwiązaniu danego problemu. Umysł czasami sugeruje nam możliwe do podjęcia działania, przedstawiając je nam obrazowo w treści marzeń sennych.

Sen proroczy zazwyczaj pojawia się we wczesnych godzinach porannych, w związku z czym nie trudno będzie zapamiętać go tuż po przebudzeniu.

Zapisywanie snów – Czy sny warto zapisywać?

W trakcie dobowego odpoczynku, każdemu z nas coś się śni. Sny miewają nawet te osoby, które twierdzą, że nic im się nie śni, ale zwyczajnie ci ludzie własnych snów nie zapamiętują.

Zapisywanie snów tuż po przebudzeniu to bardzo konstruktywna praktyka, która nie tylko ułatwia późniejszą analizę treści marzeń sennych, ale stopniowo poprawia zdolność zapamiętywania snów. Sny powinno się zapisywać tuż po przebudzeniu, gdyż to właśnie wówczas jesteśmy w stanie przypomnieć je sobie szczegółowo. W miarę dobudzania się, większość szczegółów stopniowo znika z naszej świadomości i jest to całkiem naturalne.

Na jawie rzadko zastanawiamy się na tym, co się nam przyśniło, gdyż skupiamy się na bieżących sprawach. Marzenia senne są jak mgiełka. Pod koniec dnia w naszej pamięci zostają tylko rozmyte kontury tego, co nam się ostatnio śniło.

Zapisane marzenia senne warto analizować nie tylko pod kątem ich znaczenia symbolicznego – zaglądając np. do sennika, ale także w celu lepszego poznania swojej obecnej sytuacji w szerszej perspektywie psychologicznej.

Sennik – Znaczenie snów

Czasami tuż po przebudzeniu zadajemy sobie pytanie: co oznacza ten sen? Wówczas korci nas by sprawdzić znaczenie snu w senniku. Niektórzy zaglądają do senników online, co niestety nie zawsze jest najlepszym pomysłem.

Sennik to nic innego jak zbiór powszechnie występujących marzeń sennych z opisem ich symbolicznego znaczenia. Istnieje wiele różnych senników. Sennik wyjaśnia nam znaczenia snów, takich jak np. ciąża, oczy, dziecko, zęby, pies, kot, czy też ptaki. Są to bowiem przykładowe obrazy, które dość często pojawiają się ludziom w snach.

Podręczny sennik powinien być pierwszym miejscem, w którym będziemy poszukiwali znaczenia symbolu sennego zaraz po przebudzeniu.

Jaki sennik kupić?

Pomimo, iż obecnie dostępnych jest mnóstwo senników online, to korzystanie z nich powinno się odbywać jedynie w ramach rozrywki. Jeśli zależy nam na fachowej i wiarygodnej interpretacji snów, to warto zaopatrzyć się w porządną książkę od renomowanego wydawnictwa.

Wielki Sennik Współczesny

Ciekawą pozycją jest księga pt. Wielki Sennik Współczesny. Choć żaden sennik nie jest wyrocznią, wiele znaczeń i wyjaśnień snów, jakie zawiera to dzieło, z dużym prawdopodobieństwem stanie się podpowiedzią, wskazówką, drogą prowadzącą do głębszego zrozumienia samych siebie. Korzystanie z tej księgi może stać się również doskonałym początkiem na pracę nad swoimi predyspozycjami i ukrytymi talentami.

Wielki Sennik Współczesny

Wielki Sennik Współczesny

Na szczególnie ważnych etapach własnego życia (nowa praca, partnerstwo, zdrowie) przeważnie szukamy rozwiązań, sięgamy po różnego rodzaju poradniki, ale czasami nie potrafimy dostrzec tego, co podpowiada nam nasza własna podświadomość! Do tego właśnie powinny służyć senniki, a pod tym względem Wielki Sennik Współczesny jest narzędziem nie do przegapienia!

Sennik egipsko-chaldejski

Kolejna księga snów, którą można z czystym sumieniem polecić wszystkim tym, którzy nie tylko pragną poznać znaczenie własnych snów, ale także chcieliby spojrzeć na życie w nieco szerszej perspektywie, to Sennik egipsko-chaldejski. Księga ta zawiera szeroki zakres snów, wraz wyjaśnieniami ich znaczenia. Wbrew tradycyjnym przekonaniom, nie wszystkie marzenia senne można interpretować dosłownie, ani nawet zgodnie z ich znaczeniem symbolicznym. Sny wywodzą się z najgłębszych zakamarków naszej podświadomości. Ostrzegają, pouczają, okazują się pomocne w podejmowaniu istotnych dla nas decyzji - jednym słowem wskazują drogę. Jeśli umiejętność ich właściwej interpretacji przestanie być Ci obca, sny staną się drogowskazem także w Twoim życiu!

Sennik egipsko-chaldejski

Sennik egipsko-chaldejski

Sennik Morfeusza

Wybierając najbardziej odpowiedni dla siebie sennik, warto mieć na uwadze dzieło pt. Współczesny Sennik Morfeusza. Księgę tę opracowano na podstawie najważniejszego i największego sennika z roku 1892. Dzieło zawiera zebrane i opisane przez tajemniczego autora sny w wersji uwspółcześnionej.

Jak korzystać z sennika?

Nasze sny mogą zawierać cenne podpowiedzi odnoszące się do życiowych decyzji i dlatego nie powinno się ich ignorować. Większość osób nie traktuje swoich snów z należytą powagą i szacunkiem, przez co ogranicza własną perspektywę postrzegania rzeczywistości, co z kolei zawęża wachlarz możliwych życiowych ścieżek, działań i rozwiązań możliwych problemów.

Co oznaczają sny, takie jak "zęby", czy też "zegary"? Tego rodzaju symbole są dla nas wszystkich kulturowo wspólne - przynajmniej w zakresie naszych europejskich korzeni, dlatego też pracę z sennikiem warto zacząć od spisania symboli jakie w snach występują. Posiadając tego rodzaju listę, możemy zacząć z niej korzystać w celu znalezienia odpowiednich opisów w senniku, ale dopiero posiadając ich komplet sen możemy prawidłowo interpretować. Czasami opisy mogą się na siebie nakładać, czy też być ze sobą zupełnie sprzeczne. Innym razem osobno oznaczają coś zupełnie innego niż w połączeniu - dlatego do interpretacji snów, należy podchodzić w sposób kompleksowy i możliwie szeroki.

Regularne zapisywanie snów i codzienna praca z sennikiem, z czasem nauczą nas prawidłowo interpretować nawet najbardziej zagmatwane marzenia senne.

Znaczenie popularnych snów wedle sennika egipskiego

Co oznaczają sny takie jak ciąża, dziecko, pająk, pies, kot, krew czy też szczur? Wbrew pozorom, tego rodzaju sny występują bardzo często, a sennik podaje nam ich symboliczne znaczenie. Zobaczmy zatem, co o tego rodzaju snach mówi sennik egipski.

Sennik – Co oznacza sen o krwi?

Zgodnie z sennikiem, zazwyczaj śnienie o krwi ma pozytywne znaczenie. Krew cieknąca z nosa może oznaczać chorobę, ale także kłopoty uczuciowe i zawodowe. Sen o krwi płynącej z ucha może sygnalizować, że odrzuciliśmy dobra radę. Jeśli krew we śnie ma intensywny szkarłatny odcień, to może symbolizować nadchodzące życiowe powodzenie. Sennik powiada też, iż krew płynąca z palca oznacza, że mamy większe możliwości niż się nam wydaje. Sen o krwawieniu i opatrywaniu ran innych osób może być sygnałem, że pilnie potrzebujemy wsparcia. Śnienie o krwi podczas aktu przemocy może oznaczać, że mamy skłonności autodestrukcyjne. Sen o krwi menstruacyjnej może zwiastować rychłą ciąże. Ale w przypadku krwi menstruacyjnej sennik wyszczególnia - krew menstruacyjna ciemna i zakrzepła zapowiada chorobę, natomiast bardzo jasna krew wskazuje, że niebawem odkryjesz wielką tajemnicę lub zdobędziesz nowe, bardzo przydatne umiejętności.

Znaczenie niektórych innych, często pojawiających się snów

Ciąża – wedle sennika egipskiego, ciąża jest niezwykle pozytywnym symbolem. Kobieta śniąca byciu w ciąży może spodziewać się dobrej nowiny, natomiast gdy śnimy o kobiecie w ciąży, czeka nas szczęście.

Dziecko – sen o dziecku może oznaczać szukanie rozwiązania kłopotliwej sytuacji, ale również nowe szanse sukcesów na życiowej drodze. Dziecko chude może zwiastować gorszy okres w życiu śniącego, natomiast dziecko upadające symbolizuje niepowodzenie w interesach. Co może zaskakiwać, sen o dziecku umierającym zwiastuje nadchodzące powodzenie.

Pająk – zgodnie z egipską księgą snów, jeśli we śnie zobaczysz pająka - czeka Cię wielkie szczęście, natomiast jeśli go zabijasz – możesz się spodziewać zwycięstwa nad wrogami.

Co to znaczy, gdy śni nam się kot?

Co to znaczy, gdy śni nam się kot?

Kot - gdy KOT przyśni się mężczyźnie, wówczas symbolizuje kobiecość, potrzebę czułego, opiekuńczego kontaktu z niewiastą. Kot może jednak oznaczać fałszywość, zdradę ze strony przyjaciół. Głaskanie kota symbolizuje niewdzięczność, natomiast jeśli przyśni Ci się kot łaszący się do Ciebie, to sen taki może oznaczać, że ktoś rzeczywiście pragnie się do Ciebie przymilić.

Pies – sen o zabawie z psem, lub o psie szczekającym, przedstawia zgodę, radość, natomiast łaszący się czworonóg może symbolizować pułapkę, podobnie jak bycie napadniętym przez psa – co oznacza duże zagrożenie.

Krew – zgodnie z egipską księgą snów, czerwona krew symbolizuje radość, natomiast krew czarna, kub też krew skrzepła, oznaczają chorobę. Krew płynąca z nosa może zwiastować naprawę skomplikowanych relacji.

Szczur - biegnący szczur zwiastuje zagrożenie. Szczur w pułapce symbolizuje zdradę. Zabicie szczura może oznaczać kłopoty w miłości, natomiast a strach przed szczurem może kojarzyć się z obawą przed podjęciem decyzji.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!