Przejdź do treści

Nie dotykaj paragonów! Powodują raka!

Paragony są trujące, gdyż w swoim składzie zawierają toksyczny dla ludzi i otoczenia bisfenol-A. Substancja ta idealnie wchłania się do naszych ciał poprzez kontakt ze skórą. Bisfenol-A występuje zarówno w bloczkach papieru termicznego, jak i w plastikowych częściach głowic w drukarkach używanych przy kasach sklepowych, więc znajdziemy go niemalże we wszystkich rodzajach paragonów
Teaser Media
Image
Czy paragony fiskalne mogą szkodzić zdrowiu?

Dr. Grzebyk stanowczo ostrzega nas przed braniem do ręki paragonów fiskalnych i pokwitowań dotyczących transakcji pieniężnych. Problem dotyczy zarówno terminali kart płatniczych, jak i bankomatów. Tego typu wydruki w swoim składzie zawierają groźny dla naszego zdrowia bisfenol-A. Dotyczy to większości paragonów fiskalnych. W pozostałych, bisfenol-A (BPA) został zastąpiony innymi bisfenolami (jest ich cała gama, niemalże od A do Z0), które niestety są podobnie toksyczne jak rakotwórczy fenol noszący literkę A.

Bisfenol-A występuje zarówno w bloczkach papieru termicznego, jak i w plastikowych częściach głowic drukarek stosowanych w kasach sklepowych, więc znajdziemy go niemalże we wszystkich rodzajach paragonów! Bisfenol-A można dziś znaleźć niestety nie tylko w paragonach - do których jest on dodawany w celu zwiększenia ich wytrzymałości na działanie wilgotności, porwania, zdarcia i gniecenie się - lecz także bezpośrednio w produktach spożywczych, zabawkach dla niemowląt i ogólnie w większości plastików. O szkodliwości bisfenolu-A zawartego w jedzeniu pisaliśmy jakiś czas temu w artykule pod tytułem Nie gotuj ryżu i kaszy w woreczkach. Jednak, jak się okazuje, stężenie BPA w wydrukach termicznych jest nawet do 250-1000 razy większe niż w niektórych produktach spożywczych, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46% ! Oznacza to, że wskutek częstego kontaktu z paragonami jesteśmy narażeni na bardzo groźne choroby. Aby zneutralizować typową dawkę bisfenolu-A, jaka przeciętnie z jednego paragonu przenika do naszego organizmu poprzez kontakt ze skórą, nasza wątroba musi ciężko pracować przez 6 godzin. Krótko mówiąc - cztery paragony załatwiają zajęcie wątrobie na całą dobę! A tak naprawdę, ile paragonów dziennie dotykamy? Przeciętnie mamy styczność nawet z kilkunastoma paragonami dziennie! Oznacza to, że bisfenol nie tylko „załatwia” naszą wątrobę, ale także kumuluje się w całym organizmie, gdzie wyrządza dalsze szkody. Najbardziej narażone na działanie bisfenolu-A (BPA) poprzez kontakt ze skórą są sklepowe kasjerki.

Podsumowanie Paragony fiskalne zawierają w swoim składzie bardzo duże stężenia rakotwórczego bisfenolu-A, który wchłania się do krwiobiegu poprzez kontakt wydruków ze skórą! Najbardziej narażone na jego działanie są kasjerki.

Ryzyko jest bardzo duże!

Dnia 28/10/2019, w portalu Business Insider Polska pojawił się artykuł dotyczący zagrożenia, jakie obecnie stanowią dla nas paragony fiskalne! Dr Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdza, że dotykanie paragonów fiskalnych może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Współautorka pracy naukowej dotyczącej zagrożeń ze strony bisfenolu-A zaznaczyła, że regularna ekspozycja na działanie bisfenolu-A może zwiększać ryzyko chorób takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu oraz nowotwory, takie jak rak piersi u kobiet i rak prostaty u mężczyzn. Zwróciła również uwagę na fakt, że BPA u kobiet w ciąży może przenikać przez łożysko do organizmu dziecka (źródło 1). Bisfenol-A występuje w bardzo dużych stężeniach w powszechnie używanym w handlu papierze do drukowania paragonów fiskalnych. To powoduje, że narażeni na ciężkie choroby są w szczególności pracownicy handlu, tacy jak kasjerki i kasjerzy. Jeden kasjer lub kasjerka - jak podano - w ciągu 8 godzin pracy styka się z co najmniej czterystoma paragonami fiskalnymi!

Dr. Grzebyk stanowczo ostrzega przez dotykaniem paragonów

Dr. Ryszard Grzebyk to dyplomowany osteopata, doktor medycyny naturalnej i chińskiej. Jego specjalizacją są głównie choroby chroniczne. Po wielu latach nauki i intensywnej praktyki, Dr. Grzebyk dokładnie przebadał i dogłębnie zrozumiał łańcuch przyczynowo-skutkowy powstawania większości chorób przewlekłych i na jego podstawie opracował metody leczenia przyczynowego.

Dr. Ryszard Grzebyk

Dr. Grzebyk jest autorem wielu opublikowanych w prasie artykułów, a także specjalistycznych seminariów, na których jako pierwszy na świecie uczy metod leczenia przyczynowego. Jest on także autorem licznych książek, które odniosły duży sukces i w których dzieli się z czytelnikami ważnymi odkryciami, w tym skutecznymi sposobami walki z niemalże wszystkimi chorobami. W swoich publikacjach Dr. Grzebyk szczegółowo opisuje naukowo potwierdzone przyczyny występowania chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. Podsumowując, Dr. Grzebyk jest autorytetem medycznym, któremu można zaufać. Dr. Grzebyk stanowczo ostrzega, że dotykanie paragonów może być przyczyną zaburzeń pracy całego naszego organizmu, a tym samym prowadzić do choroby! Skoro ten lekarz ostrzega nas przed dotykaniem paragonów, to możemy mieć pewność, że jest ku temu poważny powód!

Podsumowanie Dr. Ryszard Grzebyk to dyplomowany osteopata, doktor medycyny naturalnej i chińskiej, autor wielu specjalistycznych publikacji. Dr. Grzebyk stanowczo ostrzega przez dotykaniem paragonów, gdyż mogą one poważnie zaburzać pracę naszego organizmu i prowadzić do rozwoju ciężkich chorób!

Czym jest bisfenol-A

Bisfenol-A to wysoko toksyczny związek chemiczny powszechnie stosowany w produkcji tworzyw sztucznych. Występuje on – między innymi - w produktach z plastiku wykonanego z poliwęglanów, papierze termicznym do drukarek fiskalnych i jako powłoka ochronna wewnątrz puszek do żywności. Bisfenol został po raz pierwszy wyprodukowany w roku 1891. Roczna produkcja bisfenolu-A od tamtej pory stopniowo i nieustannie wzrasta, gdyż głównie w przemyśle spożywczym - tam gdzie niestety jego obecność poważnie zagraża naszemu zdrowiu - tani plastik zastępuje dziś dawniej stosowane do produkcji różnego rodzaju pojemników i butelek szkło. BPA ma strukturę molekularną zbliżoną do żeńskiego hormonu płciowego - estrogenu, w związku z czym może on zakłócać prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego układu hormonalnego. Według wiarygodnych badań naukowych (patrz. bibliografia) bisfenol-A, zaburzając układ hormonalny i odpornościowy, a także pracę nerek i wątroby, może przyczyniać się do powstawania bardzo groźnych chorób, w tym hormonozależnych nowotworów, cukrzycy typu II, problemów z płodnością. Bisfenol-A może być także przyczyną poronień i groźnych problemów z rozwojem płodu, w związku z czym stanowi poważne zagrożenie dla kobiet ciężarnych, które powinny go unikać jak ognia. Substancja ta jest niebezpieczna także dla małych dzieci, gdyż nie radzą sobie one najlepiej z wydalaniem tej toksyny z własnych organizmów.

Paragony fiskalne zawierają bisfenol

Bisfenol-A może ponadto prowadzić do zaburzeń rozwojowych i powodować poważne uszkodzenia mózgu u dzieci narażonych na kontakt z tą substancją w okresie ciąży i w pierwszych latach po urodzeniu. Wielu naukowców przestrzega konsumentów przed częstym kontaktem z bisfenolem-A, a jego stosowanie w przemyśle zostało już zakazane w Korei, Japonii, Kanadzie i w niektórych stanach USA. Unii Europejskiej w 2011 roku wprowadzono zakaz stosowania BPA do produkcji butelek dla niemowląt i dla dzieci. Z dokumentu wagi akademicznej (patrz. bibliografia) autorstwa Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń - Uniwersytet Gdański (2015), możemy wywnioskować, że bisfenol-A (BPA) działa jako agonista lub antagonista w interakcji z receptorami estrogenowymi poprzez estrogenowe szlaki sygnalizacyjne, w związku z czym substancja ta odgrywa bardzo istotną rolę w patogenezie zaburzeń hormonalnych u ludzi, w tym gównie w zaburzeniach płodności, w przedwczesnym dojrzewaniu, w przypadku niektórych nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi oraz rak prostaty, a także w przypadku schorzeń metabolicznych, włączając w to również zespół wielotorbielowatych jajników. Bisfenol-A może się przedostawać do ludzkiego organizmu na kilka sposobów, a jednym z nich jest kontakt ze skórą!

Podsumowanie Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że na ludzki organizm bisfenol-A oddziałuje toksycznie i rakotwórczo!

Nie dajmy się zwariować!

Biorąc pod uwagę fakt, iż bisfenol-A jest niestety obecny w wielu przedmiotach codziennego użytku, całkowite unikanie kontaktu z tą substancją wydaje się w praktyce bardzo trudne do wykonania, lub nawet niemożliwe. Naukowcy zalecają, by w miarę własnych możliwości, ograniczyć ekspozycję na ten związek.

Nie dajmy się zwariować!

W poprzednich artykułach, wielokrotnie przytaczaliśmy ważne wskazówki dotyczące radzenia sobie z bisfenolem, szczególnie w przypadku produktów spożywczych i odzieży. Jeśli chodzi o wydruki termiczne, to nie dajmy się zwariować, lecz rezygnujmy z drukowania potwierdzeń transakcji kartą płatniczą, tam gdzie nie są nam one niezbędne, a paragony fiskalne trzymajmy w dłoni jak najrzadziej i jak najkrócej, najlepiej chwytając je za końcówkę rożka. W ten sposób będziemy w stanie ograniczyć ryzyko przedostania się rakotwórczych substancji do naszego organizmu poprzez kontakt ze skórą, do niezbędnego minimum. Pamiętajmy, aby absolutnie nie brać paragonów do ust i nie dawać ich do zabawy małym dzieciom!

Bibliografia: 1 – Business Insider Polska Paragony zagrażają zdrowiu? "Solidarność" wystąpi o ich wycofanie; 2 – Rochester J.R., Bisphenol A and Human Health: A review of the literature, Reproductive Toxicology (2013), http://dx.doi.org/10.1016/j.reprotox.2013.08.008; 3 – Geens T. I in., Areview of dietary and non-dietary exposure to bisphenol A, Food and Chemical Toxicology, 2012, 50, 3725-3740US National Library of Medicine - Health risk of exposure to Bisphenol A (BPA) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25813067; 4 – HEALTH RISK OF EXPOSURE TO BISPHENOL A (BPA) - Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń - Department of Clinical and Experimental Endocrinology, Medical University of Gdańsk, Gdynia, Poland.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!