Przejdź do treści

Ludzie kupują kijki do chodzenia, a potem… ciągną je za sobą! To nie jest Nordic Walking!

Chodzenie z kijkami jest obecnie dość popularną formą ruchu. Wiele osób zastanawiających się nad włączeniem regularnej aktywności fizycznej do własnego życia, decyduje się rozpocząć przygodę z Nordic Walking. Ludzie kupują zatem kijki i zaczynają z nimi chodzić, co jednak nie oznacza, że uprawiają marsz nordycki
Teaser Media
Image
Jak prawidłowo chodzić z kijkami?

Chodzenie z kijkami jest obecnie dość popularną formą ruchu. Wiele osób zastanawiających się nad włączeniem regularnej aktywności fizycznej do własnego życia, decyduje się rozpocząć przygodę z Nordic Walking. Ludzie kupują zatem kijki i zaczynają z nimi chodzić, co jednak nie oznacza, że uprawiają marsz nordycki.

Ze względu na brak zarówno konieczności dużych wkładów finansowych, jak i ograniczeń związanych z miejscem, lub porą wykonywania tego sportu, Nordic Walking zyskuje dziś coraz to większe grona zwolenników. Co jednak przykre, większość początkujących pasjonatów tej formy aktywności fizycznej, nigdy nie uczy się prawidłowej techniki marszu. Dlaczego tak się dzieje?

Do uprawiania marszu nordyckiego potrzebne są nie tylko odpowiednie kijki, ale też przynajmniej odrobina wiedzy. Zacznijmy od tego, że Nordic Walking to nie to samo co chodzenie z kijkami. Chodzić z kijkami można na różne sposoby, niekoniecznie trzymając się zasad marszu nordyckiego. Prawidłowe wykonywanie techniki marszu nordyckiego angażuje wszystkie partie mięśniowe naszego ciała, podczas gdy kijki sztywno trzymane w dłoniach, lub ciągnięte za sobą, pozostają jedynie zwykłym dodatkiem wizualnym do spaceru, oprócz czego nie pełnią w nim żadnej istotnej funkcji.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby decydujące się uprawiać Nordic Walking, jest zakup niewłaściwych, bądź gabarytowo źle dobranych kijków. Jakie kijki są przeznaczone do marszu nordyckiego i na co powinno się zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie? Otóż, kwestie te zostały szczegółowo wyjaśnione w materiale pt. "Co się dzieje z Twoim ciałem podczas marszu Nordic Walking?"

Znaczna część osób tkwiących w przekonaniu, iż prawidłowo maszeruje po nordycku, nigdy nie poświęciła nawet kilku sekund na zastanowienie się, że może jednak warto by sprawdzić jak to się w rzeczywistości robi. W dobie łatwego dostępu do niemalże wszelkiego rodzaju instruktarzy, pozostaje niezrozumiałe, czemu ludzie chcący uprawiać Nordic Walking, kupują kijki tylko po to, by wizualnie urozmaicały ich spacer.

Sporo osób uważa, że chodzenie z kijkami jest sportem dla osób w podeszłym wieku i fizycznie słabych. Takie przekonanie wywodzi się głównie z powszechnego dziś zjawiska, polegającego na błędnym posługiwaniu się kijkami do marszu nordyckiego. Ludzie ciągnący kijki za sobą, bądź „wiszący” na zbyt długich, nieodpowiednio dobranych do własnego ciała kijkach, sprzyjają przekonaniu, że Nordic Walking to nic innego jak spacer z kijkami, co w rzeczywistości mija się z prawdą.

Jak działa Nordic Walking?
Jak działa Nordic Walking?

Czym jest Nordic Walking?

W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów aktywności fizycznej, Nordic Walking to łatwo dostępna forma ruchu. Wykonywana regularnie w prawidłowy sposób, może przynosić liczne korzyści zdrowotne, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Jak prawidłowo chodzić z kijkami, aby miało to sens i przynosiło pozytywne efekty? Technika Nordic Walking nie jest trudna to opanowania, gdyż opiera się na naturalnym sposobie chodzenia. Jednak, kijki pełnią przy tym bardzo ważną rolę. O tym, co można zyskać uprawiając Nordic Walking, dowiesz się czytając artykuł pt. "Co się dzieje z Twoim ciałem podczas marszu Nordic Walking?". W skrócie warto zaznaczyć, że Nordic Walking to świetna forma ruchu, dzięki której można osiągnąć nieprzeciętny poziom wydolności aerobowej, podkręcić metabolizm i usprawnić działanie układu odpornościowego. Jednak, osobom, które postanowią zainteresować się tym sportem, gorąco zalecamy zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zasadami posługiwania się kijkami.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!