Cystoskopia - na czym polega badanie i jakie są zalecenia?

Cystoskopia jest rodzajem badania urologicznego pozwalającym na wczesną diagnostykę różnorodnych schorzeń poszczególnych odcinków dróg moczowych. Dowiedz się, kiedy warto wykonać cystoskopię, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

Co warto wiedzieć o cystoskopii?

Cystoskopia przeprowadzana jest z użyciem giętkiego urządzenia medycznego, zwanego cystoskopem. Posiada ono na końcu kamerę oraz źródło światła, dzięki czemu umożliwia precyzyjnie obejrzenie poszczególnych odcinków dróg moczowych przez specjalistę.

Cystoskopia Warszawa

Cystoskopia Warszawa

Cystoskop wprowadza się przez cewkę moczową do wnętrza pęcherza moczowego. Dla lepszego zobrazowania pęcherza wypełnia się do wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (do cewki moczowej wprowadza się specjalny żel), a pacjent może być proszony o zmianę pozycji celem ułatwienia dostępu do poszczególnych narządów. Niekiedy badanie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Z badaniem wiąże się pewien dyskomfort, który niwelują różne formy znieczulenia. Po zabiegu przez dobę pacjent może odczuwać delikatne pieczenie w trakcie oddawania moczu. Jest to naturalna reakcja organizmu na wprowadzenie endoskopu do cewki.

Jak przygotować się do zabiegu?

Cystoskopia jest badaniem, które nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Przed samym badaniem konieczne jest jednak oddanie moczu. W przypadku nawracających infekcji dróg bakteryjnych, lekarz może zalecić również przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych na parę dni przed datą badania. W niektórych przypadkach cystoskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym: w takim wypadku pacjent musi być kilkanaście godzin na czczo.

Jakie są wskazania do cystoskopii i gdzie ją przeprowadzić?

Wskazaniem do cystoskopii są nawracające zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej. Oprócz tego zdiagnozowane choroby lub podejrzenia chorób dróg moczowych, takich jak kamica nerkowa. Cystoskopia jest nieocenionym badaniem przy diagnostyce guza pęcherza moczowego.

W każdym większym mieście bez przeszkód można wykonać cystoskopię. Cena cystoskopii w Warszawie prywatnie to ok. 750 złotych, jednak badanie przeprowadzane jest również na NFZ na podstawie skierowania od lekarza urologa. Oczekiwanie na takie badanie jednak może być długie i warto zainwestować w szybką diagnostykę w BoraClinic.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!