Dlaczego należy gruntownie czyścić pralkę raz w miesiącu? Jak to zrobić prawidłowo?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że pralkę powinno się regularnie czyścić. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale należy je wykonywać regularnie. Oprócz samego czyszczenia, warto pamiętać o dodatkowych czynnościach po każdym cyklu prania

Nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od codziennych doznań. To, jak się czujemy emocjonalnie, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całości naszego ciała. Niektórym może się to wydawać mało wiarygodne, ale nawet taka niby drobnostka, jak przykry zapach unoszący się w pomieszczeniach mieszkalnych, może z czasem stać się przyczyną złego samopoczucia. Absolutnie nie możemy dopuścić do tego, aby dom kojarzył się nam z brudem i przykrymi zapachami. Jeśli chcemy żyć zdrowo, w naszych mieszkaniach nie powinno śmierdzieć! Przyjrzyjmy się zatem jednemu z głównych źródeł przykrych zapachów w domu, jakim jest pralka i zobaczmy w jaki sposób możemy rozwiązać ten śmierdzący problem.

Czyszczenie pralki - Brudna pralka może być przyczyną problemów ze zdrowiem

Nie wszyscy wiedzą o tym, że pralkę powinno się regularnie czyścić. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale należy je wykonywać regularnie. Oprócz samego czyszczenia, warto pamiętać o dodatkowych czynnościach po każdym cyklu prania.

Nieprzyjemny, ulatniający się z bębna pralki zapach stęchlizny może być oznaką, że pralka jest naprawdę brudna i trzeba zadbać o usunięcie zalegających w niej nieczystości. Może to brzmieć zaskakująco, ale pomimo faktu, iż urządzenie to służy do prania ubrań, też należy je co jakiś czas porządnie wymyć.

Cóż takiego może zalegać w pralce i przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu? Otóż chodzi nie tylko o resztki zużytych środków do prania, ale także o drobinki tkanin i brudu z ubrań, kamień, pleśń i różnego pochodzenia osad. To wszystko może gromadzić się zarówno wewnątrz bębna urządzenia, jak i w gumowej uszczelce od jego drzwiczek. Nieprzyjemny zapach obecnego w pralce brudu jest odczuwalny nie tylko po zakończeniu prania i otwarciu urządzenia, ale również na ubraniach. Z tego powodu pralkę należy gruntownie czyścić raz w miesiącu oraz dbać o jej świeżość i czystość po każdym użytkowaniu.

Czyszczenie pralki - Uszczelka
Czyszczenie pralki - Zwróć uwagę na wewnętrzną część uszczelki od drzwiczek

Brudna pralka może być przyczyną reakcji alergicznych i nie tylko!

Brudna pralka to nie tylko paskudny zapach stęchlizny! Wyprane w zanieczyszczonym urządzeniu ubrania nie będą tak czyste, jak powinny. Będą się na nich osadzać drobinki brudu, które czasami mogą wywołać reakcję alergiczną lub poważny stan chorobowy, głównie na skórze.

Jeśli zaniedbasz regularne czyszczenie pralki, wilgoć, ciepłe otoczenie i słaba wentylacja wewnątrz urządzenia stworzą idealne warunki dla mikroorganizmów takich jak drożdże i grzyby. Pleśń jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia ludzi, ponieważ uwalnia toksyczne substancje do powietrza. Może się to przyczyniać do wystąpienia:

  • częstych infekcji układu oddechowego;
  • zaburzeń pracy układu nerwowego (w ekstremalnych przypadkach);
  • reakcji skórnych;
  • ciągłego uczucia zmęczenia;
  • kataru.

Comiesięczne czyszczenie pralki – Jak się za to zabrać?

Najnowsze modele pralek wyposażone są w program przeznaczony do czyszczenia ich wnętrz. Wówczas wystarczy dodać zalecany przez producenta środek czyszczący i uruchomić specjalny tryb pracy. W przypadku pralek nie posiadających takiego programu, aby gruntownie je oczyścić - raz w miesiącu - możesz wykonać następujące kroki:

  • dodaj 1/2 szklanki wybielacza chlorowego w płynie, bądź specjalistycznego środka czyszczącego zgodnie ze wskazówkami widniejącymi na opakowaniu;
  • uruchom pralkę na pusto;
  • ustaw dodatkowe płukanie lub wirowanie, aby dokładnie spłukać z wnętrza pralki zastosowany środek czyszczący;
  • na koniec dokładnie przetrzyj bęben i drzwiczki, pozostawiając je otwarte do wyschnięcia.

Jeśli pralka wyposażona jest w szufladki, wysuń je i dokładnie wypłucz pod gorącą wodą. Stosując np. starą szczoteczkę do zębów usuń z nich maź i wszelkie inne zabrudzenia, po czym szufladki pozostaw otwarte, aby mogły całkowicie wyschnąć. Aby ułatwić sobie usuwanie paskudnej mazi z szufladek urządzenia, możesz posłużyć się sodą oczyszczoną, która świetnie radzi sobie z tego rodzaju zabrudzeniami.

Gruntowne czyszczenie pralki
Do gruntownego czyszczenia pralki zastosuj środek zalecany przez producenta, lub skorzystaj z produktów naturalnych

Soda i ocet

Syntetyczne środki czyszczące mogą powodować podrażnienia skóry i niepożądane reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić pralkę, rozważ zastosowanie wyłącznie naturalnych produktów. W sumie, zdaniem niektórych, sody oczyszczonej z dodatkiem octu możesz użyć również do czyszczenia wnętrza urządzenia, zamiast wspomnianego wcześniej detergentu. W takim przypadku wystarczą 3 łyżki sody i 400 ml octu. Taka mikstura bezproblemowo poradzi sobie z usuwaniem typowych zabrudzeń z pralki, a także nieprzyjemnego zapachu. Czyść w ten sposób pralkę nie częściej niż raz na miesiąc, gdyż częstsze stosowanie octu może uszkodzić części gumowe.

Do czyszczenia filtra odpływu wody zastosuj ocet. Pomoże on usunąć resztki mydła i innych środków stosowanych do prania odzieży, dzięki czemu wyeliminujesz bakterie i zanieczyszczenia, które często zatykają odpływ. Aby wyczyścić filtr, wystarczy go wyjąć ze zbiornika i przemyć niewielką ilością octu, a następnie przepłukać pod bieżącą wodą i włożyć z powrotem na miejsce.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Oprócz octu i sody oczyszczonej, istnieje jeszcze jeden naturalny produkt, którego możesz użyć do gruntownego czyszczenia pralki. Chodzi w tym przypadku o kwasek cytrynowy. Doskonale nadaje się on do odkamieniania różnych urządzeń, nie tylko pralek. Kwasek cytrynowy jest powszechnie stosowany do usuwania kamienia z urządzeń takich jak czajniki i ekspresy do kawy. Jak oczyścić pralkę z zastosowaniem kwasku cytrynowego? Jest to dziecinnie proste! Najzwyczajniej umieść 120 g produktu w komorze na środek piorący. Podobnie jak w poprzednich metodach, uruchom cykl prania w wysokiej temperaturze, a następnie ustaw dodatkowe płukanie lub wirowanie.

Te czynności powinno się wykonywać po każdym praniu

Jeśli zależy Ci na maksymalnym poziomie czystości i higieny panujących w Twojej pralce, to oprócz opisanej wyżej procedurze czyszczenia, po każdym cyklu natychmiast wyciągnij pranie z bębna i pozostaw uchylone drzwiczki, tak aby wilgoć mogła odparować i nie gromadziła się we wnętrzu urządzenia.

Po każdym praniu przetrzyj uszczelkę!
Po każdym cyklu prania starannie przetrzyj uszczelkę wilgotną szmatką i sprawdź czy nic w niej nie zalega!

Podczas wyciągania prania z urządzenia upewnij się, że w uszczelce od drzwiczek nie zalega jakaś drobna odzież, taka jak np. skarpety, co może przyczyniać się do powstawania pleśni. Jeśli w Twoim domu przebywa kot, pies, albo jakieś inne kudłate zwierzę, w uszczelce pralki może zalegać sierść, która również przyczynia się do powstawania pleśni i nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Pamiętaj zawsze, aby ze względów bezpieczeństwa trzymać dzieci i zwierzęta z dala od otwartych drzwiczek pralki!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!