Domowy test ciążowy – Czy wynik domowego testu ciążowego może być błędny?

Domowe testy ciążowe można dziś kupić nie tylko w aptekach, ale również w dobrze zaopatrzonych marketach oraz drogeriach. Korzystając z domowych testów ciążowych możemy się szybko dowiedzieć, czy za kilka miesięcy zostaniemy rodzicami. Pomimo, iż domowe testy ciążowe to najprostsza metoda na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia i wystarczy kilka kropel moczu, by po paru minutach poznać wynik, to niestety nie zawsze mówią one prawdę. Błędne wyniki pojawiają się nierzadko. Okazuje się, iż bardzo wiele zależy od umiejętnego posługiwania się testami.

Domowe testy ciążowe można dziś kupić nie tylko w aptekach, ale również w dobrze zaopatrzonych marketach oraz drogeriach. Korzystając z domowych testów ciążowych możemy się szybko dowiedzieć, czy za kilka miesięcy zostaniemy rodzicami. Pomimo, iż domowe testy ciążowe to najprostsza metoda na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia i wystarczy kilka kropel moczu, by po paru minutach poznać wynik, to niestety nie zawsze mówią one prawdę. Błędne wyniki pojawiają się nierzadko. Okazuje się, iż bardzo wiele zależy od umiejętnego posługiwania się testami.

Czy domowe testy ciążowe są wiarygodne?

Domowe testy ciążowe - Spis treści

Jak działają domowe testy ciążowe?

Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy, organizm zaczyna uwalniać gonadotropinę kosmówkową (hCG). Z początku produkowana jest ona przez rozwijający się zarodek, a następnie funkcję tą przejmuje łożysko. Zadaniem hCG jest produkcja progesteronu - hormonu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży - oraz podtrzymanie funkcji ciałka żółtego. Szczytowe wartości hCG osiąga około 10. tygodnia ciąży. Potem stężenie gonadotropiny kosmówkowej zaczyna spadać, aż do momentu rozwiązania. Zasada działania domowych testów ciążowych jest prosta. Polega ona na wykrywaniu hormonu hCG. Na testach znajdują się monoklonalne przeciwciała anty-hCG, które zwyczajnie reagują na obecność hCG w moczu.
Domowe testy ciążowe - Jak działają domowe testy ciążowe?

Czy wynik domowego testu ciążowego może być błędny?

Domowe testy ciążowe, pod warunkiem prawidłowego wykonania i w odpowiednim czasie, mają względnie niski margines błędu. Pomimo, iż testy te nie są nieomylne i nie zawsze zwracany wynik jest zgodny z rzeczywistością, to w dużej mierze wiele zależy od umiejętnego posługiwania się nimi.

Czy domowy test ciążowy może pokazywać błędny wynik negatywny?

Czy test ciążowy może „się mylić”, pokazując wynik negatywny? Tak, wynik fałszywie negatywny może się zdarzyć, jeśli przykładowo mocz pobrany do wykonania testu jest za bardzo rozcieńczony. Zazwyczaj dzieje się tak w efekcie wypicia dużej ilości płynów. Może nastąpić taka sytuacja, jeśli przykładowo wypiłaś 3-4 szklanki wody, po czym parę razy oddałaś mocz, a dopiero później wykonałaś test. Jeśli test ciążowy wykonasz zbyt wcześnie po zapłodnieniu, to rzecz jasna, że wynik może być fałszywie negatywny, z drugiej zaś strony, choć fałszywy wynik pozytywny testu ciążowego zdarza się rzadko, to również może się on przytrafić. Jednak, błędny wynik testu ciążowego ma miejsce najczęściej wówczas, gdy jest on negatywny, a kobieta zaszła w ciąże.

Test ciążowy – Fałszywy wynik pozytywny?

Fałszywy wynik pozytywny przy braku ciąży - jest okolicznością rzadką i najczęściej wynikającą z przyjmowania niektórych leków, takich jak leki działające na przysadkę mózgową. Hormony, których nieprawidłowe wydzielanie może zakłamać wynik testu to TSH i LH. Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może być również efektem przebiegu niektórych chorób nowotworowych, takich jak guzów jajnika. Kiedy jeszcze pozytywny wynik testu ciążowego może być błędny? Otóż fałszywie pozytywny wynik testu może się zdarzyć jeśli:
 • niedawno doszło do poronienia;
 • rozwija się ciąża pozamaciczna;
 • zmagasz się z chorobami tarczycy, lub nerek, torbielami na jajnikach, chorobą nowotworową;
 • wchodzisz w okres menopauzy.
Błędnie pozytywny wynik testu może być efektem przyjmowania następujących leków:
 • leki psychotropowe;
 • leki przeciwpsychotyczne;
 • silne środki przeciwbólowe;
 • leki hormonalne;
 • leki antyhistaminowe;
 • preparaty wspierające płodność.

Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?

Aby wynik testu ciążowego był jak najbardziej wiarygodny, najlepiej jest wykonać go z samego rana, tuż po przebudzeniu. Jest ku temu bardzo prosty powód. Otóż mocz, który zbiera się w pęcherzu przez noc, ma dość wysokie stężenie hormonu HCG, który odpowiada za pozytywny wynik testu. Dość częstą przyczyna błędnego wykonywania domowego testu ciążowego jest stres, pośpiech i nieprzestrzeganie wskazówek w załączonej ulotce. Dlatego pamiętaj o tym, nie denerwuj się, nie śpiesz i wykonaj test zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas szansa na wiarygodny wynik będzie o wiele większa.

Domowe testy ciążowe – Rodzaje testów

Domowe testy ciążowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Są niedrogie, łatwo dostępne, a uzyskany wynik jest względnie wiarygodny.
 • Test paskowy - Są to laboratoryjne paski testowe, które zanurza się w próbce moczu;
 • Test strumieniowy - Ten rodzaj testu ciążowego kształtem przypomina flamaster. Umieszcza się go bezpośrednio pod strumieniem moczu, lub zanurza w próbce moczu;
 • Test płytkowy - Do płytki testowej dołączona jest pipeta, którą pobiera się próbkę moczu i dozuje na specjalne okienko.
 • Domowe testy ciążowe - Test ciążowy paskowy
  Warto dodać, iż testy płytkowe i strumieniowe dostępne są również w formie testów cyfrowych. Posiadają one cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się wynik.
  Domowe testy ciążowe - Test ciążowy strumieniowy

  Jak długo po stosunku należy wykonać test ciążowy?

  Wiele kobiet wykonuje testy ciążowe zaledwie kilka dni po stosunku. Nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ wynik najprawdopodobniej i tak wyjdzie negatywny. Gonadotropina kosmówkowa (hCG), na którą reagują testy ciążowe, produkowana jest dopiero po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. W zależności od czułości testu, najlepiej jest go wykonać nie wcześniej, niż 10 dni po ewentualnym zapłodnieniu. Test ciążowy, wykonany zbyt krótko po zapłodnieniu, może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź w ulotce załączonej do testu, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz. Domowe testy ciążowe mają różne czułości. Im jest on bardziej czuły, tym krócej po ewentualnym zapłodnieniu dowiemy się, czy rzeczywiście do niego doszło. Testy ciążowe o czułości mniejszej niż 500 IU/l mogą wykryć ciąże już 10 dni po zapłodnieniu. W przypadku czułości 500-800 IU/l dodatni wynik możliwy jest dopiero po około 14 dniach od zapłodnienia. W przypadku testów o czułości powyżej 800 IU/l, ciąża może zostać wykryta dopiero po około 21 dniach od ewentualnego zapłodnienia.

  Test ciążowy po dacie ważności

  Istnieje kolejna okoliczność, przez którą prawidłowo wykonany test ciążowy może dać nieprawdziwy wynik (pozytywny lub negatywny). Dzieje się tak wówczas, gdy produkt jest przeterminowany, bądź był przechowywany niezgodnie z zaleceniami. Najbezpieczniej jest wykonywać domowy test ciążowo na krótko po jego nabyciu w aptece. Aby uniknąć chwil niepotrzebnego stresu i rozczarowania, zawsze sprawdzaj datę ważności testu przed przystąpieniem do jego wykonania.

  Kilkukrotne wykonywanie testów - czy wszystkie testy ciążowe mogą się mylić?

  Pod warunkiem prawidłowego wykonania i w odpowiednim czasie po ewentualnym zapłodnieniu, podejście do więcej niż jednego testu ciążowego może ograniczać margines błędu.

  Blada kreska na teście ciążowym – Co oznacza ledwo widoczna kreska?

  Może się zdarzyć, że na domowym teście jedna kreska będzie wyraźna, druga zaś blada, niewyraźna, ledwo widoczna. Czy niewyraźna, blada kreska oznacza ciążę?
  Domowe testy ciążowe - Blada, ledwo widoczna kreska
  Teoretycznie, bardzo czuły test ciążowy jest w stanie wykryć hCG w moczu - a więc ciążę - już osiem dni po zapłodnieniu, mniej czuły – nieco później, gdy stężenie hCG we krwi będzie większe. Jeśli test wykonałaś zbyt wcześnie, kreseczka świadcząca o obecności hCG, a więc o ciąży, może być nieco blada, lub w ogóle jeszcze niewidoczna.

  Laboratoryjny test ciążowy

  O wiele bardziej precyzyjne od domowych testów ciążowych są testy wykonane w laboratorium. Ich zasada działania jest podobna, poza faktem, iż hCG wykrywane jest we krwi, a nie w moczu. Warto pamiętać, że w przypadku testów laboratoryjnych, polegających na pobraniu i przeanalizowaniu krwi, odpowiedź na pytanie kiedy zrobić test ciążowy jest podobna, jak w przypadku testów domowych. Test ciążowy z krwi kosztuje około 30 złotych i można go wykonać po około 10 dniach od stosunku. Po tygodniu od współżycia, biorąc pod uwagę dni płodne i prawidłowo przebiegający cykl menstruacyjny, poziom hCG we krwi powinien być wystarczająco wysoki, by badanie mogło go wykryć.
  Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!