Jaki basen termalny wybrać? Kieruj się tymi kryteriami

Baseny termalne to bardzo popularne obiekty w naszym kraju. Korzystają z nich nie tylko osoby z różnymi schorzeniami, które chcą wspomóc konwencjonalną terapię, ale też te szukające komfortowych warunków do wypoczynku, zredukowania stresu i przyjemnego spędzenia wolnego czasu z całą rodziną.

W Polsce wciąż przybywa kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną, a najwięcej znajdziemy ich na Podhalu. Jeśli wybierasz się na termy po raz pierwszy i chcesz mieć pewność, że będzie to udana wizyta, to w pierwszej kolejności sprawdź, na jaki basen termalny warto postawić. Oto najważniejsze kryteria, jakimi należy się kierować.

Jaki basen termalny?
Jaki basen termalny?

Jakość wody termalnej

Niezależnie od tego, czy planujesz wypad na termy w celach zdrowotnych czy stricte rekreacyjnych, to w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy aby na pewno dany kompleks jest zasilany wodą termalną. Trzeba wiedzieć, że nie każda woda pozyskiwana z ujęcia głębinowego może być określana tym mianem. Zgodnie z przepisami woda termalna na wypływie (czyli już po wypompowaniu jej na powierzchnię) musi osiągać temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza.

Kolejną kwestią jest skład wody. I tutaj dochodzimy już do wyjaśnienia, dlaczego zawsze polecamy wybrać się na termy na Podhale. Powodem jest to, że w tym regionie pozyskuje się zdecydowanie najlepszą wodę termalną, o czym świadczy zawartość składników mineralnych. Jest ona zasobna w kluczowe dla naszego organizmu pierwiastki, takie jak potas, magnez, żelazo, mangan, lit, selen czy oczywiście wapń.

Im lepsza jakość wody termalnej, tym większe korzyści zdrowotne odniesiesz z wizyty na termach. Zwróć uwagę, że kąpiele w takiej wodzie są zalecane nie tylko osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia fizyczne, ale także przemęczonym, zestresowanym czy borykającym się z problemami dermatologicznymi.

Dlatego nie kieruj się tutaj tylko odległością czy wygodnym dojazdem, ale na pierwszym miejscu zawsze postaw jakość wody zasilającej konkretne termy – taka informacja powinna się znaleźć na stronie internetowej danego obiektu.

Opinie dotychczasowych gości

Dziś znalezienie takich opinii nie stanowi żadnego problemu – wystarczy wpisać sobie nazwę kompleksu termalnego w Google i już mamy dostęp do średniej ocen wystawionych przez dotychczasowych gości. Im więcej opinii (i oczywiście im są one lepsze), tym większa szansa na to, że dany obiekt rzeczywiście spełni Twoje oczekiwania.

Czytając opinie warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak czystość, tłok, kolejki do kas, dostępność atrakcji poza samymi basenami oraz to, czy obiekt jest odpowiedni również dla dzieci (jeśli oczywiście planujesz pobyt z pociechami).

Lokalizacja

Moczenie się w wodzie termalnej samo w sobie jest bardzo przyjemne i wiele osób może w ten sposób spędzić nawet cały dzień. Jeśli jednak masz do pokonania kilkaset kilometrów w jedną stronę, to na pewno warto się upewnić, że dana lokalizacja oferuje coś więcej niż tylko termy.

I tutaj znów ujawnia się przewaga kompleksów termalnych na Podhalu. Świetnym przykładem będą Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów nie tylko w naszym kraju, ale też w tej części Europy.

Termy BUKOVINA mają atut w postaci fantastycznego położenia, w samym sercu Bukowiny Tatrzańskiej, zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem do lub z Zakopanego. Odpoczywając w basenie możesz podziwiać zachwycającą panoramę Tatr Wysokich i Zachodnich, a gdy już się tym znudzisz, to możesz wyskoczyć na szlak górski czy skorzystać z licznych atrakcji stolicy polskich Tatr.

Same Termy BUKOVINA również zadbały o to, aby żaden z gości nie mógł zbyt szybko zacząć narzekać na nudę. Z myślą o dzieciach przygotowano efektowne zjeżdżalnie, z kolei dorośli mają do dyspozycji m.in. strefę SPA z saunami i jacuzzi, a także mogą skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych w strefie Wellness BUKOVINA. Dokładny opis wszystkich atrakcji znajdziesz na stronie internetowej obiektu - https://www.termybukovina.pl/.

Jeśli planujesz dłuższy pobyt, na przykład weekendowy, to Termy BUKOVINA również będą strzałem w dziesiątkę. Na terenie tego efektownego kompleksu znajduje się czterogwiazdkowy Hotel BUKOVINA, którego goście mają nieograniczony dostęp do strefy basenowej.

Wizyta w kompleksie basenowym zasilanym wodą termalną jest znakomitą formą relaksu i sposobem na naładowanie baterii po ciężkim okresie w pracy czy w życiu prywatnym. Nie warto więc celować w półśrodki – lepiej jest od razu zaplanować sobie wyjazd na Podhale, gdzie poza termami czeka na Ciebie też wiele innych atrakcji.

Jest to szczególnie dobry pomysł z punktu widzenia osób aktywnych, które np. będą chciały skorzystać z term po intensywnym trekkingu w górach. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/baseny-termalne-w-gorach-swietny-pomysl-na-relaks-po-intensywnym-trekkingu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!