Rowery dla dzieci i młodzieży od polskiego producenta, które nie zrujnują twojego portfela

Rower to nie tylko idealna metoda na dobrą kondycję zdrowotną, ale także środek umożliwiający pokonywanie większych odległości w nieszkodliwy dla środowiska sposób. Polacy uwielbiają jazdę na rowerze! Obecnie zalicza się ją do najbardziej popularnych form aktywności na świeżym powietrzu.

Dane statystyczne dowodzą, iż obecny w niemalże trzech czwartych gospodarstw domowych rower jest najpopularniejszym sprzętem sportowym w Polsce. Co ciekawe, Polacy są również w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o produkcję rowerów i trzeba przyznać, że ten sprzęt bywa bardzo dobrej jakości!

Jaki rower dla dziecka?

Polacy przesiadają się na rower!

W roku 2019 rower stanowił ulubioną dyscyplinę sportową dla niemalże 40 proc. polskiego społeczeństwa! Pomimo popularności, jaką w Polsce rower cieszy się od dziesięcioleci, pandemia SARS-CoV-2 sprawiła, że ilość rowerzystów w naszym kraju zaczęła w ostatnich dwóch latach wzrastać w szalonym tempie. Wielu z nas przesiadło się bowiem na rower, nie tylko z transportu publicznego, ale także z wygodnego auta. Przyczyna takiego trendu wcale nie jest zaskakująca. Gdy miejsca spotkań towarzyskich były niedostępne lub panowały w nich dręczące ograniczenia, zawsze można było wybrać się na wycieczkę rowerową. Ryzyko infekcji na świeżym powietrzu jest stosunkowo niskie, a podczas przemieszczania się jednośladem przypuszczalnie spada jeszcze bardziej. Wygląda na to, że rower pozwala nam spotykać się z przyjaciółmi w bezpieczny i przyjemny sposób, bez względu na panujące ograniczenia i potencjalne ryzyko infekcji.

Rower to nieodłączna część dzieciństwa i wieku dorastania

Rower może odgrywać niezwykle istotną rolę, również silnie emocjonalną, na niemalże każdym etapie naszego życia. W naszym społeczeństwie dość trudno o osobę, która nie wspominałaby swojej pierwszej udanej przejażdżki rowerem z wielkimi emocjami i radosnym wyrazem twarzy. Te pierwsze doświadczenia z jednośladem są dla nas zazwyczaj bardzo emocjonujące. Z reguły utrwalają się w naszej pamięci na całe życie! Niezapomniane momenty radości z dzieciństwa dość często kojarzą się z nauką jazdy na rowerze.

Pierwsze próby samodzielnej jazdy na prawdziwym jednośladzie są najtrudniejsze, ale gdy już dziecko nauczy się jeździć, rower zyskuje dla niego całkiem nowe znaczenie. Wbrew panującym pozorom, z perspektywy 8-14 latków, rower to nie tylko zwyczajna – choć bardzo emocjonująca – rozrywka i sposób na przyjemniejsze spędzanie czasu. To także pewien poziom niezależności od dorosłych oraz integracja z rówieśnikami. Podobnie jak piłka nożna, sanki, łyżwy, rower stał się w Polsce nieodłącznym elementem nie tylko dzieciństwa, ale także w dużym stopniu wieku dorastania.

Jazda na rowerze to także samo zdrowie. Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Coraz więcej dzieci i młodzieży przykłada dużą wagę do wyglądu i jakości swoich rowerów. Z tego powodu, rower dla dziecka powinien być bardzo przemyślanym zakupem.

Dobry rower dla dziecka i nastolatka – Czyli jaki to będzie sprzęt?

Jaki rower dla dziecka będzie najbardziej odpowiedni? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Aby zapewnić dziecku miłe i bezpieczne przygody z rowerem, warto rozejrzeć się za odpowiednim jednośladem. Czy, aby nabyć wygodny i bezpieczny rower, musimy przeznaczyć na niego fortunę? Niekoniecznie!

Wybierając rower dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów. Priorytetową kwestią są odpowiednie gabaryty sprzętu. Dzieci szybko dorastają, nie tylko emocjonalnie, ale także fizycznie! Z tego powodu, mając na uwadze wygodę i bezpieczeństwo dziecka, rower powinien być optymalnie dopasowany gabarytowo do użytkownika. Jednoślad nie może być ani zbyt duży, ani za mały. Kolejną kwestią jest przeznaczenie roweru. Warto się zatem uprzednio zastanowić, do jakiej jazdy ma on głównie służyć. Czy to będzie rower górski, czy też miejski? A… to nie jedno i to samo!

Nie kupuj dziecku roweru "na wyrost"!

Mając na uwadze upływ czasu i rozwój fizyczny swoich pociech, a głównie chcąc zaoszczędzić pieniądze, niektórzy rodzice mają zwyczaj kupowania dzieciom zbyt dużego roweru — z zapasem. Niestety, to bardzo niedobre podejście! Pod żadnym pozorem nie może dojść do sytuacji, w której dziecko będzie odczuwało dyskomfort podczas korzystania z roweru.  Doprawdy nie warto kupować roweru "z zapasem", z myślą, że dziecko w końcu i tak do niego dorośnie. Nie tylko grozi to kontuzją, ale także kompletnym zniechęceniem się młodego człowieka do jazdy na rowerze. 

Rower dla dziecka – Górski czy miejski? Co wybrać?

Przymierzając się do zakupu roweru dla dziecka, warto mieć jasność co do jego docelowego przeznaczenia. Rowery zaprojektowane do typowo górskich terenów (MTB) nie będą dobrym wyborem do jazdy po mieście. Podobnie, rowerem miejskim niełatwo będzie przemieszczać się po górskich nawierzchniach. Z tego powodu, przed zakupem roweru warto się zastanowić, na jakiego rodzaju nawierzchniach będzie on najczęściej eksploatowany.

Rowery górskie a miejskie — Najważniejsze różnice

Opony rowerów górskich cechują się wysoką przyczepnością i oporem. Jest to szczególnie przydatne w przypadku nierównej lub śliskiej nawierzchni, ale do niczego się nie przydaje, a wręcz utrudnia jazdę, w warunkach miejskich. Jazda rowerem typu MTB wymaga nieco więcej wysiłku. Należy zauważyć, że przy podobnym wkładzie energetycznym ze strony rowerzysty, ze względu na swoje cechy, rower górski porusza się nieco wolniej niż jego miejski odpowiednik.

Większość rowerów typu MTB nie oferuje możliwości montażu pełnych błotników, w efekcie czego jazda po mokrych nawierzchniach może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń.

W przeciwieństwie do modeli górskich, rowery przeznaczone do jazdy po mieście powinny być wyposażone w bagażnik. W modelach górskich, które zazwyczaj nie posiadają żadnych błotników, albo nie są one pełne, trudno będzie zamontować bagażnik.

Rower dla dziecka – Niedrogi, ale dobry

Przeglądając się ofertom różnych producentów, naszą uwagę przykuła witryna polskiej marki https://www.tabou.pl/. Rowery dla młodzieży marki TABOU producent dzieli na dwie grupy. Do pierwszej z nich zalicza rowery górskie, przeznaczone zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców. Tutaj rozpiętość dostępnych gabarytów jest naprawdę imponująca – a to jest bardzo ważne. Do wyboru mamy rowery z ramą od 10 do 17 cali i kołami od 20 do 27,5 cala. W drugiej grupie ofertowej rowerów dla młodzieży znajdziemy rowery miejskie dla dziewcząt. Są one wygodne, eleganckie, wyposażone w pełne błotniki i bagażnik, a jednocześnie umożliwiają komfortowe przemieszczanie się po mieście.

Miejski rower dziewczęcy - QUEEN 26 NEXUS - Aluminiowa rama

Miejski rower dziewczęcy - QUEEN 26 NEXUS - Aluminiowa rama - https://www.tabou.pl/mlodziezowe/queen-26-nexus-2022

Rower dla dziecka, podobnie jak rower dla nastolatka, powinien mieć nieskomplikowaną i solidną konstrukcję. W przypadku najmłodszych użytkowników  zbędne elementy, takie jak duża ilość przełożeń nie mają większego sensu. Dopiero nastolatkowie potrafią w pełni docenić takie niuanse jak przerzutka przednia. Z tego powodu, rowerów dla najmłodszych użytkowników wspomniany producent nie wyposażył w przerzutki przednie, natomiast większe jednoślady – te dla młodzieży — mają nawet do 24 przełożeń, a niektóre z nich wyposażono w dobrej jakości amortyzator i markowe hamulce tarczowe.

Rower MTB dla dziewczynek - VENOM 3.0W - Aluminiowa rama

Rower MTB dla dziewczynek - VENOM 3.0W - Aluminiowa rama - https://www.tabou.pl/mlodziezowe/venom-3-0w-2022

Rowery dziecięce i młodzieżowe polskiego producenta TABOU to solidne i nowoczesne konstrukcje. Wszystkie modele przedstawione są na stronie https://www.tabou.pl/mlodziezowe#/. Stosunek jakości do ceny jest tutaj naprawdę dobry. Za względnie niewielkie pieniądze można nabyć solidny i płynnie działający sprzęt. Dostępne są modele z aluminiową ramą, przerzutkami renomowanego producenta Shimano i nowoczesnym, tarczowym systemem hamowania.

Rower MTB dla chłopców - VENOM 3.0 - Aluminiowa rama
Rower MTB dla chłopców - VENOM 3.0 - Aluminiowa rama - https://www.tabou.pl/mlodziezowe/venom-3-0-2022

Dlaczego warto stawiać na rower od polskiego producenta?

Do niedawna, chcąc nabyć dobrej jakości rower rekreacyjny dla swojego dziecka, Polak nie miał dużego wyboru. Był zmuszony do zainwestowania sporej kwoty w sprowadzany z zagranicy sprzęt. Innego wyjścia niestety nie było. Dziś odnotowuje się duży wzrost zainteresowania polskimi rowerami i naprawdę jest z czego wybierać! W rzeczywistości, pod względem jakości i eleganckiego wyglądu, obecnie niektóre polskie rowery dorównują najlepszym zagranicznym producentom. Stawiając na krajowy produkt, możesz dziś kupić naprawdę solidny sprzęt za przystępną cenę.

A teraz krótka dywagacja. Czy wiesz, czym jest ślad węglowy? Zgodnie z definicją, ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt.

Chcąc nabyć dobrej jakości rower produkcji polskiej, nie musisz wydawać fortuny. Jednocześnie możesz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Okazuje się bowiem, że sprzęt produkowany w kraju nie pokonuje tysięcy kilometrów, zanim dotrze do Ciebie, zostawiając po sobie niemały ślad węglowy! Twoje dziecko będzie Ci wdzięczne nie tylko za świetny rower, ale także za to, że będzie mogło w przyszłości oddychać lepszym powietrzem i cieszyć się mniej zanieczyszczonym światem!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!