Pieluchowy dylemat – Jakie pieluszki dla dziecka wybrać? W grę wchodzi zdrowie naszych pociech!

Dbając o zdrowie niemowląt i małych dzieci, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że to, z czym regularnie miewa kontakt skóra naszych pociech ma tak samo istotny wpływ na ich zdrowie i rozwój, jak sposób, w jaki je karmimy. Wielu rodziców wręcz obsesyjnie zwraca uwagę na jakość pokarmów i odpowiednio zbilansowaną dietę maluchów, pomijając inne potencjalne źródła zagrożeń. Wyniki przeprowadzonych analiz składu popularnych pieluch dla dzieci i niemowląt wprawiają w osłupienie! Wiele produktów stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia naszych pociech, ale także dla środowiska naturalnego. Jakie pieluszki dla dzieci powinniśmy zatem wybierać?

Dbając o zdrowie niemowląt i małych dzieci, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że to, z czym regularnie miewa kontakt skóra naszych pociech ma tak samo istotny wpływ na ich zdrowie i rozwój, jak sposób, w jaki je karmimy. Wielu rodziców wręcz obsesyjnie zwraca uwagę na jakość pokarmów i odpowiednio zbilansowaną dietę maluchów, pomijając inne potencjalne źródła zagrożeń. Jak się bowiem okazuje, wiele popularnych produktów, z którymi nasze maluchy miewają styczność na co dzień, zawiera w sobie składniki, które mogą poważnie zagrażać ich zdrowiu. Do tego typu wyrobów zaliczamy – między innymi – popularne pieluchy jednorazowego użytku. Kto by przypuszczał, że „niewinne” pieluchy mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie? Sęk w tym, że dzieci spędzają w nich naprawdę dużo czasu, a na dodatek nie zawsze „na sucho”. Gdy oddany przez malucha mocz wchodzi w interakcję z już samymi w sobie potencjalnie toksycznymi składnikami pieluchy, zdrowie naszego dziecka zaczyna być poważnie zagrożone!

Jakie pieluszki dla dziecka wybrać?

Toksyczne i rakotwórcze substancje w popularnych pieluchach!

Większość mam wyboru pieluch dokonuje na podstawie ich marki, ceny, zapachu, reklamowanych przez producenta „zalet”. Jednak, należy mieć na uwadze fakt, że znana i często reklamowana marka, dobra cena, a na dodatek przyjemny zapach, uśmiechnięta buźka na opakowaniu, wcale nie muszą świadczyć o tym, że produkt jest bezpieczny dla naszej pociechy!

Wyniki przeprowadzonych analiz składu popularnych pieluch dla dzieci i niemowląt wprawiają w osłupienie (źródło 1)! Badania wykonano na zlecenie francuskiej organizacji rządowej ANSES, zajmującej się m.in. bezpieczeństwem żywności i środowiska. W popularnych pieluchach, regularnie stosowanych przez setki tysięcy niemowląt i małych dzieci, wykryto obecność zagrażających ich zdrowiu substancji. W przebadanych produktach odnaleziono łącznie kilkadziesiąt potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia – bardzo toksycznych substancji. Jednym z nich okazał się być środek chwastobójczy glifosat, który jak dobrze wiadomo, uznawany jest za silnie rakotwórczy dla ludzi.

Skąd toksyczne substancje w pieluchach? To pytanie należałoby zadać ich producentom. Jak się okazuje, niektóre z nich – takie jak syntetyczne kompozycje zapachowe – są celowo umieszczane w wyrobach dla małych dzieci i niemowląt. Mamy bardzo często wybierają te pieluchy, których zapach wydaje im się najbardziej przyjemny. Kolejnym źródłem rakotwórczych składników w popularnych pieluchach okazują się być zanieczyszczenia pochodzące z produkcji bawełny, takie jak rakotwórczy glifosat. Badania wykazały jego obecność w produktach końcowych, w stężeniach przekraczających dopuszczalne ilości. Liczne produkty zawierały niebezpieczne ilości tak zwanych dioksyn. Są one częścią składu wielu typowych preparatów stosowanych do zwalczania szkodników upraw. Dioksyny powstają także w efekcie niektórych procesów produkcyjnych – przeważnie tam, gdzie stosowany jest chlor – np. do wybielania któregoś z komponentów wyrobu końcowego - jakim jest w tym przypadku dziecięca pielucha. Dioksyny mogą uszkadzać układ nerwowy, wątrobę i nerki.

Niestety rakotwórczy glifosat i dioksyny to nie wszystko co wykryli francuscy badacze w popularnych pieluchach! Jednorazowe pieluchy dla dzieci i niemowląt zawierały w swoim składzie substancje silnie alergizujące i wywołujące poważne zmiany skórne. Zdaniem naukowców, związki te, w połączeniu z moczem dziecka, negatywnie wpływają na jego skórę, powodując alergię i nierzadko pieluszkowe zapalenie skóry. Ponadto mogą przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju nowotworów.

Analizy przeprowadzone przez ANSES nie są pierwszymi w swoim rodzaju. Kilka lat wcześniej badacze ze Stowarzyszenia Zdrowia ASEF, również we Francji, wykryli w popularnych pieluchach Pampers obecność rakotwórczych substancji (źródło 2).

Dyrektor ASEF Ludivine Ferrer wypowiedziała się wówczas następująco:

Te rakotwórcze związki znajdują się w pieluchach i są w kontakcie z najbardziej intymnymi częściami ciała naszych dzieci przez prawie 23 i pół godziny na dobę. Może to mieć długoterminowe skutki w przypadku dzieci, które noszą pieluchy. Gdyby efekty były natychmiastowe, producenci zmieniliby swoje metody produkcji dawno temu

Pieluchowe zagrożenie - Jakie pieluszki wybierać by ograniczyć ryzyko?

Mając na uwadze powyżej przedstawione wyniki badań, staje się oczywiste, że popularne pieluchy dla niemowląt i małych dzieci mogą nie tylko stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pociech, ale są również bardzo uciążliwe dla środowiska naturalnego. Zawarte w nich składniki i chemikalia przyczyniają się do coraz to większej destabilizacji naszego ekosystemu. W jakim świecie przyjdzie żyć naszym pociechom, jeśli nie staniemy się świadomi tego zagrożenia już teraz?

Czy istnieje bezpieczniejsza, ekologiczna alternatywa dla popularnych, często nafaszerowanych toksyczną chemią pieluch?

Czy stosowanie ekologicznych pieluch dla niemowląt i małych dzieci jako alternatywy dla tradycyjnych „pampersów” może być słusznym rozwiązaniem? Okazuje się, że jak najbardziej! Ekologiczne pieluszki dla dzieci to rozwiązanie bezpieczne dla naszych pociech i przyjazne środowisku. Ale… które pieluszki warto wybrać? Przyjrzeliśmy się różnym wyrobom, ale naszą uwagę najbardziej przykuły Ekologiczne pieluszki dla dzieci Bambo Nature w abenasklep.pl. Są wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, a na dodatek – jak zapewnia producent - nie zawierają w swoim składzie substancji, które mogłyby wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości względem bezpieczeństwa naszych pociech!

W ofercie https://www.abenasklep.pl/ dostępne są pieluszki dla dzieci Bambo Nature dostosowane do każdej wagi malucha. Producent zapewnia, że są one w pełni ekologiczne, a zastosowane w nich rozwiązania technologiczne zabezpieczają wrażliwą skórę malucha przed podrażnieniami, czy powstawaniem odparzeń, przez co są również świetnym wyborem dla noworodków. Dla starszych niemowląt w sklepie Abena znajdziesz pieluszki Bambo Nature dla różnych kategorii wagowych. Wszystkie pieluszki dla dzieci Bambo Nature zostały przygotowane z myślą o potrzebach i bezpieczeństwie dziecka, a także są przyjazne środowisku naturalnemu, co potwierdzają stosowne certyfikaty.

Ekologiczne pieluszki Abena nie tylko idealnie zabezpieczają pupę malucha przed groźnymi zmianami skórnymi, ale także przed problemami z płodnością u chłopców, które mogą się pojawić w efekcie przegrzewania jąder folią - te pieluszki pozwalają pupom swobodnie oddychać!

Pomimo, iż są zdecydowanie cieńsze od przeciętnych pieluch – co zapewnia wysoki komfort ich użytkowania – ekologiczne pieluszki Bambo Nature pozostają niezwykle chłonne. Jest to efekt zastosowania w nich bezpiecznej celulozy, oraz wkładu z pulpy drzewnej bielonej wodą utlenioną. To rozwiązanie o wiele bardziej przyjazne nie tylko dla skóry, ale także dla środowiska naturalnego, w przeciwieństwie do kwasu akrylowego stosowanego w klasycznych pieluchach i chloru, którego używa się do ich wybielania – proces w którym, jak wspomniano wcześniej, powstają toksyczne dioksyny.

Bibliografia:

1 - ANSES - Safety of baby diapers;

2 - Ofeminin - Pieluszki Pampers zawierają substancje rakotwórcze -"może to mieć długoterminowe skutki".

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!