Przeszczep włosów u kobiet - jak wygląda leczenie?

Jak powszechnie wiadomo z problemem wypadania włosów borykają się nie tylko mężczyźni. Chociaż dotyka to zdecydowanie mniejszej grupy, szacuje się, że wśród osób cierpiących na wypadanie włosów około 20 proc. to kobiety. Warto więc przyjrzeć się bliżej co może być przyczyną łysienia oraz jakie są najlepsze i trwałe sposoby na wypadanie włosów.

Jakie są więc przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Za wypadanie włosów odpowiedzialnych może być bardzo wiele czynników. Czasem znalezienie przyczyny jest bardzo trudne, ponieważ powodów nadmiernej utraty włosów może być nawet kilka naraz. Jednak do najczęstszych z nich należą np.:

 • problemy z gospodarką hormonalną, np. spadek poziomu estrogenów po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji lub ciąży;

   

 • nadmierny stres i podwyższony kortyzol;
 • zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy;
 • menopauza;
 • PCOS (zespół policystycznych jajników);
 • niedobory mikro- i makrominerałów, np. żelaza, cynku;
 • nieodpowiednia pielęgnacja oraz nadmierna stylizacja włosów, np. częste farbowanie i rozjaśnianie, stosowanie nieodpowiednich szamponów, długotrwałe niedokładne oczyszczanie skóry głowy;
 • przyjmowanie leków lub antybiotyków nasilających wypadanie;
 • nieodpowiednia dieta uboga w zdrowe tłuszcze, warzywa i proteiny.
Przeszczep włosów u kobiet
Przeszczep włosów u kobiet

Aby dokładnie określić przyczynę wypadania włosów zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań, aby dobrać najlepsze i skuteczne leczenie łysienia oraz rozpoznać, czy jest to łysienie okresowe, krótkotrwałe, czy jednak problem leży dużo głębiej.

Łysienie adrogenowe u kobiet

Kobiety łysieją nieco inaczej niż mężczyźni. Łysienie androgenowe jest związane z gospodarką hormonalną. Może rozwijać się w różnym wieku i przybierać różną intensywność. Czasem może występować ze stałą intensywnością, w niektórych przypadkach ma postać epizodów silniejszej utraty włosów z etapami, kiedy sytuacja się poprawia i na pozór wraca do normy.

Łysienie u kobiet może występować na różne sposoby:

 1. stopniowe przerzedzanie się na czubku głowy zaczynając od środka (łysienie to obrazuje skala Ludwiga);
 2. stopniowe przerzedzanie według męskich wzorców, pojawiają się widoczne zakola i przerzedzenia po bokach;
 3. wzór choinki, czyli nieregularne łysienie zaczynając od środka głowy, rozchodzące się na boczne obszary;
 4. łysienie rozlane (Diffuse Alopecia), w którym włosy przerzedzają się na całej skórze głowy.

Czy przeszczep włosów jest dla mnie?

Aby walczyć z wypadaniem włosów kobiety stosują niezliczoną ilość metod. Zaczynając od produktów łatwo dostępnych, takich jak kosmetyki przeciwko wypadaniu, wcierki na porost włosów, poprzez stosowanie suplementacji, aż po zabiegi u kosmetologa lub trychologa np. z wykorzystaniem prądów D’arsonvala, mezoterapii mikroigłowej czy kuracji PRP. Czasem jednak żadne z wymienionych metod nie przynoszą rezultatów. W takich momentach warto rozważyć zabieg przeszczepu włosów u kobiet, aby trwale rozwiązać problem łysienia. Choć przeszczep jest bardziej popularny wśród mężczyzn, coraz więcej kobiet decyduje się na ten zabieg, ponieważ daje on długotrwałe rezultaty i pozwala przywrócić włosy nawet w obszarach, gdzie przestały rosnąć wiele lat wcześniej.

Kobiety, które doświadczają wypadania włosów wg modelu Ludwiga, zwykle mają stabilną linię włosów. Włosy za linią włosów stopniowo stają się cienkie i rzadkie. Wypadanie włosów zwykle występuje w okresach zmian hormonalnych, takich jak poród lub menopauza. Może ono przyspieszać we wczesnych latach dwudziestych i postępować z biegiem czasu. Włosy z tyłu głowy zachowują swoją pierwotną gęstość, dzięki temu jednostki mieszkowe, czyli inaczej grafty, mogą być świetnym źródłem włosów do przeszczepu. Przeszczep włosów u kobiet odbywa się w przerzedzonych obszarach włosów, w zależności od zaawansowania etapu łysienia.

Kobiety, które cierpią na łysienie rozlane (DA) niestety często nie kwalifikują się do przeszczepu włosów, ponieważ w obszarze dawczym nie ma wystarczającej ilości włosów, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Na szczęście zdarza się to rzadko i u większości kobiet nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Przeszczep włosów u kobiet - jak wygląda?

Zabieg u kobiet nie różni się znacząco od tego, który wykonywany jest u mężczyzn. Stosowane są te same techniki, czyli FUE (Follicular Unit Extraction) oraz DHI (Direct Hair Implantation). Metodę przeszczepu dobiera się w zależności od obszaru biorczego. Kobiety bardzo często boją się, że będą musiały zgolić włosy do przeszczepu. Przy aktualnych, zaawansowanych metodach nie jest to konieczne. W przypadku zakoli u kobiet można zastosować zarówno technikę FUE jak i DHI. Jeśli jednak łysienie występuje w okolicach przedziałka i środka głowy, stosuje się wtedy metodę DHI, która pozwala na wszczepienie nowych włosów pomiędzy już istniejące, bez ich uszkodzenia.

Jak więc wygląda przeszczep włosów u kobiet krok po kroku?

 1. na początku lekarz przygotuje strefę, z której będą pobierane włosy do przeszczepu. Włosy w tym obszarze muszą być krótkie, jednak aby zapewnić komfort po zabiegu, golony jest tylko niewielki obszar wokół którego pozostawione są naturalne włosy, dzięki czemu pacjentka może ukryć to w codziennej fryzurze, np. kucyku lub warkoczu. Następnie obszar dawczy zostanie znieczulony;
 2. kolejnym etapem jest ekstrakcja, czyli pobranie pojedynczych mieszków włosowych. Są one liczone i segregowane. Ekstrakcja odbywa się w ten sam sposób w przypadku obu metod;
 3. kolejny etap to implantacja. Najpierw obszar biorczy zostanie znieczulony. Następnie, w zależności od metody, w przypadku FUE włosy przeszczepiane są do uprzednio otwartych kanałów, przy metodzie DHI są bezpośrednio wszczepiane przy użyciu specjalnego narzędzia;
 4. po zabiegu zostanie założony opatrunek na strefę dawczą oraz przekazane informacje jak postępować po zabiegu;

Cały zabieg trwa zazwyczaj około 5-6 godzin, w zależności od tego jak rozległy jest obszar do pokrycia. Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu lub hotelu na odpoczynek i za dzień lub dwa wrócić na kontrolę oraz usunięcie opatrunku do kliniki.

Czy warto więc zdecydować się na zabieg przeszczepu włosów?

Niewątpliwie przeszczep włosów kobiecych daje efekty kosmetyczne, wizualne, ale także psychologiczne. Jakie są więc korzyści z zabiegu?

 • przywrócone są naturalne, piękne włosy, zniwelowane zakola i przerzedzone obszary;
 • gęste włosy dają wiele możliwości stylizacji, koloryzacji i cięcia;
 • zwiększa się pewność siebie, samoocena oraz samopoczucie;
 • w przypadku wysokiej linii czoła można ją obniżyć przeszczepiając włosy w odpowiednie miejsca w trakcie zabiegu, co także zmienia rysy twarzy.

Czy są więc minusy takiego zabiegu? Oczywiście tuż po zakończeniu może pojawić się niewielki ból i dyskomfort, jednak rekonwalescencja trwa dość krótko, zazwyczaj około 5-10 dni. Innym, aczkolwiek dla wielu pań bardzo kluczowym aspektem jest fakt, że włosy z tyłu muszą zostać zgolone, aby umożliwić ich pobranie, przez co nie chcą decydować się na przeszczep. Warto jednak mieć na uwadze, że włosy z tyłu głowy są zdrowe i rosną stosunkowo szybko, więc po kilku miesiącach nie jest już to widoczne, a w ostateczności 6 miesięcy po zabiegu można je przedłużyć, aby dorównały długością do pozostałych włosów.

Przeszczep włosów u kobiet - ile kosztuje?

Wśród metod leczenia łysienia przeszczep włosów jest jedną z najbardziej kosztownych metod, jednak może zapewnić trwałe rezultaty w porównaniu do kosmetyków czy serii zabiegów, które niekiedy bywają także bardzo kosztowne. Średnia cena przeszczepu włosów u kobiet waha się w granicy od 5000zł do nawet 25000 zł w zależności od ilości przeszczepionych graftów.

Aby obniżyć koszt leczenia warto rozważyć przeszczep włosów w Turcji, gdzie średni koszt za cały zabieg, zakwaterowanie oraz niezbędne leki to 1500-3000€ niezależnie od ilości przeszczepionych włosów. Tureckie kliniki mają także wielu wykwalifikowanych lekarzy i asystentów, którzy wykonują zabiegi każdego dnia, dzięki czemu pacjentka może być spokojna, że jest w bezpiecznych rękach. W Heva Clinic wykonujemy zabiegi przeszczepu włosów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jeśli jesteś zainteresowana leczeniem i szukasz trwałego rozwiązania na wypadanie włosów, skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną konsultację online oraz plan leczenia.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!