O czym należy pamiętać, otwierając sklep medyczny?

W związku z dużym popytem na sprzęt rehabilitacyjny sklep medyczny to biznes, w który warto zainwestować. Wśród klientów sklepów medycznych znajdują się zarówno osoby prywatne, jak i specjaliści, szpitale, kliniki, kluby sportowe, instytucje oraz fundacje. Aby odnieść sukces w tej branży, warto kierować się aktualnymi potrzebami klientów i wysoką jakością sprzętu do rehabilitacji. O czym jeszcze należy pamiętać, otwierając sklep medyczny?

W związku z dużym popytem na sprzęt rehabilitacyjny sklep medyczny to biznes, w który warto zainwestować. Wśród klientów sklepów medycznych znajdują się zarówno osoby prywatne, jak i specjaliści, szpitale, kliniki, kluby sportowe, instytucje oraz fundacje. Aby odnieść sukces w tej branży, warto kierować się aktualnymi potrzebami klientów i wysoką jakością sprzętu do rehabilitacji. O czym jeszcze należy pamiętać, otwierając sklep medyczny?

Sklep medyczny online czy stacjonarny?

Lokalizacja sklepu medycznego – stacjonarnie czy online?

Rok 2020 sprawił, że nawet najwięksi sceptycy zaczęli przekonywać się do zakupów online – dotyczy to także kupowania sprzętu medycznego. Nie ulega jednak wątpliwości, że stacjonarne sklepy medyczne nadal cieszą się popularnością. Na co więc się zdecydować?

Stacjonarny sklep medyczny

Jeśli chcesz otworzyć sklep medyczny stacjonarnie, nie możesz zapomnieć o dobrej lokalizacji. Ze sprzętu do rehabilitacji często korzystają osoby niepełnosprawne, dlatego sklep musi być dostosowany do ich potrzeb (np. podjazd) lub znajdować się na parterze. Dobrą lokalizacją jest centrum miasta albo galeria handlowa, gdyż w takie miejsca można bez trudu dojechać. Godnym uwagi pomysłem jest także umiejscowienie sklepu w pobliżu apteki, kliniki ortopedycznej czy przychodni – w ten sposób można zyskać klientów będących pacjentami tych placówek.

Jeśli decydujesz się na umiejscowienie sklepu w mało uczęszczanym miejscu, zadbaj o dobrą reklamę i wskazówki dojazdu. Pamiętaj również o tym, by potencjalni klienci mogli bez trudu zaparkować tuż przy sklepie i samodzielnie dostać się do środka.

Sklep medyczny online

Zależy Ci na rozbudowanej ofercie, lecz nie masz środków na to, by wynająć lokal, który pomieści łóżko do masażu, stół do rehabilitacji i pozostały sprzęt medyczny? Postaw na działalność online! W ten sposób możesz zyskać klientów z całego kraju, a nie tylko z okolicznych miejscowości. Takie rozwiązanie pozwoli Ci stworzyć ciekawą i rozbudowaną ofertę dopasowaną do klientów o różnych potrzebach. Sklep medyczny online to również wygoda dla klienta, który może zamówić stół rehabilitacyjny z dostawą do domu. Sklep internetowy zapewnia także niższe koszty prowadzenia działalności, gdyż nie musisz wynajmować lokalu, a zamówienie na stół do masażu możesz kierować bezpośrednio do producenta.

Minusem sklepów online jest brak możliwości dotknięcia i wypróbowania sprzętu przed zakupem. Możesz więc zagwarantować swoim klientom okres próbny lub możliwość bezpłatnego zwrotu w ciągu 30 dni. Dobrym pomysłem jest także połączenie działalności online z prowadzeniem sklepu stacjonarnego – w ten sposób zainteresowani klienci mogą zapoznać się z produktem przed zakupem online lub kupić łóżko do masażu czy stół rehabilitacyjny na miejscu.

Przy prowadzeniu sklepu medycznego online kluczową rolę odgrywa profesjonalna obsługa. Zadbaj o potrzeby swoich klientów i zapewnij im możliwość uzyskania porady w kwestii zakupu – może to być kontakt telefoniczny, mailowy lub przez formularz dostępny na stronie internetowej.

Sprzęt do rehabilitacji – jaki wybrać?

Do kogo ma być adresowana Twoja oferta? Jeśli skupiasz się przede wszystkim na klientach indywidualnych, zadbaj o to, by sprostać ich oczekiwaniom, wyposażając sklep medyczny w najpopularniejsze sprzęty, takie jak wózki inwalidzkie, stabilizatory, kule czy ciśnieniomierze. Jeśli z kolei chcesz, by Twoja oferta była dopasowana również do potrzeb gabinetów fizjoterapii, szpitali i salonów masażu, pamiętaj, by nie zabrakło w niej takich elementów jak stół do rehabilitacji, leżanka, stół do masażu, stolik zabiegowy, parawan, materac rehabilitacyjny czy fotel do pobierania krwi.

Najlepszy sklep medyczny to taki, który spełnia różne potrzeby i oferuje możliwość personalizacji sprzętu. Warto więc znaleźć producenta, który zapewnia szeroką gamę produktów oraz umożliwia wybór rozmiaru czy koloru tapicerki.

Współpraca z producentem

O sukcesie sklepu medycznego w dużej mierze decyduje jakość oferowanych produktów. Decydując się na to, by otworzyć sklep medyczny, należy więc zapoznać się z ofertą producentów sprzętu rehabilitacyjnego. Warto wybrać partnera z Polski, gdyż w ten sposób nie tylko wspieramy lokalnego producenta, lecz również znacząco ułatwiamy sobie współpracę.

Nawet najlepszy sprzęt do rehabilitacji może ulec uszkodzeniu, a wielu klientów nie może sobie pozwolić na dłuższą przerwę w użytkowaniu danego urządzenia. W takiej sytuacji szybki kontakt z lokalnym producentem jest na wagę złota, a ustalenie warunków dotyczących gwarancji czy serwisowania nie wiąże się z barierą językową. Warto również zauważyć, że klienci coraz chętniej sięgają po to, co polskie, a dla wielu osób znaczek „Made in Poland” stanowi symbol jakości.

Wybierając producenta, zapoznaj się z jego ofertą, doświadczeniem w branży i opiniami. Do popularnych producentów sprzętu rehabilitacyjnego z Polski można zaliczyć WS-TECH – firmę z Sanoka z ponad 20-letnim doświadczeniem, która oferuje sprzęt do rehabilitacji z kilkunastu kategorii.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!