Sucha skóra z trądzikiem: jak to możliwe, jakie są przyczyny i jaki krem wybrać

Znalezienie dobrego kremu nawilżającego nie jest prostym zadaniem. Powinien posiadać on odpowiednie składniki, dopasowane do typu skóry, jej potrzeb oraz do warunków pogodowych, w jakich jest używany. Dowiedz się, jak dobrać krem nawilżający do cery trądzikowej – skłonnej do wyprysków i czułej na wszelkie tłuste preparaty.

Skóra sucha i trądzik – czy to możliwe?

Trądzik kojarzy się głównie z cerą tłustą. To na niej najczęściej pojawiają się różnego rodzaju wypryski, zaskórniki i krosty świadczące o stanie zapalnym, toczącym się w skórze. Nie da się ukryć tego, że trądzik najczęściej powstaje na cerze tłustej i mieszanej, jednak w przypadku skóry suchej również nie można czuć się bezpiecznym.

Sucha skóra, trądzik

Sucha skóra, trądzik - Jak sobie z tym poradzić i jaki krem stosować?

Skóra sucha trądzikowa to najczęściej następstwo zbyt mocnego oczyszczania twarzy. W przypadku intensywnego mycia skóry tłustej i mieszanej przy pomocy preparatów posiadających substancje wysuszające np. alkohol w składzie można doprowadzić do gwałtownego wysuszenia skóry. W takim przypadku trzeba działać natychmiastowo, aby na nowo nawilżyć cerę i dać jej bezpiecznie funkcjonować.

Sucha skóra z trądzikiem nie zmniejsza szansy na pojawianie się wyprysków czy zaskórników, za to jest niezwykle narażona na podrażnienia. Następuje pieczenie, swędzenie i uczucie ściągnięcia. Można nawet zauważyć zmianę koloru skóry oraz jej struktury. To drugie jest szczególnie widoczne przy nakładaniu kremów czy kosmetyków, np. w postaci sypkiej.

Jakie są przyczyny powstania skóry suchej trądzikowej?

Jakie są przyczyny suchej skóry trądzikowej? Należy pod uwagę wziąć takie aspekty jak: stres, leki przeciwtrądzikowe, używki, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, warunki atmosferyczne, częste korzystanie z mocnego ogrzewania, niewłaściwa dieta (najczęściej za mała ilość płynów spożyta w ciągu dnia) oraz nieodpowiednia pielęgnacja cery. Występowanie suchej skóry trądzikowej związane jest z produkcją nadmiernej ilości sebum, przenikającego pomiędzy komórkami.

Jaki krem do skóry suchej wybrać?

Jak wybrać odpowiedni krem nawilżający do twarzy trądzikowej? Przede wszystkim należy pamiętać, aby zdecydować się na produkty, które nie zawierają alkoholu oraz składników wysuszających Najlepiej jest postawić na delikatne produkty, które w swoim składzie mają ekstrakty ziołowe. Wybierając odpowiedni krem, na starcie należy odrzucić wszystkie preparaty tłuste, które mają szybko i skutecznie nawilżyć twarz. Te pomogą ze skórą suchą i dobrze ją nawilżą, jednak przy okazji znacząco zwiększą produkcję łoju, a to przyczyni się do rozprzestrzenienia się jeszcze większej ilości trądziku na skórze.

Warto wykorzystać kilka kosmetyków do pielęgnacji i zadbać o jej prawidłowe działanie na różnych płaszczyznach. Sam krem często nie wystarczy. Przydatne będą produkty do demakijażu, oczyszczania i tonizacji skóry. Te pozwolą na bezpiecznie usunięcie z twarzy zabrudzeń, łoju oraz przywrócenie skórze naturalnego pH. Dopiero po tych produktach warto nakładać kremy nawilżające, które dobrze się wchłoną i pomogą w regeneracji skóry.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!