Woda utleniona nie tylko do odkażania ran - 10 mniej znanych zastosowań nadtlenku wodoru

Pomimo, iż wodę utlenioną przeważnie stosujemy do odkażania ran, to można z niej korzystać na wiele innych sposobów. Substancja, którą niemalże każdy z nas miał okazję dezynfekować skaleczenia, posiada również cały szereg zupełnie innych zastosowań. Przyjrzyjmy się zatem niektórym z nich!

Woda utleniona to najpopularniejszy na świecie środek stosowany do dezynfekcji ran. Jest łatwo dostępna i niedroga. Działa antybakteryjnie, a uwalniające się w trakcie jej rozkładu cząsteczki tlenu ułatwiają oczyszczanie zabrudzonych przerwań ciągłości skóry. Apteczny roztwór przeznaczony do dezynfekcji skóry nadaje się do odkażania skaleczeń, zadrapań oraz lekkich poparzeń. Nie zaleca się jego stosowania do dezynfekcji głębokich ran oraz cięższych poparzeń.

Woda utleniona - zastosowania

Początki wody utlenionej sięgają 1818 roku, gdy to francuski chemik Louis Jacques Thénard opracowywał metodę syntezy nadtlenku baru. Całkiem przypadkowo i ku swemu zaskoczeniu, gdy otrzymany związek połączył z kwasem azotowym, odkrył nową, fascynującą substancję – nadtlenek wodoru, czyli H202.

Dziś nadtlenek wodoru otrzymuje się nieco inaczej niż w XIX wieku. Współczesna metoda produkcji wody utlenionej, zwana antrachinonową, obejmuje utlenianie 2-etylo-9,10-antracenodiolu gazowym tlenem.

Apteczna woda utleniona przeznaczona do dezynfekcji ran to zaledwie 3 proc. roztwór nadtlenku wodoru. Powód tak niskiego stężenia tej substancji jest bardzo prosty – związek ten uchodzi za jeden z najpotężniejszych utleniaczy, słabszy jedynie od fluoru. W placówkach medycznych woda utleniona w większych stężeniach wciąż jeszcze bywa stosowana do dezynfekcji narzędzi, powierzchni, a także przy drobnych zabiegach, np. dentystycznych.

Co istotne, woda utleniona posiada zdolność spontanicznego rozkładu na wodę, tlen i energię, co można zaobserwować w trakcie znanego nam wszystkim pienienia się roztworu dezynfekującego po jego nałożeniu na ranę. W efekcie tego procesu z jednej objętościowej części H2O2 powstaje aż 20 części tlenu!

Woda utleniona to nie tylko środek dezynfekujący!

Pomimo, iż wodę utlenioną przeważnie stosujemy do odkażania ran, to można z niej korzystać na wiele innych sposobów. Substancja, którą niemalże każdy z nas miał okazję dezynfekować skaleczenia, posiada również cały szereg zupełnie innych zastosowań. Przyjrzyjmy się zatem niektórym z nich!

Wybielanie zębów wodą utlenioną

Ze względu na swoje działanie rozjaśniające, nadtlenek wodoru można z powodzeniem stosować jako środek wybielający zęby. W tym celu mieszamy kilka kropli aptecznego 3 procentowego roztworu wody utlenionej z łyżeczką sody oczyszczonej. Otrzymany preparat nakładamy na szczoteczkę i szorujemy nim zęby. Taka mieszanka jest całkiem skutecznym sposobem na piękny i zdrowy uśmiech. Ważne jednak, by nie stosować jej zbyt często, ponieważ może uszkodzić dziąsła lub szkliwo. Aby przeprowadzać opisaną wyżej procedurę wybielającą, trzeba mieć zdrowe i mocne zęby – należy się upewnić, że nie ma w nich ubytków.

Co ciekawe, dentyści zalecają płukanie wodą utlenioną kieszonek dziąsłowych, w których gromadzą się pozostałości pokarmów, a do których nie możemy dotrzeć za pomocą szczoteczki do zębów. Można to robić strzykawką z odpowiednio ułamaną igłą.

Płukanie okolic jamy ustnej wodą utlenioną

W rozcieńczeniu 1:1 z przegotowaną wodą, a więc w stężeniu 1.5 procenta, apteczny nadtlenek wodoru świetnie sprawdza się w roli płukanki do gardła, dziąseł i ogólnie jamy ustnej w przypadku rozwoju infekcji tych okolic u osób dorosłych. Nie jest to rozwiązanie zalecane dla dzieci, gdyż picie wody utlenionej nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu.

Płukanie ust 3-procentowym roztworem wody utlenionej pomaga pozbyć się porannego nieświeżego oddechu, w szczególności nieprzyjemnego zapachu spożytych dnia poprzedniego produktów takich jak cebula, czy czosnek. W celu uzyskania najlepszego efektu, płukankę według powyższego przepisu należy stosować kilka razy dziennie.

Woda utleniona na katar

Wodę utlenioną można stosować do objawowego leczenia kataru. Dodatkowo, nadtlenek wodoru może łagodzić bóle zatok, zmniejszać obrzęk, a także wykazywać miejscowe działanie przeciwbólowe.

Samej wody utlenionej pod żadnym pozorem nie powinno się wlewać do nosa. Konieczne jest sporządzenie roztworu. W tym celu 5 ml soli fizjologicznej należy wymieszać z 7 kroplami wody aptecznej utlenionej. Za pomocą pipetki wlewamy roztwór do nosa, najpierw do jednej dziurki, potem do drugiej.

Aby skutecznie pozbyć się kataru, najlepiej jest skorzystać z inhalatora. Oprócz samego roztworu soli fizjologicznej, do zbiorniczka urządzenia dodajemy odrobinę wody utlenionej.

W celu oczyszczenia dróg oddechowych i ułatwienia oddychania, zamiast korzystania z inhalatora, niedużą ilość nadtlenku wodoru można wlać do garnka z gorącą wodą z dodatkiem olejku eukaliptusowego, przykryć twarz ręcznikiem i wdychać wytwarzającą się parę.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z katarem z zastosowaniem wody utlenionej. Warto zatem wspomnieć o jeszcze jednym, dość popularnym wariancie tego zabiegu. Zatem, do pustej szklanki dodajemy 10-15 kropli nadtlenku wodoru i 7-8 kropli soli fizjologicznej. Roztwór zalewamy do połowy wrzątkiem. Nachylamy się nad szklanką, zakrywając głowę ręcznikiem i wdychamy parę.

Woda utleniona na bóle stawów

Czy woda utleniona może łagodzić bóle stawów i mięśni? Nie każdy o tym wie, ale okazuje się, że nadtlenek wodoru może być bardzo pomocny w tego rodzaju dolegliwościach.

Gdy bolą nas plecy, czy np. mięśnie nóg, gorąca kąpiel z dodatkiem wody utlenionej może okazać się zbawienna. Kilka buteleczek wody utlenionej wlewamy do wanny wypełnionej gorącą wodą i relaksujemy się w niej przez jakieś 30-40 minut.

Woda utleniona na zmiany skórne

W przypadku trądziku, nadtlenek wodoru należy rozcieńczyć wodą tak, by jego stężenie nie przekraczało 1,5 procenta. Takim roztworem można spokojnie przemywać obszary ciała dotknięte zmianami. Starannie natrzyj nim skórę, a po 15 minutach dokładnie spłucz letnią wodą. Woda utleniona pomoże złagodzić stan zapalny i zapobiegnie dalszemu namnażaniu się bakterii wywołujących zmiany skórne. To także świetna metoda na zaskórniki.

Warto w tym miejscu dodać, że w celach kosmetycznych wody utlenionej nie powinno się stosować przez dłuższy czas, gdyż może to doprowadzić do przebarwień i reakcji alergicznych.

Woda utleniona może okazać się pomocna w leczeniu egzemy, łuszczycy, a także wyprysków na tle alergicznym.

Apteczny roztwór nadtlenku wodoru świetnie się sprawdza w przypadku grzybicy skóry i brodawek. Należy smarować skórę wodą utlenioną przez kilka dni, aż zmiany znikną.

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Woda utleniona, jak powszechnie wiadomo, może służyć do rozjaśniania włosów. Istnieje na to kilka sposobów.

Standardowo roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu 3 proc. rozpylamy bezpośrednio na suche włosy, po czym przeczesujemy grzebieniem lub szczotką o gęstych ząbkach, aby rozłożyć równomiernie substancję. Czekamy 30 minut i spłukujemy wodę utlenioną za pomocą chłodnej wody.

Bezpieczniejszą alternatywą jest stopniowe rozjaśnianie włosów. W tym celu roztwór o stężeniu 3 proc. mieszamy z czystą wodą w proporcji 1 do 2 – np. 100 ml nadtlenku wodoru na 200 ml wody. Otrzymany roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Lekko wilgotne włosy w całości spryskujemy, a następnie dokładnie przeczesujemy grzebieniem lub szczotką o gęstych ząbkach. Czynność powtarzamy 2-3 razy w tygodniu aż do uzyskania oczekiwanego efektu.

Woda utleniona usuwa plamy z tkanin

Woda utleniona może okazać się bardzo pomocna w usuwaniu różnego rodzaju plam z tkanin, w tym np. odzieży. Świetnie radzi sobie z kawą, winem, krwią oraz potem. Nadtlenkiem wodoru można z powodzeniem wybielać pościel i ręczniki, a nawet czyścić nim jasne, przebarwione dywany.

Woda utleniona zamiast domowych środków czyszczących

Utleniające i bakteriobójcze działanie wody utlenionej można śmiało wykorzystać do utrzymania higieny w pomieszczeniach mieszkalnych. Jest to środek nie tylko stosunkowo niedrogi, ale także – w przeciwieństwie do produktów czyszczących na bazie chloru - niegroźny dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Już pół szklanki nadtlenku wodoru w zupełności wystarczy, aby skutecznie zdezynfekować muszlę klozetową i deskę. W tym celu należy rozpylić roztwór, lub rozprowadzić ściereczką, pozostawić na pół godziny, a następnie spłukać ciepłą wodą. W podobny sposób, za pomocą wody utlenionej, można skutecznie odkażać blaty robocze w kuchni, łazienkową ceramikę, czy też klamki.

Woda utleniona może okazać się bardzo przydatna w usuwaniu domowej pleśni, gdyż zdecydowanie niszczy jej zarodniki, natomiast zaaplikowana na marmur, pomaga pozbyć się nawet starych i uporczywych plam.

Do celów związanych z czyszczeniem przedmiotów i pomieszczeń warto zaopatrzyć się w roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu 12 proc. lub nawet 30 proc. Preparaty te wymagają jednak rozsądku i umiejętności posługiwania się nimi, gdyż ich wysokie stężenie wiąże się z ryzykiem poważnych poparzeń.

Woda utleniona zapobiegnie ukąszeniom owadów

Woda utleniona może nas skutecznie chronić przed uciążliwymi owadami. W tym celu 200 g cukru rozpuszczamy w 200 ml wody utlenionej, a następnie do otrzymanego roztworu dodajemy 3,5 l letniej wody i dobrze mieszamy. W ten sposób otrzymujemy spray owadobójczy, skutecznie eliminujący np. komary. Preparatu nie wolno bezpośrednio wdychać, ani pryskać nim oczu!

Czy wodę utlenioną można pić?

Nadtlenek wodoru jest substancją żrącą. Picie wody utlenionej może doprowadzić do podrażnień wewnętrznych, a nawet do utraty życia. W efekcie przedostania się nadtlenku wodoru do organizmu drogą oralną, mogą wystąpić drgawki, duszności, zatory, udar mózgu.

Czy woda utleniona może leczyć raka?

Choć zwolennicy alternatywnych metod leczenia chorób nowotworowych przekonują, że dożylne wlewy ze specjalnie sporządzonych w tym celu roztworów z wody utlenionej mogą leczyć raka, onkolodzy stanowczo przestrzegają przed tego typu praktykami. Ta pseudo-terapia nie tylko nie wykazuje pozytywnych rezultatów, ale może wręcz zagrażać życiu!