Nie tylko alkohol niszczy wątrobę - O tych czynnikach nie miałeś pojęcia!

Pomimo, iż wątroba to największy gruczoł naszego ciała, opleciony rozbudowaną siecią naczyń krwionośnych i pełniący cały szereg zadań, nie każdy z nas wie gdzie tak naprawdę się ona mieści i do czego w ogóle jest nam potrzebna. Skoro nie boli, to czym się przejmować? A to wielki błąd, przede wszystkim dlatego, że ograniczona wiedza o tym narządzie sprawia, że tak łatwo go zaniedbujemy.

Pomimo, iż wątroba to największy gruczoł naszego ciała, opleciony rozbudowaną siecią naczyń krwionośnych i pełniący cały szereg zadań, nie każdy z nas wie gdzie tak naprawdę się ona mieści i do czego w ogóle jest nam potrzebna. Skoro nie boli, to czym się przejmować? A to wielki błąd, przede wszystkim dlatego, że ograniczona wiedza o tym narządzie sprawia, że tak łatwo go zaniedbujemy.

Wątroba to nieparzysty narząd, co oznacza, że w przeciwieństwie np. do nerek, w ludzkim organizmie wątroba jest tylko jedna. Do tej pory, pomimo nieustającego postępu nauk medycznych, wciąż nie potrafimy zastąpić wątroby żadnym urządzeniem, a niewydolność tego organu w krótszym, lub dłuższym czasie prowadzi do śmierci.

Jak zadbać o zdrowie wątroby?

Do czego służy wątroba?

Wątroba mieści się w górnej, prawej części jamy brzusznej, w tzw. okolicy podżebrowej-prawej nadbrzusza i dość szczelnie osłaniają ją żebra. Masa wątroby waha się od 1.3-1.5 kg u kobiet, do 1.5-1.7 kg u mężczyzn.

Wątroba oczyszcza naszą krew z gromadzących się w niej toksyn. Nie tylko tych, które powstają w efekcie zachodzących w organizmie procesów metabolicznych, ale także takich, które pochodzą bezpośrednio z zewnątrz.

Największy gruczoł w naszym ciele bierze udział w metabolizmie niemalże wszystkich substancji, jakie są wchłaniane nie tylko poprzez układ pokarmowy, ale także wraz z wdychanym powietrzem.

Zakres obowiązków wątroby nie kończy się na filtrowaniu krwi. Jest ona miejscem, gdzie magazynowany jest glikogen, wielocukier będący jednym z głównych materiałów zapasu energetycznego dla naszego organizmu.

Wątroba rozkłada glikogen, a dzięki temu procesowi powstaje energia do produkcji substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jest ona także wykorzystywana do rozkładu substancji szkodliwych, o czym częściowo wspomniano wcześniej.

Wątrobę można uznać za swego rodzaju magazyn. Gromadzone są w niej – między innymi - niektóre witaminy, wspomniany wcześniej glikogen i żelazo.

W wątrobie odbywa się metabolizm tłuszczów. Narząd ten wytwarza je z dostępnych białek i węglowodanów, nadając im taką formę, która może być skutecznie wykorzystana przez nasz organizm. Powstaje tutaj cholesterol, który okazuje się niezbędny do produkcji kwasów żółciowych.

Nasza wątroba jest codziennie obciążana i narażana na uszkodzenia!

Teraz, gdy już z grubsza wiemy, jak ciężko i nad czym nieustannie pracuje nasza wątroba, przyjrzyjmy się okolicznościom, jakie mogą ją nadmiernie obciążać i prowadzić do zaburzeń jej funkcjonowania.  

Stres, zażywane leki, używki, zanieczyszczone powietrze, kontakt z chemikaliami, to czynniki, które mogą stopniowo wyniszczać naszą wątrobę. W sprzyjających temu warunkach, wątroba potrafi się regenerować, jednak, nie zawsze umożliwiamy jej to trudne zadanie. Zdarza się bowiem, że całkowicie zapominamy o tym ważnym narządzie, nadużywając alkoholu, czy też niezdrowo się odżywiając, co stopniowo ją wyniszcza i uniemożliwia jej autoregenerację. Objawy chorej wątroby łatwo przeoczyć, ponieważ narząd ten nie ma receptorów czuciowych i nie boli.

Wpływ alkoholu na wątrobę

Głównym wrogiem naszej wątroby jest alkohol. Nie trzeba być alkoholikiem by zaburzać jej prawidłowe funkcjonowanie. Kilka drinków wypijanych raz na jakiś czas to nie problem, lecz regularne sięganie po alkohol, nawet w małych dawkach, może z czasem prowadzić do problemów z funkcjonowaniem wątroby, a w niektórych przypadkach do jej marskości.

Palenie tytoniu - Wpływ na wątrobę

Palenie tytoniu to poważny stres dla niemalże każdego narządu naszego ciała. Nie każdy palacz tytoniu zdaje sobie sprawę z faktu, iż trwając w swoim nałogu niszczy nie tylko płuca, ale także inne narządy, w tym głównie nerki i wątrobę. Musi ona bowiem ciężko pracować by wydalić z organizmu trucizny, które przez płuca wchłaniane są do krwiobiegu.

Trujące życie w dużym mieście

Częste przebywanie w mieście naraża naszą wątrobę na niemałe obciążenie. Nieustanne wdychanie unoszących się w powietrzu trucizn zmusza ten narząd do dodatkowej pracy i z czasem może prowadzić do jego uszkodzenia. Rzecz jasna, że nikt nie wymaga od osób żyjących w dużych miastach, aby przeprowadzili się na wieś, jednak świadomość istnienia tego czynnika ryzyka powinna skłonić takie osoby do podjęcia dodatkowych kroków w celu oczyszczenia i wzmocnienia wątroby.

Czy tłusta dieta może szkodzić wątrobie?

Większość osób uważa, że wątrobie szkodzą tylko używki. Niestety, również niezbilansowana dieta, zwłaszcza bogata w tłuste mięso i przetwory mięsne może poważnie obciążać wątrobę i doprowadzić do jej stłuszczenia.

Czy przyjmowanie leków obciąża wątrobę?

Przyjmowanie leków staje się niekiedy koniecznością. Wówczas nie mamy alternatywy.   Pomimo możliwych skutków ubocznych, które na ogół wymienione są w ulotce, musimy łykać przepisane nam przez lekarza tabletki. Niestety, nadmierne przyjmowanie niektórych leków, m.in. przeciwbólowych, uspokajających może obciążać i z czasem wyniszczać wątrobę. Również leki hormonalne – jak zresztą udowodniono - mogą powodować niektóre zmiany w wątrobie.

Jak stres wpływa na wątrobę?

Stres jest nierozłącznym elementem naszego życia. Codzienne sprawy, presja czasu, praca, to wszystko sprawia, że nasz organizm produkuje większe ilości substancji związanych z poczuciem zagrożenia. Niestety, na bieżącym etapie ewolucji jest to nam zupełnie niepotrzebne, a wręcz szkodliwe. Kumulacja hormonów stresu może negatywnie wpływać nie tylko na układ krwionośny, ale także na pracę wątroby, co w rezultacie może z czasem prowadzić do poważnych schorzeń tego organu.

Zadbaj o swoją wątrobę, zanim będzie zbyt późno na cokolwiek!

Wątroba należy do tych narządów wewnętrznych, których regularnie zaburzana praca może z czasem skutkować nieuleczalną chorobą. Jedynym ratunkiem może być przeszczep! Dlatego o wątrobę należy się troszczyć, wiedząc co jej szkodzi, a co pomaga.

Zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w świeże owoce i warzywa, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek, to podstawa zdrowej wątroby. Mamy spory wpływ na to, jak się odżywiamy i jak często ćwiczymy, więc w tym zakresie wystarczy odrobina dobrej woli.

Niestety niektórych czynników, które negatywnie wpływają na stan zdrowia naszej wątroby, nie da się uniknąć. Należą do nich przyjmowane leki, codzienny stres, strute miejskie powietrze, domowa chemia gospodarcza i wiele innych. Dobrym pomysłem jest zatem wspieranie wątroby w jej codziennej ciężkiej pracy wysokiej jakości preparatami, takimi jak Hepaset PRO, o którym dowiesz się więcej w witrynie hepasetpro.pl. Składniki tego produktu mogą okazać się szczególnie pomocne osobom, u których styl życia, niewłaściwa dieta, lub codziennie przyjmowane leki mogą nadmiernie obciążać wątrobę.

Pamiętaj, że sprawnie funkcjonująca wątroba to nie tylko lepsze samopoczucie, więcej energii do działania, ale także szybsza przemiana materii, natomiast wątroba obciążona, słabo pracująca, to ospałość, brak sił i pierwszy krok do nadwagi i otyłości.