Opuchlizna dolnych powiek przeważnie wynika z zastojów limfy w tkankach podskórnych. Skłonność do tej przypadłości może zostać odziedziczona, ale jej przyczyny mogą być również inne
Opuchlizna dolnych powiek przeważnie wynika z zastojów limfy w tkankach podskórnych. Skłonność do tej przypadłości może zostać odziedziczona, ale jej przyczyny mogą być również inne.
Wyraźne sińce pod oczami najczęściej są oznaką przewlekłego przemęczenia organizmu. Można na nie zapracować prowadząc niezdrowy styl życia. Ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami wynikać może z niewystarczającej ilości, lub niskiej jakości snu. Przyczyną takiej sytuacji może być przykładowo niepokój, który nie pozwala nam w miarę szybko usnąć, lub sprawia, że w ciągu nocy kilkakrotnie wybudzamy się ze snu.
Sińce mogą być także konsekwencją naturalnego procesu starzenia się organizmu, który sprawia, że skóra pod oczami traci swoją pierwotną grubość, a także elastyczność, w związku z czym stają się bardziej widoczne wszelkie znajdujące się tuż pod nią naczynka krwionośne - odpowiadające za barwę cieni.
Patologiczne ciemne worki pod oczami mogą wynikać z nałogów, takich jak palenie papierosów. Nikotyna stopniowo wyniszcza cały organizm, bardzo niekorzystnie odbijając się na wyglądzie palacza; najbardziej widoczne są przebarwienia zębów, oraz skóry twarzy, w tym worki pod oczami.
Nadużywanie alkoholu i kofeiny, zażywanie niektórych leków i reakcje alergiczne, np. na składniki kosmetyków, sierść zwierząt, lub kurz mogą również przyczyniać się do opuchnięć i zmian zabarwienia w okolicach oczu.
Niestety sińce i worki pod oczami mogą również sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, zwłaszcza wówczas, gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Podpuchnięte dolne powieki bowiem świadczyć o układu krążenia, nerek i tarczycy, w następstwie których w organizmie pojawia się nadmiar wody.
Sińce pod oczami - Czy to może być oznaka choroby?
Czy oczy są zwierciadłem duszy? Tego do końca nie wiadomo, lecz jednoznacznie na podstawie nietypowego wyglądu oczu i ich okolic można rozpoznać wiele problemów ze zdrowiem.
Podkrążone oczy i cienie pod oczami mogą wskazywać na chorobę, zwłaszcza gdy utrzymują się przez dłuższy czas, stopniowo nasilają się i towarzyszą im inne dolegliwości.
Sine, spuchnięte dolne powieki mogą być spowodowane rozmaitymi problemami ze zdrowiem. Poniżej wymieniamy niektóre z możliwych przyczyn (źródło 1). Odwodnienie, lub niedożywienie - Sińce pod oczami mogą wynikać z niedoboru elektrolitów w organizmie, przede wszystkim żelaza, ale również witaminy K.Pasożyty - Jeśli oprócz sińców pod oczami pojawiają się dolegliwości takie jak ból brzucha, utrata wagi i osłabienie, można przypuszczać, że przyczyną są pasożyty jelitowe.Nadciśnienie tętnicze - Sińce pod oczami, częste bóle głowy, nierównomierna lub przyśpieszona akcja serca i problemy ze snem to powszechne objawy nadciśnienia tętniczego.Cukrzyca - W przypadku cukrzycy, której przebieg może powodować cienie pod oczami, często pojawiają się również inne objawy, takie jak wzmożone pragnienie, osłabienie, częstomocz, lub utrata wagi.Anemia - W przypadku niedokrwistości, sińcom pod oczami przeważnie towarzyszą inne charakterystyczne objawy tej dolegliwości, takie jak przykładowo przewlekłe uczucie zmęczenia, uczucie zimna, bóle i zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, bladość skóry i błon śluzowych.Choroby nerek - Zaburzenia pracy nerek, oprócz lekkich obrzęków i sińców pod oczami, mogą powodować zarówno częste oddawanie moczu, jak i bóle w okolicy lędźwiowej. Choroby wątroby, śledziony - Typową oznaką nieprawidłowej pracy wątroby, czy śledziony są m.in. bóle brzucha i utrata apetytu. Mogą im towarzyszyć zarówno sińce, jak i opuchnięcie w okolicy dolnych powiek. Niedoczynność tarczycy - Niedoczynność tarczycy może sprzyjać przenikaniu złożonych cząsteczek cukru pod skórę twarzy, co ułatwia powstawanie różnego rodzaju obrzęków i przebarwień wokół oczu.Alergiczne zapalenie spojówek - Zapalenie spojówek na tle alergicznym może sprzyjać nie tylko powstawaniu widocznych sińców pod oczami, ale również obrzękowi powiek i przekrwieniu spojówek.
Czy istnieją skuteczne sposoby na worki pod oczami?
Nie ma jednoznacznie skutecznego sposobu na sińce, bądź worki pod oczami. Są jednak domowe metody na ograniczenie tego zjawiska. Pamiętać należy jednak, że priorytetem w takich przypadkach jest określenie i zlikwidowanie przyczyny pojawiania się nieestetycznych zmian w okolicach oczu, a nie "zaleczanie" objawu.
Tak więc, jeśli pomimo zdrowego stylu życia, wystarczającej ilości snu i korzystnej dla Twojego zdrowia diety, nadal miewasz opuchnięte i sine powieki, to koniecznie wybierz się do lekarza i wykonaj niezbędne badania, którą ułatwią rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia ewentualnej choroby. Wraz z nią znikną również nieestetyczne sińce pod oczami.
Objawowe leczenie worków pod oczami można przeprowadzać na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:
okłady z ciepłej torebki świeżo zaparzonej herbaty;
okłady z lodu;
kompresy z plasterków ogórka;
żelowe okulary (do kupienia w aptece lub drogerii).
Bibliografia:1 – Poradnik Zdrowie – CIENIE POD OCZAMI objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami?
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!