Terapia Medyczną M

Odtruwanie organizmu – Detoksykacja - Ogólne zasady i korzyści zdrowotne

Gdy odczuwamy przewlekłe zmęczenie, niechęć do działania, senność, zamulenie, mogą to być sygnały, które wysyła nam nasze ciało gdy jest strute i domaga się detoksykacji. Wówczas mogą pojawiać się również inne objawy, takie jak częste reakcje alergiczne, bezsenność, rozdrażnienie, bóle głowy, dolegliwości układu pokarmowego.

Gdy odczuwamy przewlekłe zmęczenie, niechęć do działania, senność, zamulenie, mogą to być sygnały, które wysyła nam nasze ciało gdy jest strute i domaga się detoksykacji. Wówczas mogą pojawiać się również inne objawy, takie jak częste reakcje alergiczne, bezsenność, rozdrażnienie, bóle głowy, dolegliwości układu pokarmowego.

Odtruwanie organizmu - Oczyszczanie - Detoksykacja
Co jakiś czas – powiedzmy przynajmniej raz w roku (najlepiej na początku wiosny, choć można to robić w dowolnym momencie) - warto zastosować krótkoterminową dietę, która umożliwi odtrucie naszego organizmu ze szkodliwych czynników, takich jakimi są toksyny będące efektem przemiany materii, metale ciężkie i wszelkiego rodzaju pasożyty. Regularne odtruwanie organizmu wspomaga jego funkcjonowanie. W tym procesie chodzi głównie o usunięcie z ciała złogów toksyn, które zaburzają pracę narządów wewnętrznych, a tym samym pogarszają nasze zdrowie i samopoczucie. Istnieje bardzo wiele skutecznych metod detoksykacji organizmu. Celem niniejszego artykułu jest jednak omówienie ogólnych zasad, nie tylko tych dietetycznych, które mają zastosowanie w większości z nich. Znajomość podstaw detoksykacji umożliwi każdemu ułożenie własnego programu odtrutki - dostosowanego do konkretnych celów i możliwości.
PodsumowanieRegularna detoksykacja organizmu ułatwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Strute ciało pogarsza stan naszego zdrowia i negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie.

Detoksykacja organizmu - Co najbardziej nas zatruwa?

Skąd się biorą te wszystkie paskudne trucizny, które zalegają w naszych ciałach, uprzykrzają nam życie i mogą wprowadzać nas w choroby? Lista jest bardzo długa, ale do ich głównych źródeł należą (źródło 1):

Odtruwanie organizmu - Czym najbardziej się trujemy?
 • Dioksyny i pestycydy – substancje przeznaczone do zwalczania tak zwanych szkodników - insektów, bądź chwastów. Przenikają do gleby, a stamtąd wędrują do zbóż, warzyw i owoców, które potem trafiają na nasze stoły, lub są zjadane przez zwierzęta, które potem sami spożywamy;
 • Sztuczne dodatki do żywności – chodzi głównie o konserwanty, takie jak związki siarki i azotu, ale również o innego rodzaju składniki, takie jak syrop glukozowo-fruktozowy;
 • Związki metali ciężkich - głównie cynk, ołów, rtęć, kadm - które znajdują się w środowisku naturalnym, a niektóre z nich - w o wiele większych stężeniach - w spalinach i smogu, które regularnie wdychamy;
 • Antybiotyki – są bezcenne, jeśli chodzi o zwalczanie bakterii, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Rzadko jednak wspomina się o ich negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Antybiotyki, które otrzymują zwierzęta hodowlane, kumulują się w ich odchodach, zanieczyszczając wody i glebę. Z jednej strony bezpośrednio zatruwają nasz organizm i osłabiają pracę naszego układu immunologicznego, a z drugiej przyczyniają się do powstawania bakterii całkowicie opornych na ich działanie;
 • Żywność wysoko przetworzona, zawierająca szkodliwe dla zdrowia tłuszcze i pozbawiona wartości odżywczych - np. rakotwórcze chipsy ziemniaczane.
Obecnie w samych USA stosuje się przemysłowo ponad 80 000 różnych chemikaliów. Niektóre z nich nie zostały jeszcze gruntownie przetestowane pod kątem wpływu na nasze zdrowie. Badania pokazują, że ludzie rodzą się z toksycznym ładunkiem! W pępowinowej krwi dziesięciu dzieci znaleziono do 232 toksycznych substancji chemicznych. Odkrycia te stanowią dowód na to, że płody są narażone na wiele niebezpiecznych substancji podczas przebywania w macicy (źródło 2).

Odtruwanie organizmu - Korzyści zdrowotne

Korzyści wynikające z prawidłowo przeprowadzonego procesu oczyszczania organizmu są liczne i bardzo cenne. Dlatego tak wiele osób decyduje się regularnie podejmować to niełatwe zadanie. Przede wszystkim, odtruwając ciało poczujesz się o wiele lepiej, a Twój organizm otrzyma spory zastrzyk energii, który pozwoli mu lepiej sobie radzić z wszelkimi zagrożeniami.

Detoksykacja ciała - Odtruwanie
Twoje narządy wewnętrzne będą Ci wdzięczne za podjęty wysiłek, a Twoje ciało będzie wyglądało o wiele młodziej. Poprawi się zarówno sprawność fizyczna oraz intelektualna organizmu, jak również wygląd Twojej skóry, włosów i paznokci. Te argumenty powinny przekonać każdego do regularnego poddawania się procesowi detoksykacji. Warto dodać, że efekty są o wiele bardziej trwałe i zauważalne, jeśli odtruwamy się regularnie, przynajmniej jeden do dwóch razy w roku.
PodsumowanieKorzyści zdrowotne jakie niesie za sobą prawidłowo przeprowadzone oczyszczanie organizmu są liczne i bardzo cenne.

Oczyszczanie organizmu - Kluczowe znaczenie diety

Odtruwanie organizmu wymaga przede wszystkim specyficznej diety, której podstawę stanowią świeże warzywa i owoce – najlepiej, jeśli pochodzą ze sprawdzonych upraw eko - oraz niegazowana woda mineralna. Doskonale sprawdzają się również napary, sporządzone z odpowiednio dobranych ziół. Umiejętnie przeprowadzony detoks przywraca nam energię, chęć do działania, poprawia funkcjonowanie wszystkich układów naszego ciała.

Odtruwanie organizmu - Dlaczego warto się odtruwać?
Oczyszczania organizmu nie powinno się gwałtownie rozpoczynać z dnia na dzień. Przynajmniej 3 dni (a najlepiej tydzień, a nawet 10 dni) przed rozpoczęciem detoksu należy całkowicie wykluczyć z jadłospisu alkohol, kofeinę, białą mąkę, nabiał i mięso (w tym także ryby), słodycze, napoje gazowane. Można te produkty eliminować stopniowo. Powolna zmiana sposobu odżywiania pomaga załagodzić nieprzyjemne objawy, które mogą wystąpić w trakcie detoksu i znacznie usprawnia cały proces.
PodsumowanieOdtruwania organizmu nie powinno rozpoczynać się gwałtownie z dnia na dzień. Do tego procesu podchodzimy stopniowo, wykluczając z codziennej diety najbardziej szkodliwe pokarmy na kilka dni przed rozpoczęciem ścisłego detoksu.

Dieta w oczyszczaniu organizmu – Co jeść, aby skutecznie pozbyć się toksyn?

Procesowi oczyszczania organizmu powinien towarzyszyć odpowiednio skomponowany jadłospis. Bez tego ani rusz – po prostu nie da się oczyścić organizmu w inny sposób. Odtruwanie owszem można wspomagać ziołami, przebywaniem na świeżym powietrzu i specjalnymi suplementami diety, ale ścisła dieta jest w tym przypadku podstawą. Aby jednak nie wpadać w skrajności, które mogłyby nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc, podczas detoksu należy się odżywiać skąpo, ale racjonalnie. Odpowiednio skomponowana, trwająca od 14 do 21 dni dieta odtruwająca może skutecznie ograniczyć ilość obecnych w naszym organizmie toksyn, co dosłownie postawi nas na nogi. Od czego zacząć? Przez pierwsze 3 dni należy spożywać surowe, lub gotowane na parze warzywa, owoce, a także pić wyciskane w domu soki, zarówno owocowe jak i warzywne. Następnie, aby z czasem naszemu organizmowi nie zabrakło składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, w 4-5 dniu detoksu, tą początkowo bardzo restrykcyjną dietę owocowo-warzywną powinno się wzbogacić o fermentowane produkty mleczne. Po 7-8 dniach warto do jadłospisu dodać grube kasze, dziki ryż i płatki owsiane. Dwa, trzy dni później do diety włączamy chudy biały ser. 10-12 dnia można ewentualnie dodać chude mięso drobiowe. Należy zaznaczyć, że w trakcie trwania odtrutki nie wolno spożywać jakiejkolwiek przetworzonej żywności, ziemniaków, słodyczy, ani pić słodzonych napojów gazowanych (łącznie z gazowanymi napojami niskokalorycznymi), kawy, energetyków itp. Nieprzestrzeganie tej zasady może sprawić, że cały nasz wysiłek pójdzie na marne. Bardzo ważne jest to, aby w trakcie detoksu posiłki przygotowywać samemu, ze świeżych i pełnowartościowych produktów. Dania, jakie możemy spożyć na mieście, lub będąc w drodze, jakościowo bardzo się różnią od tych domowych, szczególnie pod kątem zawartości składników odżywczych. Popularna dieta wspomagająca odtruwanie organizmu to tak zwana dieta sokowa. Polega ona na spożywaniu lekkostrawnych posiłków i wypijaniu 0,5-1 litra świeżo wyciśniętych soków z owoców i warzyw przez co najmniej 14 dni. Przynosi to bardzo dobre efekty. Często w odtruwaniu organizmu stosuje się także dietę jabłkową. Jabłka jemy przez pierwsze 2-4 dni. Zawarte w nich pektyny działają jak szczotki i usuwają z układu pokarmowego zalegające pozostałości. Do każdej diety oczyszczającej warto włączyć zieloną herbatę, jabłkową herbatę i sok jabłkowy. Bardzo popularna jest też oczyszczająca organizm dieta koktajlowa. Stosuje się ją przez jakieś 2 tygodnie i polega na codziennym wypijaniu 2-4 szklanek koktajlu sporządzonego z kefiru i świeżych owoców. Powinno się przy tym spożywać produkty zbożowe, a w końcowej fazie odtrutki – ewentualnie - chude mięso. W procesie oczyszczania organizmu kluczową rolę odgrywają zboża. Potrafią one bardzo skutecznie wspomagać cały proces. Jakie zboża najbardziej się do tego nadają? Są to przede wszystkim zboża bogate w krzem, takie jak gryka, proso (kasza jaglana), owies.
PodsumowanieDieta odtruwająca organizm nie powinna trwać dłużej niż 14-21 dni. Na początku jest ona przeważnie bardziej restrykcyjna, natomiast po kilku dniach uzupełnia się ją o niektóre, wcześniej całkowicie wykluczone, pokarmy.

Oczyszczanie organizmu – wspomaganie detoksu

Pomimo, iż odtruwanie organizmu to przede wszystkim odpowiednia dieta, proces ten można wspomagać na wielorakie sposoby.

Odtruwanie organizmu - Dlaczego warto regularnie odtruwać ciało?
Oddychanie przeponowe może odgrywać bardzo istotną rolę w procesie detoksykacji. Czy wiesz, że ponad 70% toksyn z organizmu jest usuwanych właśnie w efekcie procesu oddychania? Jednym z najefektywniejszych, a jednocześnie najprostszych, ale niestety w Polsce mało znanych i praktykowanych sposobów oddychania jest oddychanie przeponowe. W ten sposób oddychają małe dzieci. Gdy dorastamy, przeważnie przestajemy oddychać "brzuchem". Jak się zabrać za oddychanie przeponowe? Otóż na początek wystarczy usiąść wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem i położyć prawą dłoń na brzuchu - w ten sposób poczujemy, czy oddychamy w zamierzany sposób. Nabierając powietrza, wypełniasz brzuch jak balon, a przy wydechu opróżniasz go. Początkowo oddychamy w ten sposób od 5 do 10 minut dziennie. W miarę nabywania tej nowej umiejętności, w ciągu dnia staraj się świadomie wpływać na każdy swój wdech i wydech tak, tak aby stały się one przeponowe. Zdrowy styl życia jest bardzo ważnym elementem każdego skutecznego detoksu. W trakcie oczyszczania należy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Powinno się wówczas wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Odtruwanie organizmu bardzo wspomaga szczotkowanie skóry przed, a także podczas kąpieli. Pobudza to krążenie i tkankę limfatyczną. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń fizycznych może przyśpieszyć usuwanie zaległych trucizn z organizmu. Najlepsza w tym przypadku forma aktywności fizycznej to taka, podczas której obficie się pocimy – wraz z potem uwalniają się zgromadzone w ciele toksyny. Wysiłek fizyczny powinno się dostosować do indywidualnych preferencji i absolutnie nie wolno z nim przesadzać. Jeśli regularnie nie ćwiczysz, to nie powinieneś tego robić podczas detoksykacji.
PodsumowanieOczyszczanie organizmu to nie tylko odpowiednio skomponowana dieta. Proces ten można wspomagać odpowiednim nawadnianiem ciała, ćwiczeniami fizycznymi dostosowanymi do własnych możliwości oraz oddychaniem przeponowym.

Odtruwanie organizmu - Jakie zioła wspomagają detoksykację?

Zioła pełnią bardzo ważną rolę w procesie odtruwania organizmu. Nie tylko potrafią go znacznie przyśpieszyć, ale także mogą usprawnić pracę układu pokarmowego. Do najważniejszych ziół stosowanych w tym zakresie zalicza się następujące:
 • Pokrzywa - Charakteryzuje się działaniem moczopędnym, co wzmaga proces usuwania toksyn z organizmu wraz z moczem. Pokrzywa zapobiega również zatrzymywaniu płynów w ciele, co ogranicza ewentualne obrzęki;
 • Zielona herbata - Napar z zielonej herbaty działa moczopędnie, co przyczynia się do likwidowania obrzęków. Jednocześnie zielona herbata posiada silne właściwości oczyszczające – usuwa toksyny nagromadzone w tkankach organizmu;
 • Mięta pieprzowa - Wywar z mięty pieprzowej wykazuje działanie lekko przeczyszczające. Przyczynia się do usunięcia nagromadzonych w układzie jelitowym toksyn i złogów kałowych. Ta właściwość sprawia, że mięta pieprzowa jest jednym z najlepszych ziół odtruwających;
 • Ostropest plamisty - Dzięki swoim właściwościom odtruwającym ostropest plamisty pomaga oczyścić organizm z trucizn, takich jak alkohol. Blokuje działanie toksyn i sprawdza się jako naturalny lek na marskość wątroby;
 • Czystek - Zioło silnie moczopędne, które pomaga oczyścić organizm z metali ciężkich. Co więcej, czystek okazuje się skuteczny w przywracaniu równowagi mikrobioty jelitowej, co wspomaga organizm w walce z rozmaitymi patogenami;
 • Melisa lekarska - Charakteryzuje się działaniem rozkurczającym. Reguluje pracę układu pokarmowego i chroni wątrobę;
 • Rumianek - Zioło przeciwzapalne i przeczyszczające. Pomaga w usuwaniu złogów kałowych zalegających w jelitach.
Bibliografia:1 – Poradnik Zdrowie – OCZYSZCZANIE czyli porządki w organizmie; 2 – Conscious Lifestyle – The Whole Body Cleanse: How to Purify and Detox Your Body From Head to Toe; 3 – USA TODAY CLASSIFIEDS BLOG – 10 IMPORTANT BENEFITS OF DETOXING YOUR BODY.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!