Drgająca powieka - Co może oznaczać drganie powieki?

sob., 02/11/2019 - 13:53
Drganie powieki oznacza szybkie i przede wszystkim mimowolne, powtarzające się ruchy powieki. Wynikają one ze skurczów mięśnia okrężnego oka, który odpowiada za zaciskanie powiek. Na ogół drganie powieki przebiega zupełnie bezboleśnie, ale w niektórych przypadkach może okazać się bardzo uciążliwe.

Drgająca powieka - Przyczyny drgającej powieki


U większości osób, które doświadczają tego objawu, drganie powieki polega na łagodnych i mało dokuczliwych skurczach.

W rzadkich przypadkach jednak drganie powieki może się bardzo nasilać, zmuszając chorego do silnego zaciskania powiek - ten stan zwany jest skurczem powiek (źródło 1).

Drgająca powieka jest efektem mimowolnych skurczów mięśnia okrężnego oka


Jakie mogą być przyczyny drgającej powieki? Otóż, okazuje się, że wbrew pozorom przyczyny tej popularnej dolegliwości mogą być bardzo różnorodne.
Podsumowanie
Drganie powieki to bardzo popularna dolegliwość, która w większości przypadków przebiega łagodnie i bezboleśnie.


Drgająca powieka - czy to choroba?Drgająca powieka przeważnie nie jest objawem choroby, lecz - w większości przypadków - efektem przemęczenia organizmu i stresujących nas sytuacji. W takich okolicznościach drganie powieki mija samoistnie, po porządnym wypoczynku. Pamiętaj, że Twój organizm nie lubi stresu i potrzebuje około 7-8 godzin nieprzerywanego snu, a gdy nie umożliwiasz mu odpowiedniej regeneracji, to zaczyna się o nią upominać na różne sposoby. Drgająca powieka jest jednym z nich.

Drgająca powieka - Jakie może mieć przyczyny?


Pomimo, iż zazwyczaj drgająca powieka nie ma poważnej przyczyny, którą należy niezwłocznie leczyć, to niekiedy jednak może oznaczać, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego.

W niektórych przypadkach przewlekłe drganie powieki - czyli takie, które trwa przynajmniej kilka tygodni - może być objawem poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Niekiedy jednak drganie powieki nie jest wynikiem innych dolegliwości, lecz zjawiskiem samoistnym - pierwotnym.


Podsumowanie
W większości przypadków drżenie powieki jest efektem stresu, bądź przemęczenia.


Drganie powieki - typowe przyczynyTo najczęstszych przyczyn drgającej powieki należą:


 • niedobór magnezu;

 • przemęczenie, stres, bezsenność;

 • używki - takie jak kawa, alkohol, papierosy;

 • podrażnienie rogówki;

 • podrażnienie spojówek;

 • nadwrażliwość na światło;

 • suche, lub zanieczyszczone powietrze;

 • skutek zażywania niektórych leków.
Podsumowanie
Drganie powieki może mieć wiele przyczyn.


Drganie powieki - kiedy iść do lekarza?Jeśli drganie powieki utrzymuje się ponad 7 dni i daje się mocno we znaki, lub towarzyszą mu drgania innych pojedynczych mięśni, lub całych części ciała, takich jak kończyny, to koniecznie i pilnie należy zasięgnąć porady lekarskiej. Drganie powieki może być również dość niepokojące wówczas, gdy towarzyszą mu bezwładne powieki, czyli mimowolne opadanie powiek, lub konieczność zamknięcia oka.


Podsumowanie
W specyficznych okolicznościach drżąca powieka może oznaczać, że ze zdrowiem dzieje się coś niedobrego.


Drgająca powieka - choroby okulistyczneNiekiedy - choć dość rzadko w stosunku do innych powszechnych przyczyn tej dolegliwości - drganie powieki może być spowodowane chorobą oczu. Do chorób okulistycznych, które mogą powodować drganie powieki należą m.in. zespół suchego oka i jaskra wrodzona, ale niestety jest ich o wiele więcej.

Drgająca powieka może być objawem chorób okulistycznych


W takich przypadkach pełne objawy zależą od danego przypadku i nie kończą się na drżącej powiece.


Podsumowanie
Drgająca powieka może być objawem chorób narządu wzroku.


Drżąca powieka - rzadkie przyczyny drgającej powiekiW bardzo rzadkich przypadkach drganie powieki może mieć poważną przyczynę, której absolutnie nie wolno lekceważyć.

Jeśli do drgającej powieki dochodzą objawy takie jak zawroty głowy, wzmożenie napięcia mięśniowego i związane z nim silne skurcze mięśniowe, upośledzenie chodu i zaburzenia czucia, to być może przyczyną tych oznak jest stwardnienie rozsiane. Jeśli podejrzewasz u siebie tą ciężką chorobę to niezwłocznie zgłoś się do lekarza!

Drganie powieki może być również efektem tak zwanego porażenia Bella (źródło 2), czyli samoistnego porażenia nerwu twarzowego, a także zespołu Tourette’a, który cechuje się niekontrolowanymi tikami ruchowymi i werbalnymi.

Do innych rzadkich przyczyn drgania powieki należą choroba Parkinsona, zapalenie błony naczyniowej oka i dystonia szyjna.


Podsumowanie
Czasami drganie powieki może być objawem poważniejszej choroby.


Drganie powieki - leczenie drgającej powiekiLeczenie drgającej powieki przeważnie polega na leczeniu choroby, która jest jej przyczyną.

Gdy drgająca powieka jest efektem niedoboru magnezu, do codziennego jadłospisu należy włączyć produkty spożywcze bogate w ten pierwiastek, takie jak pestka awokado, orzechy, fioletowe ziemniaki. W cięższych przypadkach magnez należy uzupełniać przyjmując dostępne w aptekach suplementy, a najlepiej preparaty lecznicze.

Gdy drganie powieki jest spowodowane przemęczeniem, lub stresem, wówczas należy zadbać o odpowiednią jakość i długość snu. Warto również unikać używek i zapanować nad stresem, korzystając ze sprawdzonych technik relaksacyjnych, takich jak odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe.

Jeśli drgająca powieka jest dolegliwością pierwotną, czyli nie powoduje jej żadna inna choroba, w celach leczniczych stosowane są zastrzyki z botoksu (źródło 1). Botox może załagodzić silne skurcze na kilka ładnych miesięcy. W ciężkich przypadkach pierwotnego drgania powieki stosuje się leczenie chirurgiczne.

Do alternatywnych metod leczenia samoistnego drgania powieki należą (źródło 3):


 • Biofeedback;

 • Akupunktura;

 • Hipnoza;

 • Chiropraktyka;

 • Terapia żywieniowa;

 • Przyciemniane okulary.
Podsumowanie
Leczenie drgającej powieki polega na wyeliminowaniu przyczyny tego objawu, którą może być przemęczenie, niewysypianie się, niedobory żywieniowe, lub poważniejsza choroba pierwotna. Leczenie samoistnego drgania powieki może być dość uciążliwe.


Bibliografia:

1 – Healthline – Eyelid Twitch;
2 – WebMD – What Is Bell’s Palsy?
3 – WebMD – Why Does My Eye Twitch?