Terapia Medyczną M

Codex Seraphinianus - Przesłanie z nieznanych nam światów, czy wytwór bujnej wyobraźni?

Codex Seraphinianus to jedna z najbardziej tajemniczych współczesnych książek. Dzieło to nie tylko napisano w zupełnie niezrozumiałym języku, ale na dodatek zawiera ilustracje przedstawiają całkiem nieznaną nam rzeczywistość!

Na świecie istnieje niewiele książek będących w stanie wzbudzić podziw i zainteresowanie ze strony największych umysłów świata. Zawężając tę listę do dzieł współczesnych, jej pozycje można by policzyć na palcach jednej ręki. Do grupy tych niezwykle intrygujących współczesnych książek zalicza się Codex Seraphinianus.

Codex Seraphinianus
Codex Seraphinianus

Przyglądając się osobliwej książce Luigiego Serafiniego, od którego nazwiska pochodzi tytuł dzieła, już na pierwszy rzut oka zauważyć można niezwykłą analogię ze słynnym manuskryptem Wojnicza. Istnieje także pewne podobieństwo z tajemniczą, ważącą ponad 70 Kg księgą rzekomo napisaną przez samego diabła - Codex Gigas.

O czym jest Codex Seraphinianus i dlaczego wzbudza tak wiele emocji wśród badaczy

Niecałe trzy lata ciężkiej pracy zajęło Serafiniemu stworzenie swojego unikatowego dzieła. Precyzując, autor napisał tę niezwykłą książkę w trzydzieści miesięcy, a wydał ją po raz pierwszy w 1981 roku, w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy.

Niektórzy badacze słynnego dzieła Serafiniego podejrzewają, iż zamiarem autora miało być wywołanie u czytelników dziecięcego uczucia niezrozumienia tego, co staje się widoczne po otwarciu książki. To właśnie dlatego Codex Seraphinianus miał zostać stworzony w sposób uniemożliwiający zrozumienie zawartych w nim treści pisemnych, ani wizualnych.

Codex Seraphinianus - Co to za książka?
Codex Seraphinianus - Przykładowa strona tajemniczego dzieła

Starając się tę książkę zrozumieć, czytelnik bardzo szybko pojmuje, iż uprzednia wiedza, którą przeciętnie nabywamy w szkole, w zupełności nie wystarcza do rozszyfrowania ani tekstu, ani ilustracji.

Codex Seraphinianus został napisany w nieznanym języku, a na dodatek z zastosowaniem bardzo tajemniczych znaków, które niczym nie przypominają jakiegokolwiek znanego nam systemu zapisu wyrazów. Zawarte w dziele ilustracje przedstawiają sceny nie z tego świata.

Książka Serafiniego wzbudziła zainteresowanie nie tylko przedstawicieli środowisk akademickich, ale także domorosłych badaczy, których przybywało wraz z każdym ponownym wydaniem Codexu.

W dążeniu do zrozumienia ukrytego w dziele Serafiniego przesłania, w latach 90’ ubiegłego stulecia przyszedł z pomocą Internet, który od samych początków swojego istnienia znacznie ułatwia życie tysiącom poszukiwaczy prawdy. To właśnie dzięki niemu, niektórym pasjonatom osobliwego dzieła Serafiniego udało się dowieść, że numeracja zastosowana w Codex Seraphinianus opiera się na liczbie 21. To jednak nie jedyne tego typu odkrycie. Pewien użytkownik Internetu od lat próbuje rozgryźć zasady gramatyczne rządzące językiem, w jakim Serafini napisał książkę. Jego starania w końcu rzuciły całkiem nowe światło na stopień złożoności tajemniczego kodeksu. Człowiek, o którym mowa, podjął próbę przetłumaczenia książki Serafiniego na zrozumiały język, ale co ciekawe, jak dotąd nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy jego praca jest rzetelna, czy też jedynie wytworem bujnej wyobraźni.

Codex Seraphinianus - Niezwykle tajemnicze dzieło
Codex Seraphinianus - Przykładowa strona tajemniczego dzieła

Przesłanie ze światów równoległych? Inne osoby miewały już takie wizje!

Skąd Serafini zaczerpnął inspiracje do niecodziennych postaci i scen, jakimi postanowił podzielić się ze swoimi czytelnikami, a przede wszystkim, gdzie i kiedy nauczył się niezrozumiałego języka? Historia pewnej kobiety, która miewała wizje podobne do scen widocznych w Codexie, a nigdy przed tym zdarzeniem nie widziała na oczy jakiejkolwiek książki autorstwa Serafiniego, może dawać sporo do myślenia. Pani Harding wspomina:

"Kiedy wybrałam się do mojej przyjaciółki, ta pokazała mi książkę, którą sama uznała za niezwykle dziwną, a do tego drogą. Była pewna, że książka mi się spodoba. Gdy tylko ją otworzyłam dosłownie zamarłam, ponieważ widniejący w niej tekst wyglądał identycznie jak znaki, które śniły mi się w czasie choroby (...)„

Pani Harding jest przekonana, że osiągając stan umysłu podobny do medytacji jest ona w stanie odczytać i zrozumieć wszelkie treści widniejące w dziwnej książce włoskiego twórcy. Dodatkowo kobieta oznajmiła:

"Ta książka całkowicie odmieniła moje życie i jestem przekonana, że zmieni ona także rodzaj ludzki na lepszy. To nie jest zwyczajna encyklopedia, lecz niosący oświecenie poradnik, w którym znajdziemy elementy filozofii, nauki, alchemii, a jednocześnie jest on dość zabawny"

Kto przekazał Serafiniemu niecodzienną wiedzę?

Choć fani Serafiniego są święcie przekonani, że jego słynny Codex zawiera ukryty przekaz, jak dotąd nikomu nie udało się odszyfrować przesłania. Wbrew przekonaniom wielu pasjonatów tajemniczego dzieła, sam Serafini zarzekał się publicznie, że nie istnieje jakakolwiek interpretacja jego dzieła, którą można by uznać za jedyną możliwą i słuszną. W tym miejscu warto wspomnieć o innej zaskakującej wypowiedzi Serafiniego, zawartej w najnowszym wydaniu Codexu z 2013 r. Autor przyznaje, że w napisaniu go pomógł mu... biały kot. W jaki sposób? Autor jest święcie przekonany, że to właśnie pod postacią wspomnianego zwierzęcia pojawił się przy nim inny pisarz, który telepatycznie wpłynął na jego twórczość. Choć może to wydawać się dziwne i niedorzeczne, w świetle tego, co znajduje się w Codexie Serafiniego, nie można wykluczyć nawet tej ewentualności!

Codex Seraphinianus to osobliwe dzieło sztuki współczesnego włoskiego architekta
Codex Seraphinianus - Przykładowa strona tajemniczego dzieła

Czy warto kupić Codex Seraphinianus?

Nie dość, że Codex Seraphinianus jest jedną z największych zagadek literackich obecnych czasów, to jest on wydawany w ograniczonej ilości egzemplarzy, przez co jego nabycie może okazać się trudnym zadaniem.

Najnowsza specjalna edycja Codexu, określana mianem "luksusowej", została wydana w ograniczonym nakładzie w ilości jedynie 600 egzemplarzy, przez co stała się smacznym kęskiem dla kolekcjonerów. Choć na aukcjach luksusowa wersja książki może osiągać cenę wielu tysięcy złotych, posiadaczem własnego egzemplarza dzieła włoskiego artysty można stać się za o wiele mniejsze pieniądze. Zwykłe wydanie Codex Seraphinus można nabyć za kilkaset złotych, pod warunkiem jego dostępności.

Gdzie kupić książkę Codex Seraphinianus?

Jak już wspomniano wcześniej, nabycie osobliwego dzieła Serafiniego może być nieco trudnym zadaniem. Oto niektóre z nielicznych miejsc, w których książka jest na chwilę obecną dostępna:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!