12 oznak duchowego przebudzenia

Pomimo, iż proces ten umożliwia osiągnięcie prawdziwej wolności, a także stanowi drogę do oświecenia, duchowe przebudzenie może być bardzo trudnym etapem naszego życia, szczególnie w swojej początkowej fazie. Poznaj oznaki, które mogą świadczyć o tym, że właśnie przechodzisz przez duchowe przebudzenie.

Skoro zacząłeś czytać ten artykuł, to z dużym prawdopodobieństwem natknąłeś się już niejednokrotnie na różnego rodzaju materiały dotyczące duchowego przebudzenia. Choć w dzisiejszych czasach rozmowa o tym zjawisku jest bardzo modna, w rzeczywistości większa część społeczeństwa nie ma pojęcia czym tak naprawdę jest duchowe przebudzenie i czego ono konkretnie dotyczy.

Oznaki duchowego przebudzenia
Czym jest duchowe przebudzenie?

Pojęcie duchowego przebudzenia od niepamiętnych czasów występuje w różnych kulturach na całym świecie. Nazwij to „nirwaną”, „oświeceniem ”, czy też „błogością”. W rzeczywistości duchowe przebudzenie rozpoczyna się w momencie, gdy człowiek budzi się na nowo do życia, z całkiem odmiennym, a zarazem całkiem szczerym i prawdziwym poczuciem bycia na tym świecie.

Choć doświadczenie wznoszenia się do wyższego stanu świadomości stanowiło od zawsze nieodłączną część tego, co znaczy być człowiekiem, na Zachodzie idea duchowego przebudzenia została rozpowszechniona całkiem niedawno przez słynnego psychiatrę Carla Junga.

Początki bywają trudne!

Początki duchowego przebudzenia bywają trudne i frustrujące. Nierzadko prowadzą do depresji i bardzo ponurych myśli. W początkowej fazie duchowego przebudzenia borykamy się z pytaniami, na które jeszcze nie znamy odpowiedzi, co może nas wprowadzać w stan silnego niepokoju i nerwowości. Zadajemy sobie trudne pytania, typu „Kim jestem i co ja robię na tym świecie?”, albo „Dlaczego mam takie ciało fizyczne, a nie inne?”. Na tym etapie nie jesteśmy jeszcze w stanie tego wszystkiego pojąć. Może też pojawić się pewien element zdumienia i podekscytowania, kiedy nagle zaczynamy prawdziwie i głęboko odczuwać, że istniejemy!

Przyczyny duchowego przebudzenia

Stopniowe, powolne przebudzenie na poziomie duchowym może być naturalnym procesem, mającym różnorodne przyczyny. Zazwyczaj można się ich doszukiwać we wczesnym dzieciństwie, bądź w poprzednich wcieleniach – oczywiście jeśli wierzymy w reinkarnację.

W niektórych okolicznościach duchowe przebudzenie może nastąpić niespodziewanie, zazwyczaj wskutek silnie traumatycznych wydarzeń. Choć dla wielu z nas silnie traumatycznymi wydarzeniami mogą być okoliczności, takie jak zwyczajna przeprowadzka, czy też utrata pracy, próg odczuwalności emocjonalnego bólu jest u każdego człowieka nieco inny. Jednak, na całe szczęście nie tylko traumy prowadzą do duchowego przebudzenia! Istnieją też pewne osoby, pozytywne okoliczności, a także wyższe istoty, które potrafią otwierać przed nami drzwi do świata duchowości.

Duchowe przebudzenie
Stopniowe, powolne przebudzenie na poziomie duchowym może być naturalnym procesem, mającym różnorodne przyczyny

W większości przypadków duchowe przebudzenie jest wynikiem zdarzeń takich, jak choroby zagrażające życiu, wypadki samochodowe, rozwody, wojny, ciężkie choroby psychiczne, a nawet doświadczenie bliskiej śmierci.

Można śmiało stwierdzić, że rzeczywiste przebudzenie duchowe jest tylko pierwszym krokiem na długiej ścieżce prowadzącej do oświecenia. Początkowe przebudzenie może nastąpić nagle, ale cały ten proces ma wiele etapów i może trwać bardzo długo.

Oznaki duchowego przebudzenia

Czy w ogóle istnieją jakieś kryteria, na podstawie których można jednoznacznie stwierdzić, że znajdujemy się na etapie duchowego przebudzenia? Owszem! Za chwilę poznasz kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że przechodzisz przez duchowe przebudzenie lub właśnie się ono u Ciebie rozpoczyna.

Czujesz się dziwnie i nieswojo – Początkowa oznaka duchowego przebudzenia

Na samym początku procesu duchowego przebudzenia możesz odczuwać niemałą dezorientację. Zauważasz, że wszystko, co do tej pory uznawałeś za prawdę, jest jedynie wielkim kłamstwem. W związku z tym możesz czuć się jakby odłączony i oderwany od swojej poprzedniej „rzeczywistości”. Początkowo może to być bardzo frustrujące, ale z czasem zauważasz, że definitywne obalenie tego wszystkiego, w co dotychczas mocno wierzyłeś, daje Ci prawdziwą wolność.

Odczuwasz silną więź z przyrodą i z całym Wszechświatem

Choć na samym początku swojej duchowej przemiany możesz odczuwać większy dystans do ludzi, w tym także do rodziny i przyjaciół, jednocześnie czujesz się bardziej związany z przyrodą. Rośliny, zwierzęta, zjawiska pogodowe, takie jak burza czy wiatr, stają się nierozłączną częścią Twojego życia. Wyraźnie czujesz, że jesteś istotną częścią Wszechświata. Spacery na łonie natury, dzikie i domowe zwierzęta, widok lecącego motyla, ciepło promieniujące od słońca, czy też nawet samo przebywanie w otoczeniu drzew – to wszystko sprawia Ci ogromną radość!

Duchowe przebudzenie - Poczucie silniej więzi z przyrodą
Duchowe przebudzenie - Poczucie silnej więzi z przyrodą

Twoje zmysły są wyostrzone

Gdy dochodzi do duchowego przebudzenia, Twoje zmysły stają się bardziej zaostrzone. Następuje niemalże pełna synchronizacja półkoli mózgowych, przez co Twoja czujność na różnego rodzaju bodźce, nie tylko zewnętrzne, ale także duchowe, jest o wiele wyższa niż przed duchowym przebudzeniem.

Przewartościowanie dotychczasowych przekonań

Duchowe przebudzenie sprawia, że gruntownie rewidujesz swoje dotychczasowe przekonania, przez co Twoje życiowe priorytety mogą ulec radykalnej i gwałtownej zmianie. Na etapie duchowego przebudzenia skupiasz się na tym, co sprawia Ci prawdziwą radość, a jednocześnie przestajesz odczuwać zainteresowanie wieloma kwestiami, które przez całe lata wydawały się być główną osią Twojego życia.

Sny stają się bardziej „rzeczywiste”

W efekcie duchowego przebudzenia sny zazwyczaj stają się bardziej rzeczywiste. Możesz zacząć miewać sny o nietypowej jak dotąd dla Ciebie tematyce, a także będziesz o wiele łatwiej je zapamiętywał. Delektowanie się przyjemnymi snami, a także wspomnieniami ze snów może stać się dla Ciebie codziennością.

Duchowe przebudzenie sprawia, że gruntownie rewidujesz swoje dotychczasowe przekonania
Duchowe przebudzenie sprawia, że gruntownie rewidujesz swoje dotychczasowe przekonania

Jesteś bardziej intuicyjny

Wraz z nadejściem duchowego przebudzenia, zaczynasz w naturalny sposób korzystać ze swojej intuicji, która jak dotąd znajdowała się w stanie głębokiego letargu. Intuicja staje się dla Ciebie bardzo istotnym i nieomylnym zmysłem.

Twoi bliscy przestają Cię rozumieć

Przebudzenie duchowe bywa mocno przeobrażającym doświadczeniem, a ludzie w Twoim otoczeniu mogą nie być w stanie nadążać za tymi zmianami. Możesz zatem odczuwać, że Twoi bliscy przestają Cię rozumieć.

Sprawy duchowe stają się Twoim priorytetem

Ważnym znakiem duchowego przebudzenia jest nieustanne dążenie do zrozumienia sensu własnej egzystencji w kontekście całego Uniwersum. Swoim codziennym nastawieniem do siebie samego oraz innych ludzi, skromnością, wyrozumiałością i z wielką empatią stopniowo zbliżasz się do uzyskania odpowiedzi na ważne dla Ciebie pytania odnoszące się do Twojej prawdziwej roli w obecnej sferze egzystencjalnej.

Odpychają Cię teatralność, sztuczność i manipulacja

To, co wcześniej wydawało się być nieodłączną częścią Twojego życia - sprawy takie, jak moda, zachowywanie pozorów, udawanie emocji, robienie czegoś „bo wypada” - to wszystko zaczyna Cię silnie odpychać. Wolisz być sobą, bo cenisz sobie wolność ponad wszystko. Kwestie takie jak wygrywanie kłótni lub przekonywanie ludzi o swoich poglądach nie mają już dla Ciebie jakiegokolwiek znaczenia.

Pragniesz pomagać innym

Wraz z duchowym przebudzeniem, silnie wzrasta poziom empatii do wszystkich czujących istot. Możesz odczuwać potrzebę niesienia pomocy ludziom, zwierzętom lub środowisku naturalnemu. Służenie innym istotom może stać się dla Ciebie życiowym priorytetem.

Samotność

Przebudzenie duchowe nie jest łatwym doświadczeniem i choć przynosi niemałe nadzieje na osiągnięcie oświecenia, może też przyczyniać się do izolacji społecznej i samotności, zwłaszcza jeśli inni ludzie w Twoim życiu nie podążają ścieżką podobną do Twojej.

Nietypowe objawy somatyczne

Podwyższony poziom świadomości i zaostrzone zmysły mogą początkowo sprawiać, że będziesz odczuwać pewien poziom dyskomfortu fizycznego. Poważne zaburzenia snu to jeden z najczęstszych skutków ubocznych wczesnego etapu duchowego przebudzenia. Oprócz zaburzeń snu, przebudzeniu duchowemu może towarzyszyć cały szereg dodatkowych fizycznych objawów, takich jak przewlekłe zmęczenie, niechęć do spotykania się z przyjaciółmi, niechęć do pracy i mgła mózgowa. Oczywiście, tego rodzaju objawy niekoniecznie wskazują na duchowe przebudzenie, a często mogą być oznaką poważnych zaburzeń natury psychicznej.

Jak zrobić w swoim życiu miejsce na duchowe przebudzenie?

Wszystkie duchowe przebudzenia pojawiają się po to, aby doprowadzić nas z powrotem do równowagi i jedności z naszym prawdziwym ja. Przebudzenia duchowe są skomplikowanym procesem, ale mogą zmieniać życie na lepsze, dzięki cierpliwości, próbom i błędom oraz odrobinie poświęconego dla siebie czasu.

Duchowe przebudzenia bywają niesłychanie trudne, ale są warte wysiłku. Jeśli zatem postanowisz podążać duchową ścieżką, warto abyś znalazł choć trochę wolnego czasu na regularne praktyki, takie jak trening uważności, czy też różnego rodzaju medytacje.

Koniecznie znajdź osoby, z którymi rezonujesz na poziomie duchowym i z którymi będziesz mógł rozmawiać na pewne tematy. Możesz także poszukać książek o duchowości. Wybieraj te, które najbardziej do Ciebie przemawiają.

Duchowa praktyka - Duchowe przebudzenie - Książki, które warto przeczytać