Najlepsze horrory oparte na faktach

Niektórzy pasjonaci kina grozy przekonują, że horrory oparte na faktach są szczególnie przerażające, ponieważ za ich fabułą kryją się prawdziwe ludzkie historie. Trudno się z nimi nie zgodzić! Oglądając tego rodzaju produkcje nierzadko zastanawiamy się, czy to rzeczywiście mogło się wydarzyć, a boimy się jeszcze bardziej gdy przychodzi nam do głowy myśl, że podobna historia mogłaby się przytrafić nam!

Wielbiciele filmów grozy szczególnie cenią sobie horrory oparte na faktach. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy zestawienie najlepszych tego rodzaju produkcji. Zapraszamy zatem do zapoznania się z listą najlepszych horrorów opartych na prawdziwych zdarzeniach.

Najlepsze horrory oparte na faktach
Najlepsze horrory oparte na faktach

Egzorcysta (1973)

„Egzorcysta” uchodzi za jeden z najlepszych filmów grozy ostatnich dekad. Oparta na faktach fabuła filmowa przedstawia historię pewnej dwunastolatki, która zostaje opętana przez złe moce. Zrozpaczona matka dziewczynki postanawia sięgnąć po pomoc egzorcysty, który podejmuje nie mającą końca walkę z siłami ciemności. Ten klasyk kina grozy zdobył dwa Oscary – za najlepszy scenariusz adaptowany i dźwięk.

Egzorcysta (1973)
Marionetka używana w klasyku z lat 70 - "Egzorcysta" - Obrazek autorstwa Pollack man34 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Amityville (1979)

„Amityville” jest bardzo popularnym tytułem reżyserii Stuarta Rosenberga. Wydarzenia w nim przedstawione opierają się na prawdziwej historii.

Zgodnie z fabułą produkcji, rodzina Lutzów nabywa wymarzoną posiadłość za miastem, w całkowitej nieświadomości, iż 13 miesięcy wcześniej - w listopadzie 1974 r. - doszło tam do makabrycznej zbrodni: Ronald Defeo zabił wszystkich członków swojej sześcioosobowej rodziny, przekonując, że do tego czynu skłoniły go głosy pochodzące z domu.

Nowi właściciele nieruchomości nie mają o tym wszystkim pojęcia i tkwią w najgłębszym przekonaniu, iż znaleźli swoje wymarzone lokum i nic nie zakłóci ich szczęścia. Niestety, gdy tylko wprowadzają się do domu, zaczynają się tam dziać przerażające rzeczy.

Amityville - Dom z filmu
Dom przedstawiony w filmie The Amityville Horror, zbudowany około 1924 roku, przy 112 Ocean Avenue, Amityville, Nowy Jork, Stany Zjednoczone. Obrazek autorstwa Seulatr - Na Commons przeniesiono z en.wikipedia., Domena publiczna

Egzorcyzmy Emily Rose (2005)

„Egzorcyzmy Emily Rose” to jeden z najgłośniejszych filmów horroru opartych na prawdziwych wydarzeniach. Opętana przez demony, młoda Anneliese Michel zostaje poddana katolickim egzorcyzmom, w trakcie których umiera. Jako przyczynę zgonu Sąd wskazuje wygłodzenie i wymierza dwóm duchownym karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.

„Egzorcyzmy Emily Rose” to jeden z najlepiej ocenianych horrorów ostatnich lat i z całą pewnością powinien go obejrzeć każdy wielbiciel tego rodzaju produkcji.

Kadr z filmu Egzorcyzmy Emily Rose (2005)
Kadr z filmu "Egzorcyzmy Emily Rose" (2005)

Scenariusz słynnego horroru oparty jest na książce pt. „Egzorcyzmy Anneliese Michel” autorstwa prof. Felicitas D. Goodman. Antropolożka kultury i religioznawczyni dogłębnie badała sprawę śmierci Anneliese Michel, która zmarła w 1976 roku.

Demon: historia prawdziwa (2005)

„Demon: historia prawdziwa” to znakomity horror oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1918 roku, w amerykańskim stanie Tennessee i które zostały udokumentowane i szczegółowo opisane w kilkudziesięciu książkach.

Tamtego feralnego roku córka państwa Bellów stała się celem ataków nadprzyrodzonej demonicznej siły. Ojciec dziewczyny łączył te wydarzenia ze sporem z sąsiadką oskarżaną o czary. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Koszmar rodziny Bellów trwał kilka miesięcy i niestety miał tragiczny finał.

Kadr z filmu Demon: historia prawdziwa (2005)
Kadr z filmu "Demon: historia prawdziwa" (2005)

Film „Demon: historia prawdziwa" powraca do czasu, kiedy duchy pojawiły się w domu rodziny Bellów i ujawnia przerażającą prawdę o ich naturze i pochodzeniu.

Wzgórza mają oczy (2006)

Zgodnie z fabułą filmu „Wzgórza mają oczy", gdy przemieszczający się przez pustynię samochód ulega niespodziewanej awarii, pasażerowie muszą się zmierzyć z atakiem potwornych kanibali.

Kadr z filmu Wzgórza mają oczy (2006)
Kadr z filmu "Wzgórza mają oczy" (2006)

Horror opiera się na prawdziwej historii, a dotyczy ona nijakiego Sawneya Beana, Szkota, który żył na przełomie XIV i XV w. Miał on 14 dzieci, z których większość była owocem kazirodztwa. Cała rodzina uchodziła również za kanibali, a badacze uznali, że jej członkowie skonsumowali ponad 1000 osób.

Udręczeni (2009)

„Udręczeni" to oparty na faktach horror przedstawiający historię chorego na nowotwór chłopaka. Gdy wraz z matką chłopiec przeprowadza się do nowego domu, niebawem okazuje się, że w nowym miejscu zamieszkania skumulowały się złe siły, które mają zamiar wykończyć lokatorów.

Kadr z filmu Udręczeni (2009)
Kadr z filmu "Udręczeni" (2009)

Po odkryciu narzędzi do balsamowania zwłok w piwnicy, nowi mieszkańcy dowiadują się, iż wcześniej funkcjonował tam zakład pogrzebowy, którego właściciele praktykowali tajemnicze rytuały.

Obecność (2013)

„Obecność" to wciągający i trzymający w napięciu film grozy oparty na prawdziwej historii małżeństwa Warrenów, badaczy zjawisk paranormalnych (źródło 1).

W 1971 roku Roger i Carolyn Perron wraz z pięcioma córkami przeprowadzają się do okazałego domu na wsi, gdzie zamierzają wychować dzieci z dala od pokus, jakie mogą na nie czyhać w mieście. Po krótkim czasie Perronowie przekonują się, że w ich nowym lokum dzieją się rzeczy trudne do wytłumaczenia.

Lorraine i Ed Warren
Lorraine i Ed Warren - Wikipedia - Domena publiczna

Lorraine i Ed Warren otrzymują zlecenie zbadania dziwnych i niezrozumiałych zjawisk zachodzących w domu rodziny Perrenów. Postanawiają zając się sprawą, jednak gdy są już na miejscu, dość szybko uświadamiają sobie, że tym razem mają do czynienia ze zjawiskiem bardzo poważnym i groźnym.

Obecność 2 (2016)

„Obecność 2" to amerykański film grozy z 2016 r., będący kontynuacją opisanej wcześniej produkcji.

Fabuła tego horroru oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Tym razem para słynnych badaczy zjawisk paranormalnych, Lorraine i Ed Warrenowie, wybierają się do nękanego przez złe duchy domu w północnej części Londynu, gdzie samotna matka wychowuje czwórkę dzieci. Dzieją się tam rzeczy bardzo trudne do zrozumienia, z którymi Warrenowie muszą się zmierzyć.

Kadr z filmu Obecność 2
Kadr z filmu "Obecność 2" (2016)

Winchester. Dom duchów (2018)

„Winchester" to kolejny trzymający w napięciu i wart obejrzenia film horroru oparty na faktach. Tytułowy Winchester to słynny karabin zaprojektowany przez W. Winchestera. Wdowę po konstruktorze broni nawiedzają duchy osób z niej zabitych. Aby ochronić się przed paranormalnymi nawiedzeniami pani Winchester (Helen Mirren) zleca zniesienie olbrzymiej posiadłości, zaprojektowanej w sposób taki, aby duchy nie mogły się w niej odnaleźć.

Kadr z filmu Winchester. Dom Duchów
Kadr z filmu "Winchester. Dom Duchów" (2018)

Po tragicznej śmierci męża i syna, pani Winchester pogrąża się w żałobie i trzyma się z dala od wcześniejszych przyzwyczajeń. Ogarnia ją głębokie przekonanie, że nawiedzają ją duchy osób, które zostały zabite z broni skonstruowanej przez jej zmarłego męża, słynnego karabinu Winchester. Niezwykła posiadłość, w skład której wchodzą setki pomieszczeń, pełna tajemniczych zakamarków, prowadzących donikąd schodów i ślepych korytarzy ma za zadanie chronić panią domu przed siłami nadprzyrodzonymi. Zaniepokojona stanem zdrowia pani Winczester rodzina wzywa na konsultację słynnego psychiatrę, który ma odwieść kobietę od jej szalonych planów. Wkrótce okazuje się jednak, że pani Winchester wcale nie oszalała!

Obecność 3 - Na rozkaz diabła (2021)

W 1981 r. zajmujące się badaniami zjawisk paranormalnych małżeństwo Ed i Lorraine Warrenowie dokumentują egzorcyzm przeprowadzony na 8 letnim chłopcu, w którym uczestniczy również jego rodzina, siostra Debbie, jej chłopak Arne Johnson i ojciec Gordon. Aby ocalić życie chłopca, Arne zaprasza demona do swojego ciała.

Kilka miesięcy później, Arne Cheyenne Johnson dopuszcza się makabrycznej zbrodni, po czym twierdzi, że w rzeczywistości mordu dokonała demoniczna siła, która go opętała w trakcie wspomnianego wcześniej egzorcyzmu.

Kadr z filmu Obecność 3
Kadr z filmu "Obecność 3 - Na rozkaz diabła"

Produkcja „Obecność 3” oparta jest na faktach.

Bibliografia:

1 - Wiki - Ed and Lorraine Warren.

Dziękujemy za zainteresowanie publikowanymi przez nas artykułami! Aby być na bieżąco z codziennymi aktualizacjami, zapraszamy Cię do śledzenia naszej strony w serwisie Facebook, naszego profilu na Pintereście oraz na Twitterze! Możesz również dołączyć do naszej całkiem nowej społeczności na Telegramie.