Tę piosenkę na pewno znasz! Czy wiesz, że ma ona związek z Diabłem?

Przez wiele dekad fani kultowego zespołu rockowego Queen zastanawiali się nad przesłaniem kryjącym się za tajemniczymi słowami utworu "Bohemian Rhapsody". Badacze zjawisk paranormalnych od zawsze wiedzieli o czym opowiada słynna piosenka.

„Bohemian Rhapsody” to słynna piosenka brytyjskiego zespołu rockowego Queen. Została napisana w latach 70’ ubiegłego stulecia przez nieżyjącego już wokalistę wspomnianego zespołu. Utwór był od początku do końca projektem Freddiego Mercury’ego, co potwierdzali pozostali członkowie zespołu. Większą część piosenki Freddy Mercury napisał podczas pobytu w mieszkaniu przy Holland Road w Kensington, a swoje pomysły zapisywał na małych kawałkach papieru.

Od roku 1975, gdy to zespół Queen po raz pierwszy wykonał publicznie słynny utwór, piosenka przez wiele dekad zajmowała pierwsze miejsca w klasyfikacjach najbardziej słuchanych melodii. W rzeczywistości piosenka znalazła się w pierwszej piątce najpopularniejszych utworów muzycznych w kilku krajach. W 1976 roku za aranż oraz za wokalne wykonanie "Bohemian Rhapsody", zespół Queen został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie muzycznym – nagrodaGrammy.

Bohemian Rhapsody - O czym jest?
O czym jest piosenka Bohemian Rhapsody?

Mając na uwadze powyższe fakty, nie da się ukryć, że „Bohemian Rhapsody” jest utworem wyjątkowym pod każdym względem. Zarówno jego struktura, jak i długi czas trwania, są bardzo specyficzne.

Co oznaczają obcojęzyczne zwroty w utworze "Bohemian Rhapsody"?

Oprócz samego Figaro (bohater oper Rossiniego i Mozarta) i słynnego włoskiego astronoma Galileusza, w utworze Freddiego Mercurego pojawia się niecodzienna obcojęzyczna terminologia. Z języka włoskiego występują 2 określenia: Magnifico - oznacza wspaniały; Mamma Mia: dosłownie oznacza 'Moja Mama', choć zwrotu tego można potocznie używać w przypadku potrzeby zakomunikowania zdumienia np. jako polskie 'O mój Boże!'. Z języka arabskiego mamy termin Bismillah, co oznacza 'W imię Boga', czy też 'Na Boga'.

O czym opowiada „Bohemian Rhapsody”?

Przez całe dekady znaczenie tekstu najbardziej tajemniczej piosenki legendarnego brytyjskiego zespołu było obiektem wielu spekulacji. W jednym ze swoich licznych wywiadów Freddy Mercury oznajmił, że tekst jest zupełnie przypadkowym zbiorem słów. Ale czy to prawda?

Utwór rozpoczyna się wstępem a cappella w tonacji B-dur. Wokaliści w tej części zadają retoryczne pytania, czy życie jest „prawdziwe”, czy też to „tylko fantazja”, po czym stwierdzają, że nie ma ucieczki od rzeczywistości. Po tym osobliwym wstępie mamy niemalże dwuminutową balladę z fortepianem w tle, podczas której pewien młody człowiek wyznaje swojej matce, że zmarnował sobie całe życie, ponieważ zabił mężczyznę przykładając mu pistolet do głowy i pociągając za spust. Młodzieniec najwyraźniej żałuje swojego czynu i oznajmia matce, że nie miał zamiaru sprawiać jej smutku, ale jutro nie wróci już do domu.

Kolejna część utworu to głównie solo na gitarze elektrycznej, w trakcie którego najbardziej rzuca się w słuch wers w stylu „Czasami żałuję, że w ogóle się urodziłem!” Młody bohater słynnej rapsodii oznajmia, że jego czas właśnie nadszedł. Po tym słychać szybkie i zaskakujące zmiany rytmu melodii, w trakcie których najbardziej rzucające się w słuch słowa to: „Jestem tylko biednym chłopcem, nikt mnie nie kocha”. Po kolejnych mocno rockowych brzmieniach następuje delikatna, spokojna melodia, a słowa utworu „Nic tak naprawdę nie ma znaczenia” dają sporo do myślenia.

Choć niektórzy podejrzewają, że słynna piosenka zespołu Queen opowiada o dramatycznych wydarzeniach z dzieciństwa Freddiego, zdaniem większości „Bohemian Rhapsody” to historia samobójcy opętanego przez demony. Zdaniem niektórych badaczy zjawisk nadprzyrodzonych wspomniany utwór odnosi się do różnych etapów życia pewnego mężczyzny, który postanowił dogadać się z Diabłem.

Faust jest bohaterem znanego nam wszystkim dramatu Johanna Wolfganga von Goethego. Tematem utworu jest zakład Boga z Mefistofelesem o duszę tytułowego doktora Fausta. Faust ma ją oddać Diabłu, gdy zasmakuje pełni szczęścia i wypowie słowa: trwaj chwilo, jesteś piękna. Wszystko wskazywałoby na to, że Faust jest także bohaterem najsłynniejszego utworu brytyjskiego zespołu Queen. Niektórzy jednak podejrzewają, iż w popularnej piosence chodzi o zupełnie inną osobę, która sprzedała duszę Szatanowi. Tak czy inaczej, w pewnym momencie słyszymy jak Aniołowie proszą mężczyznę, aby otworzył oczy i pokutował za swój czyn. Jednak wydaje się, że tego nie robi i postanawia kontynuować ciemną ścieżkę. Przybywa do piekła, gdzie spotyka inne osoby, które również oddały swoją duszę Diabłu.

Pod koniec piosenki młody człowiek żałuje, że zgadał się z Diabłem i błaga o możliwość wydostania się z ciemności. Wtedy Szatan wpada w złość i próbuje go zabić, ale grupie aniołów udaje się uchronić go przed wiecznym potępieniem. To wydarzenie stawia kres mękom młodego mężczyzny, który zostaje definitywnie uwolniony od wpływu złych duchów.

Bohemian Rhapsody - Oryginalny tekst piosenki

Bohemian Rhapsody
(by Freddie Mercury)


Is this the real life?
Is this just fantasy?
Caught in a landslide,
No escape from reality.
Open your eyes, Look up to the skies and see,
I'm just a poor boy, I need no sympathy,
Because I'm easy come, easy go, Little high, little low,
Any way the wind blows doesn't really matter to me, to me.

Mama just killed a man,
Put a gun against his head, pulled my trigger, now he's dead.
Mama, life had just begun,
But now I've gone and thrown it all away.
Mama, ooh, Didn't mean to make you cry,
If I'm not back again this time tomorrow,
Carry on, carry on as if nothing really matters.

Too late, my time has come,
Sends shivers down my spine, body's aching all the time.
Goodbye, ev'rybody, I've got to go,
Gotta leave you all behind and face the truth.
Mama, ooh, I don't want to die,
I sometimes wish I'd never been born at all.

I see a little silhouetto of a man,
Scaramouche, Scaramouche, will you do the Fandango.
Thunderbolt and light'ning, very, very fright'ning me.
(Galileo.) Galileo. (Galileo.) Galileo, Galileo figaro
Magnifico. I'm just a poor boy and nobody loves me.
He's just a poor boy from a poor family,
Spare him his life from this monstrosity.
Easy come, easy go, will you let me go.
Bismillah! No, we will not let you go.
(Let him go!) Bismillah! We will not let you go.
(Let him go!) Bismillah! We will not let you go.
(Let me go.) Will not let you go.
(Let me go.) Will not let you go. (Let me go.) Ah.
No, no, no, no, no, no, no.
(Oh mama mia, mama mia.) Mama mia, let me go.
Beelzebub has a devil put aside for me, for me, for me.

So you think you can stone me and spit in my eye.
So you think you can love me and leave me to die.
Oh, baby, can't do this to me, baby,
Just gotta get out, just gotta get right outta here.

Nothing really matters, Anyone can see,
Nothing really matters,
Nothing really matters to me.

Any way the wind blows.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!