Przesądy związane z cmentarzem - Tego pod żadnym pozorem nie powinieneś robić!

Polacy mają wiele przesądów związanych z cmentarzem i odwiedzaniem grobów. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, odwiedzając cmentarz pod żadnym pozorem nie powinno się robić pewnych rzeczy. Złamanie tych zasad może mieć bardzo przykre konsekwencje.

Na przełomie października a listopada tradycyjnie odwiedzamy groby naszych najbliższych, przywołując do pamięci osoby, które już odeszły z tego świata, a za którymi bardzo tęsknimy. Przed wybraniem się na cmentarz warto mieć na uwadze kilka związanych z tym miejscem przesądów. Od wieków panuje przekonanie, że na cmentarzu niektórych rzeczy absolutnie nie powinno się robić. Złamanie tej reguły może przyczynić się do przykrych konsekwencji. Polski przesądy i zabobony związane z cmentarzem mają bardzo stare korzenie i na pewno warto się z nimi zapoznać, choćby z czystej ciekawości.

Przesądy związane z cmentarzem
Przesądy związane z cmentarzem

Rzeczy, których pod żadnym pozorem nie wolno robić na cmentarzu!

Cmentarz to miejsce, które często przywołuje i rozbudza nasze najgłębsze lęki. Folklor obfituje w przesądy i zabobony na jego temat. Niektóre z nich związane są z życiem pozagrobowym, natomiast inne odnoszą się do osób żyjących na ziemi. Nawet jeśli nie wierzymy w takie rzeczy, warto nie kusić losu i zachowywać się jak to nakazuje wiekowa ludowa mądrość, gdyż w sumie lepiej dmuchać na zimne, niż potem żałować nieprzemyślanych i pochopnych decyzji.

Czym grozi wynoszenie przedmiotów z cmentarza?

Przesądy związane z cmentarzem powiadają, że złodzieje okradający zmarłych ściągają na siebie przerażającą klątwę. Jak się jednak okazuje, zgodnie z ludowymi wierzeniami, nieszczęście może dopaść nie tylko osoby plądrujące groby, ale także każdego, kto wyniesie cokolwiek z cmentarza. Pamiętaj, że wchodzą tutaj w grę nawet leżące na ziemi kasztany, uschnięte kwiaty, zużyte znicze, doniczki. Przyniesienie jakiegokolwiek przedmiotu z cmentarza do domu może zaszkodzić całej rodzinie! Zasada ta obejmuje również sprzedawane przy cmentarzu kwiaty, znicze i tym podobne akcesoria. Pod żadnym pozorem nie zabieraj ich ze sobą do domu! Powiada się, że znajdujące się na cmentarzach przedmioty mogą sprowadzić do naszego domu potępioną duszę, której później łatwo się nie pozbędziemy.

Dotykanie grobów – Uważaj!

Stąpanie po grobach, bądź ich kopanie, może mieć bardzo przykre konsekwencje. Nie powinno się też siadać na nagrobkach. Zgodnie z niektórymi ludowymi wierzeniami, grobów nie powinno się w ogóle dotykać, za wyjątkiem sytuacji, kiedy je porządkujemy lub ozdabiamy. Powiada się, że nawet przypadkowe otarcie się nogą o kamień nagrobka może być złym znakiem!

Zapalasz znicze własną zapalniczką?

Znicze na grobach powinny być zapalane wyłącznie zapałkami, a już pod żadnym pozorem nie wolno do tego celu stosować własnej zapalniczki. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, zapalanie znicza, zarówno zapałkami, jak i zapalniczką, z których osobiście korzystamy, może sprowadzić duże nieszczęście, chorobę, a nawet śmierć na osobę, która złamie tę regułę. Jak zatem w bezpieczny sposób zapalać znicze? Otóż wystarczy korzystać w tym celu z zapalniczki lub zapałek przeznaczonych wyłącznie do użytku na cmentarzu. Co ważne, nie wolno nosić ich na co dzień ze sobą, lecz zabierać tylko wówczas, gdy wybieramy się odwiedzać groby.

Uwaga na randki na cmentarzach!

Randki na cmentarzach należą do najmniej przemyślanych pomysłów, na jakie potrafią wpadać młodzi ludzie. Wielbiciele mrocznych klimatów i cmentarnych spotkań z ukochaną osobą powinni wiedzieć, że randki na cmentarzu mogą być źródłem wielkiego pecha i nieszczęśliwego związku.

Wybierając się odwiedzać groby, nigdy nie zakładaj nowych butów!

Przesądy związane z cmentarzem nie zawsze są zrozumiałe. Choć mało kto zna przesąd związany z zakładaniem nowych butów gdy wybieramy się odwiedzać groby, należy z góry zaznaczyć, że jest on wyjątkowo makabryczny. Nowe obuwie założone na cmentarz może przywołać rychłą śmierć.

Ważne przesądy związane ze zmarłymi

Większość ludzi nie wie, że przez 6 tygodni od dnia pogrzebu nie wolno usuwać z grobu kwiatów ani innych ozdób. Podobnie, nie powinno się dotykać przedmiotów należących do osoby zmarłej przez 6 tygodni od dnia jej śmierci. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, przez ten czas dusza pozostaje jeszcze wśród nas i korzysta ze swojej własności. Zatem nie wolno jej dotykać, przemieszczać, wyrzucać czy oddawać.