Tajemnicze szczątki znalezione w ukrytej jaskini. Skrzat uzdrowiciel, czy istota pozaziemska?

W efekcie odkrycia zmumifikowanych szczątków tajemniczej istoty, wyglądającej jak maleńki człowiek, pojawiło się więcej pytań, niż odpowiedzi. W niesłychanie szybkim tempie, zarówno samo odkrycie, jak i miejscowość w której go dokonano, stały się bardzo popularne. W nawiązaniu do nazwy lokalizacji, w której ją znaleziono, tajemniczej mumii nadano imię Pedro. Aby zbadać niesłychanie dziwne szczątki, do miasta Casper zaczęli przybywać naukowcy z różnych zakątków świata. Jak to zwykle bywa w tego typu okolicznościach, znaleźli się też sceptycy, którzy szczerze wątpili w autentyczność odkrycia i podejrzewali mistyfikację.

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia, nieopodal miejscowości Casper – w amerykańskim stanie Wyoming, miało miejsce unikatowe na światową skalę znalezisko. Dwóch poszukiwaczy złota natknęło się na niedostępną jaskinię, głęboko ukrytą w skałach gór San Pedro. Mężczyźni postanowili dostać się do jej wnętrza i zastosowali w tym celu kilka lasek dynamitu. Gdy tylko kurz po wybuchu zaczął opadać, poszukiwacze dokonali zaskakującego odkrycia. W jaskini znajdowały się bardzo dobrze zachowane szczątki maleńkiej istoty przypominającej człowieka w pozycji siedzącej.

Wśród miejscowych plemion rdzennych Amerykanów krążyła legenda o maleńkich ludziach - Nimerigarowie. W niektórych z tych opowieści mali ludzie posiadali magiczne moce i byli potężnymi uzdrowicielami. Inne ludowe opowieści wspominały o tych istotach w roli zaciekłych wojowników, którzy atakowali rdzennych Amerykanów zatrutymi strzałami.

Tajemnicze szczątki istoty o imieniu Pedro

Kim był Pedro? Na początku było więcej pytań, niż odpowiedzi!

W efekcie odkrycia zmumifikowanych szczątków tajemniczej istoty, wyglądającej jak maleńki człowiek, pojawiło się więcej pytań, niż odpowiedzi. W niesłychanie szybkim tempie, zarówno samo odkrycie, jak i miejscowość w której go dokonano, stały się bardzo popularne. W nawiązaniu do nazwy lokalizacji, w której ją znaleziono, tajemniczej mumii nadano imię Pedro.

Informacja o znalezisku tajemniczej mumii pojawiła się w ówczesnych mediach
Informacja o znalezisku tajemniczej mumii pojawiła się w ówczesnych mediach

Aby zbadać niesłychanie dziwne szczątki, do miasteczka Casper zaczęli przybywać naukowcy z różnych zakątków świata. Jak to zwykle bywa w tego typu okolicznościach, znaleźli się też sceptycy, którzy szczerze wątpili w autentyczność odkrycia i podejrzewali mistyfikację.

Pedro miał wyłupiaste oczy i spłaszczoną czaszkę. Był wyjątkowo dobrze zachowany - do tego stopnia, że widać było nawet jego paznokcie. Głowę mumii pokrywała galaretowata substancja i stało się jasne, że zastosowano ją w celu konserwacji ciała. Pedro miał spłaszczony nos i pełne uzębienie, a jego skóra była brązowa i pomarszczona, przez co wyglądał jak staruszek.

Pasjonat historii miasta Casper, Bob David, trzyma mumię Pedro, około 1950 roku. Casper College Western History Center
Pasjonat historii miasta Casper, Bob David, trzyma mumię Pedro, około 1950 roku. Casper College Western History Center

Pedro został znaleziony w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami

W pierwszej połowie XX-stulecia Pedro został przewieziony do Nowego Yorku, gdzie naukowcy z American Museum of Natural History przebadali go dostępnymi w tamtych czasach metodami. Na początku przyjrzeli się zewnętrznym okolicznościom, w jakich dokonano odkrycia. Pedro został znaleziony w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami na małej półce w czymś, co wyglądało na stworzoną przez człowieka jaskinię. Wysokość znalezionej mumii w pozycji siedzącej wynosiła około 15 cm. Oszacowano, że gdyby maleńka człekopodobna istota stanęła na dwóch nogach, jej wzrost wynosiłby jakieś 35 cm.

Wysokość znalezionej mumii w pozycji siedzącej wynosiła około 15 cm
Wysokość znalezionej mumii w pozycji siedzącej wynosiła około 15 cm

Czy Pedro był ludzkim niemowlęciem?

Początkowo niektórzy badacze doszli do wniosku, że szczątki należały do niemowlęcia, prawdopodobnie urodzonego przedwcześnie lub zmarłego wkrótce po urodzeniu. Obecność galaretowatej substancji na głowie Pedro doprowadziła niektórych do przypuszczenia, że szczątki należały do niemowlęcia odzyskanego z placówki medycznej, lub że poszukiwacze stworzyli szczątki przy użyciu prymitywnej formy wypychania.

Dogłębne badania ujawniają zakres wieku tajemniczej istoty

Na podstawie wstępnie posiadanych informacji, naukowcy nie byli w stanie pojąć czym właściwie był Pedro. Starając się rozwikłać zagadkę, postanowili przeprowadzić bardziej inwazyjne testy, wykorzystując w tym celu promieniowanie rentgenowskie.

Choć wielu osobom trudno było pojąć, że tak drobny człowiek mógłby być dorosłym osobnikiem, kolejne badania wykazały, że zakres wieku Pedra mógł wynosić jakieś 16-65 lat. Zdjęcia rentgenowskie ujawniły zarówno bardzo ostre zęby, jak i obecność w żołądku pokarmu, który prawdopodobnie był surowym mięsem (źródło 1):

Na podstawie promieni rentgenowskich można dostrzec pokarm w żołądku, który wydaje się być surowym mięsem. Zęby w przedniej części ust są spiczaste i przypominają siekacze

Złamane kości, uszkodzony kręgosłup i pęknięcia czaszki ujawnione dzięki prześwietleniom sugerowały, iż Pedro zmarł w wyniku jakiegoś strasznego wypadku.

Legendarny Leprechaun, skrzat uzdrowiciel, czy istota pozaziemska?

Czy odnalezione szczątki mogły należeć do przedstawiciela gatunku podobnego do legendarnych Leprechaunów, bądź jakiejś istoty pozaziemskiej? Wiele zbieżności przemawia za hipotezą skrzata z legend niektórych plemion rdzennych Amerykanów. Gabaryty odnalezionej mumii są zgodne z wielkością postaci występujących w tych opowiadaniach.

Kim w rzeczywistości był Pedro za życia?
Kim w rzeczywistości był Pedro za życia?

Nimerigar to legendarna rasa małych ludzi występująca w folklorze ludu Shoshone z Gór Skalistych w Ameryce Północnej (źródło 2). Kroniki misjonarza Zeisbergera z 1778 r. wskazują na możliwe istnienie Nimerigarów, lub innych małych ludzi w Ameryce Północnej. Duchowny wspominał o cmentarzysku, na którym znajdowano liczne szczątki rasy karłowatej:

Długie rzędy grobów rasy pigmejów w Coshocton były regularnie ustawiane głowami na zachód, co dało początek teorii, że ci ludzie byli czcicielami słońca, stojącymi w obliczu codziennego zbliżania się boga słońca nad wschodnimi wzgórzami.

Niestety, w efekcie wielu dekad ekstensywnego rolnictwa, cmentarzyska opisane przez wspomnianego misjonarza stopniowo przestały istnieć.

Chociaż współczesne testy DNA mogłyby dostarczyć naukowcom wszelkich informacji niezbędnych do sprecyzowania genetycznego pochodzenia tajemniczych szczątków, ich wykonanie niestety nie jest możliwe, ponieważ lokalizacja mumii jest dziś zupełnie nieznana. Powiada się, że Pedro został zakupiony przez mężczyznę o imieniu Ivan Goodman. Po śmierci Goodmana, która nastąpiła w r. 1950, tajemnicze szczątki przejął nijaki Leonard Waller. Nie wiadomo gdzie się obecnie znajduje Pedro. Ślad po nim się urwał, przez co tajemnica nie może zostać w żaden sposób rozwikłana.

Czy Pedro został celowo ukryty przed naukowcami? Jeśli tak, to najprawdopodobniej komuś zależy na tym, aby genetyczne pochodzenie szczątków pozostawało tajemnicą. Tak czy inaczej, dopóki Pedro nie zostanie odnaleziony i dokładnie zbadany nowoczesnymi metodami, nie poznamy odpowiedzi na podstawowe pytanie: kim był Pedro?

Bibliografia:

1 - WyoHistory.org - The Pedro Mountain Mummy;

2 - Wikipedia - Nimerigar.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!
Sklep ezoteryczny - Odpromienniki orgonitowe