Naukowcy zapowiadają koniec! Co się stało? Czy czeka nas niewyobrażalne cierpienie?

uż niejednokrotnie zapowiadano globalne kataklizmy i nieunikniony koniec naszej cywilizacji. Tym razem jednak nie ma żartów, gdyż tysiące naukowców z ponad 150 krajów jest jednoznacznego zdania: to już koniec egzystencji naszej cywilizacji i czeka nas już niebawem niewyobrażalne cierpienie!

Już niejednokrotnie zapowiadano globalne kataklizmy i nieunikniony koniec naszej cywilizacji. Tym razem jednak nie ma żartów, gdyż tysiące naukowców z ponad 150 krajów jest jednoznacznego zdania: to już koniec egzystencji naszej cywilizacji i czeka nas już niebawem niewyobrażalne cierpienie! Warto zauważyć, że osoby tym razem zapowiadające kataklizm są ekspertami w różnych dziedzinach nauki i posiadają prestiżowe tytuły akademickie. Skoro tyle wykształconych osób jednoznacznie twierdzi, że coś nam grozi, to zapewne mają sporo racji!

Koniec Świata? Naukowcy ostrzegają!

Zdaniem 11 tysięcy ekspertów z różnych dziedzin nauki, mamy ostatnią szansę, aby zatrzymać potworne konsekwencje zniszczeń, jakich się dopuściliśmy w ostatnich kilku dekadach. Zrzeszenie naukowców ostrzega ludzkość, iż już niedługo wszyscy doświadczymy niewyobrażalnego cierpienia (źródło 1)! Publicznie dostępne dane, takie jak oficjalne raporty dotyczące globalnych zmian klimatycznych, wzrostu populacji, wycinek lasów, emisji gazów cieplarnianych, wskazują na nieunikniony koniec naszej cywilizacji.

Smog poważnie szkodzi zdrowiu!

Naukowcy od niemalże 4 dekad starają się uświadomić ludzkość o potencjalnych zagrożeniach wynikających z nieracjonalnych działań człowieka, prowadzących do nieodwracalnych zniszczeń. Niestety, powtarzające się ostrzeżenia naukowców były każdorazowo ignorowane. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze codzienne czyny, to co jemy i z jakich produktów korzystamy, mają ogromny wpływ na los naszej planety. Dopóki nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, nie ukierunkujemy naszych działań w sposób świadomy, aby przeciwdziałać zbliżającemu się końcowi, to niestety nastąpi on już niebawem. A to już będzie koniec naszego gatunku!

Podsumowanie Szerokie grono naukowców zapowiada zbliżający się koniec naszej cywilizacji. Dewastacja środowiska naturalnego, jakiej ludzkość się dopuściła podczas ostatnich kilku dekad, zwraca się przeciwko nam z podwojoną siłą!

 

Robimy wszystko źle

Człowiek zachowuje się zupełnie inaczej niż pozostałe gatunki zamieszkujące naszą planetę. Podobno jesteśmy istotami inteligentnymi, a przynajmniej sami siebie tak określamy. Skoro jesteśmy mądrzy, to czemu się niszczymy? Niemalże wszystkie inne gatunki żyjące na tej planecie dbają o środowisko naturalne, w sensie takim, że nie niszczą tego, co oferuje im natura. Wręcz przeciwnie, potrafią to wszystko docenić i czerpać radość z darów przyrody. Człowiek działa inaczej.

Smog to poważne zagrożenie dla zdrowia!

Podejmując pochopne wnioski niczym istota krótkowzroczna niedostrzegająca dalszych konsekwencji własnych działań, „ulepsza” przyrodę wedle swojego uznania. Ona jednak nie chce ulepszeń, więc się buntuje i zwraca nam z powrotem wszystko to, co niepotrzebnie tworzymy i czym ją dręczymy. Morza wypełniają się plastikiem i życie w nich stopniowo zamiera, spaliny i trujące sadze wiszą w powietrzu nad miastami, zjadamy chemikalia, którymi spryskujemy uprawy. Cierpimy i chorujemy w większości przypadków na własne życzenie.

Podsumowanie Pomimo, iż samego siebie określa jako istota inteligentna, człowiek niszczy środowisko naturalne, od którego zależy jego własne życie. Czy to jest działanie inteligentne?

Czy koniec świata jest nieunikniony?

Grupa robocza 11 tysięcy badaczy daje nam ostatnią szansę uratowania świata, ale musimy działać szybko i zdecydowanie! Jeśli ludzkość tym razem posłucha dobrych rad naukowców i weźmie się za konkretne działania mające na celu zapobiec najgorszemu, to jeszcze jest dla nas małe światełko nadziei! W przeciwnym przypadku, od zagłady nie będzie już odwrotu. Co proponują naukowcy? Ich zdaniem konieczne są pilne, lecz radykalne zmiany, mające na celu zaprzestanie stopniowej dewastacji ekosystemu.

Plastik w oceanach niszczy tętniące w nich życie!

Konieczne jest wprowadzenie - na masową skalę - zupełnie nowych zasad oszczędzania energii i zarządzania jej zasobami. Zanieczyszczające środowisko paliwa kopalne powinny zostać pilnie zastąpione czystymi źródłami energii odnawialnej. Co istotne, globalna gospodarka powinna się w miarę szybko uniezależnić od paliw kopalnych. Jak to osiągnąć? Są na to skuteczne sposoby, choćby takie jak wprowadzenie bardzo wysokich podatków od niekorzystnych dla środowiska paliw. Powietrze, jakie codziennie wdychamy, jest silnie strute i trzeba to pilnie zmienić! W przeciwnym razie będziemy coraz częściej i ciężej chorować! Należy niezwłocznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla, toksycznych sadzy, pyłów i wszelkich innych trucizn do powietrza. Samo to działanie niesie potencjalną możliwość szybkiej poprawy niekorzystnego trendu podnoszenia się globalnych temperatur, które przynoszą ogromne zniszczenia w całym ekosystemie. Wycinane są drzewa, które dają nam tlen! Czy to nie absurd? Masowa wycinka lasów powinna zostać natychmiast wstrzymana! Należy przywrócić i chronić ekosystemy leśne jak i bagienne, bo są w stanie w naturalny sposób ograniczać nadmiar emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

Masowa wycinka drzew może mieć drastyczne konsekwencje!

Zajadamy się mięsem, przez co nie tylko pogarsza się nasze zdrowie, ale cierpi na tym cały ekosystem! Ludzie powinni masowo przechodzić na dietę bezmięsną. Ta zmiana znacznie ograniczyłaby emisję metanu i innych gazów cieplarnianych, a do tego uwolniłaby dla upraw warzyw i owoców olbrzymie obszary ziemi wykorzystywane dotychczas jako pastwiska dla zwierząt. Niezwykle istotne jest również ograniczanie marnowania jedzenia. Jest nas coraz więcej na tej względnie małej planecie, a jej naturalne zasoby są coraz to bardziej znikome. Powoli wszystko się kończy, a nasze potrzeby są coraz większe. Pomimo, iż powoli zaczyna nam brakować wody i jedzenia, każdego dnia przybywa na Ziemię około 200 tysięcy osób. Ta liczba powinna zostać ograniczona, ale wszelkie działania ku temu mierzące powinny uwzględniać sprawiedliwość ekonomiczną i społeczną.

Podsumowanie Naukowcy ogłaszający zbliżającą się zagładę ludzkości udzielają kilka wskazówek ostatniego ratunku. Jeśli będziemy się ich konsekwentnie trzymać, wówczas jest dla nas jeszcze małe światełko nadziei!

 

Czy ja też mogę uratować planetę?

Jak żyć, aby przyczynić się do uratowania ludzkości od niemalże nieodwracalnej zagłady? Jest kilka praktycznych reguł, których przestrzeganie może być w tym zakresie bardzo pomocne. Oto niektóre z nich:

 • ogranicz marnotrawienie prądu i wody;
 • kupuj jak najmniej - tylko to, co naprawdę Ci jest potrzebne do życia;
 • kupuj produkty spożywcze pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych, gdzie nie stosuje się toksycznych pestycydów;
 • ogranicz spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności mięsa, tym bardziej, że mięso szkodzi zdrowiu;
 • preferuj zakup przedmiotów pochodzących z recyklingu, lub rzeczy wcześniej używanych przez inne osoby;
 • jak najrzadziej używaj własnego samochodu – korzystaj z roweru, lub miejskiego transportu publicznego;
 • nie kupuj w rzeczywistości niepotrzebnych Ci gadżetów, szczególnie tych wykonanych z plastiku;
 • nie kupuj napojów i innej żywności w plastikowych opakowaniach;
 • kupuj wodę mineralną w szklanych butelkach, lub stosuj domową filtrację kranówki;
 • unikaj kupowania i noszenia na sobie syntetycznych tkanin - popularne marki ubrań powodują ciężkie choroby!
 • preferuj lokalną żywność i wyroby lokalnego przemysłu. Transport zanieczyszcza środowisko!

Bibliografia:

1 – Science Alert – More Than 11,000 Scientists Just Officially Declared a Global Climate Emergency.