Terapia Medyczną M

Naukowcy zapowiadają koniec! Co się stało? Czy czeka nas niewyobrażalne cierpienie?

Już niejednokrotnie zapowiadano globalne kataklizmy i nieunikniony koniec naszej cywilizacji. Tym razem jednak prawdopodobnie nie ma żartów, gdyż tysiące naukowców z ponad 150 krajów są jednoznacznego zdania! Czy to już kres egzystencji naszej cywilizacji i czeka nas tylko i wyłącznie niewyobrażalne cierpienie?

Czy ogłaszając kolejną zapowiedź końca świata, naukowcy tym razem mają rację? Czy naprawdę jest czego się obawiać?

Sytuacja polityczna w Europie jest w chwili obecnej niezwykle napięta. Wojna w Ukrainie niesie za sobą straty, o jakich od dekad świat nie słyszał. W świetle obecnego potencjału dostępnej na świecie broni masowego rażenia istnieje ogromne ryzyko spełnienia się długo zapowiadanego przez naukowców czarnego scenariusza. Prawdopodobieństwo niespodziewanego kataklizmu i końca naszej cywilizacji jest dziś bardzo wysokie.

Koniec Świata? Naukowcy ostrzegają!

Zdaniem 11 tysięcy ekspertów z różnych dziedzin nauki mamy ostatnią szansę, aby zatrzymać potworne konsekwencje zniszczeń, jakich się dopuściliśmy w ostatnich kilku dekadach. Zrzeszenie naukowców ostrzega ludzkość, iż już niedługo wszyscy doświadczymy niewyobrażalnego cierpienia (źródło 1)! Publicznie dostępne dane, takie jak oficjalne raporty dotyczące globalnych zmian klimatycznych, wzrostu populacji, wycinek lasów, emisji gazów cieplarnianych, wskazują na nieunikniony koniec naszej cywilizacji. Wszystko wskazuje na to, iż wielkimi krokami zbliża się kres życia naszej planety.

Smog poważnie szkodzi zdrowiu!

Naukowcy od niemalże 4 dekad starają się uświadomić ludzkość o potencjalnych zagrożeniach wynikających z nieracjonalnych działań człowieka, prowadzących do nieodwracalnych zniszczeń. Niestety, wszelkie ostrzeżenia z ich strony były każdorazowo ignorowane przez większą część światowych rządów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze codzienne czyny, to co jemy i z jakich produktów korzystamy, mają ogromny wpływ na los naszej planety. Dopóki nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, nie ukierunkujemy naszych działań w sposób świadomy, aby przeciwdziałać zbliżającemu się końcowi, to niestety nastąpi on już niebawem. A to już będzie oznaczało nieodwracalny początek końca naszego gatunku!

Podsumowanie Szerokie grono naukowców zapowiada zbliżający się koniec naszej cywilizacji. Dewastacja środowiska naturalnego, jakiej ludzkość się dopuściła podczas ostatnich kilku dekad, zwraca się przeciwko nam z podwojoną siłą!

Czy naprawdę robimy wszystko na odwrót?

Człowiek zachowuje się zupełnie inaczej niż pozostałe gatunki zamieszkujące naszą planetę. Ale dlaczego tak się dzieje, skoro podobno jesteśmy istotami inteligentnymi, a przynajmniej sami siebie tak określamy? Czy zatem jesteśmy w błędzie? A jeśli naprawdę jesteśmy mądrzy, to czemu się niszczymy? Niemalże wszystkie inne gatunki żyjące na tej planecie dbają o środowisko naturalne, w sensie takim, że nie niszczą tego, co oferuje im natura. Wręcz przeciwnie, potrafią to wszystko docenić i czerpać radość z darów przyrody. Człowiek działa inaczej. Jego żądza gromadzenia bogactw prowadzi do globalnych zniszczeń!

Smog to poważne zagrożenie dla zdrowia!

Podejmując pochopne wnioski niczym istota krótkowzroczna niedostrzegająca dalszych konsekwencji własnych działań, człowiek „ulepsza” przyrodę wedle swojego uznania. Ona jednak nie chce ulepszeń, więc się buntuje i zwraca człowiekowi z powrotem wszystko to, co niepotrzebnie tworzy. Morza wypełniają się plastikiem i życie w nich stopniowo zamiera. Spaliny i trujące sadze wiszą w powietrzu nad miastami. Produkujemy chemikalia, którymi opryskujemy uprawy tylko po to, by sami się truć. Nasze czyny doprowadzają nas do utraty zdrowia. Ludzie coraz częściej zapadają na choroby cywilizacyjne, a potem zmuszeni są wydawać zarobione pieniądze na odzyskanie zdrowia, co niestety nie zawsze się im udaje. Ale czy to ma sens? Czy naprawdę jesteśmy inteligentni? Cierpimy i chorujemy w większości przypadków na własne życzenie!

Pomimo, iż samego siebie określa jako istota inteligentna, człowiek niszczy środowisko naturalne, od którego zależy jego własne życie. Czy to jest działanie inteligentne?

Czy koniec świata jest nieunikniony?

Grupa robocza 11 tysięcy badaczy daje nam ostatnią szansę uratowania świata, ale musimy działać szybko i zdecydowanie! Jeśli ludzkość tym razem posłucha dobrych rad naukowców i weźmie się za konkretne działania mające na celu zapobiegnięcie najgorszemu, to jeszcze jest dla nas małe światełko nadziei! W przeciwnym przypadku od zagłady nie będzie już odwrotu. Co proponują naukowcy? Ich zdaniem konieczne są pilne, lecz radykalne zmiany, mające na celu zaprzestanie stopniowej dewastacji ekosystemu.

Plastik w oceanach niszczy tętniące w nich życie!

Konieczne jest wprowadzenie - na masową skalę - zupełnie nowych zasad oszczędzania energii i zarządzania jej zasobami. Zanieczyszczające środowisko paliwa kopalne powinny zostać pilnie zastąpione czystymi źródłami energii odnawialnej. Co istotne, globalna gospodarka powinna się w miarę szybko uniezależnić od paliw kopalnych. Powietrze, jakie codziennie wdychamy, jest silnie strute i trzeba to pilnie zmienić! W przeciwnym razie będziemy coraz częściej i ciężej chorować! Należy niezwłocznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla, toksycznych sadzy, pyłów i wszelkich innych trucizn do powietrza. Samo to działanie niesie potencjalną możliwość szybkiej poprawy niekorzystnego trendu podnoszenia się globalnych temperatur, które przynoszą ogromne zniszczenia w całym ekosystemie. Wycinane są drzewa, które dają nam tlen! Czy to nie absurd? Masowa wycinka lasów powinna zostać natychmiast wstrzymana! Należy przywrócić i chronić ekosystemy leśne jak i bagienne, bo są w stanie w naturalny sposób ograniczać nadmiar emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

Masowa wycinka drzew może mieć drastyczne konsekwencje!

Zajadamy się mięsem, przez co nie tylko pogarsza się nasze zdrowie, ale cierpi na tym cały ekosystem! Ludzie powinni masowo przechodzić na dietę bezmięsną. Ta zmiana znacznie ograniczyłaby emisję metanu i innych gazów cieplarnianych, a do tego uwolniłaby dla upraw warzyw i owoców olbrzymie obszary ziemi wykorzystywane dotychczas jako pastwiska dla zwierząt. Niezwykle istotne jest również ograniczanie marnowania jedzenia. Jest nas coraz więcej na tej względnie małej planecie, a jej naturalne zasoby są coraz to bardziej znikome. Powoli wszystko się kończy, a nasze potrzeby są coraz większe. Pomimo, iż powoli zaczyna nam brakować wody i jedzenia, każdego dnia przybywa na Ziemię około 200 tysięcy osób. Ta liczba powinna zostać ograniczona, ale wszelkie działania ku temu mierzące powinny uwzględniać sprawiedliwość ekonomiczną i społeczną.

Naukowcy ogłaszający zbliżającą się zagładę ludzkości udzielają kilka wskazówek ostatniego ratunku. Jeśli będziemy się ich konsekwentnie trzymać, wówczas jest dla nas jeszcze małe światełko nadziei!

Czy ja też mogę uratować planetę?

Jak żyć, aby przyczynić się do uratowania ludzkości od niemalże nieodwracalnej zagłady? Jest kilka praktycznych reguł, których przestrzeganie może być w tym zakresie bardzo pomocne. Oto niektóre z nich:

 • ogranicz marnotrawienie prądu i wody;
 • kupuj jak najmniej - tylko to, co naprawdę Ci jest potrzebne do życia;
 • kupuj produkty spożywcze pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych, gdzie nie stosuje się toksycznych pestycydów;
 • ogranicz spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności mięsa, tym bardziej, że mięso szkodzi zdrowiu;
 • preferuj zakup przedmiotów pochodzących z recyklingu, lub rzeczy wcześniej używanych przez inne osoby;
 • jak najrzadziej używaj własnego samochodu – korzystaj z roweru, lub miejskiego transportu publicznego;
 • nie kupuj w rzeczywistości niepotrzebnych Ci gadżetów, szczególnie tych wykonanych z plastiku;
 • nie kupuj napojów i innej żywności w plastikowych opakowaniach;
 • kupuj wodę mineralną w szklanych butelkach, lub stosuj domową filtrację kranówki;
 • unikaj kupowania i noszenia na sobie syntetycznych tkanin - popularne marki ubrań powodują ciężkie choroby!
 • preferuj lokalną żywność i wyroby lokalnego przemysłu. Transport zanieczyszcza środowisko!

Bibliografia:

1 – Science Alert – More Than 11,000 Scientists Just Officially Declared a Global Climate Emergency.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!