Sensacyjne wieści ze świata nauki! Już za rok będzie lek na raka!

Po chorobach układu krążenia, rak jest obecnie drugą przyczyną zgonów na całym świecie! Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) szacuje, że w roku 2018 globalne zagrożenie nowotworami wzrosło do 18,1 miliona nowych przypadków i przyczyniło się do 9,6 milionów zgonów! Zdaniem IARC, z nowotworem będzie się zmagać w życiu co piąty mężczyzna i co szósta kobieta. Pomimo nieustannych postępów w dziedzinie onkologii, co ósmy i co jedenasta przegrają z chorobą!
Po chorobach układu krążenia, rak jest obecnie drugą przyczyną zgonów na całym świecie! Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) szacuje, że w roku 2018 globalne zagrożenie nowotworami wzrosło do 18,1 miliona nowych przypadków i przyczyniło się do 9,6 milionów zgonów! Zdaniem IARC, z nowotworem będzie się zmagać w życiu co piąty mężczyzna i co szósta kobieta. Pomimo nieustannych postępów w dziedzinie onkologii, co ósmy i co jedenasta przegrają z chorobą! Prognozy przedstawiają się rzeczywiście fatalnie!

Lek na raka

Optymistyczna perspektywa

Niewielka grupa badaczy z Izraela donosi o realnej perspektywie opracowania „kompletnego leku” na raka. Badacze z firmy farmaceutycznej AEBi w ciągu roku zamierzają definitywnie opracować lek, który miałby całkowicie wyeliminować problem chorób nowotworowych na całym świecie. Preparat miałby być tani i łatwo dostępny, prosty, efektywny oraz miałby nieść za sobą minimalne skutki uboczne. Zespół izraelskich naukowców zapowiada, że kompletna i całkowicie skuteczna kuracja na raka jest już w zasięgu ich możliwości! Lekarze są optymistycznie nastawieni i potwierdzają, że preparat zostanie definitywnie opracowany w przeciągu maksymalnie 12 miesięcy! Dan Aridor, z Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd. (AEBi), wypowiada się na ten temat następująco:
„Wierzymy, że w przeciągu roku będziemy w stanie zaoferować kompleksową kurację na raka!”
W rozmowie z periodykiem The Jerusalem Post doktor Aridor oznajmił, że opracowywany przez jego zespół preparat będzie działał od samego początku przyjmowania, a efekty pojawią się już po kilkutygodniowej terapii! Dodatkowo ma on być najtańszą formą terapii antynowotworowej dostępnej na rynku. Kolejnym atutem ma być brak uciążliwych efektów ubocznych kuracji. Brzmi to w dużej mierze jak bajka, ale tym razem wygląda na to, że szanse na wynalezienie ostatecznego leku na raka są bardzo duże. Naukowcy z całego świata od wielu dekad starają się wynaleźć skuteczne lekarstwo na raka. Już wielokrotnie obiecywano światu cuda, ale zawsze pojawiały się jakieś komplikacje, a na skuteczną kurację cały czas czekamy!

Lek na raka (1)
Jakiego rodzaju cudu możemy się tym razem spodziewać? Otóż zespół doktora Aridora opracowuje tak zwany antybiotyk nowotworowy, którego ogólne zasady działania są podobne do nowoczesnych leków stosowanych u pacjentów z HIV. Badacze są zdania, że kuracja będzie całkowicie niezawodna! Jak to możliwe? Otóż z dostępnych nam informacji wynika, że skuteczność leczenia miałoby zapewnić połączenie organicznych związków chemicznych ze specjalną toksyną. Peptydy, czyli wspomniane organiczne związki, miałyby za zadanie transportować toksynę bezpośrednio do komórek rakowych, bez jakiejkolwiek szkody dla komórek zdrowych. Metoda wykorzystuje kombinację kilku peptydów dla każdej komórki nowotworowej. Takie rozwiązanie miałoby zapewnić sukces usunięcia komórki, nawet w przypadku ewentualnych nowych mutacji. Poza tym, dla pewności, w trakcie leczenia będą atakowane jednocześnie trzy receptory – czyli białka obecne na powierzchni każdej komórki. Teoretycznie, w takiej sytuacji, żadna mutacja komórkowa nie powinna stanowić skutecznej linii oporu! Na dodatek, nowatorska kuracja będzie ewentualnie dopasowywana do organizmu konkretnego pacjenta, który dostarczy swoją tkankę do laboratorium, w celu dokładnego przeanalizowania jej, aby wiedzieć, które receptory ulegają nadmiernej ekspresji. Osobnikowi zostanie podana idealnie dopasowana mieszanka cząsteczkowa, niezbędna do wyleczenia jego konkretnej choroby. Pacjent będzie mógł przerwać leczenie już po kilku tygodniach, gdy wszystkie komórki rakowe zostaną unicestwione (źródło 1).
PodsumowanieZespół izraelskich naukowców jest bardzo bliski opracowania skutecznej kuracji na każdy rodzaj raka. Lek będzie prosty, niedrogi, łatwo dostępny i nie będzie wywoływał niepożądanych efektów ubocznych!

Wiele sceptycyzmu

Zdaniem szerokiego grona sceptycznych w tej kwestii naukowców, obietnic izraelskiego zespołu nie można traktować na poważnie, gdyż w rzeczywistości możemy obecnie sklasyfikować ponad 200 odmian raka! Zdaniem sceptyków opracowanie jednego leku, który byłby w stanie z powodzeniem wyleczyć każdą z tych chorób jest praktycznie niemożliwe. Za różne odmiany raka odpowiadają odmienne mutacje, zachodzące w różnych typach komórek. Jak dotąd naukowcom nie udało się ustalić jednego, wspólnego mechanizmu powstawania wszelkich odmian nowotworów lub jednej, obecnej we wszystkich rodzajach choroby struktury biochemicznej, która mogłaby być celem dla uniwersalnego leku! Nie oznacza to jednak, że opracowanie nowych skutecznych terapii onkologicznych nie jest możliwe. Są to jednak preparaty, które bardzo precyzyjnie atakują jeden typ komórek nowotworowych, oszczędzając przy tym zdrową tkankę.

Wnioski

Kto zatem ma tym razem rację? Izraelscy badacze, którzy całemu światu dają nadzieję na nowy i skuteczny, a na dodatek niedrogi lek na raka, czy sceptycy, którzy stanowczo zaprzeczają takiej możliwości? Czy wybitni naukowcy ośmieszaliby się przed cały światem snując nieprawdopodobne hipotezy? Miejmy tymczasową nadzieję, że nie, a prawdę poznamy niestety dopiero za jakieś 12 miesięcy! Trzymajmy kciuki, oby tym razem rzeczywiście się udało!Bibliografia:1 – The Jerusalem Post.