Terapia Medyczną M

Czy kobiety starzeją się tak samo szybko jak mężczyźni? Skóra to nie wszystko!

Ludzie przeważnie pragną żyć długo, ale – paradoksalnie - znaczna część społeczeństwa bardzo boi się starości

Ludzie przeważnie pragną żyć długo, ale – paradoksalnie - znaczna część społeczeństwa bardzo boi się starości. Najlepiej byłoby mieć możliwość radowania się młodością przez całe życie. Niestety, długie życie idzie w parze z długim procesem starzenia się. Jest jednak nadzieja, że należycie dbając o zdrowie, będziemy mogli cieszyć się sprawnym ciałem i umysłem przez długie lata.

Starzenie się - Różnice w starzeniu się u pań i panów
Wielu z nas niejednokrotnie zadawało sobie pytanie, czemu niektórzy starzeją się wolniej, a inni szybciej. Przyczyn odmiennego tempa starzenia się, zarówno ciała, jak i umysłu, może być bardzo wiele, a jedną z nich są zwyczaje żywieniowe. Temat wpływu diety na szybkość starzenia się, poruszany był niedawno w artykule pt. "Od tych pokarmów szybko się starzejesz i chorujesz" (źródło 1) ! Tym razem przyjrzyjmy się różnicom w starzeniu się kobiet i mężczyzn.

Czy kobiety i mężczyźni na ogół starzeją się podobnie?

Rozbieżności fizjologiczne i metaboliczne u obu płci sprawiają, iż zachodzące w organizmie procesy degeneracyjne mogą się nieco różnić w zależności od tego, czy jesteśmy kobietą, czy też mężczyzną. Głównie z powodu odmiennego występowania naturalnie zachodzących w ciele procesów, które prowadzą do tak zwanej starości, starzenie się kobiet i mężczyzn może przebiegać i ujawniać się zupełnie inaczej. Kto się zatem starzeje szybciej? Kobiety, czy mężczyźni? Warto z góry zaznaczyć, że nie tylko odmienny metabolizm organizmu, ale również nawyki typowe dla danej płci, mają ogromny wpływ na statystyczne dane dotyczące różnic w starzeniu się kobiet i mężczyzn. Panowie o wiele częściej popadają w skrajności żywieniowe i szkodliwe dla zdrowia nałogi, takie jak papierosy, hazard, czy alkohol. To wszystko sprawia, że – statystycznie - kondycja zdrowotna mężczyzn może z wiekiem słabnąć prędzej, niż w przypadku płci żeńskiej. Jednak, nie wyciągajmy pochopnych wniosków! W rzeczywistości okazuje się, że starzenie się niektórych narządów ciała wygląda u obu płci zupełnie inaczej.

Starzenie się skóry u kobiet i mężczyzn

Skóra mężczyzn starzeje się później niż skóra kobiet. Dlaczego tak się dzieje, skoro panowie na ogół prowadzą mniej zdrowy tryb życia, niż panie? Otóż okazuje się, iż skóra mężczyzn naturalnie zawiera większe ilości kolagenu i elastyny. Jest o 1/4 grubsza, niż skóra kobieca, a dzięki temu jędrniejsza. Z wiekiem, zawartość kolagenu w męskiej skórze obniża się, a proces ten zachodzi w dość stałym tempie. Męska skóra pozostaje jednak o wiele bardziej nawilżona przez długie lata, niż skóra kobieca, ponieważ znajduje się w niej więcej gruczołów łojowych. Może się to wydawać zaskakujące, ale w rzeczywistości zmarszczki zaczynają być widoczne u panów o wiele później niż u kobiet. Istotnym faktem dla odmiennego tempa starzenia się skóry pomiędzy płciami, odgrywa fakt, iż mężczyźni nie przywiązują tak dużej wagi do opalenizny, jak kobiety. Panowie na ogół nie spędzają długich godzin na plaży, w pełni słońca. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie słoneczne bardzo niekorzystnie wpływa na skórę. Wyniki badań jednoznacznie dowodzą, iż kobiety częściej sięgają po słodkości. Okazuje się, że cukier wywiera bardzo negatywny wpływ na skórę, wyzwalając wolne rodniki, które uszkadzają komórki i przyspieszają procesy degeneracyjne.

Jak bardzo z wiekiem malejemy?

Każdy dobrze wie, iż ludzkie ciało z wiekiem się kurczy, przez co na ogół nasz wzrost się zaniża. Stajemy się nawet o kilka ładnych centymetrów niżsi, niż za młodu. Dane statystyczne wykazują, że w tym zakresie panie wygrywają z panami, gdyż ich ciała potrafią stawać się nawet o 5 cm krótsze. W przypadku mężczyzn, jest to maksymalnie jakieś 3.5 cm.

Starzenie się mózgu u kobiet i mężczyzn

Ponieważ od kondycji zdrowotnej mózgu zależy zdrowie każdej, nawet najdrobniejszej części naszego ciała, tempo jego starzenia się można uznać za istotny wyznacznik postępu degeneracji całego organizmu. O wpływie diety na szybkość starzenia się mózgu wspominaliśmy w artykule pt. "10 nawyków, które przyśpieszają starzenie się mózgu" (źródło 2). O ile tempo starzenia się mózgu zależy od bardzo wielu czynników, takich jak charakter osobisty (skłonność do nadmiernego reagowania na sytuacje stresujące itp.), czy prowadzony styl życia, o tyle statystycznie rzecz ujmując, pomiędzy obiema płciami nie ma w tym zakresie większych różnic.

Wzrok, głos, słuch – Jak ich starzenie się przebiega u obu płci?

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, z upływem lat wzrasta ryzyko pojawienia się dokuczliwych problemów ze wzrokiem. U seniorów może pojawić się m.in. zaćma i jaskra, ale niestety nie tylko. W badaniach przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców na tamtejszej populacji, u 40% mężczyzn i u około 45% kobiet po 74. roku życia stwierdzono zaćmę pogarszającą ostrość wzroku. Dane statystyczne potwierdzają, że zwyrodnienie plamki związane z wiekiem występuje o wiele częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Podobnie, panie są bardziej narażone na zespół suchego oka. Z przyczyn fizjologicznych, po 60. roku życia kobiecy głos staje się zazwyczaj niższy, a u mężczyzn wyższy. W efekcie zachodzących w całym ciele zmian degeneracyjnych, u obu płci mowa staje się mniej wyraźna i trudniejsza do zrozumienia. Problemy ze słuchem zaczynają występować wcześniej u mężczyzn. Okazuje się, iż są oni dwukrotnie bardziej narażeni na całkowitą utratę słuchu niż kobiety.

Serce, układ pokarmowy, mięśnie i kości - Tuja różnice bywaają spore!

Panie narażone są na o wiele większy ubytek masy mięśniowej (nawet do 45 proc.) związany z podeszłym wiekiem, niż panowie (do 25 proc.) U osób dorosłych norma tkanki tłuszczowej mieści się poniżej 20% masy ciała dla mężczyzn i 30% dla kobiet. Po 75. roku życia zawartość tkanki tłuszczowej w ciele rośnie nawet do 45%. Pomiędzy obiema płciami występują jednak pewne różnice, co do miejsc, w których tkanka tłuszczowa najbardziej lubi się odkładać. Kobiece kości starzeją się szybciej, niż kości męskie. Układ kostny kobiet traci z wiekiem dwa razy więcej minerałów, niż szkielet mężczyzn. Złamania wynikające z osteoporozy występują zaledwie u 8 proc. mężczyzn, ale nawet u 30 proc. pań! Ryzyko złamań po 50. roku życia wynosi 13 proc. dla panów, w porównaniu do 40 proc. u kobiet. Podczas gdy u kobiet – pomimo starzenia się - mięsień sercowy zachowuje swoją pierwotną grubość, u mężczyzn z wiekiem przeważnie dochodzi do zwiększenia grubości mięśnia tego narządu. Między innymi z tego właśnie powodu, objawy choroby wieńcowej bywają nieco odmienne u obu płci. W efekcie starzenia się organizmu, zdrowie układu pokarmowego szwankuje częściej i wcześniej u panów, niż u kobiet. Mężczyźni częściej zapadają m.in. na chorobę wrzodową, gdyż wpływ na jej rozwój ma palenie tytoniu, co statystycznie czynią o wiele częściej panowie. Mężczyźni chorują na raka jelita grubego średnio 10 lat wcześniej niż kobiety.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!