Nowe, twarde dowody naukowe - 5 nawyków, które mogą wydłużać życie!

Zespół naukowców z Harvard University dowiódł, że przestrzeganie pięciu konkretnych nawyków przez osoby dorosłe może wydłużać życie o ponad 10 lat, a tym samym jego jakość. Zmieniając prowadzony styl życia na zdrowszy, kobiety mogą żyć statystycznie o 14 lat dłużej, a mężczyźni o 12. Badania, których wyniki opublikowano na łamach prestiżowego periodyku Circulation, obejmowały analizę danych zbieranych przez 34 lata od 78 865 amerykańskich kobiet i przez 27 lat od 44 354 mężczyzn.

Zespół naukowców z Harvard University dowiódł, że przestrzeganie pięciu konkretnych nawyków przez osoby dorosłe może wydłużać życie o ponad 10 lat, a tym samym jego jakość. Zmieniając prowadzony styl życia na zdrowszy, kobiety mogą żyć statystycznie o 14 lat dłużej, a mężczyźni o 12.

Zdrowe nawyki - Zdrowy styl życia

Tym razem badaczom udało się pozyskać twarde dowody na to, co przypuszczano już od dawna. Co więcej, specjaliści jednoznacznie dowiedli, że dla osób prowadzących zdrowy tryb życia ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych jest o ponad 80 procent niższe niż u pozostałej populacji. Podobnie, wielbiciele zdrowego stylu życia są o 65 procent mniej zagrożeni przedwczesną śmiercią z powodu chorób nowotworowych. Ogólnie rzecz ujmując, prowadzone przez około 3 dekady badania jednoznacznie wykazały, że osoby trzymające się zdrowych nawyków życiowych miały o 74% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci. Badania, których wyniki opublikowano na łamach prestiżowego periodyku Circulation, obejmowały analizę danych zbieranych przez 34 lata od 78 865 amerykańskich kobiet i przez 27 lat od 44 354 mężczyzn. Naukowcy zauważyli, że Amerykanie mają nieco krótszą oczekiwaną długość życia niż prawie wszystkie inne kraje o wysokich standardach społecznych. Żywili zatem nadzieję, że badanie umożliwi określenie wpływu stylu życia na długowieczność. Odkrycia ujawniają, że rezygnacja z palenia tytoniu, utrzymywanie zdrowego współczynnika masy ciała (BMI), regularna aktywność fizyczna przez co najmniej 30 minut dziennie, umiarkowane spożycie alkoholu i zdrowa dieta może mieć znaczący wpływ na oczekiwaną długość życia. Co takiego - zdaniem badaczy - może zwiększyć szanse na długie, a przede wszystkim zdrowe życie? Otóż chodzi tutaj o następujące przyzwyczajenia:

  • zdrowa i zbilansowana dieta;
  • regularne ćwiczenia fizyczne;
  • zachowanie prawidłowej masy ciała;
  • ograniczenie alkoholu do minimum;
  • powstrzymywanie się od palenia tytoniu.

Wyniki długoterminowych badań pokazują, że jeśli 50-letnia kobieta zacznie surowo przestrzegać tych wszystkich zdrowych nawyków, może spodziewać się, że statystycznie przeżyje kolejne 43 lata ciesząc się dobrym stanem zdrowia. Jeśli jednak zrezygnuje z trzymania się powyżej wymienionych reguł, prawdopodobnie będzie żyła jeszcze przez jakieś 29 lat. W przypadku 50-letnich mężczyzn, trzymanie się zdrowych przyzwyczajeń może sprawić, że będą oni żyli przez kolejne 38 lat, w porównaniu do jedynie 26 lat w przypadku prowadzenia niezdrowego stylu życia (źródło 1). Jak zaznacza Frank Hu, kierownik Wydziału Żywienia w Harvard Chan School i starszy autor badania:

Badanie to wykazuje znaczenie trzymania się zdrowych nawyków w świetle poprawy długowieczności amerykańskiej populacji. Niestety okazuje się, że na ogół Amerykanie nie prowadzą zdrowego stylu życia. Z tego powodu polityka publiczna powinna kłaść większy nacisk na produkcję zdrowej żywności oraz utworzenie infrastruktury społecznej umożliwiającej wspieranie i promowanie zdrowej diety i stylu życia

Bibliografia: 1 - Independent - Five habits that could add over 10 years to your life.